Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi

Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi

Bulgaristan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo. pasaport sahibi vatandaşları, 90 güne kadar yapacakları seyahatler için Bulgaristan C (turistik. vizesine, 90 günden daha uzun süreli yapacakları seyahatler için Bulgaristan D (ulusal. vizesine tabidir.

2012 yılından itibaren Bulgaristan C tipi vizeler için vize başvuruları akredite acenteler ve aracı kurum üzerinden yapılırken vize başvurusunun karara bağlanması işlemleri ilgili Bulgaristan dış temsilciliği tarafından yerine getirilir.

D tipi Bulgaristan vize başvuruları doğrudan Bulgaristan Konsolosluklarına ya da Ankara Büyükelçiliğine yapılabilir.

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vize başvuruları aracı kurum ya da akredite acentelerin Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi’ne yapılarak süreç başlatılır. Acente kullanmadan yapılan şahsi (aracı kurum üzerinden. yapılacak Bulgaristan vize başvurusu 5 aşamalı bir süreçtir. Bulgaristan vizesi başvurunuzu aşağıdaki adımları izleyerek tamamlayabilirsiniz.

 1. Başvuru formu doldurulur
 2. Gerekli Bulgaristan vize evrakları hazırlanır
 3. VFS Aracı kurumdan randevu alınır
 4. Aracı kurumun merkezine gidilerek evraklar beyan edilir.
 5. Vize çıktığında tekrar gidilerek pasaport ile birlikte teslim alınır.

Burada evrakların hazırlanması ve başvuru formunun istenilen niteliklerde doldurulması önem taşımaktadır. Hatalı ya da eksik evrak ile yapılan başvuru sonucu, tekrar randevu alınmasını gerektirdiğinden başvuru sürecinin uzamasına ve çeşitli mağduriyetlerin doğmasına sebebiyet verebilmektedir. Özellikle ilk defa yapılan başvurularda danışman eşliğinde başvuru yapmak vize alma süresini ve vize onay oranını kayda değer orada arttırmaktadır.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda ise Bulgaristan vize başvuru sürecinde aşağıdaki prosedür izlenir.

 1. Gerekli Bulgaristan vize evrakları İstanbul merkez ofise gönderilir ya da elden teslim edilir.
 2. Tüm form ve dilekçeler danışmanlar tarafından hazırlanıp başvuru sahiplerinin adına başvuru yapılır.
 3. Vize onaylanmasını takip eden gün pasaport istenilen adrese tekrar gönderilir.

Bulgaristan Konsoloslukları ile doğrudan akreditasyonu bulunan vizem.net üzerinden yapılan başvurularda randevu alma, sıra bekleme, ya da adrese gelme gibi gereklilikler yoktur. Ayrıca eksik ya da hatalı yapılan başvurular sonucu Bulgaristan vize reddi alma olasılığı sıfıra yakındır.

Not: İnternet üzerindeki kötü niyetli ve akreditasyonu bulunmayan web sitelerine ve acentelere itibar etmeyiniz. Danışmanlık hizmeti almadan TURSAB kayıt belgesini ve Akreditasyon Belgesini sorgulayınız.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan vize başvuru formu vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda bu konudaki deneyimli danışmanlar tarafından doldurulmaktadır. Ancak kendi başvuru yapmak isteyen kişiler için Bulgaristan vize formu örneği ve vize formunun nasıl doldurulacağı hakkında detaylı bilgiler aşağıda verilmiştir.

Avrupa Birliği komisyonu tarafından Bulgaristan vize formunda 2021 yılı itibariyle 2 yeni alan eklenmiştir.

2021 yılına ait güncel vize başvuru formu buradan indirilebilir.

Önemli Not: Bulgaristan vize talep formu ücretsizdir. Mağduriyetlerin önüne geçilmesi için internette vize talep formu temini için ücret talep eden sitelere itibar edilmemelidir. Dilerseniz sadece vize başvuru formlarınızı doldurmak için vizem.net üzerinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu Örneği

Aşağıda turistik (C tipi. vizeler için Bulgaristan vize başvuru formu örneği bulunabilir. Doldurulmuş örnek Bulgaristan’a yapılacak turistik seyahat amacı ile doldurulmuş örnek vize başvuru formu niteliğindedir. İsimler ve kuruluşlar hayalidir. Uzun süreli seyahatler için vize D vize talep formu örneği incelenebilir.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan vize başvuru formunun yanlış ya da eksik doldurulması sürecin uzamasına hatta vize başvurusunun reddedilmesine sebep olabileceğinden dikkatli ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Bulgaristan vize talep formunun nasıl doldurulacağına aşağıda yer verilmiştir.

 1. Tükenmez kalemle karalama yapmadan ve daksil kullanılmadan doldurulmalıdır.
 2. Türkçe karakterler kullanılmalıdır. İsim soy isim pasaportta yazıldığı gibi yazılmalıdır.
 3. Tüm harfler büyük ya da sadece baş harfler büyük olarak doldurulabilir.
 4. Form çıktısı siyah beyaz ya da renkli alınabilir.
 5. Formda yırtık, ya da sıvı temasına dayalı deformasyon olmamalıdır.
 6. Formun sağ tarafındaki alan konsolosluk tarafından doldurulmaktadır. Bu alana herhangi bir yazı yazılmamalıdır.
 7. Form çıktıktan sonra biometrik fotoğraf sol üstteki alan içine gelecek şekilde yapıştırılmalıdır. Zımba kullanılmamalıdır.
 8. Aile olarak gidilecek seyahatlerde Bulgaristan vize talep formu her aile bireyi için doldurulmalıdır.
 9. Pasaport numarası yazılı alana pasaportta bulunan harf ve rakamlardan oluşan tüm karakterler olduğu gibi yazılmalıdır. Sadece rakamlar yazılmamalıdır.

Başvuru formu doldurulması ile ilgili diğer sorular için 0850 241 1868 numaralı telefonu arayabilir. Sadece form doldurma ve randevu alma hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Başvusu

Bulgaristan Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan Konsolosluğu ya da VFS aracı kurumu üzerinden Bulgaristan online vize başvurusu yapılamamaktadır. vizem.net üzerinden ön değerlendirme niteliğinde başvuru formu doldurularak Bulgaristan online vize başvurusu yapılabilir. Süreç aşağıdaki şekilde işlemektedir.

 1. Bulgaristan online vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulur.
 2. Form sonucunda kişinin vize alıp alamayacağı değerlendirilir.
 3. Vize alabilecek başvuru sahipleri için istenilen belgeler SMS ile gönderilir.
 4. Evrakların merkez ofisimize ulaşmasının ardından başvuru süreci başlatılıp vize başvurusu tamamlanır.

Vize değerlendirmesi tavsiye niteliğindedir. Bulgaristan Konsoloslukları ve Büyükelçiliği vize başvurularının değerlendirmesi konusunda tek mercidir. Online başvuru yapıldıktan kısa süre sonra (mesai süresi içerisinde. Bulgaristan vize bölümünden bir danışman başvuru sahibini arar ve süreç hakkında detaylı bilgilendirme yapar. Bulgaristan online vize başvurusundaki alanlar doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır.

Bulgaristan Vize Sorgulama

Bulgaristan Vize Sorgulama

Aracı kurum (VFS. vasıtasıyla yapılan başvurularda ve vizem.net üzerinden Bulgaristan vize sorgulama online olarak yapılabilmektedir. Konsolosluklara kişisel olarak yapılan D tipi vizeler için Bulgaristan vizeleri için sorgulama yapılamamaktadır. Bulgar vize sorgulamaları için vizem.net’in sunduğu ekstra hizmetlere aşağıda yer verilmiştir.

Bulgaristan Vize Sorgulama Hizmetleri

HizmetlerAracı
Kurum
Vizem.netDiğer
Acenteler
Online Vize
Sorgulama
VarVarYok
Çağrı Merkezi
Vize Sorgulama
YokHer Gün
08:00-20:00
Pazartesi-Cuma
09:00-19:00
Bilgilendirme SMS’iÜcretliÜcretsizYok

Bulgaristan Vizesi İçin Evraklar

Bulgar Vizesi Evrakları Nelerdir?

Bulgar vizesi evrakları kişinin Bulgaristan’a gidiş amacına göre farklılık gösterir. Turist vizesi için aşağıdaki evrakların hazırlanması yeterlidir.

 1. En az 2 boş sayfası olan ve son kullanım tarihine en az 6 ay olan T.C Pasaportu
 2. Vize talep formu ve vize üzerine yapıştırılmak üzere iki adet biyometrik fotoğraf
 3. E devlet üzerinden alınmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 4. 3 aylık banka hesap hareketleri dökümü
 5. İkametgâh belgesi

Bulgar vizesi evrakları İstanbul merkez ofisine elden ya da kargo yoluyla Türkiye’nin 81 ilinden ücretsiz olarak gönderilebilir. Evraklarda eksik bulunmaması halinde gerekli evrakların vizem.net merkez ofisine ulaşmasını takip eden gün başvuru işlemi gerçekleşmektedir.

2 Adımda İhtiyacınız Olan Evrakları Öğrenin

Evraklar Yurtiçi ya da MNG Kargo Şirketine aşağıdaki kargo kodu ile alıcı ödemeli gönderilebilir.
Global Group Danışmanlık LTD. Şti Kargo Kodu
Yurtiçi Kargo Şirket Kodu: 700047978
MNG Kargo Kodu: GG332518090

Bulgaristan Vize İşlemleri

vizem.net üzerinden yapılacak başvurularda Bulgaristan vize işlemleri ikamet iline göre değişiklik gösterir. Gerekli evraklar İstanbul’daki merkez ofisimize ulaştıktan sonra başvuru sahibinin ikamet ilinin yetki alanı içerisinde bulunan konsolosluğa vizem.net saha ekibi tarafından yapılır. Başvuru sahibinin imza ya da evrak beyanı için konsolosluğa gelmesine gerek yoktur. Bölge ayırımı bulunmayan iller için başvurular İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu üzerinden yapılır. Bu sayede vize onay süresi kısaltılmış olur. Bulgaristan vize işlemlerinin tamamlanma süreleri aşağıdaki tabloda başvuru işlemleri yapılan kuruma göre verilmiştir.

Bulgaristan Vize İşlemleri Onay Süreleri

Başvurulan BirimOrtalama Süre
Ankara Büyükelçiliği8-11 iş günü
İstanbul Başkonsolosluğu5-7 iş günü
Bursa Konsolosluğu6-10 iş günü
Edirne Konsolosluğu6-10 iş günü

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda Bulgaristan vize işlemlerinizi online olarak takip edebilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu İkamet İline Göre Yetki Alanları

Aşağıda ikamet iline göre yetkilendirilmiş Bulgaristan Konsoloslukları verilmiştir. C tipi (Turist. vizeleri haricindeki pasaport, oturum izni ve D tipi vize işlemleri için kişi ilgili Bulgaristan Konsolosluğu’ndan hizmet alabilir. Bu işlemler için aynı zamanda vizem.net’de 81 ilden danışmanlık ve başvuru takip hizmeti vermektedir.

İkamet Ettiğiniz Şehiri Seçin, Hangi Bölgeden Hizmet Alabileceğinizi Öğrenin

Bulgar Vizesi Almak İçin Gerekli Kriterler

Bulgar vizesi almak için öncelikle geçerli bir T.C pasaportuna gerek duyulmaktadır. Schengen ülkeleri ile kıyaslanacak olursa Bulgar vizesi almak nispeten daha kolaydır. Bulgar vizesi aşağıdaki kriterleri sağlayan her T.C vatandaşı için alınabilir.

 1. Seyahat süresince harcama yapabileceği yeterli birikime sahip olmalıdır.
 2. 2021 yılı itibariyle minimum 8500 TL olan aktif banka hesabı bulunmalıdır.
 3. Başvuru sahibi daha önce hiç vize ihlalinde bulunmamış olmalıdır.
 4. AB ülkeleri içerisinde bir suça karışmamış olmalıdır.

Yukarıdaki kriterlere uyan kişiler için vize onaylanma oranı vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda 100%’e yakındır. Gerekli Bulgaristan vize belgeleri merkez ofisimize ulaşır ulaşmaz süreç başlar. Ayrıca aracı kurum ya da konsolosluktan randevu alınmasına gerek yoktur.

Sık Sorulan Sorular

Bulgaristan vizesi ile ilgili danışmanlarımıza en sık sorulan soruların cevaplarına aşağıda yer verilmiştir diğer sorular ve vize başvuruları için 0850 241 1868’i arayabilirsiniz.

Bulgaristan İçin Vize Gerekiyor Mu?

Vize rejim tablosuna göre Bulgaristan’a gitmek isteyen Bordo (umuma mahsus. pasaport sahipleri vizeye tabidir. Bulgaristan vizesine başvuru yapmaları gerekir. Tüm T.C pasaportları için yürürlükteki uygulama aşağıda verilmiştir.

Bulgaristan’a Vize Gerekiyor Mu?

Pasaport TürüVizeye Tabi30 Güne Kadar Muaf90 Güne Kadar Muaf
Bordo (Umumi)Var  
Yeşil (Hususi)  Var
Gri (Hizmet) Var 
Siyah (Diplomatik) Var 

Ülkeye seyahatiniz esnasında yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi T.C vatandaşlarının pasaportları gümrük kapılarında beyan edilmek üzere yanında olması gerekir. Aksi halde Bulgaristan’a giriş yapamaz.

Not: Pasaportunuzda Multi özellikli Schengen vizeniz bulunuyorsa Bulgaristan’a vize almadan giriş yapabilirsiniz.

Bulgaristan Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Turist vizesi Bulgaristan C tipi vize türüdür. İnternette turist vizesinin nasıl alınacağı konusunda birçok bilgi kirliliği bulunmaktadır. Kendi başvuru yapmak isteyen T.C vatandaşları aşağıda yer alan prosedürü izleyerek turist vizesi alabilir.

 1. Bulgaristan vize talep formu doldurulur.
 2. Bulgaristan Konsolosluğu aracı kurumundan randevu alınır.
 3. Randevu tarihinde istenilen evraklar beyan edilir.
 4. Başvuru onayı ile pasaport alınmak için tekrar aracı kuruma gidilir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda Bulgaristan vize belgelerinin merkez ofisine gönderilmesi yeterlidir. Tüm süreç deneyimli danışmanlar ve saha ekibi tarafından sonlandırılıp Bulgaristan vizesi pasaportla birlikte adrese kargolanır.

Bulgaristan Vize Belgeleri Nelerdir?

2021 yılı için gerekli olan Bulgaristan vize belgeleri aşağıda verilmiştir. E-devletten indirilen ya da şirket sahipleri için Ticaret odalarından alınan Bulgar vizesi almak için gerekli evraklar en son 30 gün içerisinde alınmış olmalıdır. Düşük olasılıkla Konsolosluk ekstra belgeler (evlilik cüzdanı gibi. talep edebilmektedir.

 1. Pasaport
 2. 2 adet biyometrik fotoğraf
 3. Nüfüs kayıt belgesi
 4. Varlık dökümü
 5. İkametgâh belgesi

Bulgaristan Vizesi Nereden Alınır?

Bulgaristan vizesi Bulgaristan Konsoloslukları ve Büyükelçiliğinden alınır ancak vize başvuruları (turistik vizeler için. aracı kurum ve akredite acentelere yapıldığından Bulgaristan vizesinin nereden alındığı ile ilgili kafa karışıklığı oluşabilmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğu D tipi (uzun süreli. Bulgaristan vizesi ve oturum izni başvurularını kabul etmektedir. Başvuru sahibi ilgili Bulgaristan dış temsilciliğine doğrudan başvuru yapabilir. İnternetteki dolandırma amaçlı içeriklere itibar edilmemelidir.

Bulgaristan Tatil Vizesi Hangi Tip Vizedir?

Tatil vizesi kavramı kısa süreli seyahatler için geçerli vizelerin bütününe verilen isimdir.

Bulgaristan C tipi vizeler Bulgaristan’da yapılacak 90 günden daha kısa planlanmış konaklamalar için başvurulması gereken vize türüdür. C tipi vizeler halk arasında turist vizesi ya da Bulgaristan tatil vizesi olarak da anılmaktadır.

Bulgaristan Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan ziyaret vizesi C tipi vize türüdür. Aile, arkadaş ve ticari ziyaretler için başvurulur. Bulgaristan ziyaret vizesi için gerekli evraklar arasında, ziyaret edilen kişi ya da kurumun, vize başvurusunun yapıldığı Türkiye’deki Bulgaristan dış temsilciliğine hitaben yazılmış davetiye mektubuna da yer verilmelidir.

Bulgar Vizesi Kaç Euro?

Bulgar vizesi 2019 yılından 2020 yılına girerken Konsolosluk Harçlarının ile 20 EURO artması artmıştır. Farklı acenteler farklı fiyat politikası uyguladığından internette Bulgar vizesinin kaç EURO olduğu ile ilgili çelişkili bilgiler mevcuttur. 2021 itibariyle vizem.net aracılığı ile alınan Bulgar vizesi 100 Euro’dur. Sağlık sigortası ile birlikte 110 Euro’ya alınabilir.

Doğrudan Bulgaristan Konsolosluğu ile akreditasyonu bulunan vizem.net Bulgar vize ücretleri aşağıdaki tabloda detaylı verilmiştir. Ücretler C tipi (turistik vizeler. için geçerlidir. Vize türüne göre fiyatlar değişiklik gösterir.

Bulgar Vize Ücreti Dağılımı 2021

HizmetlerÜcret
Form ve Dilekçe15 EUR
Vize Harçları60 EUR
Acente Hizmeti25 EUR
Seyahat Sigortası10 EUR
Toplam110 EUR

Bulgaristan Kaç Günlük Vize Veriyor?

Bulgaristan turistik vize süresini etkileyen başlıca 4 faktör bulunmaktadır. Bulgaristan Konsolosluğu vize departmanı kaç günlük vize vereceğine aşağıda verilen kriterlerin değerlendirilmesi sonucunda karar vermektedir.

 1. Başvuru sahibinin ekonomik durumu
 2. Sağlık sigorta geçerlilik süresi
 3. Daha önceki yaptığı Bulgaristan seyahatleri
 4. Daha önceden yaptığı Schengen bölgesi ülke seyahatleri

Türkiye’den başvuru yapılarak 2020 yılı içerisinde alınan turistik vizelerin ortalama süresi Türkiye geneli 13 gündür. Bu süre vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için ortalama 24 gündür.

Bulgaristan Misafir Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan misafir vizesi C tipi vize türüdür. Turist vizesinden farkı evrak beyanı esnasında ziyaret edilecek misafir tarafından Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben kaleme alınmış davet mektubunun bulunmasıdır. Şayet ziyaretine gidilen kişi davet mektubu yazamamış ise ziyarete giden kişi Konsolosluğa hitaben yazdığı dilekçeyi başvuru esnasında iletebilir.

Bulgaristan misafir vizesi halk arasında ziyaret vizesi olarak da bilinir ve hamiline Bulgaristan’da 90 güne kadar konaklama hakkı tanıyan vize türüdür.

Bulgaristan Vizesi Yeşil Pasaport İçin Gerekli Mi?

Bulgaristan vizesi yeşil pasaport sahipleri 180 günlük periyot içerisinde 90 güne kadar Bulgaristan’a yapacakları turistik seyahatler için vize gerekmemektedir. D tipi Bulgaristan vize başvurularında yeşil pasaport sahipleri vizeye tabidir.

Bulgaristan Davetiye İle Vize

Bulgaristan’a davetiye ile vize almak için Bulgaristan’da ikamet eden kişi ya da kurumlar tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmış davetiye mektubu beyan edilmelidir. Aşağıdaki koşullar için Bulgaristan Davetiye ile vize başvuruları yapılabilmektedir.

 1. İş toplantıları için Bulgaristan’daki şirket yetkilisi tarafından yazılmış
 2. Fuar katılımları için Bulgaristan’daki şirket yetkilisi tarafından yazılmış
 3. Bulgaristan’da ikamet eden Aile ve arkadaş ziyaretleri için ve bu kişiler tarafından yazılmış

Vizem.net Bulgaristan’da bulunan şubesi aracılığı ile Bulgaristan’da faaliyet gösteren ve çeşitli iş kollarına ait şirketlerden antetli kağıda yazılmış kaşe ve imzalı davetiye belgesi alabilmektedir. Bu hizmet için iletişime geçiniz.

Bulgaristan Vize Yenileme Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vizeleri ancak Pasaporttaki mevcut Bulgaristan vizesinin süresi dolduğu durumlarda gerçekleştirilebilir. Bulgaristan vize yenileme işlemi bir önceki vize süresinden daha uzun süre geçerli vize alınmasına olanak sağlar. Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda vize yenileme tarihi geldiğinde vize sahibine ücretsiz SMS gönderilmektedir.

Bulgaristan Vizesi Yetkili Acentaları

Vizem.net Bulgaristan Konsoloslukları ve Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği ile akreditasyonu bulunan Türkiye’deki 17 Bulgaristan vizesi yetkili acentaları arasında bulunmaktadır.

2019 ve 2020 yılında Bulgaristan vize başvuru onay oranı %98,4 ile tüm acenteler arasında en iyi onaylanma oranına sahiptir. Şahsi yapılacak (acente kullanmadan. yapılacak Bulgaristan vize başvuruları için evrak kontrol işlemleri VFS global tarafından yapılmaktadır.

Not: Mağduriyete uğramamak için farklı acenteler üzerinden yapılacak başvurularda konsolosluk akreditasyon kaydı ve TURSAB belgesinin sorgulanması tavsiye edilmektedir.

Bulgaristan Vizesi Yaş Sınırı Var Mıdır?

Bordo pasaporta sahip her T.C vatandaşı yaşı ne olursa olsun Bulgaristan’a yapacağı tüm seyahatler için vizeye tabidir. Bulgaristan vizesi yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak vize 0-12 yaş arası çocuklar Konsolosluk vize harcından muaftır.

Bulgaristan Vize Vermeye Ne Zaman Başlayacak?

Bugünkü tarihte Bulgaristan ileri seyahatler için planlanmış C ve D vizelerini vermeye devam etmektedir. Ancak Covid-19 önlemleri kapsamında T.C vatandaşlarının ülkeye girişine kısıtlama ve karantina uygulanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Bulgaristan seyahatinden dönmüş kişiler için karantina uygulamamaktadır. Güncel durum için bilgi alınmalıdır.

Bulgaristan vize işlemleri ve tüm vize başvuruları için: 0850 241 1868

Paylaş: