Almanya İstek Vizesi

Almanya İstek Vizesi Başvuru Süreci 2023

Almanya istek vizesi, Almanya’dan gönderilecek belediye onaylı bir isteğe göre düzenlenen vize türüdür. Almanya istek vizesi kısa süreli bir vize türüdür ve kişiye Almanya’da belirli bir süre konaklama izni sağlar.

Almanya istek vizesi için resmi yollarla Almanya’dan Türkiye’ye istek yapılmalıdır. Almanya istek vizesi ile Almanya ziyaret vizesi arasındaki fark, Almanya istek vizesinde Almanya’dan Türkiye’ye istek yapmak ve belediyeden onay almaktır.

Vizem.net Almanya istek vizesi başvurularında son 3 yılda başvuru onay oranı %97,6 ile onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Almanya İstek Vizesi için Gerekenler Nelerdir?

Almanya istek vizesi için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Almanya istek vizesinin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli, son 10 yıl içerisinde alınmış, en az iki sayfası boş pasaportun resimli sayfası ve önceki vizelerin bulunduğu sayfalarının fotokopisi gerekmektedir.
  • Almanya istek vizesi başvuru formu: Başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
  • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere uygun, rötuş yapılmamış, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35x45 mm ebatlarında ve tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat sağlık sigortası en 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.
  • Vize harcı: Vize harcı başvuru esnasında iDATA ofislerinde ödenmelidir.
  • Almanya istek vizesine başvuran kişinin mesleğine dair istenecek ek belgeler: Başvuru sahibi emekli ise emekli maaşını gösteren hesap geçmişi, çiftçi ise Türkiye Ziraat Odası tarafından verilen çiftçilik belgesi, öğrenci ise YÖK onaylı öğrenci belgesi ve öğrenciye sponsor olacak kişinin gerekli ödemeleri karşılayacağına dair taahhütname başvuru evrak dosyasına eklenmelidir. Başvuran kişi şirket sahibi ise şirketin ticaret odasına kayıt belgesi ve vergi levhası sunulmalıdır. Başvuru sahibi reşit değil ise seyahat izin dilekçesi ve ebeveyn tarafından noter onaylı muvafakatname başvuru dosyasına eklenmelidir.

Yukarıda belirtilen evraklar standart olarak Almanya istek vizesi için gerekli evraklardır.

Almanya’dan İstek Nasıl Yapılır?

Almanya’dan istek yapabilmek için tüm seyahat ve konaklama durumuna ait belgeler ibraz edilmelidir. Almanya’da istek yapan kişinin konaklama rezervasyonları bildirilmelidir. Davet eden kişinin Almanya Yabancılar Dairesi ya da bağlı bulunduğu belediye kurumları tarafından hazırlanan davetiyesinin geçerli aslı ve fotokopisi sunulmalıdır. Almanya istek mektubu Türkiye’deki istek yapılan kişinin bilgileri verilerek hazırlanmalı ve mektubun aslı gönderilmelidir.

Almanya’da İstek Yapmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya’da istek yapmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Oturum kartı veya Alman pasaportunun fotokopisi
  • Kira kontratı veya ev tapusu

Almanya’dan İstek Kağıdı Kaç Günde Gelir?

Almanya’dan istek kağıdı UPS Kargo ile ortalama 15 gün içerisinde ulaştırılmaktadır.

Almanya İstek Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya istek vizesi için öncelik İDATA’dan online olarak randevu alınmalıdır. Almanya istek vizesi randevu gününe kadar gerekli evraklar toplanmalıdır. Randevu günü ve saati geldiğinde randevu alınan iDATA ofisinde bulunulmalı, gerekli evraklar sunulmalı ve vize başvuru ücreti ödenerek Almanya istek vizesi başvurusu tamamlanmalıdır.

Almanya İstek Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya istek vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya istek vizesi harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma20 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Danışmanlık hizmetleri25 EUR
Toplam180 EUR

Almanya’ya İstek Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya’ya istek vizesi başvurusu ikamet edilen ile göre belirlenen iDATA vize başvuru merkezlerine veya akredite acentelere yapılabilir.

Vizem.net, 2017-2020 yılları arasında Schengen ülkeleri ziyaret vize başvurularında %98,3 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acente olmuştur.

Almanya İstek Vizesi Davetiye Olmadan Alınabilir Mi?

Almanya istek vizesi onaylı bir davetiye olmadan alınamamaktadır. Almanya istek vizesi için davet eden kişinin yanında kalınmayacağı durumlarda kalınacak otelin rezervasyon bilgisi beyan edilmelidir.

Almanya seyahati, istek vizesi olmadan da yapılabilmektedir. Davetiyesiz Almanya vizesi için iDATA üzerinden uygun vize türü seçilerek başvuru yapılabilmekte ya da Vizem.net’ten danışmanlık alınabilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: