Bulgaristan Transit Vizesi

Bulgaristan transit vizesi, Bulgaristan aktarmalı olarak üçüncü bir ülkeye yapılan uçuşlarda alınması gereken A tipi vize türüdür. Bulgaristan transit vizesinin alınabilmesi için, kişinin uzun süre kalacağı ülkenin vizesine sahip olması gerekmektedir.

Bulgaristan transit vizesi ile kişi, Bulgaristan’da maksimum 72 saate kadar kalma hakkına sahip olmaktadır. Sürenin aşılması durumunda, yetkili kurumlar tarafından idari para cezası verilmekte ya da kişi sınır dışı edilmektedir.

Bulgaristan Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

2020 yılı itibariyle Bulgaristan transit vizesi için gereken evrak listesi şu şekildedir;

  • Pasaport
  • Gerçekte gidilecek ülkenin vizesi
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  • Banka hesap dökümü
  • Uçuş ve konaklama bilgileri
  • Başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesi
  • Seyahat Sağlık Sigortası (Akredite acentemizden 10 EUR karşılığı alınabilir)
  • Gelir durumunu özetleyen belgeler (Tapu, ruhsat vb.)
  • Kişinin iş durumunu gösteren belgeler

Önemli Not: Bulgaristan Konsolosluğu, gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibinden ek evrak talep edebilir.

Havaalanı transit vizesi, yabancıya transit geçiş veya transit geçiş alanında bekleme hakkı verir. Uluslararası uçuşların transit odasında kalan bir yabancı, ülkeye kabul edilmiş sayılmaz. Bulgaristan Cumhuriyeti sınırları içerisindedir ve transit odasından çıkma hakkına sahip değildir. Kara yolu ile yapılacak geçişlerde C tipi vize alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Kişisel durumunuza uygun evrak listesini öğrenmek için: 0850 241 1868

Bulgaristan Transit Vize Ücretleri

2020 yılı güncel transit vize harç ücretleri Konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Bulgaristan konsolosluğu akredite acentemizle yapacağınız 2019 yılı transit vize ücretleri aşağıda verilmiştir.

Transit Vize için HizmetlerÜcretler
Başvuru Formu ve Randevu15 EUR
1 Hafta Süreli Vize Harcı60 EUR
Acente Hizmet Komisyonu25 EUR
Eskpres Vize Hizmeti25 EUR
Toplam100 EUR

*Seyahat sigortası yaptırmak zorunlu olmayıp ücreti 10 EUR’dur.
*Ekspres vize hizmeti sadece İstanbul Konsolosluğuna yapılacak olan başvurular için geçerli olup vize alma süresi 5 iş günüdür. Transit geçiş vizesi olarak tek girişli C tipi vize alınmaktadır.

Tüm Bulgaristan vize ücretlerini incelemek için tıklayınız.

Bulgaristan Transit Vize Nasıl Alınır

Kişisel evrakların ofislerimize ulaşmasının ardından vize danışmanlarımız, belgeleri detaylı inceler. Evraklarda eksik ya da hatalı bilgi bulunmuyorsa akredite acentemiz vize başvuru işlemlerini başlatır. Acentemizin yaptığı transit vize başvuruları ortalama 8 iş gününde sonuçlanmaktadır. Onaylanma oranı %98 in üzerindedir. Başvuruların seyahat tarihinden en az 15 gün önce başlatılması önerilmektedir.

### Bulgaristan Transit Geçiş ve Kapıda Vize Uygulaması

Bordo pasaport sahibi T.C vatandaşları için Bulgaristan, sınır kapılarında kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. 2012 yılında kapıda bir günlük vize hizmeti kaldırılmıştır. Gerekli vize ihtiyaçları için transit geçiş vizesi planlanın seyahatten önce alınmalıdır.

Schengen Vizesi İle Bulgaristan’a Giriş Çıkış İşlemleri

Bulgaristan 2007 Mart’ında resmi olarak Avrupa Birliği ülkeleri arasına girmiştir. Ancak Schengen üyelik süreci devam etmektedir. Bu nedenle Bulgaristan, Schengen bölgesi içerisinde değildir.

Multi ya da çift giriş özellikli Schengen vizesi sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde Bulgaristan’a ayrıca vize almadan giriş yapabilirler. Bulgaristan’a giriş vizenin alındığı Schengen ülkesinden yapılmalıdır. Doğrudan Türkiye’den yapılan girişlerde gümrük kapılarında sorun yaşanabilmektedir.

Tek girişli Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılamamaktadır. Bu noktada ayrıca Bulgaristan vizesine başvuru yapılması gerekmektedir. Tek girişli Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine giriş söz konusu değildir. Multi özellikli vizeler için bilgi alınız.

Vize başvuru ve danışma hattı: 0850 241 1868

Paylaş: