almanya öğrenci vizesi

Almanya Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci 2023

Almanya öğrenci vizesi, Almanya’da lisans, yüksek lisans, doktora ve dil eğitimi almak için başvurulan vize türüdür. Almanya eğitim vizesi, 90 günden kısa sürede dil eğitimi, araştırma görevi ve sertifika programları görmek için, 90 günden uzun süreli Almanya öğrenci vizesi ise lisans, yüksek lisans, doktora eğitimi almak için başvurulması gereken vizelerdir.

Almanya öğrenci vizesi, Almanya eğitim vizesi başvuru formu doldurup, gerekli evraklarla başvuru dosyasına eklenip, randevu alnından akredite acente veya ilgili Konsolosluğa randevu gününde teslim edilerek alınmaktadır.

Almanya Öğrenci Vizesi Şartları Nelerdir?

Almanya öğrenci vizesi için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya öğrenci vizesi alabilmek için Almanya’da bir eğitim kurumdan kabul almış olmak gerekmektedir.
 • Almanya öğrenci vizesi için kabul alınmış eğitim kurumdan veya eğitim görmek için kayıt olunmuş dil eğitimi kurslarından davet mektubu gerekmektedir.
 • Almanya öğrenci vizesi alabilmek için başvuru sahibinin eğitim masraflarının karşılanacağına dair garantörlük belgesi veya başvuru sahibinin dönemlik eğitim masrafını karşılayabileceğini kanıtlayan bloke hesap gerekmektedir.
 • Almanya öğrenci vizesi almak isteyen kişi lisans, yüksek lisans gibi eğitim programlarına katılacak ise bölüm şartına göre İngilizce veya Almanca dil yeterliliği belgesi alması gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi Almanya Türleri Nelerdir?

Almanya öğrenci vizesi türleri aşağıda verilmiştir.

 • 90 günden kısa süreli eğitimler için Almanya dil kursu vizesi
 • 90 günden daha uzun süreli eğitimler için Almanya öğrenci vizesi
 • Almanya öğrenci kayıt vizesi

Almanya Kısa Süreli Öğrenci Vizesi Nedir?

Almanya kısa süreli öğrenci vizesi, oturum izni almayı gerektirmeyen, 90 günden kısa süren dil eğitimi, araştırma görevi ve sertifika programları için alınması gereken C tipi vize türüdür. Almanya kısa süreli öğrenci vizesi hamili Almanya’da tek seferde en fazla 90 güne kadar ikamet hakkına sahiptir.

Almanya Uzun Dönem Öğrenci Vizesi Nedir?

Almanya uzun dönem öğrenci vizesi Erasmus, lisans, yüksek lisans ve doktora programları gibi 90 günden daha uzun sürecek eğitimler için alınması gereken D tipi vize türüdür. Almanya uzun dönem öğrenci vizesi hamili Almanya’da 90 günden daha uzun süre ülkede kalma ve yarı zamanlı çalışma iznine başvurma hakkına sahiptir.

Almanya Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya öğrenci vizesi başvuru formu
 • Pasaport
 • Vize harcı makbuzu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Motivasyon mektubu
 • Kronolojik özgeçmiş
 • Lisans eğitimi için; Lise diploması ve ÖSYM sonuç belgesi
 • Türkiye’de devam eden lisans eğitimi varsa; güncel öğrenci belgesi, transkript evrakı ve diploma
 • Dil yeterliliği belgesi
 • Garantör Belgesi
 • Bloke hesap
 • Hesap döküm belgesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Öğrenci talep dilekçesi
 • Okuldan alınan davetiye mektubu

Öğrenci vizesi için gerekli evraklar, Almanya vize işlemlerinde en önemli faktördür, belgeler eksik teslim edilmesi durumunda başvuru ret ile sonuçlanmaktadır.

Almanya Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya öğrenci vizesi başvuru formu, başvuru sahibinin resmi kimlik bilgilerini, seyahat amacını, eğitim alacağı kurumunun bilgilerini, Almanya’daki harcamaların kaynağı ve eğitim süresi gibi bilgileri içermektedir.

Öğrenci vizesine başvuracak kişilerin Almanya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgilerle online olarak doldurulmalı ve çıktısı alınıp şahsen imzalanmalıdır.

Almanya Öğrenci Vizesi Garantör Belgesi Nedir?

Almanya öğrenci vizesi garantör belgesi, başvuru yapan öğrencinin Almanya’da kaldığı süre boyunca giderlerini karşılayacağını garanti eden, Almanya’da ikamet eden kişi tarafından yabancılar dairesinden alınan belgedir.

Almanya öğrenci vizesi için garantör olacak kişiler başvuru sahibinin akrabası olmak zorunda değildir ancak garantör olacak kişi kendi aylık gelirini gösterip, garantör olacağı öğrenci için de aylık geçim masrafını ayırabileceğini ispat etmesi gerekmektedir. Garantör olacak kişilerin Almanya Konsolosluğu sponsor dilekçe örneği inceleyerek, garantör belgesini şahsen yazıp imzalamalıdır.

Almanya öğrenci vizesi garantör belgesi Türkiye’de ikamet eden kişiler tarafından sağlanamaz, garantör Almanya’da ikamet etmelidir.

Almanya Öğrenci Vizesi için Bloke Hesapta Ne Kadar Para Bulunmalıdır?

Almanya’da eğitim görecek kişilerin vize başvurusu için bloke hesabında, Almanya hükümeti tarafından belirlenmiş 10.332 Euro, bir yıllık yaşam masrafları kadar para olması gerekmektedir. Almanya hükümeti 01.01.2021 tarihi itibari ile bir öğrencinin aylık yaşam masrafını 861 Euro olarak hesaplamıştır.

Almanya Vizesi için Öğrenci Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Almanya öğrenci vizesi için öğrenci talep dilekçesi, Almanya Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Almanya öğrenci talep dilekçesinde başvuru sahibinin seyahat amacı, seyahat tarihleri, masrafları nasıl karşılanacağı ve konaklama bilgileri gibi detayları içermelidir.

Başvuru sahibinin Almanya vize talep dilekçesi örneği, İngilizce veya Almanca yazılmalıdır. Almanya Konsolosluğu Türkçe sunulan vize talep dilekçesini kabul etmemektedir.

Almanya Öğrenci Vizesi Motivasyon Yazısı Nasıl Yazılır?

Almanya öğrenci vizesi için motivasyon yazısı, kişiler bilgileri, eğitim ve çalışma deneyimlerini, Almanya’daki eğitim süresince yapılması planlanan projeleri ve neden ilgili eğitim kurumuna katılmak istendiğini detaylarıyla anlatan mektuptur.

Başvuru sahibi tarafından yazılan Almanya vize motivasyon yazısı, Almanya Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır.

Almanya Öğrenci Vizesi için Dil Şartı Var Mıdır?

Evet, Almanya öğrenci vizesi için dil şartı vardır. Almanya’da eğitim görecek kişinin başvurduğu bölüm şartına göre İngilizce veya Almanca dil yetkinliği belgesi gerekmektedir.

Almanya Öğrenci Vizesi için Dil Yetkinliği Hangi Kurumlardan Alınan Belgelerle Kanıtlanabilir?

Almanya öğrenci vizesi için kanıtlanabilir dil yetkinliği belgesi alınabilecek kurumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Goethe Enstitüsü
 • İELTS eğitim merkezi
 • Telc GmbH
 • Österreichisches Sprachdiplom
 • ECL Sınav Merkezi
 • TetDaF-Institut e.V.

Almanya’da Öğrenci Vizesi Almak için Okuldan Mektup Nasıl Alınır?

Almanya öğrenci vizesi için başvuru sahibinin kabul edildiği okuldan alınan mektupta, ilgili öğrencinin eğitim süresi, varsa burs şartları ve bilgileri, konaklama durumu ve öğrencinin okula kabul edildiğine dair bilgiler açıkça yazılmalıdır. Almanya’daki eğitim kurumundan alınan mektup, Türkiye’deki Almanya dış temsilciliklerine hitaben yazılmalıdır.

Öğrenci Vizesi Almanya Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Öğrenci vizesi için sağlık sigortası, Almanya’ya giden kişilerin ülkede bulundukları süre boyunca sağlık sorunu yaşamaları durumunda gerekli tedaviyi alabilmelerini sağlamaktadır.

Başvuru sahibinin Almanya için sağlık sigortası, Türkiye’deki sigorta şirketleri üzerinden en az 1 yıl geçerli olmak üzere yaptırılmaktadır.

Vizem.net, öğrenci vizesi Almanya sağlık sigortası için en uygun fiyatlarla hizmet vermektedir.

Almanya için Öğrenci Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya öğrenci vizesi için başvuru randevusu, Almanya vize başvuruları için resmi olarak yetkilendirilmiş iDATA web sitesi alınması gerekmektedir. iDATA öğrenci vizesi, Almanya seyahati için randevu, başvuru bilgileri yer aldığı sayfayı doldurduktan sonra kişisel bilgileri ve randevu tarihi seçerek tamamlanmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için randevular danışmanlar tarafından alınmaktadır.

90 günden daha uzun süreli eğitimler için en yakın Almanya dış temsilciliğinden randevu alınması gerekmektedir.

Almanya Öğrenci Vizesi Başvurusu iDATA Aracılığıyla Nasıl Yapılır?

Almanya öğrenci vizesi başvurusu iDATA aracılığında, ilk olarak online randevu sistemi üzerinden ücretli randevu alarak başlamaktadır. Online randevu kaydı oluşturulduğunda ücret tahsil edilmektedir.

Başvuru sahibi Almanya öğrenci vizesi için gerekli evrakları tamamlayıp, randevu günü ve saatinde randevu aldığı iDATA şubesinde parmak izi verdikten sonra iDATA banko personeline veya vize bölümüne evrakları teslim etmelidir. Başvuru dosyasına, Almanya eğitim vizesi için tüm gerekli evraklar eksiksiz şekilde eklenmelidir aksi takdirde vize ret ile sonuçlanabilmektedir.

iDATA aracılığı ile vize başvurusu tamamlandıktan sonra normal şartlarda 5 iş günü içinde sonuçlanan vize, zarf içerisinde iDATA başvuru ofislerine veya başvuru sahibi adına kargo ile gönderilmektedir.

Almanya öğrenci vizesi başvurusu için iDATA başvuru merkezi aracılığı ile online randevu alma seçeneği bulunmaktadır ancak online evrak teslimi bulunmamaktadır.

Almanya Konsolosluğu’ndan Öğrenci Vizesi Alınabilir Mi?

Almanya Konsolosluğundan öğrenci vizesi almak mümkün değildir.

Almanya Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya öğrenci vizesi fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerKısa süreli öğrenci vizesiUzun süreli öğrenci vizesi
Almanya öğrenci vizesi harcı80 EUR100 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma50 EUR60 EUR
RandevuÜcretsizÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR60 EUR
Toplam210 EUR260 EUR

Almanya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya öğrenci vizesi başvurusu 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Sonuçlara başvuru yapılan akredite acentenin sorgulama işlemlerinde referans numarası kullanılarak, vizenin kargo teslimi veya ilgili akredite acenteye şahsen giderek öğrenilmektedir.

Almanya Yüksek Lisans Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya yüksek lisans öğrenci vizesi için, Almanya ulusal vizesine başvurulması gerekmektedir. Almanya yüksek lisans öğrenci vizesi başvurusu iDATA aracı kurumu aracılığı ile yapılabilmektedir.

Başvuru sahibi Almanya yüksek lisans öğrenci vizesi için başvurduğu üniversiteden kabul belgesini ve başvurduğu üniversitenin dil yetkinliği şartına göre yeterli dil yetkinliği belgesini alması gerekmektedir.

Almanya Öğrenci Adayı Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenci adayı vizesi, Almanya’daki üniversiteye kabul için Almanya’da şahsen bulunmak gerekiyorsa alınması gereken vize türüdür.

Başvuru sahibi Almanya öğrenci adayı vizesi ile eğitim görme hakkına sahip değildir ancak üniversite başvuru süreci için geçerli bir vizedir. Almanya öğrenci adayı vizesi için standart vize başvuru belgeleri dışında garantör belgesi veya bloke hesap, lise diploması ve ÖSYM sonuç belgesi gerekmektedir.

Almanya Şartlı Kabul Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’daki herhangi bir üniversiteden şartlı kabul alan öğrencilerin başvurduğu şartlı kabul vizesi, öğrenci vizesi ile aynı şekilde alınmaktadır. Şartlı kabul vizesi, Almanya’da herhangi bir üniversiteden belli bir koşula bağlı olarak kabul alınıp, bu koşul sağlanınca ilgili üniversiteye kayıt olup eğitime başlanacağını gösteren belgedir. Şartlı kabul alan kişinin dil eğitimini, kabul aldığınız üniversiteden veya tercih edilen herhangi özel bir dil okulunda dil şartını vermesi gerekmektedir.

Şartlı kabul vizesi, iDATA aracı kurumu aracılığı ile alınabilmedir.

Öğrenciler için Almanya Vizesi Almak Zor Mudur?

Hayır, Almanya öğrenci vizesi için gereklilikleri eksiksiz yerine getiren ve başvuru dosyası için gerekli evrakları dikkatlice tamamlayan başvuru sahiplerinin işlemleri doğru şekilde yaptığı durumda Almanya vizesi almak zor değildir.

Almanya Öğrenci Vizesi Başvurusunun Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

Almanya öğrenci vizesi başvurusunun reddedilme sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya öğrenci vizesi için gerekli belgelerin, başvuru dosyasına eksik ve kanıtlanamayan evraklar ile tamamlanması durumunda, öğrenci vizesi başvurusu ret ile sonuçlanacaktır.
 • Almanya’ya eğitim almak için gidecek kişilerin, eğitim alacakları türe göre doğru vize türünü seçerek başvuru yapmaması halinde öğrenci vizesi ret ile sonuçlanacaktır.
 • Almanya öğrenci vizesine başvuru yapan kişinin, seyahat süresini kapsayan seyahat sağlık sigortası yaptırmaması halinde vize ret ile sonuçlanacaktır.
 • Almanya öğrenci adayının vize gerekliliğine göre banka hesabında belli bir miktar para bulunması gerekmektedir. Banka hesabındaki paranın eksi veya finansal gelirin kanıtlanamaması durumunda Almanya öğrenci vizesi başvurusu ret ile sonuçlanabilmektedir.

Almanya öğrenci vizesinin eksik belge sebebiyle reddedilmesi durumunda başvuru sahibi eksikleri tamamlayarak tekrar başvuru yapabilmektedir.

Almanya Öğrenci Vizesi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Almanya’da eğitim gören ve öğrenci vizesini uzatmak isteyen kişinin alındığı eğitim, staj ya da erasmus programı vize tarihinden daha sonraki bir tarihe uzamışsa en yakın Almanya Göçmenlik bürosuna giderek vize uzatma talebinde bulunması gerekmektedir.

Başvuru yapan öğrencinin, Almanya’da vize uzatma işlemleri sırasında genellikle Almanca konuşup konuşamadığına ve Almanya standartlarına uygun para durumu olup olmadığına bakılmaktadır.

Öğrenci için Almanya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Almanya öğrenci vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya
 • Belçika
 • İzlanda
 • Polonya
 • Portekiz
 • Çek Cumhuriyeti
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Hollanda
 • Letonya
 • Slovakya
 • Danimarka
 • Litvanya
 • Slovenya
 • Lüksemburg
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • İtalya
 • Malta
 • Norveç
 • Lihenştayn
 • Macaristan
 • Yunanistan

Almanya’da Okuma Vizesi ile Öğrenci Olmanın Avantajları Nelerdir?

Almanya’da öğrenci olmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya’daki üniversitelerin dünya standartlarının üzerinde olması ve eğitim kalitesi sebebiyle dünya genelinde kabul edilen ve denklik sorunu oluşturmayan diplomalara sahip olunmaktadır.
 • Almanya’daki üniversiteler iş sanayi dünyası ve sosyal hayat ile yakın ilişkiler içerisinde oldukları için üniversitelerde pratik eğitim de verilmektedir.
 • Almanya’daki devlet üniversitelerinin bir çoğu ücretsizdir. Avrupa ülkelerine kıyasla Almanya, üniversite eğitim ücreti en düşük ülkedir.
 • Almanya’daki üniversitelerin çoğu ücretsiz Fransızca, İspanyolca ve İngilizce dil kursu vermektedir.
 • Almanya’ya üniversite okumak için giden uluslararası öğrencilere mezun olduktan sonra iş bulmaları için 1 yıl çalışma ve oturma izni verilmektedir.
 • Almanya’da yaşam masrafları birçok Avrupa ülkesine kıyasla düşüktür.

Almanya’da Öğrenci Giderleri Ne Kadardır?

Almanya’da bir öğrencinin mutfak masrafı 100 Euro ile 150 Euro arasında, ulaşım masrafı 80 Euro, konaklama masrafları ise yaşadığı şehir ve tercih ettiği barınma türüne göre 250 Euro ile 700 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Almanya’daki üniversitelerin dönem ücretleri 100 Euro ile 300 Euro arasında değişmektedir.

Eğitim görmek için giden öğrencilerin, Almanya’da yaşam masrafları aylık 861 Euro olarak hesaplanmıştır.

Almanya’da Üniversite Öğrencisi için Konaklama İmkanları ve Maliyeti Nasıldır?

Almanya’da eğitim gören öğrencilerin devlet yurdunda, özel yurtta, kiralık ev veya paylaşımlı evde kalma imkanı bulunmaktadır.

Almanya’da devlet yurtları aylık ortalamam 250 Euro ile 350 Euro arasında, özel yurtlar ise 400 Euro ile 500 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Almanya’da eğitim gören öğrenciler büyük şehirlerde oda kiralamak istiyorlar ise aylık oda kiraları 500 Euro ile 700 Euro arasındadır. Öğrenciler için Almanya ev kiraları yüksektir anca Berlin dışındaki Doğu Almanya bölgesinde, Bremen gibi şehirlerde stüdyo daireler aylık ortalama 500 Euro civarındadır.

Almanya Öğrenci Vizesi ile Çalışmak Mümkün Müdür?

Almanya’da öğrenci vizesi ile çalışma izni belli koşullarda verilmektedir. Almanya öğrenci vizesi çalışma izni almak isteyen kişilerin Alman üniversitesinde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi gibi uzun süreli eğitimler alıyor olması gerekmektedir.

Uzun süreli vize hamili öğrencilere Almanya’da haftalık 20 saati ve yılda 120 iş gününü aşmamak şartıyla Almanya çalışma izni verilmektedir. Çalışma iznine başvurmak için başvuru sahibinin Almanya’ya gittikten sonra eğitim alacağı kurumdan kabul mektubu ve çalışma izni başvuru formunu doldurup, Almanya Göçmen Bürosunda başvuru işlemini tamamlaması gerekmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: