Almanya Evlilik Vizesi

Almanya Evlilik Vizesi Başvuru Süreci 2023

Almanya evlilik vizesi, Almanya’da evlilik akdini gerçekleştirmek ve eşlerin Almanya’da birlikte yaşamalarına olanak tanımak için gerekli olan vize türüdür. Evlilik vizesi Almanya sınırları içerisinde eşleriyle birlikte yaşamak isteyen Türk vatandaşları için zorunlu bir vizedir.

Almanya evlilik vizesi hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için iletişim numarası: 0850 241 1868

Almanya Evlilik Vizesi Şartları Nelerdir?

Almanya evlilik vizesi şartları, Almanya evlilik vizesini alabilmek için eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir. Almanya evlilik vizesi şartlarından biri tarafların evlendikten sonra Almanya’da yaşayacakları hayatı planlamış olması gerektiğidir.

Almanya evlilik vizesi alabilmek için vize bölümü ve Almanya Yabancılar Dairesi evlenecek tarafların her ikisini de çapraz sorguya çekmektedir. Çapraz sorgudaki amaç gerçekleşecek evliliğin gerçek mi yoksa sahte bir evlilik mi olduğunu kanıtlamaktır. Çapraz sorguda evli veya nişanlı çiftlerin birbirini ne kadar tanıdığı, gerçek bir ilişkileri olup olmadığı ölçülmektedir.

Almanya’da Nikah için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’da nikah için vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya’da nikah için vize başvurusu, İdata üzerinden yapılmaktadır. İlk adımda İdata vize merkezinden Almanya evlilik vize başvurusu için online randevu almak gerekmektedir.
 • Almanya evlilik vizesi için online randevu alınmasının ardından, Almanya’da nikah kıyabilmek ve vize alabilmek için gerekli evrakların tamamlanması gerekmektedir.
 • Almanya’da nikah kıyabilmek için gerekli evrakların tamamlanmasının ardından vize başvurusu için randevu saatinde gerekli evraklarla birlikte vize merkezinde olunmalıdır.

Almanya Evlilik Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya evlilik vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya evlilik vizesi başvuru formu: 18 yaşından büyük kişilerin evlilik vizesi başvuru formunu şahsen imzalaması gerekmektedir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde çıkartılmış olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Fotoğrafın iki adet olması gerekmektedir.
 • Almanya evlilik vizesi ücreti: Almanya evlilik vizesi ücreti, vize türüne gòre değişmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Belgenin hem aslı hem de tercümesi istenmektedir.
 • Nikah başvurusu teyit belgesi: şilerin evliliklerini belgelemek için gerekmektedir.Almanya’daki evlendirme dairesinden alınmış olması gerekmektedir.
 • Daha önce gerçekleştirilen evlilikler ile ilgili belgeler: Apostil şerhi bulunan boşanma kararı başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Almanca sertifikası: Başvuru sahibinin en az A1 seviyesinde Almanca bildiğinin kanıtı sertifika sunulmalıdır.
 • Almanya aile sağlık sigortası: Sağlık sigortası en az nikah gerçekleşene kadar geçerli olmalıdır.

Almanya evlilik vizesi için gerekli evrakların gerçeğe uygun ve eksiksiz sunulması gerekmektedir.

Almanya Evlenme Vizesi Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

Almanya evlenme vizesi başvuru formu örneği, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Almanya evlenme vizesi başvuru formunda yer alan yanlış bilgiler vize talebinin iptal edilmesine neden olmaktadır. Almanya evlenme vizesi başvuru formu örneğinin 18 yaşından büyük kişilerin şahsen doldurması gerekmektedir.

Almanya’da Evlenmek için Vize Nasıl Alınır?

Almanya’da evlenmek için vize, Almanya evlenme vizesi başvurusunun yapılması ve başvuru sonucunun olumlu gelmesi sonucunda yapılabilmektedir. Almanya’da evlenebilmek için evliliğin gerçekliliğinin kanıtlanması ve evlenmek için gerekli belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

Evlilik Vizesi Almanya Ücreti Ne Kadardır?

Evlilik vizesi Almanya ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya evlilik vize harcı80 EUR
Başvuru formu & Dilekçe doldurma40 EUR
Biyometrik İşlemler40 EUR
Danışmanlık Hizmeti50 EUR
RandevuÜcretsiz
Toplam210 EUR

Almanya Evlenme Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Almanya evlenme vizesi almak ortalama 3 ay sürmektedir. Almanya evlenme vizesi başvurusu süreci, vize merkezlerindeki randevların doluluk oranı ve Almanya konsolosluğunun yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir.

AB Vatandaşı Eşleri için Almanya Vize Muafiyeti Var Mıdır?

AB vatandaşı eşleri için Almanya vize muafiyeti yoktur. Ancak AB vatandaşı olan eşler, vize başvuru harcını ödemekten muaf tutulmaktadır.

Almanya evlilik vizesi, Almanya’da yaşayan eş ile birleşme ve Almanya’da ikamet hakkını tanımaktadır. Bu nedenle AB vatandaşlarına turistik vizelerde olduğu gibi vize muafiyeti sağlanamamaktadır. Almanya eş vizesi, D tipi (uzun süreli) vizeler arasında yer almaktadır.

Almanya Vatandaşı ile Evlilik Hangi Hakları Sağlar?

Almanya vatandaşı ile evliliğin sağladığı haklar aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya’ya seyahat edebilmek için uzun süreli vize
 • Almanya’da oturum izni
 • Almanya’da çalışma izni
 • Tüm şartların sağlanmasına bağlı olarak Almanya vatandaşlığı

Almanya vatandaşlığı alabilmek için Almanya hükümetinin belirlediği şartları yerine getirmiş olmak gerekmektedir. Almanya vatandaşlığı, iki yıl boyunca bir Alman veya Almanya vatandaşlığı olan bir kişiyle evli kalınmış olması, 3 yıldır Almanya’da ikamet etmek, daimi oturum izninin olması gibi şartların yerine getirilmesi ile alınmaktadır.

Almanya’da İltica Edilip Evlenmek Mümkün Müdür?

Almanya’da iltica edip evlenmek mümkündür. Ancak iltica edecek kişinin öncelikle iltica başvurusunun kabul edilmesi ve ardından oturum izni alması gerekmektedir.

İltica başvurusunun kabul edilmesi, mültecilere Almanya’ya sığınma hakkı tanımaktadır. Almanya iltica başvurusu, Federal Göçmenler ve Mülteciler Dairesine yapılmaktadır. Almanya iltica başvurusunun kabul edilmesi sonucunda mültecilere 3 yıl Almanya’da oturum hakkı tanınmaktadır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: