Almanya Üniversite Denklik Sorgulama

Almanya Üniversite Denklik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Almanya’da bulunan üniversitelerde öğrenim görmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Türkiye’de aldıkları eğitimin denkliğini Almanya için almaları gerekmektedir. Almanya üniversite denklik sorgulaması aracı kurumlar tarafından yapılabilmektedir.

Vizem.net diploma denklik işlemleriyle birlikte Almanya öğrenci vizesi işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunan ve son 5 yılda yaptığı 246 başvuruda %96,3 oranında vize onayı almış akredite acentedir.

Almanya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Almanya Üniversite Denklik Anabin Üzerinden Nasıl Yapılır?

Yabancı Eğitim Sistemleri Merkez Bürosu (Zentralstelle für auslandisches Bildungswesen - ZAB) akademik derecelerin denkliğini sağlayabilmektedir. Yabancı Eğitim Sistemleri Merkez Bürosu Anabin veri tabanından akademik derecenin denkliği olup olmadığı görülebilmektedir. Almanya üniversite denklik başvuruları direkt olarak ZAB’a yapılabilmektedir. Akademik derece denkliği ile ilgili daha fazla detay almak için Zeugnisbewertung web sitesine bakılabilir.

Almanya’da Denkliği Olan Türk Üniversiteleri Hangileridir?

Almanya’da denkliği olan 100’den fazla devlet ve özel üniversite bulunmaktadır. Almanya’da denkliği olan Türk üniversitelerini sorgulamak için https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/institutionen.html adresinden ülkeyi Türkiye ve eğitim kurumunu üniversite yaparak filtrele yapılmalıdır.

ZAB Anabin veri tabanından hem Almanya diploma denklik sorgulama yapılabilir hem de hangi üniversitelerin Almanya’da denkliği olup olmadığı görülebilmektedir.

Almanya’da Denkliği Olan Türk Liseleri Hangileridir?

Almanya’da denkliği olan 100’den fazla Türk özel ve devlet lisesi bulunmaktadır. Almanya’da denkliği bulunan liseleri öğrenmek için https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/institutionen.html adresi üzerinden ülkeyi Türkiye ve eğitim kurumunu lise seçerek filtreleme yapılabilmektedir.

ZAB Anabin veri tabanı Almanya diploma denklik sorgulama için kullanılmaktadır. Almanya’da üniversite denkliği bulunabildiği gibi lise denkliği de olabilmektedir. Almanya Türkiye lise denklik ve üniversite denklik gibi bilgilere ulaşmak için ZAB web sitesi incelenmelidir.

Almanya’da Hangi Eğitim Seviyeleri için Diploma Denkliği Alınabilir?

Almanya’da diploma denkliği alınabilecek eğitim seviyeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Lisans
 • Yüksek Lisans
 • Doktora

Almanya’da Hangi Eğitim Seviyeleri için Diploma Denkliği Alınamaz?

Almanya’da diploma denkliği bulunmayan eğitim seviyeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Askeri dereceler (Subay diploması)
 • Sertifikalar (Kurs belgeleri)
 • Formasyon belgesi (Lisans derecesi ile alınmamış ise geçerli olmamaktadır.)

Türkiye’deki Ön Lisans Eğitimi için Denklik Alınabilinir Mi?

Türkiye’deki ön lisans eğitimi için denklik alınamamaktadır. Türkiye’deki ön lisans eğitim seviyesi Alman lisans derecesine denk gelmemektedir. ZAB karşılaştırılabilirlik beyanı yayınlasa bile ön lisans derecesi Almanya’daki lisans derecesinin aşağısında kalmaktadır. Türkiye’de görülen ön lisans derecesi, bir Alman mesleki ya da teknik okulu derecesine tekabül etmektedir.

Almanya Diploma Denkliği Nasıl Alınır?

Almanya diploma denkliği aşağıda listelenen adımları takip ederek alınabilmektedir.

 • İlk olarak ZAB web sitesinde sahip olunan akademik derecesinin denklik karşılayıp karşılamadığı sorgulanmalıdır.
 • Eğitim sisteminin diploma denkliği ile uygun olduğu durumda ZAB web sitesinden başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Web sitesi üzerinden doldurulan başvuru formu yazdırılmalıdır.
 • Yazdırılan başvuru formu imzalanmalıdır.
 • Diploma denkliği için istenen diğer evraklar hazırlanmalıdır.
 • Tüm evraklar tamamlandıktan sonra kargo ile başvuru formunun ön sayfasında yazılı olan ZAB adresine gönderilmelidir.

Tüm bu adımlar eksiksiz bir şekilde yapıldığında ve herhangi bir engel bulunmadığı takdirde Almanya diploma denkliği alınabilmektedir. Vizem.net Almanya lisans ve master eğitimleri için diploma denkliği danışmanlığı vermektedir.

Almanya Lisans Diploma Denkliği için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya lisans diploma denkliği için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İmzalı Almanya üniversite denkliği başvuru formu
 • Türkçe tasdikli resmi diploma
 • Tasdikli fotokopi olarak orijinal dilde diploma eki ya da tüm eğitim boyunca kayıtlı not dökümü (transkript)
 • Akademik dereceyi gösteren teyit yazısı
 • Fotokopi olarak lise mezuniyet sertifikası, diploması
 • Fotokopi olarak kimlik belgesi ( Nüfus cüzdanı ya da pasaport )

Almanya Türkiye diploma denklik başvurusu diplomanın ya da transkriptin üzerinde kazanılan akademik derece (ön lisans, lisans, yüksek lisans ya da doktora) belirtilmiş olması gerekmektedir. Transkript ya da diploma üzerinde akademik derece belirtilmemişse üniversite tarafından kazanılan akademik dereceyi gösteren bir teyit yazısı başvuru evraklarına eklenmelidir.

Gerekli Evraklar Hangi Adrese Kargolanmalıdır?

Almanya Akademik diploma denkliği için gerekli evraklar Zentralstelle for ausländisches Bildungswesen Graurheindorfer Straße 157, 53012 Bonn, Germany adresine kargolanmalıdır.

Almanya Transkript Notu Denkliği için Şart Var Mıdır?

Almanya transkript notu denkliği için bir şart bulunmamaktadır. Almanya Türkiye üniversite not denklik alınırken göz önünde bulundurulmamaktadır.

Almanya Diploma Denklik Sorgulama Nereden Yapılır?

Almanya diploma denklik belgesi mail ve posta yolu ile gönderilmektedir. Alman diploma denklik sürecinin sonucu başvuru yapan kişiye mail yolu ile verilmektedir.

Almanya Diploma Denkliği Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Almanya diploma denkliği başvuru ücreti 485 eurodur. Alman diploma denklik başvurusunun geri çekilmesi, reddedilmesi ya da takip başvurusu yapılması durumlarında, işleme sürecine dayalı olarak orantılı ücretler tahakkuk ettirilir. Almanya diploma denklik başvurusu sırasında hiçbir ücret muafiyeti tanınmamaktadır. Mali hibe verme olasılığı ve ilgili başvuru formları ilgili bilgi adresinde bulunmaktadır.

Almanya Diploma Denklik Danışmanlığı Ücreti Ne Kadardır?

Almanya diploma denklik danışmanlığı ücreti 180 eurodur.

Almanya Diploma Denkliği Almak Ne Kadar Sürer?

Almanya diploma denkliği alma süresi genellikle 3 ay sürmektedir. Almanya diploma denklik süreci ödemenin ve tüm başvuru evraklarının teslim edilmesinden sonra başlamaktadır.

Almanya’da Tıp Diploma Denkliği Yapılabilir Mi?

Almanya’da tıp diploma denkliği programı hiçbir şekilde Almanya’da doktorluk yapmak için gereken tanınmanın yerini almamaktadır. Almanya’da doktor olarak çalışmak isteniyor ise denklik programı bunun için uygun değildir. Almanya’da doktor olarak çalışmak isteniyor ise ZAB’a değil ilgili kurumlara ya da makamlara başvurmak gereklidir. Aynı zamanda diş hekimi, eczacı, fizyoterapist, hemşire ve çocuk psikologları da aynı şekilde ilgili kurumlara başvurmaları gerekmektedir. Tıp alanında denklik için ZAB başvuru kabul etmemektedir. Denklik programı Alman akademik unvanı Dr.med’in kullanılmasına izin vermemektedir. Akademik bir unvanın kullanımı Lander’in düzenlemelerine uygun olmalıdır.

Almanya diploma denkliği tıp alanında yapılamadığı için Almanya doktorluk denkliği için Almanya’da farklı kurumlara başvuru yapmak gereklidir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: