almanya turist vizesi ve turistik vize başvurusu

Almanya Turist Vizesi Başvuru Süreci 2023

Almanya turist vizesi, 90 günden daha kısa bir süre için, turistik tatil, eğlence ve gezi gibi amaçlarla Almanya’ya seyahat etmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlara verilen, kısa süreli (C tipi) bir vize türüdür. Almanya turist vizesi, sahibine, Almanya’da 180 gün içerisinde 90 gün boyunca konaklama ve aynı süre koşuluyla Schengen bölgesindeki diğer ülkelere vizesiz seyahat edebilme hakkı vermektedir.

Turistik vize ile Almanya’ya seyahat edecek kişilerin vize başvuruları, Almanya Konsolosluğu’nun Türkiye’de yetkilendirdiği tek aracı kurum olan İdata’nın başvuru merkezleri üzerinden kabul edilmektedir.

Almanya’ya Vize Gerekiyor Mu?

Hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu, ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türk vatandaşları, Almanya’ya yapacakları 90 günden kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasından muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, turistik amaçlı Almanya seyahatlerinde, C tipi Almanya turist vizesi almaları gerekmektedir.

Tüm Türk vatandaşlarının, Almanya’ya yapacakları 90 günden uzun süreli ziyaretler için, pasaport türü fark etmeksizin, D tipi ulusal Almanya vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Almanya Turist Vizesi Şartları Nelerdir?

Almanya turist vizesi almak için sağlanması gereken koşullar aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya turist vizesi almak isteyen kişilerin; 10 yıldan eski olmayan ve seyahat dönüşü sonrasında en az 3 ay daha geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Almanya’ya yapılacak turistik seyahatle ilgili; seyahat amacı, konaklama ve finansman gibi tüm bilgiler başvuru sahibi tarafından belgelerle beyan edilebilmelidir.
 • Turistik vize almak isteyen kişinin, Almanya seyahatinin masraflarını karşılayabilecek durumda olduğunu, mali kaynak ve istihdam belgeleriyle kanıtlaması gerekmektedir.
 • 90 günden kısa süreli bir dil okuluna gitmek amacıyla Almanya turistik vizesi almak isteyen kişilerin, ilgili dil okulundan gelen davet mektubunu beyan etmeleri gerekmektedir.
 • 18 yaşından küçük başvuru sahiplerinin turistik vize alabilmeleri için anne ve babaları tarafından imzalanmış, noter onaylı muvafakatname almaları gerekmektedir.
 • Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, Almanya seyahat süresini kapsayan ve en az 30.000 Euro teminatlı bir sağlık sigortasına sahip olmak gerekmektedir.

Almanya için Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya turist vizesi başvuru formu doldurulur: Almanya turistik vizesi almak için İdata üzerinden C tipi Schengen vize başvuru formu indirilir, Almanca ya da İngilizce olarak ve eksiksiz şekilde doldurulur ve imzalanır. Almanya vize başvuru formunun, Videx sistemi üzerinden çevrimiçi ortamda doldurulması mümkündür.

Almanya turist vizesi evrakları hazırlanır ve İdata randevusu alınır: Başvuru formu doldurulduktan sonra, Almanya seyahatinin amacını ve içeriğini açıklayan bir vize talep dilekçesi yazılır ve Almanya turist vizesi için gereken; pasaport, seyahat sağlık sigortası, seyahat finansmanını beyan eden belgeler ve biyometrik fotoğraf gibi evraklar eksiksiz olarak hazırlanır. Evrakların tamamlanmasıyla birlikte, Almanya vize işlemleri için yetkili aracı kurum olan İdata’nın online randevu sistemine girilerek, başvuru sahibinin konumuna en uygun vize merkezinden randevu alınması gerekmektedir.

İdata vize randevusuna gidilir ve başvuru tamamlanır: Almanya turistik vize başvuru evraklarını hazırlayan başvuru sahiplerinin, randevu alınan İdata başvuru merkezine şahsen giderek, evrak teslimini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Randevu sırasında, vize başvuru ücreti ödenir ve biyometri işlemleri yapılarak vize başvuru işlemi tamamlanır.Tüm belgeler teslim edildikten sonra, ortalama 15 gün süren başvuru değerlendirme süreci başlatılır. Almanya turistik vize başvuru süreci, İdata üzerinden online olarak takip edilebilmektedir

Almanya Turist Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya’ya turist vizesi almak için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Almanya turistik vize başvurusu için, en az 2 sayfası boş olan, talep edilen vize süresi bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli ve 10 yıldan eski olmayan bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir. Pasaportta bulunan, daha önce alınmış Schengen vizelerinin fotokopileri teslim edilmelidir.
 • Almanya turistik vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış C tipi Almanya Schengen vizesi başvuru formu, ıslak imza ile imzalanarak Almanya turistik vize belgeleri arasına eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Almanya turist vizesi başvurusunda, son 6 ay içerisinde çekilmiş, 35 x 45 milimetre boyutlarında, biyometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, ve beyaz arka plana sahip olan 1 adet fotoğraf teslim edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına satın alınmış, en az 30.000 Euro teminatlı, seyahat süresinin tamamını kapsayan ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan seyahat sağlık sigortası poliçesinin, aslı ve imzalı fotokopisi ile birlikte teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Almanya turistik vize başvuru dosyasında, başvuru sahibi adına düzenlenmiş ve tüm aile üyeleri bilgilerini içeren, tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Vize başvuru harcı: Almanya turistik vize almak için gereken vize harcının ödendiğine dair makbuz teslim edilmelidir.
 • Seyahat rezervasyon bilgileri: Almanya’da konaklama, uçuş ve tur gibi organizasyonlarına dair detaylı rezervasyon belgeleri Almanya turist vizesi evrakları arasında yer almaktadır.
 • 18 yaşından küçükler için muvafakatname: 18 yaşından küçük kişilerin Almanya turistik vize başvurularında, anne ve babaları tarafından imzalanmış noter onaylı bir muvafakatname evrakı ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Çalışan gelir belgesi: Almanya turist vizesi almak isteyen çiftçi, emekli, işveren ve sigortalı çalışan kişilerin; son 3 aya ait banka hesap dökümü, SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü, maaş bordrosu, iş sözleşmesi, emeklilik belgesi, çiftçi kayıt belgesi ve ek gelir belgesi gibi evrakları teslim etmeleri gerekmektedir.
 • İşveren faaliyet belgeleri: Almanya’ya turist olarak gidecek kişinin şirket sahibi olması halinde, sahip olduğu şirketin faaliyet alanına göre ilgili meslek odasından edineceği 6 aydan eski olmayan bir faaliyet belgesi, güncel vergi levhası ve ticaret sicil gazetesi, Almanya turist vizesi için gerekenler arasında yer almaktadır.
 • Çalışmayan kişiler için vize sponsor dilekçesi: Almanya turist vizesi almak isteyen ve düzenli geliri olmayan yabancı uyruklu vatandaşların, Almanya seyahat masraflarının, birinci derece akrabaları tarafından karşılanacağına dair, akrabası tarafından imzalanan bir vize sponsor dilekçesi ibraz etmeleri gerekmektedir.

Almanya Turistik Vize Başvurusu için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Almanya turistik vize başvurusunda, seyahat edecek her kişi için en az 5.000 Türk lirası değerinde bakiye gösteren ve alım tarihi 7 günden eski olmayan bir banka hesap dökümü teslim edilmelidir. Almanya turistik vizesi için gereken banka bakiyesinin, talep edilen vize süresi x 50 Euro olarak hesaplanması gerekmektedir.

Almanya Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya turistik vize başvuru formu, Videx sistemi kullanılarak çevrimiçi ortamda doldurulabilir veya çıktısı alınarak tükenmez kalemle doldurulabilir. Almanya turistik vize başvuru formu; başvuru sahibine ait kişisel ve mesleki bilgiler ile seyahatin amacı ve lojistiğiyle alakalı detayları eksiksiz olarak içermelidir.

Almanya turist vizesi başvuru formu, Almanca veya İngilizce olarak doldurulmalı ve formun son sayfası başvuran kişi tarafından, tarih atılarak imzalanmalıdır. Başvuru sahibi tarafından eksik, tutarsız ya da hatalı doldurulan başvuru formu, Almanya turistik vize başvurusunun reddedilmesine sebep olmaktadır.

Başvuru sahibinin seyahat amacını, biyometrik ve kişisel bilgilerini özetleyen İdata Almanya başvuru formu, Almanya turistik vize başvuru esnasında teslim edilmesi gereken belgelerin başında gelmektedir.

Turist Vizesi Almanya Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Almanya turist vizesi dilekçesi, Almanya turistik vize başvuru formunda yer alan tüm bilgileri onaylayan ve özetleyen bir belgedir. Almanya turist vizesi dilekçesi yazarken, hitap edilen kurumun Almanya Konsolosluğu olması sebebiyle resmi ve yalın bir dil kullanılmalıdır. Almanya vize talep dilekçesinin, Almanya turistik vize başvurusu esnasında ibraz edilen diğer tüm belgelerle uyumlu bilgiler içermesi gerekmektedir.

Almanya turistik vizesi almak isteyen kişinin, Almanya turist vizesi dilekçesi yazarken, Almanya’da konaklayacağı konuma ilişkin rezervasyon bilgilerini ibraz etmesi gerekmektedir. Almanya vize talep dilekçesi örneği, tutarlı ve doğru bilgilerle Almanya’ya giriş ve çıkış planını beyan eden nitelikte bir belge olmalıdır.

Almanya’ya Turist Vizesi Almak için Başvuru Nereye Yapılır?

Almanya turist vizesi başvuruları, Almanya vize işlemlerinde tek yetkili aracı kurum olan İdata vize merkezleri ve akredite acenteler aracılığıyla yapılmaktadır. Almanya Konsolosluğu, kuruma gidilerek şahsen yapılan turistik vize başvurularını kabul etmemektedir.

Vizem.net, 2016 ve 2020 yılları arasında Schengen turistik vize başvurularında sahip olduğu %98,2’lik oranla, en yüksek onay oranına sahip akredite acente olmuştur.

Almanya Turist Vizesi Nereden Alınır?

Almanya turist vizesi başvurusu, İdata aracı kurumuna yapılmaktadır ve başvuru değerlendirme süreci, Ankara Almanya Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir. Vize başvuru değerlendirme işlemleri tamamlanan başvuru sahibinin, pasaportunu İdata ofisinden teslim alması gerekmektedir. Vizem.net aracılığıyla yapılan başvurularda pasaport, saha ekibi tarafından alınarak başvuru sahibine gönderilmektedir.

Almanya Turist Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Almanya turist vizesi almak, tüm bilgilerini ve belgelerini eksiksiz bir şekilde ibraz eden başvuru sahipleri için kolay bir süreçtir. Başvuru değerlendirme ya da randevu sürecinde aksamalar olmaması halinde, Almanya turist vizesi almak zor mu sorusu gündeme gelmeden, vize alma süreci tamamlanabilir.

Almanya Turist Vizesi Maliyeti Ne Kadardır?

Almanya turist vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya turistik vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma20 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Danışmanlık hizmeti25 EUR
Toplam180 EUR

Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenen Almanya turist vizesi fiyatları; vize harç bedeli, başvuru işlemleri ve başvuru acentası hizmet bedelini içermektedir. 12 yaş altındaki çocuklar için yapılan başvurularda, Almanya turist vizesi fiyatı talep edilmemektedir.

Farklı vize tiplerinde değişiklik gösteren İdata Almanya vize ücreti, turist vizesi için 2022 yılında seyahat sigortası dahil 180 Euro olarak hesaplanabilir.

Almanya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya turistik vize çıkma süresi ortalama olarak 15 gündür. Başvuru sahibinin tutarsız ya da eksik belge ibraz etmesi ve Almanya Konsolosluğu’nda oluşabilecek yoğunluklar sebebiyle, turist vizesi değerlendirme sürecinde aksamalar yaşanabilmektedir.

Almanya Turist Vizesi Süresi Kaç Aylıktır?

Almanya turist vizesinin geçerlilik süresi; pasaportta daha önceden alınmış Schengen ve Almanya vizelerinin olup olmadığı, başvuru sahibinin geçmişte vize ihlali yapıp yapmadığı, seyahat planına ve vize talep dilekçesinin niteliğine bağlıdır. Almanya turist vizesi, ilk kez başvuru yapan kişiler için genellikle 1 aylık olarak düzenlenmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan turistik vize başvurularında, son 3 yılda elde edilen Almanya vize süresi ortalaması 120 gündür.

Almanya Turist Vizesi Red Nedenleri Nelerdir?

Almanya turist vizesinin reddedilmesine sebep olan nedenler aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibi tarafından sahte veya değiştirilmiş belge ibraz edilmesi, Almanya turist vize başvurusunun reddine sebep olmaktadır.
 • Almanya turistik vize talebi için planlanan seyahat amacının, yanlış ya da eksik ibraz edilmesi durumunda, başvuru sahibine Almanya turist vizesi verilmemektedir.
 • Başvuru sahibinin Almanya’da turistik amaçlarla konaklaması için gereken maddi geliri belgelerle beyan etmemesi durumunda, vize başvurusu reddedilmektedir.
 • Schengen Bilgi Sistemi’nde başvuru sahibinin Almanya’ya giriş yasağının tespit edilmesi halinde, vize başvurusu reddedilmektedir.
 • Schengen yasaları kapsamında başvuru sahibinin Almanya’nın kamusal ve politik düzenine tehdit oluşturduğunun tespit edilmesi halinde, vize başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Başvuru sahibi tarafından yeterli seyahat sağlık sigortası poliçesinin beyan edilmemesi halinde Almanya turistik vize başvurusu reddedilmektedir.

Herhangi bir sebeple yaşanabilecek Almanya vize reddi kararına, başvuru sahibi tarafından itiraz edilmesi mümkündür. Başvuru sahibi tarafından kararın hatalı olduğuna dair kanıtlı belgeler sunulması halinde Almanya turistik vize başvurusu, ilgili dış temsilcilik tarafından yeniden gözden geçirilmektedir.

Almanya Turist Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Almanya turistik vize red kararına itiraz süreci, başvuru sahibine bildirim yapılan tarihten sonraki 1 ay içerisinde, yazılı ya da sözlü olarak red kararını veren dış temsilciliğe kanıtlı belgeler sunulmasıyla başlatılmaktadır. Vize red kararına itirazda bulunurken, kanıtlı belgeler sunulmaması halinde, itiraz göz önünde bulundurulmayabilir.

Red kararına itiraz edilen vize başvurusunun, yapılan inceleme neticesinde yeniden reddedilmesi halinde bir kez daha itiraz bildiriminde bulunmak mümkündür. Vize red kararının hatalı olduğuyla alakalı mahkemeye başvuru yapılabilmektedir ve mahkemeye başvuru yapılması halinde, dava dahilinde inceleme başlatılmaktadır.

Almanya’ya Turist Vizesi için Vize Uzatma İşlemi Yapılabilir Mi?

Almanya turistik vizeleri için, yalnızca kanıtlanabilecek acil durumlarda vize uzatma işlemi yapılabilmektedir.

Almanya’ya Turist Vizesi ile Gidip Kalmak Mümkün Müdür?

Hayır, turist vizesi ile Almanya’da kalmak ve 180 günlük dönem içerisinde 90 günden fazla ikamet etmek mümkün değildir. Almanya turist vizesi, sahibine Almanya’da 180 günlük dönem içerisinde en fazla 90 gün için bulunma hakkı veren, kısa süreli (C tipi) bir vizedir. Almanya turist vizesi geçerlilik süresinin, kanıtlanabilecek acil durumlar dışında, uzatılması mümkün değildir.

Almanya Turist Vizesi ile Aile Ziyareti Yapılabilir Mi?

Evet, Almanya turist vizesi sahibi kişilerin, Almanya’da ikamet eden akraba, aile ve arkadaşlarını ziyaret etmesi mümkündür.

Almanya’da Turist Vizesi ile Çalışmak Mümkün Müdür?

Hayır, Almanya’da turist vizesi ile çalışmak mümkün değildir. Almanya turist vizesi yalnızca gezi, eğlence ve turistik seyahatler için verilen bir vize tipi olup, vize sahipleri için Almanya’ya turist vizesi ile gidip iş bulmak mümkün olsa da, çalışma hakkı tanınmamaktadır.

Almanya Turist Vizesi ile Gidip İş Bulmak Mümkün Müdür?

Evet, Almanya’ya turist vizesi ile gidip iş bulmak mümkündür. Almanya’da bulunan işverenin sağladığı sponsorluk belgeleriyle birlikte Türkiye’ye dönerek, Almanya’da 90 günden fazla konaklama hakkı veren D tipi vizeye başvurulmalıdır.

Almanya’da çalışmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar, D tipi Almanya iş arama vizesi aracılığıyla Almanya’ya giderek çalışma ve ikamet izni işlemlerini başlatabilmektedir.

Turist Vizesi ile Almanya’da Evlenmek Mümkün Müdür?

Hayır, Almanya’ya turist vizesiyle seyahat eden kişinin Almanya’da evlenmesi mümkün değildir. Almanya’ya turist vizesi ile gidip evlenmek Almanya turist vizesinin kısa süreli bir vize tipi olması sebebiyle mümkün olmamaktadır. Turist vizesi ile Almanya’da evlilik gerçekleştirmek isteyen vatandaşların, Türkiye’ye dönerek uzun süreli (D tipi) vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Almanya’da uzun süreli ikamet etmek ve orada evlilik işlemlerini başlatmak için gereken D tipi Almanya evlilik vizesi, sahibine Almanya’da 90 günden fazla konaklama hakkı tanımaktadır.

Almanya’ya Turist Vizesi ile Gidip İltica Etmek Mümkün Müdür?

Evet, Almanya’ya turist vizesi ile gidilip iltica başvurusunda bulunulabilir.

Almanya yabancılar dairesi ve mülteci kabul dairesi gibi, iltica konusunda yetkili kurumlara başvurularak Almanya turist vizesi ile Almanya iltica sürecinin başlatılması mümkündür.

Almanya Turistik Vize Takibi Nasıl Yapılır?

Almanya turistik vize sürecinin takibi, başvuru sağlanan aracı kurum İdata’nın web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında, başvuru sahibine 5 aşamalı bilgilendirme SMS’leri ile takip süreci sağlanmaktadır.

Almanya turist vizesinin, değerlendirme sürecinde aksamalar yaşanmadan alınması için Almanya vize danışmanlık hizmetleri sağlanmaktadır. Danışmanlık hizmetleri sayesinde başvuru sahibi, Almanya turistik vize almak için takip etmesi gereken tüm prosedürler ve gerekli evraklar hakkında bilgilendirilir.

Almanya’da En Fazla Gidilen Turistik Yer Neresidir?

Almanya’da en fazla ziyaret edilen turistik yerler Berlin Duvarı ile yakınında bulunan Berlin Savaş Anıtı’dır. Köln Katedrali, gotik mimarinin izlerini taşıyan tarihi dokusuyla, Almanya’nın popüler ziyaret alanları arasında yer almakta, aynı zamanda Ren Vadisi, St. Michael Kilisesi, Marienplatz ve Kara Orman gibi destinasyonlar da turistler tarafından tercih edilmektedir.

Berlin, kültür ve sanat aktiviteleri ile ön plana çıkmasının yanında, zengin çeşitliliğe sahip alışveriş seçenekleri ve renkli gece hayatıyla da birçok turistin ilgisini çekmektedir. Hamburg, dünyanın en büyük üçüncü limanını barındıran bir şehirdir ve turistik amaçlarla gezilecek lokasyonlara sahiptir. Temiz doğası ve tarihi mimari dokularıyla öne çıkan Almanya’da gezilecek yerler gerek büyük kent merkezlerinde gerekse kırsal bölgelerde ziyaret edilebilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: