Almanya Vize Uzatma İşlemleri

Almanya'da Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Almanya’da vize uzatma işlemi, vize sahibinin Almanya’da ikamet ettiği şehri kapsayan yabancılar dairesinden yapılmaktadır. Almanya, vize uzatma işlemi için yabancılar dairesinde kayıt oluşturulduktan sonra yetkililer tarafından kişiye randevu davetiyesi gönderilmekte ve davetiyede gerekli evraklar listesi, randevunun hangi tarihte ve saat kaçta yapılacağına dair bilgileri bulunmaktadır.

Almanya vize uzatma işlemi için tek yetkili makam yabancılar dairesine vize uzatma işlemi için kira kontratı, maaş bordrosu, burs belgesi, sağlık sigortası gibi destekleyici belgeler ve diğer başvuru için gerekli evraklar sunulmalıdır. Almanya vize uzatma işlemi için başvuru sahibinin Almanca dilinde kendini yeterli şekilde ifade edebilmesi gerekmektedir.

Almanya vize uzatma işlemi için, geliş sebebine bağlı olarak programın uzaması sebebiyle iş, eğitim, toplantı, sağlık hizmeti gibi sebepleri destekleyici belgeler ile yabancılar dairesine sunulması gerekmektedir.

Almanya Kısa Süereli Vizeler Hangi Durumlarda Uzatılabilir?

Almanya kısa süreli vizesini, uzatma için geçerli durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Mücbir sebepler: Almanya kısa süreli vize hamilinin kasırga, deprem gibi önüne geçilemez doğal afetler sebebiyle ülkesine geri dönemiyor olması sebebiyle maksimum bir veya iki hafta kısa süreli vizesini uzatma imkanı bulunmaktadır.
 • İnsani nedenler: Kısa süreli vize hamilinin Almanya’da herhangi bir akraba kaybetme veya sağlık hizmeti alırken tedavinin ileri tarihlere ertelenmesi gibi insani nedenleri var ise kısa süreli Almanya vizesini uzatmak için kanıtlayıcı belgeler ile yabancılar dairesine başvurma imkanı bulunmaktadır.
 • Geç giriş: Almanya kısa süreli vize tarihinden birkaç hafta geç ülkeye girilmiş ise vize hamili vize uzatma işlemine başvurabilmektedir.
 • Kişisel nedenler: Almanya kısa süreli vize ile ülkeye giriş yapmış kişilerin profesyonel bir nedenle veya Almanya’da evlenmeyi planlamak gibi ön görülmemiş bir nedenle vize uzatma başvurusunda bulunma imkanı vardır.

Almanya’da Vize Uzatma İşlemi Yapıldıktan Sonra Diğer Schengen Ülkelerine Gidilebilir Mi?

Hayır, Almanya Schengen vizesi hamiline diğer Schengen ülkelerine ziyaret edebilme hakkı vermesine rağmen, Almanya’da vize uzatma başvurusundan sonra Almanya topraklarından çıkma imkanı bulunmamaktadır.

Vize Süresi Dolduktan Sonra Almanya’da Kalınabilir Mi?

Hayır, Almanya vize süresi dolduktan sonra Almanya topraklarında bulunma imkanı bulunmamaktadır aksi takdirde vize süresi dolan kişi yakalandığında sınır dışı edilebilmektedir.

Vize Uzatma Almanya İşlemleri için Minimum Pasaport Geçerlilik Süresi Nedir?

Almanya vize uzatma işlemleri için başvuru sahibinin pasaportunun en az altı ay geçerlilik süresi olması gerekmektedir.

Almanya’da Vize Uzatma İşlemi için Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Almanya vize uzatma işlemi yapmaya karar veren kişilerin vize süresi dolmadan başvuru yapması gerekmektedir.

Almanya Vize Süresi Uzatma için Nereye Başvurulur?

Almanya vizesinin süresini uzatmak isteyen kişilerin, Almanya’da ikamet ettikleri şehri kapsayan yabancılar dairesine başvurması gerekmektedir.

Almanya’da Schengen Vizesi Uzatma için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya Schengen vizesi uzatma işlemi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Schengen vizesi
 • Nüfus cüzdanı
 • Almanya Schengen vizesi uzatmak için başvuru formu
 • ICAO standartlarına göre 1 adet fotoğraf
 • Hesap dökümü
 • Son 3 ayı gösteren maaş bordrosu
 • Sağlık sigortası
 • Vize uzatma işlemi için Almanya’da kalış durumunu kanıtlayan destekleyici belgeler

Almanya D Tipi Vize Uzatma Nasıl Yapılır?

Almanya D tipi vize hamili vize uzatma işlemi için ilk olarak ikamet ettiği şehri veya kasabayı kapsayan Yabancılar Dairesinden randevu alması gerekmektedir. Randevu alıp ulusal vize uzatma işlemini gerçekleştirebilmek için başvuru sahibinin ikamet belgesi gerekmektedir.

Almanya ulusal vize uzatma işlemi için randevu alan kişi başvuru günü ve saati Yabancılar Dairesine şahsen gidip, doldurulmuş vize uzatma başvuru formunu ve diğer gerekli evrakları yabancılar dairesine teslim etmesi gerekmektedir.

Almanya D Tipi Vize Uzatma için Geçerli Sebepler Nelerdir?

Almanya D tipi vizesi uzatma işlemleri için geçerli sebepler aşağıda listelenmiştir.

 • İnsani nedenler
 • Eğitim, çalışma ve araştırma sebepleri
 • Aile birleşimi
 • Alanında uzman işçiler için iş arama
 • İş aramak, serbest meslek veya Au Pair sebebiyle

Almanya Ulusal Vize Uzatma için Gereken Belgeler Nelerdir?

Almanya ulusal vize uzatma işlemleri için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Almanya ulusal vizesi
 • Nüfus cüzdanı
 • Almanya ulusal vizesi uzatmak için başvuru formu
 • Kira kontratı veya konaklama yerine ait belge
 • Maaş bordrosu
 • Varsa burs belgesi veya kamu yardımı evrakı
 • Sağlık sigortası
 • Vize uzatma işlemi için Almanya’da kalış durumunu kanıtlayan destekleyici belgeler

Almanya Dil Kursu Vizesi Uzatma için Gereken Evraklar Nelerdir?

Almanya dil kursu vizesi uzatmak için standart evraklar dışında planlanan eğitim programı süresi dahilinde dil kursunun bitmediğine dair belge gerekmektedir.

Başvuru sahibi Almanya dil eğitimi için vize belgesini, vize uzatma işlemi için yabancılar dairesine gerekli evraklar dosyasında teslim etmesi gerekmektedir.

Almanya Öğrenci Vizesi Uzatma için Gereken Belgeler Nelerdir?

Almanya öğrenci vizesi uzatma işlemi için Almanya’daki eğitim kurumda alınan eğitimin planlanan sürede bitmediğini kanıtlayan belge gerekmektedir.

Başvuru sahibinin öğrenci vizesi, Almanya üniversitelerindeki eğitimini tamamladıktan sonra iş aramak uzatılabilmektedir.

Vize Uzatma İşlemleri Almanya için Ne Kadar SüredeTamamlanır?

Almanya vize uzatma işlemlerini tamamlamak birkaç gün sürerken, başvurusu tamamlanmış vize uzatma işleminin yetkili makamlar tarafından sonuca bağlanması ortalama 1 ay sürmektedir. Almanya vize uzatma başvuruları işleme girdikten sonra başvuru işlemi sonuçlanana kadar kişinin vize süresi dolsa bile Almanya’da kalmak için süresi bulunmaktadır ancak Schengen ülkelerine seyahat izni bulunmayıp, Almanya topraklarında kalması gerekmektedir.

Almanya Vize Uzatma İşlemi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya vize uzatma işlemi ücreti başvuru nedenine göre değişiklik göstermektedir. Almanya vize uzatma işlemine başvuran kişinin nedeni insanı veya mücbir nedenlerden kaynaklı ise vize uzatma işlemi ücretsiz şekilde tamamlanmaktadır ancak Schengen vizelerini önemli kişisel nedenler veya geç giriş sebebiyle uzatmak istenildiğinde 30 Euro vize uzatma ücreti ödenmektedir.

İkinci vize yenileme başvurusu yapıldığında vize uzatma ücreti 60 Euro’dur.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: