Almanya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi

Almanya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Nedir, Nasıl Yazılır?

Almanya vize başvurusu yetkili merci tarafından reddedilen başvuru sahiplerine vize reddi itiraz dilekçesi ile ret kararının yeniden incelenmesini talep etme hakkı tanınmıştır. Almanya vize reddi itiraz dilekçesi, Almanca dilinde yazılmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.

Vize başvuru ve takip işlemlerinde danışmanlık hizmeti veren vizem.net daha önce Almanya vize başvurusu reddedilen başvuru sahiplerine vize reddine itiraz hususunda da danışmanlık hizmeti vermektedir. Son 4 yılda vizem.net danışmanlığında gerçekleştirilen Almanya vize ret itiraz başvuruları %82,6 oranında kabul edilmiştir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Almanya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Almanya vize başvurusu reddedilen başvuru sahipleri, yetkili merci tarafından verilen ret kararının sebepsiz olması veya haksız bir sebebe dayanması durumunda itiraz yoluna başvurmalıdırlar. Eksik evrak veya seyahat süresinin geçmesi nedeniyle reddedilen vize başvurularına itiraz etmek yerine, tamamlanmış evraklar ve ücrete mukabil yeni bir seyahat tarihi belirleyerek yeniden başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. Almanya vize reddi itiraz dilekçesinin her halükarda mutlaka Almanca dilinde yazılmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olması gerekmek ile birlikte yetkili merci tarafından verilen ret kararının içeriğine göre bir takım farklı usuller öngörülmüştür. Almanya vize reddi kararında yasal düzenlemeye ilişkin bilgilendirme yok ise itiraz süresi bir yıl olarak belirlenmiş iken yasal düzenlemeye ilişkin bilgilendirme var ise vize reddi itiraz dilekçesinin ret cevabından en geç bir ay sonrasında vize bölümüne ulaşmış olması ve itiraz dilekçesinde verilmiş olan ret cevabında gösterilen sebeplere ilişkin açıklama yapılması gerekmektedir.

Vize reddi itiraz dilekçelerinde ret cevabında gösterilen sebeplere ilişkin açıklama yapılması gerekebileceğinden daha önce Almanya vize başvurusu reddedilen başvuru sahiplerine, vizem.net danışmanları tarafından vize reddine itiraz hususunda da danışmanlık hizmeti verilebilmesi için tam olarak hangi evraklar beyan edilerek vize başvurusunun gerçekleştirildiği bilinmelidir.

Almanya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Nereye Gönderilir?

Almanya vize reddi itiraz dilekçesi posta yoluyla “Remzi Oğuz Arık, Mahallesi, Paris Caddesi, No:29, 06540, Çankaya/Ankara” adresindeki Almanya Büyükelçiliğinin Hukuk, Konsolosluk ve Vize Bölümü’ne gönderilmelidir. Almanya Büyükelçiliği Hukuk, Konsolosluk ve Vize Bölümü’ne fiziken gönderilen Almanya vize reddi itiraz dilekçesi aynı zamanda taranarak PDF formatında visa@anka.diplo.de elektronik posta adresine de gönderilmelidir.

Almanya vize reddi itiraz dilekçesinin gönderileceği Almanya Büyükelçiliği Hukuk, Konsolosluk ve Vize Bölümü’nün telefon numarası 0312 455 5100’dır. Almanya vize reddi itiraz dilekçesi iDATA ofislerine gönderilmemelidir.

Almanya İtiraz Dilekçesi Mail Adresi Nedir?

Almanya vize reddi itiraz dilekçesi Almanya Büyükelçiliği Hukuk, Konsolosluk ve Vize Bölümü’nün visa@anka.diplo.de mail adresine gönderilmelidir. Almanya Büyükelçiliğine gönderilen mailde vize reddi itiraz dilekçesinin PDF formatında olması gerekmektedir.

Almanya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Vize Başvuru Merkezine Verilebilir Mi?

Hayır, Almanya vize reddi itiraz dilekçesi vize başvuru merkezi olan İdata’ya verilememektedir. Almanya vize reddi itiraz dilekçesinin Almanya Büyükelçiliği Hukuk, Konsolosluk ve Vize Bölümü’ne verilmesi gerekmektedir.

Almanya Vize İtiraz Dilekçesi Ne Kadar Süre İçerisinde Hazırlanmalıdır?

Almanya vize itiraz dilekçesi, vize başvurusunun reddine ilişkin yetkili mercii cevabına göre farklı sürelere tabi tutulmuştur. Ret cevabında yasal düzenlemeye ilişkin bilgilendirme yok ise ret cevabına itiraz süresi bir yıl olarak belirlenmiş iken ret cevabında yasal düzenlemeye ilişkin bilgilendirme var ise vize reddi itiraz dilekçesinin ret cevabından en geç bir ay içerisinde vize bölümüne ulaşmış olmalıdır.

Almanya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Almanya vize reddi itiraz dilekçesi Almanya Büyükelçiliği Hukuk, Konsolosluk ve Vize Bölümü’ne hitaben Almanca yazılması ve itiraz eden başvuru sahibi tarafından şahsen imzalanmış olmalıdır. Almanya Konsolosluğu tarafından verilen vize başvurusunun reddine ilişkin karara başvuru sahibi şahsen itiraz edebileceği gibi geçerli bir vekaletname ile yetkilendirilmiş avukat ya da temsilci aracılığı ile itiraz edilmesi de mümkündür. Reşit olmayan başvuru sahiplerini vize başvurularının yetkili merci tarafından reddedilmesi durumunda bu kişiler adına veli ya da vasilerinin itiraz etmesi gerekmektedir.

Almanya vize itiraz dilekçesi için belirli bir format mevcut olmamak ile birlikte dilekçenin mutlaka ret kararında yer alan altı veya yedi haneli rakam kodu ile itiraz eden başvuru sahibinin ismini, doğum tarihini ve elektronik posta adresini içermesi gerekmektedir. İtiraz edilen ret kararı yazısında yasal düzenlemeye ilişkin bilgilendirme var ise itiraz dilekçesinde söz konusu ret cevabında gösterilen sebeplere ilişkin bir açıklama bulunması uygundur.

Almanya vize reddi itiraz dilekçesi, posta ya da faks yoluyla Almanya Büyükelçiliği Hukuk, Konsolosluk ve Vize Bölümü’ne ve aynı zamanda taranarak PDF formatında visa@anka.diplo.de elektronik posta adresine gönderilmelidir. Almanya vize başvurusu ile vize bölümüne ibraz edilen evrakların, vize reddi itiraz dilekçesi ile tekrar gönderilmesi gerekmemektedir.

9. Maddeden Vize Reddi Alanlar için Almanya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Almanya Konsolosluğu; başvuru sahibininin, adli sicil kaydı bulunması veya vize geçerlilik süresinin bitiminden sonra ülkesine geri döneceğine ilişkin niyetinin saptanamaması durumunda vize başvurusunu 9. madde gerekçesi ile reddetmektedir. Genellikle adli sicil kaydı olan veya daha önce suça karışmış olan başvuru sahiplerinin vize talepleri 9. madde nedeniyle reddedilmekte olduğundan 9. maddeden vize reddi alanlar için Almanya vize reddi itiraz dilekçesi alınan ceza ile ilgili açıklama içermelidir.

Almanya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği Nasıldır?

Almanya vize reddi itiraz dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

Almanya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği
Almanya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği

Almanya Turistik Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği Nasıldır?

Almanya turistik vize reddi itiraz dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

Almanya Turistik Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği
Almanya Turistik Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği

Almanya turistik vize reddi itiraz dilekçesi Almanca hazırlanmalıdır. Almanya’ya seyahat etmek için başvurdukları Turist vizesi Almanya Konsolosluğu tarafından reddedilen başvuru sahiplerinin vize reddi itiraz dilekçelerinde yetkili merci tarafından verilen ret kararı içeriğine uygun açıklama yapmaları gerekmektedir.

Almanya Öğrenci Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği Nasıldır?

Almanya öğrenci vize reddi itiraz dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

Almanya Öğrenci Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği
Almanya Öğrenci Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Örneği

Almanya öğrenci vizesi başvurusu reddedilen başvuru sahiplerinin verilen ret kararının sebepsiz olması veya haksız bir sebebe dayanması durumunda itiraz yoluna başvurma hakkı bulunmaktadır. Almanya öğrenci vize reddi itiraz dilekçesi Almanca hazırlanmalıdır. Almanya eğitim vizesi başvurusu için gerekli evrakları eksiksiz sunmalıdır. Eksik evrak nedeniyle reddedilen vize başvurularına itiraz etmek yerine, yeniden başvuru yapılması gerekmektedir.

Almanya Vize İtirazı Kaç Günde Sonuçlanır?

Almanya vize itirazı, dilekçenin Almanya Büyükelçiliği Hukuk, Konsolosluk ve Vize Bölümü’ne gönderilmesini takiben genellikle üç ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Almanya Konsolosluğu, vize reddi itiraz dilekçesinin incelenmesinin ardından başvuru sahibi ile irtibata geçmekte ve itiraz sonucuna dair bilgilendirme yapmaktadır.

Almanya Vize Reddine İtiraz Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Almanya vize reddine itiraz sonucu mail yolu ile bildirilmektedir. İtirazı değerlendiren Almanya Büyükelçiliği Hukuk, Konsolosluk ve Vize Bölümü; genellikle üç ay içerisinde başvuru sahibinin itiraz dilekçesinde belirttiği mail adresine sonucu iletilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: