Almanya 18 Yaş Altı Vize İşlemleri

18 Yaş Altı Almanya Vizesi: Öğrenciler, Çocuklar ve Bebekler

18 yaş altı öğrenciler, çocuklar ve bebekler için Almanya vizesi başvuru süreci, normal Schengen vizesi prosedüründen farklı olup, temel fark 18 yaş altındaki kişinin anne ve babasından ayrı ayrı alınmış muvafakatnamelerin sunulması gereğidir. 18 yaş altı Almanya vizesi başvuruları, kişilerin kendileri tarafından yapılamamaktadır ve 18 yaşından küçük kişilerin anne ve babaları tarafından veya vekaletname verilecek üçüncü bir kişi aracılığıyla vize başvurusu yapmaları mümkündür.

Bebek için Almanya Vizesi Gerekli Midir?

Evet, Almanya’ya seyahat edecek bebekler için Almanya bebek vizesi alınması gerekmektedir.

18 Yaş Altındaki Kişiler Vize Başvurularını Kendi Yapabilir Mi?

Hayır, 18 yaş altındaki kişilerin vize başvurularını kendi başlarına yapmaları mümkün değildir. 18 yaşını doldurmamış kişiler için, normal vize işlemlerinden farklı olarak, hem anne hem de baba tarafından imzalanmış vekaletname evrakının sunulması gerekmektedir.

18 yaşını doldurmamış kişilere, vize başvurularında anne veya babadan sadece birinin eşlik ettiği durumlarda, başvuruda fiilen bulunmayan ebeveynin iDATA vekaletname evrakı doldurması ve başvuruda bulunan ebeveynin bu vekaletnameyi, vize randevusunda iDATA başvuru merkezine sunması gerekmektedir.

18 yaşını doldurmamış kişilere, vize başvurularında anne veya babasının yerine, üçüncü bir kişinin eşlik edeceği durumlarda, üçüncü kişinin vekil olarak atandığını gösteren vekaletnamenin, vize başvuru sahibinin hem annesi hem de babası tarafından imzalanmış olarak beyan edilmesi gerekmektedir.

Almanya Vizesi için 18 Yaşın Altındaki Kişilerin Parmak İzi Vermesi Şart Mıdır?

Almanya vizesine başvuracak 18 yaş altındaki kişilerden başvuru esnasında parmak izi istenip istenmemesi, yaş aralığına göre değişmektedir. 0 ile 12 yaş arasındaki Almanya vizesi başvuru sahipleri, parmak izi uygulamasından muaf tutulmaktadır, fakat vize randevusunda şahsen bulunmaları önerilmektedir.

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren, 12 yaşını doldurmuş kişiler için Schengen vizesi başvurularında parmak izi verme uygulaması zorunlu hale getirilmiştir. 12 yaşını doldurmuş kişilerin, Almanya vize başvuruları için iDATA vize randevusuna bizzat gitmesi ve başvuru merkezinde parmak izlerini vererek, biyometri kaydı oluşturması gerekmektedir.

18 Yaş Altı Almanya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

18 yaş altı kişilerin Almanya vizesi başvurularında, ilk olarak vize başvurusu için istenen evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması gerekmektedir. Almanya vize başvuru formunun ve vize başvuru dilekçesinin yanı sıra, 18 yaş altı kişilerin vize başvurusu için talep edilen muvafakatname ve vekaletnamenin evraklarının temin edilmesi şarttır. Tüm belgelerin hazırlanmasından sonra, Almanya vizesi için başvuru kabul eden iDATA aracı kurumundan, online olarak randevu alınması gerekmektedir.

Vize başvurusu için alınan randevuya gitmeden önce, 18 yaş altındaki başvuru sahibi için vize ücretinin yatırılması gerekir. Randevu tarihinde, vize ücretinin yatırıldığına dair dekont ve diğer başvuru evrakları ile birlikte iDATA vize başvuru merkezine gidilmesi, başvuru sahibi 12 yaşını doldurmuş ise parmak izinin verilmesi ve başvurunun tamamlanması gerekmektedir.

Almanya 18 Yaş Altı Vize Evrakları Nelerdir?

Almanya 18 yaş altı vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli pasaport: Vize başvurusunda bulunacak 18 yaş altındaki kişilerin, Almanya seyahatinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği bulunan, en geç 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 adet boş sayfası olan geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Eski pasaport ve vizeler bulunuyorsa, bunlara ait birer fotokopi başvuru esnasında sunulmalıdır.
 • Almanya vize başvuru formu: 18 yaş altı kişiler için Almanya vize başvuru formunun; eksiksiz ve doğru bilgiler içerecek şekilde, talep edilen vize türünü de belirterek, detaylı ve dikkatli bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Vize başvuru formunun, başvuru sahibinin reşit olmaması nedeniyle, veli veya vasi tarafından imzalanması gerekmektedir.
 • Almanya vize başvuru dilekçesi: Almanya’ya yapılacak seyahat planı, konaklama ve ulaşım rezervasyonu bilgileri, seyahat rotası gibi detayları içeren bir vize başvuru dilekçesinin hazırlanması gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunan 18 yaş altı kişilerin seyahatleri boyunca birinci derece yakını olan bir kişi tarafından destekleneceğinin, vize başvuru dilekçesinde detaylı olarak açıklanması beklenmektedir.
 • Muvafakatname: 18 yaş altındaki kişinin vize başvurusu yapabilmesi ve yurt dışına çıkabilmesi için, anne ve babası tarafından imzalanan, noter onaylı muvafakatnamenin vize başvurusu esnasında beyan edilmesi gereklidir.
 • Vekaletname: Yetki belgesi olarak da adlandırılan vekaletname, 18 yaş altındaki bireylerin vize başvurusunda anne veya babadan birinin bulunmadığı hallerde, başvuruda mevcut olmayan ebeveynin diğerine yetki verdiği imzalı belgedir ve vize randevusunda teslim edilmesi gerekmektedir. 18 yaş altı kişilerin vize başvurusunda, herhangi bir ebeveyn bulunmayacak ise üçüncü bir kişiye verilen ve hem anne hem de baba tarafından imzalanmış vekaletnamenin sunulması gerekir.
 • Sponsor olan kişinin mali bilgileri: Almanya vizesi başvurusunda, 18 yaş altı kişinin seyahatine sponsor olan birinci derece yakınının geçimini ne şekilde sağladığı ve başvuru sahibinin gezisini hangi kaynaklarla finanse edeceğine ilişkin evrakların sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, 3,5 cm x 4,5 cm boyutlarında, beyaz arka plana ve biyometrik özelliklere sahip bir adet fotoğrafın başvuruda teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Almanya vizesine başvuran kişiye ait vukuatlı nüfus kaydı, E-devlet sistemi üzerinden veya nüfus müdürlüklerinden temin edilebilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: 18 yaş altı kişiler Almanya vizesine başvururken, en az 30.000 Euro değerinde teminat tutarı bulunan ve Almanya’da bulunulacak sürenin tamamında geçerli olan seyahat sağlık sigortasını yaptırmak zorundadır.
 • Konaklama rezervasyonları: Seyahat süresinin tamamını kapsayacak şekilde, Almanya’da konaklanacak tesise ilişkin rezervasyon evrakının sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları: Almanya vize başvurusu yapılırken, Almanya’ya planlanan seyahatin gidiş ve dönüş biletlerinin ibraz edilmesi zorunludur.

18 yaş altı çocuklar, öğrenciler ve bebeklerin vize başvurularında, Almanya vizesi için gerekli belgeler eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanmalıdır. Belgelerin yeterli görülmemesi hallerinde, ilgili temsilcilik tarafından farklı belgeler talep edilebilmektedir.

Almanya Vizesi için Muvafakatname Nedir?

Almanya vizesi için muvafakatname, 18 yaşını doldurmamış kişilerin Almanya’ya vize başvurusu yapabilmesi ve vize alması halinde yurt dışına çıkabilmesi için kişiye yasal temsilcileri tarafından verilen izni gösteren belgedir. Muvafakatnamenin, 18 yaşının altında olan kişinin anne ve babası tarafından ayrı ayrı imzalanmış olması, Almanya seyahatinden en geç altı ay öncesinde hazırlanmış olması ve noter tarafından onaylanması gerekmektedir.

Çocuklara Almanya Vizesi Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Almanya seyahati için yapılacak vize başvurularında, 18 yaş altında olan çocuklar için Almanya Konsolosluğu’na hitaben resmi dille yazılacak bir vize başvuru dilekçesinin sunulması gerekmektedir. 18 yaş altı kişiler için vize başvuru dilekçesi, kişi henüz reşit olmadığı için yasal temsilcisi tarafından imzalanmaktadır. Almanya vize başvuru dilekçesinde, 18 yaş altındaki başvuru sahibinin seyahatine sponsor olacak birinci derece akrabasına ve gelir durumuna ilişkin bilgilere mutlaka yer verilmelidir.

Vizem.net üzerinden vize başvuruları için alınan danışmanlık hizmeti kapsamında, vize başvuru dilekçeleri, başvuru yapan kişinin özel durumuna uygun olarak deneyimli danışmanlar tarafından yazılmaktadır.

Almanya Çocuk Vizesi Almak Zor Mudur?

Almanya çocuk vizesi almak, vize başvurusunda istenen tüm belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması ve vize başvuru dilekçesinin detaylı ve doğru şekilde yazılması hallerinde kolaydır. Vize başvuru işlemlerinin sorunsuz ilerleyebilmesi için, gerekli evrakların güncel ve geçerli olduğuna ve doğru bilgileri içerdiğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Almanya D Tipi Vize Başvurusu Çocuklar için Nasıl Yapılır?

Almanya’da 90 günden daha uzun süre bulunmak isteyenler tarafından alınacak olan Almanya D tipi vize başvurularında aracı kurum İdata’dır ve başvuruda bulunmak isteyenler ikamet ettikleri ilde bulunan İdata şubesinden randevu alarak D tipi vize başvuru sürecini başlatabilirler.

81 ilde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Vizem.net’ten danışmanlık hizmeti alabilmektedir. Son 5 yıl içerisinde, Vizem.net danışmanlığında çocuklar için yapılan tüm Schengen ülkeleri D tipi vize başvurularının ortalama onay oranı %97,6’dır.

18 Yaş Altı Almanya Vizesine Benzer Diğer Almanya Vize Çeşitleri Nelerdir?

18 yaş altı Almanya vizesine benzer diğer Almanya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Çalışmayana Almanya vizesi
 • Şirket sahipleri için Almanya vizesi
 • Almanya için öğrenci vize işlemleri
 • Memur Almanya vizesi
 • Almanya’ya emekli vizesi
 • Serbest çalışan vizesi Almanya
 • Ev hanımı vizesi ile Almanya
 • Almanya engelli tedavi vizesi
Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: