Bulgaristan Göçmen Vizesi

Bulgaristan Göçmen Vizesi Başvuru Süreci 2023

Bulgaristan’ın göçmenler için uyguladığı farklı bir vize programı bulunmamaktadır ancak Bulgaristan vatandaşlığı bulunan göçmenlerin birinci dereceden yakınlarına Bulgaristan vize başvurularında çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır.

Bulgaristan vatandaşlığı hakkı kazanan Bulgaristan göçmenlerinin, Bulgaristan pasaportu aldıktan sonra Bulgaristan vizesi alma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Göçmenleri Vize Başvurusunu Nereye Yapmalıdır?

Soybağı ile Bulgaristan vatandaşlığı hakkı elde edememiş Bulgaristan göçmenleri vize başvurusunu ikamet ettikleri ilden sorumlu VFS Global ofisleri aracılığıyla yapabilmektedir.

Bulgaristan’a Göçmenleri için Vize Başvuru Evraları Nelerdir?

Bulgaristan göçmenleri için vize başvuru evrakları kişinin çalışma durumu, ulaşım yolu, konaklama durumu, vize türü ve başvuru yapılan ile göre değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan vizesi için gerekli olan ortak evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Bulgaristan vizesi başvuru formu: Başvuran kişi tarafından doğru bilgilerle eksiksiz şekilde doldurulup imzalanmış Bulgaristan vizesi başvuru formu gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde renkli ve beyaz fonda çekilmiş bir adet 35 mm genişliğinde, 45 mm yüksekliğinde biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
  • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, en az iki boş sayfası bulunan ve vizenin bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli olan pasaport gerekmektedir. Varsa son 3 yıla ait eski Schengen vizelerinin fotokopileri eklenmelidir.
  • Ulaşım ve konaklama belgeleri: Bulgaristan’a yapılacak seyahatin ulaşım rezervasyonlarını ve Bulgaristan’da konaklama yapılacak yerlerin rezervasyon bilgilerinin sunulması gerekmektedir.
  • Maddi durum kanıtı: Bulgaristan seyahati boyunca masrafların nasıl karşılanacağını kanıtlayan belgeler gerekmektedir. Bulgaristan’a yapılacak seyahat için günlük en az 50 Euro bulundurulması gerekmektedir. Düzenli geliri kanıtlayan, maaş bordrolarını içeren belgeler gerekmektedir.
  • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Anne, baba, kardeşler, eş ve çocuklar görünecek şekilde tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
  • Bulgaristan Schengen sağlık sigortası: Bulgaristan’a yapılan tüm seyahati kapsayan Schengen sağlık sigortası gerekmektedir.
  • Vize harç bedeli: Garanti Bankası’na Bulgaristan Büyükelçiliği adına yatırılmış vize harç bedelinin orjinal dekontu gerekmektedir.
  • Bulgaristan göçmenliği kanıtı: Başvuru sahibinin, Bulgaristan göçmeni olduğunu kanıtlar nitelikte belgeleri sunması gerekmektedir.
Vize Ön Başvuru Formu

Eksiksiz bir şekilde tamamlanan Bulgaristan vize evrakları teslim edildikten sonra başvuru sonucu beklenmelidir.

Bulgar Göçmenleri için Vize Başvurularında Banka Hesabında Ne Kadar Olmalıdır?

Bulgaristan göçmenleri için vize başvurularında banka hesabında konaklama masraflarını karşılayacak maddi yeterliliğe sahip olduğunun kanıtlanması gerekmektedir.

Bulgaristan’a yapılacak seyahat için günlük en az 50 Euro bulunması gerekmektedir. Banka hesabında bulunan para 500 eurodan az olmamalıdır. Bulgaristan vizesi için banka hesabı en az 500 Euro veya 500 euronun Türk lirası karşılığını içermelidir.

Bulgaristan Göçmen Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan göçmen vizesi ücreti 2022 yılında 80 Euro olarak ödenmektedir. Bulgaristan vizesi için danışmanlık, başvuru formu, seyahat sağlık sigortası ve noter masrafları ortalama 180 Euro tutmaktadır.

Bulgaristan Göçmen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan göçmen vizesi başvuruları ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Göçmen Vizesinin Bulgaristan’da Sağladığı Haklar Nelerdir?

Göçmen vizesi ile Bulgaristan’da 90 güne kadar konaklanabilmektedir. Bulgaristan C tipi göçmen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapıldıktan sonra Romanya, Güney Kıbrıs ve Hırvatistan ziyaret edilebilmektedir.

Bulgaristan göçmen vizesi sahipleri Bulgaristan’da seyahat etme, çeşitli organizasyon ve etkinliklere katılma, tedavi görme ve kısa süreli dil eğitimi alma gibi haklara sahip olmaktadır.

Vize Ön Başvuru Formu

Göçmen Vizesi ile Bulgaristan’da Ne Kadar Kalınabilir?

Göçmen vizesi ile Bulgaristan’da en fazla 90 gün kalınabilmektedir.

Göçmen Vizesi ile Bulgaristan’da Çalışılabilir Mi?

Hayır, göçmen vizesi ile Bulgaristan’da çalışmak mümkün olmamaktadır.

Paylaş: