Almanya İş Görüşmesi Vizesi

Almanya İş Görüşmesi Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Almanya, özellikle Türkiye’den birçok kişinin çalışmak için gittiği ülkelerin başında gelmektedir. Almanya iş görüşmesi vizesi, Almanya’da genellikle 90 günlük bir süre için belirli bir işveren firma ile görüşmek amacıyla alınması gereken vize türüdür.

Almanya iş görüşmesi vizesinin Almanya iş arama vizesinden farkı, hamilinin Almanya’daki bir kurumdan iş görüşme daveti almış olmasıdır. Almanya’da bir işverenden görüşme daveti alan kişi çeşitli prosedürleri yerine getirerek iş görüşmesi vize başvurusunu yapabilmektedir.

Vizem.net, Almanya’dan iş görüşmesi için davet alan adaylar için vize başvuru danışmanlığı vermekte ve tüm süreci yönetmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Almanya İş Görüşmesi Vize Şartları Nelerdir?

Almanya iş görüşmesi için vize şartları; tıp, akademi, mühendislik, pazarlama, hukuk, finans gibi nitelikli alanlardan birinde en az lisans seviyesinde diploma almak, diploma alınan alında çalışıyor olmak ve iş görüşmesi vizesi için Almanya’da bir firmadan veya kuruluştan davet almaktır.

Almanya iş görüşme vize şartları için dil gerekliliği zorunlu olmamakla birlikte bu şart meslek alanlarına göre değişkenlik göstermektedir ve konsolosluk bazı durumlarda dil biliyor olmayı talep edebilmektedir. Almanya iş görüşme vizesi için mezun olunan bölüme ait diplomanın ve mesleki belgelerin Almanya’da geçerli ve denk olması şartı aranmaktadır.

Almanya İş Görüşmesi Vizesi Hangi Meslekler için Geçerlidir?

Çalışma şartları ve ekonomik durumu sebebiyle özellikle Türkiye’den birçok insanın çalışmak için ziyaret ettiği Almanya, birçok meslekten insanın tercih ettiği ülkelerden biridir. Almanya iş görüşme vizesi için kabul alan bazı meslekler bulunmaktadır.

Almanya iş görüşmesi vizesi için geçerliliği olan meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Doktorluk
 • Hemşirelik
 • Eczacılık
 • Yazılım mühendisliği
 • Mimarlık
 • İnşaat mühendisliği
 • Akademisyenlik
 • Bankacılık

Almanya İş Görüşmesi Vizesi Almanya’da Bir Şirket Tarafından Davet Edilmeden Alınabilir Mi?

Almanya iş görüşmesi vizesi, Almanya’daki bir şirket tarafından davet edilmeden alınamamaktadır. İş görüşme vizesi için Almanya’yı ziyaret edecek olan kişinin mutlaka bir kurumdan ya da şirketten davetiye almış olması gerekmektedir. Almanya iş görüşmesi vizesi için alınan davetlerde gerekli imzaların ve bilgilerin bulunması gerekmektedir.

Herhangi bir şirketten davet almadan Almanya’ya iş arama amaçlı gidecek kişilerin Almanya iş arama vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Almanya’da İş Görüşmesi Vizesi Süresi Ne Kadardır?

Almanya iş görüşme vizesi ortalama 90 günü yani 3 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Gelen iş davetiyesi türü ve durumuna göre Almanya iş görüşmesi vizesinin süresi değişkenlik gösterebilmektedir.

Almanya İş Görüşmesi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya iş görüşmesi vizesi için gerekli evrakların vize başvuru sürecinde ibraz edilmesi gerekmektedir. Almanya’da iş görüşmesi yapılacak kurumdan onaylı ve kurum adı, çalışma süresi vb. bilgileri içeren kişinin görüşmeye çağrıldığına dair belgelere sahip olunması gerekmektedir.

Almanya iş görüşmesi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya iş görüşme vizesi başvuru formu: 2 adet başvuru formunun gerekli bilgilerle doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • İş görüşmesi davetiyesi: Almanya iş görüşmesi vizesi için kişinin görüşmeye çağrıldığına dair kurum onaylı belgeler eklenmelidir.
 • Vize makbuzu: 75 Euro olan vize başvuru ücretinin ödenmesi ve makbuzunun sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Son 10 yılda alınmış pasaportun tüm vize süresinde geçerli olması ve pasaportta kişisel bilgileri barındıran sayfanın iki adet fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: 35 mm uzunluğunda 45 mm genişliğinde biyometrik fotoğrafların 6 aydan eski olmaması gerekmektedir.
 • Özgeçmiş: Başvuran kişinin özgeçmişinin Almanca yazılması ya da tercüme ettirilmes gerekmektedir.
 • Yüksekokul diplomaları veya denklik belgesi: Mezun olunan bölümün Almanya’daki iş davetiyesini sağlayan kurumla olan denkliğine dair kanıt olarak sunulması gerekmektedir.
 • Motivasyon yazısı: Başvuran kişi tarafından yazılan motivasyon yazısını İngilizce veya Almanca dilinde olması gerekmektedir.
 • Mesleki faaliyetleri kanıtlayan belgeler: Çalışma belgesi, diploma, hizmet dökümü gibi belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Dil seviyelerini gösteren sertifikalar: Sunulacak Almanca ya da İngilizce sertifikalarının ALTE standartlarına uygun olması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Başvuran kişinin Almanya’da bulunduğu sürede gerekli finansal yeterliliğe sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı, seyahat süresinin tamamını kapsayan ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli sağlık sigortasının sunulması gerekmektedir.

Almanya İş Görüşmesi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Almanya İş Görüşmesi vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya İş Arama Vize Harcı80 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma20 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Danışmanlık Hizmeti25 EUR
Toplam220 EUR

Almanya İş Görüşmesi Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Almanya iş görüşmesi vizesi, başvuru işlemi onay aldıktan sonra 5 ile 15 gün içerisinde çıkmaktadır.

Almanya Konsolosluğu Üzerinden İş Görüşmesi Vizesi Alınabilir Mi?

Almanya iş görüşmesi vizesi için başvurular Almanya Konsolosluğu üzerinden yapılmamaktadır.

Almanya İş Görüşmesi Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

iDATA, Almanya iş görüşmesi vizesi için başvuru yapılması gereken firmadır. Almanya iş görüşmesi vizesi için vize ile ilgilenen yetkili hizmet sağlayıcısı iDATA’dan randevu alınması gerekmektedir.

Vizem.net, Almanya vize başvurularında akredite acente olarak danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir.

İdata Almanya İş Görüşmesi Vizesi için Nasıl Randevu Alınır?

Almanya iş görüşmesi vizesi için randevular online olarak iDATA üzerinden alınmaktadır. Almanya iş görüşme vizesi için randevu alacak kişiler iDATA’nın internet sitesi üzerinden gerekli şartları onayladıktan sonra randevu alabilmektedir. iDATA, randevu kayıt sistemiyle başvuran kişinin seyahat etme sebebini öğrendikten sonra başvuran kişiyi ikamet edilen bölgedeki görevli vize bölümüne yönlendirmektedir. iDATA üzerinden gerekli bilgileri giren kişiler belirli bir ücret ödedikten sonra randevu numaralarını alabilmektedir. iDATA randevusuna ait bilgiler kişinin sisteme girdiği e-posta adresine iletilmektedir.

iDATA, Almanya çalışma vizesi için randevu sistemi sağlayarak vize sürecini yönetmektedir. Almanya çalışma vizesi randevu alma sürecinde pasaport kişinin yanında bulunmalıdır.

iDATA’dan online randevular https://ulusalrandevu.idata.com.tr/tr internet adresi üzerinden alınmaktadır. iDATA çağrı merkezi 0 850 460 84 93 numarası aracılığıyla hizmet vermektedir.

Almanya’da İş Teklifi Alındığı Takdirde Türkiye’ye Dönmeden İşe Başlanabilir Mi?

Almanya’da iş teklifi alınması durumunda kişi Türkiye’ye dönmeli ve ulusal vize başvurusunda bulunmalıdır. Almanya’da teklif edilen işe başlamak için Türkiye’ye dönüp ulusal vize başvurusu yapmak ve gerekli prosedürleri tamamlamak gereklidir.

Almanya’da işe başlanması için gereken vize prosedürleri benzerdir. Almanya ulusal vize başvuruları iDATA aracılığıyla yapılmaktadır.

Almanya İş Görüşmesi Vizesi Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Almanya iş görüşmesi vizesi danışmanlık hizmeti Vizem.net üzerinden alınabilmektedir. Vizem.net Almanya’dan iş görüşmesi için davet alan adaylar için vize başvuru danışmanlığı vermekte ve tüm süreci yönetmektedir.

Vizem.net ile e-posta üzerinden iletişime geçmek için destek@vizem.net adresi kullanılmaktadır. Vizem.net Almanya vize danışma hattı 0850 241 1868 telefon numarasıdır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: