almanya sevgili vizesi

2023’de Sevgili Vizesi Başvuru Süreci 2023

2020 Mart başlarında Avrupa Birliği Komisyonu, üye devletler için giriş yasağı koyma tavsiyesinde bulunmuştur. Birçok ülkenin uyguladığı yasaklar sonrasında sınırların çok uzun süre kapalı kalmasıyla evli olmayan çiftlerin tekrar bir araya gelmesini destekleyen Sevgili Vizesi birkaç komisyon üyesi ve millet vekilinin çalışması ile Almanya önceliğinde kabul edilmiştir. Bazı AB ülkeleri sınırlarını ayrı kalmış sevgililer için tekrar açmıştır. Aşağıda ülke bazında sevgili vizenin nasıl uygulandığının detaylarına yer verilmektedir.

Almanya Sevgili Vizesi Nedir?

Covid-19 salgını kapsamında Almanya Federal Cumhuriyeti’nin 2020 Mart ayında yurda giriş kısıtlamaları getirmesi ile Ayrılmak zorunda kalan Alman vatandaşları ile evli olmadıkları sevgililerine Almanya vizesi için tekrar yeşil ışık yakılmıştır. Almanya sevgili vizesi olarak nitelendirilen bu vize türünün alınabilmesi için bazı şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir.

Almanya sevgili vizesi 10 Ağustos 2020 saat 00:00 itibariyle Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer tarafından anaylanmış ve diğer AB ülkeleri için ilham kaynağı olmuştur. Bu kararın alınması ile birlikte 10 Ağustos 2020 tarihi itibariyle üçüncü ülkelerde yaşayan evli olmayan eşlerin Almanya’daki eşlerinin yanlarına dönme imkanı sağlanmıştır. Alınan bu kararın, Diğer Avrupa ülkeleri için de mümkün olup olmayacağı aşağıda verilmiştir.

Sevgili Vizesi Şartları Nelerdir?

Almanya için uygulanmakta olan sevgili vizesi şartları temel aşağıda verilen 2 maddeden oluşmaktadır.

 1. Çiftlerin daha önce Almanya’da en az bir kere birlikte bulunduklarının kanıtı
 2. Almanya dışında farklı bir ülkede birlikte olunduysa bu ülke ve adresin kanıtı

Yukarıda verilen sevgili vizesi şartlarını yerine getiren çiftler için vize başvurularında standart vize prosedürüne ek olarak sevgili vizesi için gerekli evraklar da istenmektedir.

Hollanda Sevgili Vizesi

Sevgili Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya’da uygulanan sevgili vizesi için gerekli evrakların listesi aşağıda verilmiştir.

 1. Almanya’da ikamet eden partnerin davetiyesi
 2. İlişkinin varlığına dair her iki çift tarafından imzalanmış ortak beyan
 3. Önceki birlikteliğin kanıtı niteliğindeki pasaport pulları, seyahat belgeleri veya uçak biletleri

Sevgili vizesi için gerekli evraklar vizem.net merkez ofisine gönderildikten sonra başvuru süreci deneyimli danışmanlar tarafından başlatılmakta ve en kısa sürede vize onay işlemi tamamlanmaktadır.

Almanya’nın sevgili vizesini hizmete açmasının ardından Avrupa Komisyonu, diğer üye devletlerini de bu kategorideki yolcuları giriş yasağından muaf tutmaya çağırmıştır.

Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Norveç, İsviçre ve Hollanda’nın da katılımı ile sınırlar ayrı kalmış çiftler için tekrar açılmıştır. Finlandiya, böyle bir hareketi üstlenen yedinci ve şimdilik en son AB üyesi devlet olmuştur.

Güncel bilgi için: 0850 241 1868

Avusturya Sevgili Vizesi Nedir?

Avusturya makamları tarafından çiftlerin giriş yasağından muaf tutulmasına ilişkin Avusturya Sevgili Vizesi olarak ayrı bir yasa tasarısı oluşturulmamıştır ancak Avusturya Sosyal İşler Bakanlığı, Avusturya’ya gelmek için dikkate değer bir neden olarak “hayat arkadaşına ziyaret” Avusturya Sosyal İşler Bakanlığı resmi web adresinde yayınlanmıştır.

“Özellikle, dikkate değer nedenleri olan tüm insanlar, münferit durumlarda Avusturya’daki eşini ziyaret edebilir. Girişte ziyaret nedenleri kanıtlanmalıdır. Özel aile nedenleri, örneğin, hastalık durumunda aile üyelerinin veya velayet görevleri çerçevesinde kendi çocuklarının ziyaretlerini, ve hayat arkadaşını ziyaret etmeyi içerir ” olarak belirtilmektedir.

Hollanda Sevgili Vizesi

Hollanda Sevgili Vizesi Nedir?

Hollanda’da AB üyesi olmayan ülkelerde yaşayan sevenler için Hollanda sevgili vizesi uygulaması ile sınırlarını açmıştır.

Adalet ve Güvenlik Bakanı Ferdinand Grapperhaus Temmuz ayından itibaren Hollanda’da ikamet eden birisiyle uzun mesafeli ilişkisi olan AB dışı üçüncü ülkelerde yaşayan eşlerinin giriş yasağını kaldırmaya karar veren kararı yayınlamıştır. Hollanda sevgili vizesinin sadece kısa süreli vizeler için geçerli tutulmaktadır.

Hollanda Sevgili Vizesi Başvuru Koşulları Nelerdir?

Bu değişiklikler kapsamında Hollanda’ya gelmek isteyen kişilerin, yasağın getirilmesinden önce en az üç aylık bir ilişkileri olduğunu kanıtlamaları gerekmektedir.

Çiftlerin gerçekten böyle bir ilişkiye sahip olduklarını beyan ettikleri el yazısı ile yazılmış bir beyanname ibraz etmeleri gerekmektedir.

İsviçre Sevgili Vizesi Nedir?

İsviçre’de evli olmayan ve üçüncü ülkede yaşayan partnerin İsviçre’ye giriş yapmasına 3 Ağustos’tan beri İsviçre sevgili vizesi ile olanak sağlamaktadır.

İsviçre’ye gelebilmek için ilişkinin Covid-19 salgınından önce bir süredir var olduğuna dair aşağıdaki kanıtlar istenmektedir.

İsviçre Sevgili Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 1. İsviçre’de yaşayan partnerin kaleme aldığı imzalı bir davetiye mektubu.
 2. İsviçre vatandaşı partnerin pasaportunun veya yabancı uyruklu kimlik kartının bir kopyası.
 3. İlişkinin varlığının kanıtı, için çiftin düzenli temas halinde olduğunun ve giriş yasağı başlamadan önce en az bir kez şahsen buluşulduğunun fotoğraf ve video gibi belgeleri.
 4. Her iki tarafın imzasının bulunduğu ilişkinin varlığına dair beyan.

Türkiye’den İsviçre’ye giden kişiler için 10 günlük karantina uygulaması bulunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Merkezimize sevgili vizesi ile ilgili en sık sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Almanya Sevgili Vizesi Nedir?

Covid-19 önlemleri kapsamında Almanya sınır kapıları AB dışı 3. Ülke vatandaşlarına kapatılmıştır. Almanya sevgili vizesi evli olmayan ve Almanya’da sevgilisi bulunan 3. Ülke vatandaşlarının 10 Ağustos 2020 tarihi ile Almanya’ya gitmek için vize almalarına olanak sağlayan vize türüdür. Bu vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin ilişkilerinin varlığını kanıtlamaları gerekmektedir.

Sevgili Vizesi Nasıl Alınır?

2020 yılında vizem.net üzerinden toplam 46 sevgili vizesi başvurusu yapılmış ve tamamı onaylanmıştır. Sevgili vizesinin nasıl alınacağı aşağıda verilmiştir.

 1. Gerekli evraklar vizem.net merkez ofisine gönderilir ya da elden bırakılır.
 2. Evraklar incelendikten sonra dilekçe ve başvuru formu başvuran kişi adına ilgili ülkenin danışmanı tarafından hazırlanıp başvuru yapılır.
 3. Başvuru onayı sonucu pasaport onaylı vize ile tekrardan başvuran adresine gönderilir.

İsveç Sevgili Vizesi

İsveç Sevgili Vizesi Nasıl Alınır?

Covid-19 önlemleri kapsamında İsveç henüz ayrı kalmış çiftler için İsveç sevgili vizesi uygulamamaktadır. Ancak farklı bir program içerisinde LGBT üyeleri ve heteroseksüel kişiler için oturma ve çalışma izni programı yürütmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere Sevgili Vizesi Nasıl Alınır?

Salgın kapsamında İngiltere sevgili vizesi uygulaması bulunmamaktadır. Farklı bir uygulama olan İngiltere defacto visa uygulaması için bilgi alınız.

Bilgi ve Tüm Vize Başvuruları İçin: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: