Almanya'da Erasmus Yapmak

2023'te Almanya'da Erasmus Yapmak için Şartlar ve Fırsatlar

Almanya üniversitelerinde, Erasmus programları kapsamında bulunan uluslararası öğrenciler için eğitim görme imkanı tanınmaktadır. Almanya’da Erasmus seçenekleri arasında uluslararası öğrenciler için Erasmus öğrenim hareketliliği ile öğrenci ve mezunlar için Erasmus staj hareketliliği programları bulunmaktadır.

Yabancı öğrenciler tarafından Erasmus programı ile eğitim almak için Almanya’nın tercih edilme sebeplerinin başında, Alman üniversitelerinin nitelikli akademik yapıları ve sınduğu eğitim olanakları gelmektedir. Dünya genelinde yapılan QS Yüksek Öğrenim Sistemi Güç Sıralaması’nın 2018 yılı verilerine göre, Almanya yükseköğretim sistemi dünyada 4. sırada yer almıştır.

Diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında, yaşam masrafları bakımından daha ekonomik seçenekler sunan Almanya’da, kültürel aktiviteler için öğrencilere yönelik indirimli bilet uygulamaları, üniversite yemekhanelerinde öğrenci indirimi uygulamaları ve kişisel alışverişlerde geçerli çeşitli indirimler sağlanmaktadır.

Almanya üniversitelerinde Erasmus öğrencilerine, en fazla 2 dönem boyunca eğitim görme imkanı tanınmaktadır. Erasmus öğrencileri Almanya’da eğitim alarak iletişim, dil ve kültürlerarası becerilerini geliştirmekte, aynı zamanda gelecek kariyerlerine yönelik deneyim kazanabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Almanya’da Erasmus Yapılabilir Mi?

Almanya’da Erasmus, öğrencilerin okudukları üniversitenin Erasmus programı şartlarını yerine getirmesi, Almanya’da bulunan bir üniversiteden kabul mektubu alınması ve vize başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda yapılabilmektedir.

Almanya’da Erasmus İmkanı Nelerdir?

Almanya’da Erasmus imkanları arasında; yabancı uyruklu öğrencilerin Alman üniversitelerinde eğitim görmelerini sağlayan Erasmus öğrenim hareketliliği ve Almanya iş hayatı deneyimi sunan Erasmus staj hareketliliği bulunmaktadır.

Almanya’ya Erasmusa Gitmek için Öğrenci Olmak Şart Mıdır?

Almanya’da bir Erasmus programına kayıt olabilmek için öğrenci olma şartı, Erasmus öğrenim hareketliliğine katılmak isteyen kişilerde aranmaktadır. Almanya’ya Erasmus staj hareketliliği ile gitmek isteyen kişiler için, öğrenci olma şartı aranmamaktadır ve mezun olduktan sonraki ilk 1 yıl içinde başvuru yapma hakları bulunmaktadır.

Almanya Erasmus Şartları Nelerdir?

Almanya Erasmus şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya’da Erasmus programına katılmak isteyen öğrencilerin bir yükseköğretim kurumunda eğitim görüyor olması gerekmektedir.
 • Öğrencinin eğitim gördüğü okul ile Almanya’da Erasmus için başvurulacak okul arasında bir Erasmus anlaşması olması gerekmektedir.
 • Almanya’da Erasmus yapmak isteyen öğrencilerin, daha önce 2 dönem Erasmus programı kapsamında yurt dışında eğitim almamış olması gerekmektedir.
 • Öğrencilerin kendi üniversiteleri tarafından yapılan Erasmus dil sınavından yeterli bir dil puanı almaları gerekmektedir.
 • Erasmus başvurusunda bulunacak öğrencilerin not ortalamalarının, kendi üniversiteleri tarafından belirlenen alt sınırın üzerinde olması gerekmektedir.

Erasmus Almanya Dil Şartı Nedir?

Erasmus Almanya dil şartı, başvuru yapılan üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Almanya’da çoğu üniversitede yabancı öğrencilerin alabileceği İngilizce dersler bulunmakta olup genelde B2 düzeyinde İngilizce şartı aranmaktadır. Erasmus için eğitim dili Almanca olan bir üniversiteye gidilmesi durumunda, öğrencilerin Almanca bilmesi gerekmektedir.

Almanya’da Erasmus Öğrencisi Olmak için Gerekenler Nelerdir?

Almanya’da Erasmus öğrencisi olmak için gerekenlerin başında, öncelikle Erasmus programı kapsamında eğitim almak için başvurulan Alman üniversitesinden kabul mektubunun alınmış olması gelmektedir. Erasmus eğitimi görmek için başvurulan Alman üniversitesinden kabul mektubu alan öğrencilerin, uzun süreli (D tipi) Almanya Erasmus vizesi almaları gerekmektedir.

Almanya’ya Erasmus öğrencisi olarak gitmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarının, kabul mektubu ve diğer gerekli vize evrakları ile birlikte, Almanya Konsolosluğu’na uzun dönemli Almanya Erasmus vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Almanya Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Erasmus vizesi, İdata aracı kurumu üzerinden vize randevusu oluşturularak alınabilmektedir. İdata üzerinden online vize randevusu oluşturduktan sonra, başvuru sahibine, gerekli başvuru evraklarının listesini içeren bir mail iletilmektedir. Almanya Erasmus öğrenci vizesi başvuru formunun doldurulup gerekli diğer evraklar ile birlikte randevu gününde Almanya Konsolosluğu’na teslim edilmesi gerekmektedir.

Almanya Oturma İzni Erasmus Öğrencileri için Nasıl Alınır?

Almanya’da oturma izni başvurusu, Erasmus öğrencileri için dönemin başında düzenlenen oryantasyon haftasında, okula gelen ilgili yabancılar şubesi memurlarına ya da bizzat yabancılar şubesine gidilerek yapılmaktadır.

Almanya’daki Erasmus öğrencileri, imzalı ikametgah belgesi, pasaport, vize ve kimlik kartı gibi belgeleri sunarak Almanya’da oturum izni başvurusu yapabilmektedir. Almanya’da oturum izni başvurusu için Erasmus öğrencilerinden bir ücret talep edilmemektedir.

Almanya’da Erasmus Yaparken Çalışmak Mümkün Müdür?

Almanya’da Erasmus yaparken çalışmak, haftalık 20 saati geçmemek şartıyla mümkündür. Almanya’da Erasmus eğitimi alırken, aynı zamanda bir işte çalışan öğrencilerin, aylık kazançlarının 450 Euro’yu aşmaması gerekmektedir.

Almanya Erasmus Sürecinde Çalışma İzni Gerekli Midir?

Almanya Erasmus sürecinde öğrencilerin, haftalık çalışma süresinin 20 saati aştığı veya aylık kazancın 450 Euro’nun üzerinde olduğu durumlar için çalışma izni almaları gerekmektedir.

Almanya Erasmus Üniversiteleri Nelerdir?

Almanya Erasmus üniversiteleri arasında en çok tercih edilenler aşağıda listelenmiştir.

 • Münih Teknik Üniversitesi
 • Berlin Teknik Üniversitesi
 • RWTH Aachen Üniversitesi
 • Bonn Üniversitesi
 • Köln Üniversitesi
 • Darmstadt Teknoloji Üniversitesi
 • Karlsruhe Teknoloji Üniversitesi

Almanya’da Erasmus Pahalı Mıdır?

Almanya’da Erasmus eğitimi, hayat pahalılığı ve hibe miktarına göre birinci kategoride yer almaktadır. Almanya’da Erasmus öğrenim hareketliliği için aylık 500 Euro ve Erasmus staj hareketliliği için aylık 600 Euro hibe verilmektedir.

Almanya Erasmus Aylık Harcaması Yaklaşık Ne Kadardır?

Almanya Erasmus aylık harcaması ortalama 750 Euro’dur ve öğrencinin konaklama, gıda ve kişisel harcamalarını kapsamaktadır. Almanya’daki Erasmus öğrencilerinin aylık harcamalarının en büyük kısmını konaklama masrafı oluşturmakta olup ortalama ücret 290 ile 560 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Almanya’da aylık ortalama gıda masrafları 150 Euro, telefon ve internet faturaları ortalama 32 Euro, kültürel aktiviteler ise ortalama 65 Euro civarında tutmaktadır.

Erasmus öğrencileri Almanya’da eğitim aldıkları okul için kayıt ücreti ödemekle yükümlüdür ve bu kayıt ücretinin içine toplu taşıma masrafları da dahil edilmektedir. Almanya’daki Erasmus öğrencileri, öğrenci kartları ile hem yaşadıkları şehir içi toplu taşıma araçlarını hem de yaşadıkları şehrin bağlı olduğu eyaletteki bölgesel trenleri ücretsiz kullanabilmektedir. Erasmus kapsamında eğitim alan öğrencilere sağlanan imkanlar ile Almanya’da yaşam diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha ekonomik olmaktadır.

Almanya Erasmus Yurt İmkanları Nelerdir?

Almanya, Erasmus öğrencilerine sağlanan yurt imkanları açısından zengin bir ülkedir ve Almanya’daki bir üniversiteden kabul mektubu alan öğrenciye, yurt başvurusunda bulunması için üniversiteye bağlı olan ve olmayan yurtların bulunduğu bir liste gönderilmektedir.

Almanya’da Erasmus öğrencilerinin konaklaması için daha ekonomik olan seçenek, üniversiteye bağlı yurtlardır ve aylık kira ücreti ortalama 290 Euro civarındadır. Almanya’da Erasmus yapan öğrenciler üniversitelere bağlı olmayan yurtlarda veya bir apartman dairesinde kalmayı tercih ederse, aylık kira tutarı yaşanılan şehre bağlı olarak ortalama 400 ile 800 Euro arasında değişmektedir.

Almanya’da Erasmus Stajı Nerelerde Yapılabilir?

Almanya’da Erasmus stajı özel şirketlerde, devlet kurumlarında, üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde yapılabilmektedir.

Almanya’da Erasmus stajı için en çok başvurulan özel sektöre ait kurumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Bosch
 • BMW
 • SAP
 • P&G
 • Amazon

Almanya’da Erasmus stajı yapacak kişilerin başvurması gereken Almanya Erasmus staj vizesi türü, stajın süresine göre değişiklik göstermekte olup; 90 günü aşmayan staj programları için Schengen vizesine, 90 günden uzun sürecek staj programlarında ise Almanya ulusal vizesine başvurulması gerekmektedir.

Almanya’da Lise Öğrencileri Erasmus Yapabilir Mi?

Almanya’da lise öğrencileri Erasmus yapamamaktadır. Yabancı uyruklu lise öğrencileri, Almanya’da bulunan liselerde, lise öğrenci değişim programı ile eğitim alabilmektedir.

Almanya’da Tıp Öğrencileri Erasmus Yapabilir Mi?

Almanya’da tıp öğrencileri, Erasmus programı kapsamında hem üniversite eğitimi alabilmekte hem de staj yapabilmektedir.

Almanya Erasmus Telefon Hattı Nedir?

Almanya Erasmus telefon hattına +49 228 9506220 numarası aranarak ulaşılabilmektedir.

Almanya’da Erasmus Benzeri Programlar Nelerdir?

Almanya’da Erasmus benzeri bir program olan Au Pair kapsamında, yabancı uyruklu kişiler Almanya’da bir ev sahibi ailenin yanında kalarak ve aileye ev işlerinde yardım ederek ülkede belirli bir süre ikamet etme hakkına sahip olmaktadır.

Au pair programı aracılığıyla Almanya’ya giden kişiler, ev sahibi ailenin desteğiyle dil kursuna katılabilmekte ve Almanca dil bilgilerini geliştirme fırsatı bulmaktadır. Au pair Almanya programı ile yabancı ülke vatandaşlarına, Almanya’da en az 6 ve en fazla 12 ay süreyle ikamet etme hakkı verilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: