Bulgaristan Otoyol Vizesi

Bulgaristan Otoyol Vizesi Başvuru Süreci 2023

Bulgaristan otoyol vizesi, Bulgaristan’da kullanılmakta olan bir otoyol ücretlendirme sistemidir. Bulgaristan’a kara yolu üzerinden motor haricindeki bir özel araç ile gitmek isteyenlerin Bulgaristan otoyol vizesi alması gerekmektedir.

Bulgaristan otoyol vizesi, Bulgaristan’a arabayla gitmek isteyen sürücüler tarafından internet üzerinden veya Bulgaristan’daki belirli marketlerden ve posta ofislerinden alınabilmektedir.

Bulgaristan Otoyol Vize Ücreti Nedir?

Bulgaristan otoyol vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

SüreBulgaristan Otoyol Vize Ücreti
1 hafta sonu132,49 Türk lirası
1 hafta201,29 Türk lirası
1 ay355,86 Türk lirası
3 ay585,85 Türk lirası
1 yıl1.029,36 Türk lirası

Bulgaristan Otoyol Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan otoyol vizesi internet üzerinden 3 aşamada alınabilmektedir. Bulgaristan otoyol vizesi almak için ilk aşamada Bulgaristan’a giderken kullanılacak aracın kategorisi, kayıtlı olduğu ülke ve kayıt numarası gibi bilgiler paylaşılarak araç kaydı yapılması gerekmektedir.

Bulgaristan otoyol vizesi almak için ikinci aşamada Bulgaristan’a gidecek kişilerin seyahat süreleri boyunca geçerliliği olan bir vinyet seçmeleri gerekmektedir. Vinyet süreleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermekte olup Türkiye’den Bulgaristan’a gidecek kişiler 1 hafta ile 1 yıl arasında geçerliliği olan vinyet satın alabilmektedir.

Bulgaristan otoyol vizesi almak için üçüncü aşamada seçilen vinyetin geçerlilik süresine bağlı olarak değişiklik gösteren araç kayıt ücretinin kredi kartı ile ödenmesi bulunmaktadır.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Vinyet Araçta Taşınmalı Mıdır?

Bulgaristan’a araç ile seyahat etmek için vinyet satın alındığında verilen vinyet sertifikasının çıktısının araçta taşınmasına gerek yoktur.

Bulgar Otoyol Vizesi Ne Zaman Alınmalıdır?

Bulgar otoyol vizesinin vinyet gerektiren otoyollarda sürüş yapılmadan önce alınması gerekmektedir. Bulgaristan için vinyet, internet üzerinden alındıktan sonra yaklaşık 10 dakika içinde düzenlenmekte olup vinyet gerektiren yollarda sürüş yapmadan en az 10 dakika öncesinde alınması gerekmektedir.

Hangi Araçlar için Bulgaristan Otoyol Vizesi Alınmalıdır?

Bulgaristan otoyol vizesi alabilecek araçların brüt ağırlığının en fazla 3,5 ton olması gerekmektedir. Bulgaristan otoyol vizesinin alınması gerektiği araçlar arasında yolcu taşımaya yönelik en az dört tekeri bulunan motorlu taşıtlar, malların taşınmasına yönelik en az dört tekerli motorlu taşıtlar, arazi tipi motorlu araçlar ve traktörler yer almaktadır. Toplam ağırlığı 3,5 tonun üzerinde olan karavan tipi araçlar için ek bir Bulgaristan otoyol vizesi alınması gerekmektedir.

Motosikletler için Bulgaristan Otoyol Vizesi Alınmalı Mıdır?

Motosikletler için Bulgaristan otoyol vizesinin alınmasına gerek yoktur çünkü dörtten az tekerleği bulunan araçlar vinyet zorunluluğundan muaf tutulmaktadır.

Bulgaristan Otoyol Vizesi Ne Kadar Süre ile Geçerlidir?

Bulgaristan otoyol vizesi için farklı geçerlilik süreleri bulunmakta olup 1 hafta sonu (cuma günü saat 12:00 ile pazar günü saat 23:59 arasında), 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 1 yıl geçerliliği olan vinyetler satın alınabilmektedir.

Paylaş: