Bulgaristan İşçi Vizesi

Bulgaristan İşçi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Bulgaristan işçi vizesi 3 aydan daha uzun süreyle çalışmak için Bulgaristan’da bulunacak olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Bakanlığı’na bağlı iş kurumu tarafından verilmiş çalışma izni belgesi ile birlikte yapılan başvuru ile D tipi oturum vizesi alınabilmektedir.

D tipi vize; uzun süreli oturum, çalışma hakkı sağlamakta ve çok giriş çıkışlı olmaktadır. Bulgaristan çalışma vizesi bulunan kişi, sahip olduğu oturum vizesine ek olarak yabancılar şubesinden oturum kartı almalıdır.

Vizem.net, son 3 yılda Türkiye’den en fazla işçi vizesi başvurusu için danışmanlık hizmeti vermiş akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Bulgaristan’da İşçi Alımı Yapan Şirketlere Nasıl Ulaşılır?

Bulgaristan işçi alımı ancak Türk çalışanların deneyim ve becerilerine uygun bir iş teklifinin, Bulgaristan’da faaliyet gösteren bir firma tarafından yapılması ile gerçekleşmektedir. Bulgaristan’da faaliyet gösteren Türk şirketleri işçi alımı için genelde Türk işçileri tercih etmektedir. Bulgaristan’da iş ararken sahip olunan mesleki yeterlilikler doğrultusunda Bulgaristan’da bulunan firmaların vermiş olduğu yabancı uyruklu çalışan iş ilanlarına bakılmalıdır.

Bulgaristan’a İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan işçi vizesi alırken çalışanlar adına çalışma izni başvurusu yapmak Bulgar işverenin sorumluluğundadır. Çalışanın başvuru ile birlikte sağlaması gereken evraklarda bulunmaktadır.

Bulgaristan İşçi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan işçi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuruda bulunulan vizenin sona erme tarihinden sonraki en az 3 ay daha geçerliliği olmalı, son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olmalı ve en az 2 boş sayfa içermelidir. Pasaportun fotoğraf ve şahsi bilgiler içeren sayfasının da dahil olduğu fotokopisi ve diğer tüm sahip olunan eski vizelerin fotokopisi pasaportun aslı ile birlikte ibraz edilmelidir.
 • Bulgaristan D tipi vize başvuru formu: Şahsen başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış halde belgelere eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 3.5 x 4.5 cm boyutunda, beyaz fon önünde çekilmiş, 6 aydan eski olmayan 1 adet renkli fotoğraf gerekmektedir.
 • Çalışma izninin tasdikli fotokopisi: Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığına bağlı iş kurumu tarafından verilmiş çalışma izninin tasdikli fotokopisi sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının yapıldığını gösteren orjinal belge ve fotokopisi sunulmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: Apostilli ve tam vukuatlı olarak sunulmalıdır.
 • Sicil kayıt örneği/ sabıka kaydı: Başvuru sahibine ait suç geçmişi bulunmadığını kanıtlar nitelikte belge sunulması gerekmektedir.
 • İşçi sözleşmesi: Bulgaristan’daki firma tarafından hazırlanmış ve Bulgaristan noterinden tasdikli olarak sunulması gerekmektedir.
 • Taahhütname: İşveren firma tarafından hazırlanmış, Bulgaristan noterinden tasdikli çalışanın bakım ve masraflarının karşılanacağını taahhüt eden beyanname veya vize başvuru sahibi adına Bulgaristan’da açılmış içerisinde 3.500 Euro bakiyesi bulunan hesabı onaylayan bankanın kaşeli imzalı referans mektubu evraklarla sunulmalıdır.
 • Bulgaristan’da kalınan süre boyunca konaklama ve geçim teminatını gösteren diğer kanıtlar: Kira sözleşmesi veya diğer konaklama seçeneklerini kanıtlayan belgeler, çalışma sözleşmesi vb. noter onaylı evrakların fotokopisi gerekmektedir.
 • Vize ücreti: Ödemenin yapıldığını gösteren makbuzun sunulması gerekmektedir.

Bulgaristan işçi vizesi için gerekli evrakların tamamının 3 aydan daha eski olmaması ve asıllarına ek olarak birer fotokopileri ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir. Elçilik/ Konsolosluk gerekli durumlarda ek belgeler talep edebilmektedir.

Bulgaristan Başkonsolosluğu ek mülakat için başvuru sahibini arama hakkına veya herhangi bir açıklama yapmaksızın başvuruyu reddetme hakkına sahiptir. Bir veya daha fazla eksik belge başvurunun ret ile sonuçlanma riskini arttırmaktadır. Hiçbir durumda ödenmiş olan başvuru ücreti iade edilmemektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan İşçi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan işçi vizesi ücreti alınan hizmetler ve sahip olunan özel koşullar doğrultusunda değişkenlik gösterebilmektedir. Bulgaristan işçi vizesi harç ücreti 2022 yılı için 100 Euro’dur. Danışmanlık, başvuru formu, dilekçe, seyahat sigortası ve noter masrafları dahil 210 Euro tutmaktadır.

Bulgaristan İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan işçi vizesinin sonuçlanma süresi ortalama 35 gündür. Evraklarda veya verilen bilgilerde eksiklik olması durumunda 35 günlük süre uzayabilmektedir.

Bulgaristan İşçi Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan işçi vizesi başvurusu ikamet iline göre yetki alanında bulunulan Bulgaristan dış temsilciliklerine yapılmaktadır.

Türkiye’de bulunan Bulgaristan dış temsilcilikleri aşağıda listelenmektedir.

 • Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği
 • Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu
 • Bulgaristan Bursa Konsolosluğu
 • Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu

Bulgaristan Konsolosluğundan İşçi Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan Konsolosluğundan işçi vizesi randevusunun, mail ya da telefon yoluyla, bulunulan ilin bağlı olduğu Bulgaristan dış temsilciliğinden alınması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda, randevular Bulgaristan vize departmanı tarafından başvuru sahibi adına alınmaktadır.

İşçi Vizesinin Bulgaristan’da Sağladığı Haklar Nelerdir?

Bulgaristan işçi vizesi sahibine aslen Bulgaristan’da oturma izni ve çalışma izni sağlamaktadır. Bulgaristan, Avrupa Birliğinin bir üyesi olduğundan Schengen bölgesine dahil olan diğer üye devletleri turistik, iş seyahati veya transit olarak vizesiz ziyaret edebilme hakkı sağlamaktadır. Çalışma iznine sahip olan kişi aile birleşimi yoluyla birinci dereceden akrabalarını yanına alabilme hakkına sahiptir.

İşçi Vizesi ile Bulgaristan’da Mevsimlik İşçi Olarak Çalışılabilir Mi?

Bulgaristan işçi vizesinin süresini işverenle yapılan sözleşme belirlemektedir.

Bulgaristan işçi vizesi ile Bulgaristan’da mevsimlik işçi olarak çalışılabilmektedir. İşverenin, çalışanı için alacağı geçici çalışma izni ile C tipi (kısa süreli) vizeye başvuru yapılabilmekte ve Bulgaristan’da çalışacak kişi vizesini aldıktan sonra Bulgaristan’da çalışmaya başlayabilmektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan’da İşçi Maaşları Nasıldır?

Bulgaristan işçi maaşları, asgari ücret üzerinden değerlendirildiğinde Avrupa Birliği ülkeleri arasında en düşük ücrete sahiptir. Avrupa Birliği ülkeleri arasında en yüksek asgari ücretle çalışan nüfusa sahip olan Bulgaristan, 2011’den bu yana asgari ücrete sürekli olarak zam yapmaktadır. 2021 yılında 650 Bulgar Levası (332 Euro) olan Bulgaristan asgari ücret miktarı, 2022’de yapılan zam ile 758.96 Bulgar Levasına (388 Euro) yükselmiştir.

Bulgaristan’ın büyük kentlerinde işçilere genellikle asgari ücretin üzerinde maaşlar verilmektedir ancak agari ücret miktarı geçim konusunda vatandaşları zorlamaktadır. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yürütülen çalışmalarla, Bulgaristan’da işçi maaşları iyileştirilmeye çalışılmaktadır.

Paylaş: