Almanya Staj Vizesi

Almanya Staj Vizesi Başvuru Süreci 2023

Almanya staj vizesi, 90 günden uzun süreli olarak Almanya’da tıp, mühendislik, psikoloji ve hukuk gibi alanlarda staj yapmak için alınması gereken bir vize türüdür. Almanya staj vizesi D tipi vize türüdür. Almanya staj imkanları bakımından zengin bir ülkedir. Almanya’da farklı alanlarda birçok önemli şirket ve marka bulunduğu için staj imkanı fazladır. Almanya staj başvurusu için vizem.net danışmanlık hizmet sunmaktadır. Vizem.net danışmanlığı ile gerçekleştirilen Almanya staj vize başvuru onay oranı %98,1 ile Türkiye’deki en yüksek akredite acente onay oranıdır. Vizem.net bilgi ve başvuru için 0850 241 1868 ile iletişim kurulabilmektedir.

Almanya Staj Vizesi Türleri Nelerdir?

Almanya staj vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Üniversite staj vizesi
 • Erasmus staj vizesi
 • Burslu staj vizesi
 • BA/ZAV onaylı staj vizesi

Almanya Üniversite Staj Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya üniversite staj vizesi üniversiteli öğrencilerin bölümlerine göre yaptıkları staja verilen isimdir. Üniversite staj vizesini yalnızca üniversiteli öğrenciler almaktadır. Üniversite stajını öğrenciler Almanya’da okudukları bölüm ile ilgili yapmalıdırlar, okunulan bölüm dışında staj yapılamamaktadır. Almanya üniversite staj vizesi için başvuru formu, maddi döküman, güncel not dökümü, işveren ile sözleşme, bloke hesap, stajyer maaşı ya da staj bursu gibi staj süresince Almanya’da nasıl geçinileceğini gösteren maddi kanıtların üniversite staj vizesini almak için ilgili kuruma beyan edilmesi gereklidir.

Almanya Erasmus Staj Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Erasmus staj vizesi, yükseköğretim kurumlarının ve üniversitelerin birbirleri ile işbirliği yaparak öğrencilerin iş alanında tecrübe kazanmasını sağlayan bir vize türüdür. Almanya Erasmus staj vizesini almak için öğrencinin not ortalamasının yüksek olması gerekmektedir. Almanya Erasmus staj vizesi için istenilen evraklar transkript ya da diploma, eğitim programı sertifikası, Erasmus bursu aldığına dair belge burs yok ise Erasmus stajı süresince Almanya’da geçinmeye yetecek kadar maddi kanıt sunan belgeler, sağlık sigortası, vize başvuru formu ve Erasmus stajının yapılacağı yer ile imzalanan staj sözleşmesidir.

Erasmus ülkeleri arasında en çok staj için gidilen ülkelerden birisi Almanyadır. Almanya Erasmus staj vizesi alanında yurt dışı tecrübesi kazanmak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Almanya Burslu Staj Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya burslu staj vizesi, burslu bir şekilde Almanya’da staj yapmak için alınan bir vize türüdür. Almanya’da staj yapacak kişiler, staj süresince bir burs ile geçimini sağlamaktadır. Almanya burslu staj vizesini almak için istenilen evraklar transkript ya da diploma, burs alındığını gösteren belge, staj sözleşmesi, başvuru formu ve sağlık sigortası şeklindedir.

Almanya : BA/ZAV (Federal İş Ajansı/Yabancı Nitelikli İş ve İşçi Bulma Merkezi) Onaylı Staj Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya BA/ZAV onaylı staj vizesi, federal iş ajansları ya da yabancı nitelikli iş ve işçi bulma merkezleri tarafından staj bulunarak yapılan vize türüne denilmektedir. Almanya BA/ZAV onaylı staj vizesini gerekli şartları taşıyan kişiler alabilmektedir. Almanya BA/ZAV onaylı staj vizesi için istenilen evraklar federal iş ajansının muvafakatnemesi, üniversite mezun olunan bölüm ile ilgili yapılan staj sözleşmesi, transkript veya diploma gibi mesleki yeterliliği gösteren belgeler, öğrenim belgesi, burs, stajyer maaşı, bloke hesap ya da sponsor olunan kişinin maddi dökümü gibi Almanya’da staj süresince geçimi sağlayacağını gösteren maddi belgeler, vukuatlı nüfus kayıt örneği, eksiksiz doldurulmuş başvuru formu ve staj süresini kapsayacak şekilde yapılacak sağlık sigortası şeklindedir.

Almanya Staj Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya staj vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya Staj Vizesi Başvuru Formu: 2 adet Almanya staj vizesi için başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Pasaport: Pasaportun kişisel bilgilerinin olduğu 2 sayfanın fotokopisi ve geçerli bir pasaport gereklidir.
 • Vize ücreti: Genel vize ücreti olan 75 euronun yatırılması gerekmektedir.
 • 2 adet resim: 6 aydan eski olmayan, 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda 2 adet biyometrik resim gereklidir.
 • Staj sözleşmesi: Stajın türüne göre işveren ile imzalanan staj sözleşmesi gereklidir.

Yukarıdaki evraklar ve belgeler Almanya staj vizesi için istenilen genel evraklardır. Staj türüne göre istenilen belgeler farklılık göstermektedir.

Almanya üniversite staj vizesi için transkript, diploma, staj süresince geçimi sağlanacağını gösteren burs, stajyer maaşı ya da bloke hesap gibi belgeler istenmektedir.

Almanya Erasmus staj vizesi için staj sözleşmesi, öğrenim görülen üniversiteden staj teyit yazısı, duruma göre dil yeterliliğini gösteren belge, staj süresi boyunca geçimi nasıl sağlanacağını gösteren burs, stajyer maaşı ya da bloke hesap belgeler, sağlık sigortası ve vukuatlı nüfus kayıt örneği istenmektedir.

Almanya burslu staj vizesi için uluslararası kuruluşlardan, Alman kamu fonundan ya da Avrupa Birliği fonundan burs alındığını gösteren belge, işveren tarafından gönderilen davetiye ya da staj sözleşmesi, diploma veya an az 6 senelik mesleki tecrübe olduğunu gösteren çalışma belgesi, eğitim sertifikaları, varsa yönetici pozisyonunda çalışıldığını gösteren belge, burs miktarını gösteren evrak, bloke hesap ya da sponsor var ise sponsorun maddi dökümanları istenmektedir.

Almanya BA/ZAV onaylı staj vizesi için federal iş ajansının muvafakatnemesi, okunulan bölümle alakalı staj sözleşmesi, transkript, diploma gibi mesleki yeterliliği gösteren belgeler, öğrenim belgesi, staj süresince Almanya’da geçimi sağlayacağını gösteren burs, stajyer maaşı, bloke hesap ve sponsor maddi dökümü istenmektedir.

Almanya Staj Vizesi için Bloke Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Almanya staj vizesi için bloke hesapta aylık 853 Euro olması gerekmektedir. 4 aylık bir staj için Almanya’ya giden kişinin bloke hesabında toplam 3412 Euro olması gereklidir.

Almanya Staj Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya staj vizesi başvuru formu doldururken dikkat edilmesi gereken nokta formun Almanca doldurulmasıdır. Başvuru formunda ilk olarak kişisel bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formunda Almanya’da staj süresince kalınacak yer, gidiş amacı, referanslar, eğitim durumu, meslek, kalınacak süre, bloke hesap ya da garantör bilgisi, sağlık sigortası, sabıka kaydı ve geçmişte Almanya’da bulunup bulunmadığı gibi tüm bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Bilgilerin eksik ya da yanlış olması durumunda vize reddi yaşanabilmektedir.

Almanya staj vizesi D tipi vize türüdür. Almanya online vize başvuru formu İdata aracı kurumun internet adresinde bulunabilmektedir.

Almanya Staj Vizesi Sigorta İşlemi Nasıl Yapılır?

Almanya staj vizesi sigorta işlemi Almanya’ya gitmeden önce yapılması gerekmektedir. Staj dönemi boyunca minimum 30.000.00 Euro teminatlı sağlık sigortası yaptırılmalıdır.

Almanya staj vizesi için sağlık sigortası yapmak zorunludur. Almanya için sağlık sigortası yaptırılarak vize randevusunda beyan edilmelidir.

Almanya Konsolosluğundan Staj Vizesi Alınabilir Mi?

Almanya Konsolosluğundan staj vizesi alınamamaktadır. Almanya staj vizesi Alman Konsolosluğunun görevlendirdiği İdata’dan alınabilmektedir.

Almanya’da Staj Yapmak için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya’da staj yapmak için vize randevusu İdata internet adresi üzerinden alınabilmektedir. Randevu almak için İdata internet adresinde birkaç soruya cevap vererek seyahat amacı belirtilir. Seyahat amacı belirlendikten sonra seyahat için istenilen belgelerin listesi görülmektedir. Alman staj vizesi için gerekli belgeleri randevu gününe kadar eksiksiz bir şekilde toplamak gereklidir. Randevu bilgileri tamamlandıktan sonra ücret ödeyerek randevu numarası alınmaktadır. Randevu numarası alındıktan 2-3 gün sonra e-postaya randevu gününü ve saatini gösteren bir mail gelmektedir. Randevu gününde belirlenen İdata ofisine giderek başvuru yapılabilmektedir. Vizem.net danışmanlığı ile yapılan vize başvurularını danışmanlar randevuları bizzat kendileri almaktadırlar.

Almanya Staj Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya staj vizesi başvurusu için ilk olarak Almanya’da staj yapılacak iş yeri ile sözleşme imzalamaktır. Staj kaydı Almanya’daki iş yeri ile yapıldıktan sonra staj vizesi almak için başvuru yapmak gereklidir. İdata aracılığı ile Almanya staj vizesi başvuruları yapılmaktadır. İdata üzerinden online olarak staj vizesi randevusu oluşturularak randevu gününe kadar tüm belgeler eksiksiz bir şekilde toplanmalıdır. Randevu gününde İdata ofisine hazırlanan tüm evraklar teslim edilmelidir. İdata’da evrak teslimi yapıldıktan sonra vize işlem süreci ortalama 3 aydır. Herhangi bir engel olmadığında Almanya staj vizesi kişiye verilmektedir. Almanya staj vizesi için randevular online olarak alınabilmektedir ancak belge teslimi şahsen yapılmalıdır. Alman Konsolosluğunun görevlendirdiği akredite acentelerde de olarak vize başvuruları yapılmaktadır.

Almanya staj vizesi D tipi yani uzun süreli vize türünde yer almaktadır. Staj vizesi gibi uzun süreli vizelerde vize başvurusu esnasında belgelerin eksiksiz ve verilen bilgilerin doğru olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Yanlış bilgi verilmesi ya da eksik bir belge verilmesi halinde vize reddi olabilmektedir. İdata Almanya staj vizesi için gereken tüm evrakların listesi detaylı bir şekilde İdata internet sitesinde bulunmaktadır.

Staj için Almanya Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Almanya öğrenci vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerKısa Süreli Staj VizesiUzun Süreli Staj Vizesi
Staj için Almanya Vizesi Harcı80 EUR100 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma50 EUR60 EUR
RandevuÜcretsizÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR40 EUR
Danışmanlık Hizmeti50 EUR60 EUR
Toplam220 EUR260 EUR

Almanya Staj Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya staj vizesi ortalama 3 ay içerisinde çıkmaktadır.

Almanya’da Staj Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Almanya staj vizesi takip ve sorgulama işlemi İdata üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Staj vizesi başvuru kaydı sırasında verilen pasaport numarası ve barkod numarası girilerek vizenin takibi ve sorgulaması yapılabilmektedir.

Almanya’da Staj Vizesi ile Çalışmak Mümkün Müdür?

Almanya’da staj vizesi ile çalışmak mümkündür. Haftalık 20 saatin aşılmadığı sürece Almanya’da hem staj yapılabilir hem de çalışılabilmektedir. Almanya’da çalışmak için zorunlu staj yapıldığına dair belgeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Almanya’ya gidiş amacı sadece çalışmak için ise çalışma vizesi almak gereklidir. Staj vizesi ile Almanya’da çalışmanın sınırı bulunmaktadır. Almanya çalışma vizesi randevu alarak çalışma vizesi alınmalı ve Almanya’da bir işte tam zamanlı çalışılabilmektedir.

Almanya’da Staj Yapmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Almanya’da staj yapmak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaportun olması gereklidir.
 • Üniversite stajı için okuldan staj için gerekli izinler ve belgeler alınmalıdır.
 • Transkript ya da diplomanın olması gereklidir.
 • Bazı durumlarda dil yeterliliğinin kanıtlanması gereklidir.
 • Staj sürecini kapsayacak sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Staj süresi boyunca geçimin nasıl sağlanacağına dair belgeler sunmalıdır.
 • Almanya’da staj yapmak için gerekenler staj türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Almanya’da staj yeri bulmak staj vizesi almadan önce yapılması gereken ilk adımdır. Staj yerini üniversite öğrencileri için genelde üniversite ya da ZAV adı verilen aracı kurum bulmaktadır.

Almanya’da Zorunlu Staj Yapmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Almanya’da zorunlu staj yapmak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Geçerli bir pasaport gereklidir.
 • Fotoğraf: 2 adet 3,5 cm genişliğinde 4,5 cm uzunluğunda biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Almanya Staj Vizesi Başvuru Formu: Alman staj vizesi başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Staj sözleşmesi: Zorunlu staj için Almanya’daki işveren ile imzalanan staj sözleşmesi beyan edilmelidir.
 • Zorunlu staj olduğunu gösteren belge: Üniversiteden ya da yükseköğretim kurumundan stajın zorunlu olduğunu gösteren belge alınmalıdır.
 • Maddi kanıtlar: Almanya’da staj boyunca geçimin nasıl sağlanacağını gösteren burs, stajyer maaşı, sponsor maddi dökümanları ya da bloke hesap belgeleri hazırlanmalıdır.
 • Alman Sağlık sigortası: Almanya’da yapılan staj süresince sağlık sigortasının yaptırılması gerekmektedir.

Almanya’da Gönüllü Staj Yapmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Almanya’da gönüllü staj yapmak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Geçerli bir pasaporta sahip olmak gereklidir.
 • Biyometrik Fotoğraf: 2 adet Schengen fotoğraf ölçülerinde fotoğraf gereklidir.
 • Alman Staj Vizesi Başvuru Formu: Staj vizesine başvurmak için başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır.
 • Staj sözleşmesi: Almanya’da gönüllü staj yapmak için iş yeri bulunmalı ve iş yeri ile staj sözleşmesi imzalanmalıdır.
 • Almanya Seyahat Sağlık Sigortası: Almanya’daki staj süresi boyunca sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Maddi kanıt: Almanya’da staj yaparken geçimin nasıl sağlanacağı ile ilgili maddi kanıtlar sunulmalıdır.

Almanya’da Tıp Stajı Yapmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Almanya’da tıp stajı yapmak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Türkiye’nin ya da başka bir ülkenin tıp fakültesinden mezun olmak gereklidir.
 • Not ortalamasının 2.20’den yüksek olması gerekmektedir.
 • Tıp eğitiminin Almanya’da denkliğinin bulunması gereklidir.
 • Almanya’da tıp stajının en az süresi 6 aydır ancak stajın ne kadar süreceğini kişi karar verebilmektedir. İsteyen kişiler alanında doktorluğunu onaylatana kadar tıp stajını uzatabilmektedir. Almanya’da tıp stajı için ilk olarak öğrenciler minimum 6 ay olmak üzere kliniğe yerleştirilir ve dil eğitimi alırlar. Almanya’da 6 aylık eğitimden sonra 12 ay ya da daha fazla staj yapabilmektedirler. Almanya’da tıp yaz stajı tıp öğrencilerinin sıklıkla tercih ettiği staj türüdür.

Almanya’da Staj Yapılabilecek Bölümler Hangileridir?

Almanya’da staj yapılabilecek bölümler fakülteler arasında ayrılmaktadır.

Almanya’da sağlık fakültesinde staj yapılabilen bölümler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya fizyoterapi stajı
 • Almanya hemşirelik stajı

Almanya’da fen-edebiyat fakültesinde staj yapılabilen bölümler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya psikoloji stajı

Almanya’da hukuk stajı da yapılabilmektedir. Ayrıca Almanya’da en çok staj yapılabilen bölümlerden biri mühendislik olmaktadır.

Staj yapılabilen mühendislik bölümleri aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya genetik mühendisliği stajı
 • Almanya bilgisayar mühendisliği stajı
 • Almanya’da makine mühendisliği stajı
 • Almanya kimya mühendisliği stajı

Almanya’da Mühendislik Stajı Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Almanya’da mühendislik stajı yapmanın avantajları aşağıda listelenmektedir.

 • Almanya’da mühendislik stajı yapmak kişinin CV’sine büyük katkı sağlamaktadır.
 • Almanya’da mühendislik stajı yapan kişilerin profesyonel ve geniş bir iş ağı oluşmaktadır.
 • Almanya’da staj yapmak mesleğe girmeden önce mesleğin detaylarını öğrenerek deneyim kazanmasını sağlamaktadır.
 • Almanya araba ve makine gibi ürünlerde başarılı bir ülkedir ve bu alanlarda başarılı bir ülkede büyük markalarda mühendislik stajı yapmak kişiye geleceğinde büyük avantajlar sağlamaktadır.
 • Almanya özellikle araba, makine ve buna benzer alanlarda büyük markalara sahiptir. Bunlardan dolayı Almanya’da staj imkanı mühendislik alanında çok geniştir. Almanya mühendis vizesi ile Almanya’da mühendislik alanındaki geniş iş olanaklarından yararlanılabilmektedir.

Almanya’da Lise Stajı Şartları Nelerdir?

Almanya’da çıraklık ya da mesleki eğitim programına ausbildung denilmektedir. Ausbildung aracılığı ile lise öğrencileri Almanya’da staj yapabilmektedirler. Almanya’da lise stajı şartlarının başında en az 16 yaş gerekliliği bulunmaktadır. Almanya’da staj yapmak için istenilen diğer bir şart ise B1 seviyesinde Almanca bilgisine sahip olmaktır.

Almanya hem üniversiteli öğrenciler için hem de liseli öğrenciler için iş imkanı bakımından iyi bir ülkedir. Özellikle Almanya ausbildung ortaöğretim mezunu olan kişilerin yurt dışında mesleki anlamda gelişmeleri için fırsat sağlamaktadır.

Almanya’da Staj Yapılabilecek Yerler Nerelerdir?

Almanya’da staj yapılacak yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Technical University
 • Hamburg Üniversitesi
 • BMW
 • Siemens
 • Mercedes
 • Porsche
 • Opel
 • Continental
 • Volkswagen

Almanya araba ve teknolojik aletler alanında gelişmiş bir ülkedir ve Almanya staj yerleri bu alanlarda çok fazladır. Özellikle mühendislik alanında Almanya’da staj yerleri bulmak kolay olmaktadır. Mercedes Benz Almanya staj için en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Özellikle Mercedes, BMW ve Porsche gibi dünya markaları üniversite öğrencileri ya da mezunlarına staj imkanı tanımaktadır. Almanya Mercedes fabrikası staj için mühendislik bölümünden birçok öğrenci ya da mezun alınmaktadır. Özellikle araba konusunda ilgisi olan mühendislik ya da ilgili bölümden olan kişiler Mercedes Almanya staj başvurusu yapmaktadırlar. Mercedes dışında Siemens markası da dünya çapında bir markadır. Almanya’nın öne çıkan markalarından olan Siemens Almanya staj için de uygun bir yerdir.

Almanya Staj İlanları Nerede Yayımlanır?

Almanya staj ilanlarının yayımlandığı web siteler ve kaynaklar aşağıda listelenmektedir.

 • Monster
 • Indeed
 • Praktikum
 • Stepstone
 • Mercedes Career page
 • Siemens Career page
 • Continental Career page
 • Linkedin
 • UNICUM
 • Berufsstart.de

Almanya iş imkanı bakımından zengin bir ülkedir. Almanya’da çalışmak ya da staj yapmak için Almanya iş ilanları bulunan yukarıdaki web sitelerine bakılabilir.

Almanya’da Staj Vizesi Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Almanya’da staj vizesi danışmanlık hizmeti vizem.net’den alınabilmektedir. Staj vizesi ile ilgili her türlü soru ve işlem için vizem.net’e başvurulabilmektedir.

Staj vizesi için istenilen belgelerin eksiksiz ve doğru olması gerekmektedir. Staj vizesi için Almanya vize danışmanlık hizmeti almak sürecin sorunsuz geçmesini sağlamaktadır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: