Almanya Au Pair Vizesi

Almanya Au Pair Vizesi Başvuru Süreci 2023

Almanya Au Pair vizesi, 90 günden uzun süreyle Almanya’da bir ailenin yanında kalarak Almanca dil bilgisini geliştirmek, Almanya ve kültürü hakkında bilgi edinmek ve karşılığında ev sahibi ailenin küçük ev işlerine ve çocuk bakımına yardımcı olmak için başvuran kişilere verilen, D tipi bir vize türüdür.

Almanya Au Pair programı kapsamında vize alan kişiler, Alman bir ailenin yanında 6 - 12 ay boyunca ikamet etme hakkına sahip olmaktadır. Ev sahibi ailenin katkısı ile Almanca seviyesini geliştirmek üzere dil kursuna katılabilen Au Pair programı üyeleri, aynı zamanda Alman aile ile yapılan anlaşma doğrultusunda belirli bir harçlık ödemesi almaktadır.

Vize başvuru sahibinin, Almanya vize işlemleri için istenen evraklarda, Au Pair programı için başvuru yaptığını bildirmesi halinde diğer vize türlerine göre daha kolay vize alınabilmektedir.

Au Pair Nedir?

Au Pair, anne yardımcılığı, karşılıklılık anlamlarına gelmektedir. Au pair programı, uluslararası bir kültürel değişim programıdır ve programa kabul edilmek için yaş, eğitim, ve sosyal beceri gibi bir takım şartları sağlamak gerekmektedir.

Almanya Au Pair programına kabul edilen başvuru sahibi, konaklama masrafı olmadan ekonomik bir şekilde dil eğitimi alırken yanında misafir kaldığı ailenin işlerine ve çocuk bakımına yardımcı olmaktadır. Almanya Au Pair programı için alınacak vize Schengen vizesi olduğu için başvuru sahibi, Schengen bölgesindeki diğer ülkeleri ziyaret etme olanağı bulabilmektedir.

Almanya Au Pair programı kapsamında, yabancı bir vatandaşı evinde misafir eden Alman ailenin başvuru sahibine birtakım olanaklar sağlaması gerekmektedir. Özel oda, yemek, aylık ücret, kurs ücreti için destek, sigorta ve haftalık izin olanaklarının koşulları başvuru sahibi ve Alman aile arasında görüşülmektedir.

Au Pair Almanya Şartları Nelerdir?

Almanya’da Au Pair olmak için programa başvuran kişinin sağlaması gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • 18 - 26 yaş aralığında olmak
 • Evli ve çocuk sahibi olmamak
 • Almanya’da ikamet eden bir Alman aile ile Au Pair anlaşması yapmış olmak
 • En az lise, tercihen üniversite mezunu olmak
 • A1 seviyesinde Almanca biliyor olmak
 • Almanya vizesi almak için herhangi bir engele sahip olmamak
 • Almanya seyahatinin masraflarını karşılayabiliyor olmak
 • Temiz bir adli sicil kaydına sahip olmak
 • Kamu sağlığını tehdit eden bir sağlık problemine sahip olmamak
 • Çocuk ve bebek bakımı ile ilgili bilgi sahibi olmak

Au pair Almanya aile bulma konusunda dikkat edilmesi gereken önemli bir şart ana dili Almanca olan bir ailenin bulunmasıdır. Ana dili Türkçe olan ve Almanya’da yaşayan bir aile, Türkiye’den Au Pair olarak başvuran kişiyi evinde misafir edememektedir.

Türkiye’den Almanya’ya Au Pair için Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Almanya’ya Au Pair olarak gitmek için, başvuru kabul şartlarını sağladıktan sonra, Alman aile ile yapılan anlaşma tarihinden önceki 6 ay içerisinde, gerekli evraklar ile birlikte Au Pair vizesine başvurmak gerekmektedir.

Au Pair Almanya Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Au Pair Almanya vizesi için gerekli evraklar ve belgeler aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Almanya Au Pair vizesi başvuru formu: Çevrimiçi ortamdan erişilebilen başvuru formu, Almanca olarak ve eksiksiz şekilde doldurulup, başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Au pair vizesi başvurusu için 2 adet başvuru formunun teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Geçerli pasaport: Au Pair vizesi için başvuru sahibinin, son 10 yıl içerisinde alınmış geçerli pasaportu ve pasaportta kişisel bilgilerin yazdığı fotoğraflı sayfanın 2 adet fotokopisinin başvuru evraklarına eklenmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, 2 adet vesikalık fotoğrafın biyometrik özelliklere uygun, son 6 ay içinde çekilmiş ve 35 mm x 45 mm boyutlarında olması gerekmektedir.
 • Au Pair ve ev sahibi Alman aile arasında imzalanmış sözleşme: Almanca hazırlanması gereken sözleşmede; tarafların tam isimleri, sözleşme başlangıç ve bitiş tarihleri, sözleşme taraflarının karşılıklı yükümlülükleri, harçlık ve dil kursu için ücret desteği miktarları, Au Pair’in sigorta masrafları ve çalışma saatlerinin yer alması gerekmektedir.
 • Au pair soru formu: Federal Çalışma Ajansı’nın hazırladığı Au Pair soru formunun, ev sahibi aile tarafından doldurulmuş olması ve vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi: Alman ev sahibi aileye ait ikametgah belgesinin başvuru evraklarına eklenmesi gerekmektedir.
 • Dil sertifikası: Başvuru sahibine ait, belirli kurumlardan alınmış en az A1 seviyesinde Almanca bilgisini kanıtlayan dil sertifikasının beyan edilmesi gerekmektedir. Au Pair vizesi için dil sertifikası, Avrupa Dil Testleri Uygulayıcıları Birliği’nin (ALTE) standartlarına göre hazırlanmış bir dil testi sonucunu baz almak durumundadır.
 • Motivasyon yazısı: Au Pair başvuru sahibi tarafından Almanca olarak yazılmış, başvuru sahibinin gelecek ile ilgili kariyer planının da yer aldığı motivasyon yazısının başvuru belgeleri arasında yer alması gerekmektedir.
 • Özgeçmiş: Başvuru sahibine ait özgeçmişin, Almancaya çevrilerek başvuru evraklarına eklenmesi gerekmektedir.
 • Eğitim belgeleri: Başvuru sahibinin önceki okul veya meslek eğitimine dair belge varsa, Almancaya tercüme edilerek vize başvurusunda beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Au pair vize ücreti: Almanya Au Pair vizesi için 75 Euro tutarındaki ödemenin yapılması gerekmektedir.

Au Pair Almanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Au Pair Almanya vize başvuru formu, basılı şekilde veya çevrimiçi ortamda doldurulabilmektedir. Au Pair vize başvuru formunun, Almanca dilinde doldurulması ve başvuruda iki adet örneğinin teslim edilmesi gerekmektedir.

Almanya Au Pair vize başvuru formunda; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, pasaport bilgileri, ailesi hakkında bilgiler, iletişim bilgileri, seyahati ile ilgili bilgiler, referansları ve konaklama yeri ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Başvuru formunda yer alan soruların, dikkatli şekilde, doğru ve güncel bilgilerle yanıtlanması gerekmektedir. Eksiksiz şekilde doldurulan Almanya vize başvuru formuna, başvuru sahibine ait biyometrik fotoğrafın, yapıştırılmadan ve zımbalanmadan, ataş ile iliştirilmesi gerekmektedir.

Au Pair Programı Almanya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Au Pair programı ile Almanya’ya gidecek kişilerin ödemesi gereken vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya Au Pair vize harcı75 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma60 EUR
Randevu almaÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti80 EUR
Toplam255 EUR

Almanya Au Pair Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya Au Pair Schengen vizesi işlemleri, ortalama 8 ile 10 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Başvuru yapılan birimlerin iş yoğunluğunun arttığı bayram tatilleri gibi dönemlerde veya başvuru sahibinin eksik evrak beyan etmesi hallerinde, vize işlemi için gereken sürenin uzatıldığı görülmektedir.

Almanya’da Au Pair Programına Katılmanın Avantajları Nelerdir?

Almanya’da Au Pair programına katılmanın avantajları aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Au Pair programının en önemli avantajı, Almanya’da yaşama maliyetlerinin düşük olmasıdır. Programa katılım için başvuru sahibi; vize danışmanlık ücreti, seyahat masrafları ve vize ücretini ödemekle yükümlüdür.
 • Almanya’daki ev sahibi aile, Au Pair’in konaklama ve yemek masraflarını karşılamakla yükümlüdür ve bunlar için ücret talep edilmemektedir.
 • Au Pair’in iş saatleri dışında dil kursuna gitmesine ek olarak, ana dili Almanca olan bir ailenin yanında misafir edileceği için sık sık pratik yapma imkanı bulunmaktadır.
 • Alman aile Au Pair’e aylık en az 280 Euro tutarında harçlık ve 50 Euro tutarında dil kursu desteği sağlamakla yükümlüdür.
 • Au Pair programına katılan kişilerin, Almanya’da misafir edildiği süre boyunca geçerli olan sağlık sigortası, ev sahibi aile tarafından yaptırılmaktadır.
 • Au Pair programına katılan kişiler, Almanya kültürünü doğrudan yaşayarak öğrenme ve yeni arkadaşlıklar kurma imkanı bulmaktadır.
 • Au Pair’in alacağı vize Schengen vizesi olduğu için başvuru sahibi, Schengen bölgesindeki diğer ülkelere seyahat etme hakkına sahip olmaktadır.
 • Au Pair anlaşması sona eren kişiler, her iki tarafında istemesi halinde, bir yıl sonra aynı ailenin yanında Au Pair görevine devam edebilmektedir.

Almanya Au Pair Programı ile Dil Öğrenilebilir Mi?

Almanya Au Pair programı, başvuran kişinin Almanca dil öğrenimine katkı sağlamaktadır. Au Pair programına kabul edilen kişi, ana dili Almanca olan bir ailenin yanında misafir edilmekte, bu sayede Almanca dilini geliştirme olanağı bulmaktadır.

Almanya’da dil okuluna gitmek isteyen kişiler, Almanya dil kursu vizesi ve Almanya Au Pair vizesi alarak gidilen bölgede dil eğitimi alabilmektedir. Au Pair programına kabul edilen başvuru sahibi iş saatleri dışında dil kursuna gidebilmektedir ve ev sahibi aile, Au Pair anlaşması gereğince, dil kursu ücretine 50 Euro katkıda bulunmakla yükümlüdür.

Almanya Au Pair Programı Benzeri Diğer Programlar Nelerdir?

Almanya Au Pair program ile benzer diğer programlar aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya Erasmus programı
 • Almanya dil okulu programı
 • Almanya kısa süreli öğrenim ve staj programı

Yükseköğretim kurumlarının işbirliğini ve kültürlerarası öğrenci hareketliliğini teşvik eden Erasmus programı, Almanya’da Erasmus stajı yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Başvuran kişinin eğitim geçmişi ve mesleki deneyim durumuna göre, Almanya staj için çok sayıda olanak sunmaktadır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: