Almanya Sözleşmeli İşçi Vizesi

Almanya Sözleşmeli İşçi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Almanya sözleşmeli işçi vizesi, Almanya’da bir iş yeri ile yapılan sözleşme boyunca yalnızca sözleşme yapılan şirkette çalışmasına olanak veren vize türüne denilmektedir.

Türkiye’de genelde Almanya’ya çalışmak için götürülen işçiler için sözleşmeli işçi vizesi kullanılmaktadır. Almanya işçi vizesi Almanya’ya gidilmeden alınması gereken bir vizedir. Almanya’ya gitmeden önce Almanya’daki işveren ile sözleşme imzalayıp daha sonra Türkiye’den işçi vizesi almak gereklidir. Vizem.net Almanya sözleşmeli işçi vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir. Bilgi ve başvuru için 0850 241 1868 ile iletişim kurulabilir.

Almanya’ya İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’ya işçi vizesi almak için ilk olarak Almanya’da sözleşmeli bir şekilde çalışılacak bir iş bulunmalı ya da aracı kurum ile anlaşarak aracı kurumlar aracılığıyla iş bulunmalıdır. İş sözleşmesi imzalandıktan sonra Almanya işçi vizesi başvurusu için online olarak randevu alınmalıdır. Başvurular İdata ofislerinden yapılmaktadır. Randevu günü idata ofislerine gerekli tüm belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir. Tüm belgeler teslim edildikten sonra Almanya işçi vizesi değerlendirme süreci başlamaktadır. Alman işçi vizesi işlem süreci sonrasında işçi vizesi almak için herhangi bir engel olmadığında işçi vizesi alınmaktadır.

Almanya Sözleşmeli İşçi Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya sözleşmeli işçi vizesi başvurusu İdata firmasına yapılması gerekmektedir. Online olarak randevu aldıktan sonra randevu günü İdata ofislerine giderek gerekli belgeler verilmelidir. Vizem.net Almanya vize başvurularında akredite acente olarak takip ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Sözleşmeli işçi vizeleri 90 günden uzun süreli vize türünde yer almaktadır. İdata Almanya sözleşmeli işçi vizelerini veren yetkilendirilmiş aracı kurumdur.

Almanya Sözleşmeli İşçi Vizesi Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Almanya sözleşmeli işçi vizesi randevu alma işlemi İdata aracı kurumu üzerinden yapılmaktadır. Online olarak İdata üzerinden vize randevusu oluşturulmaktadır. İdata üzerinden vize randevusu alınırken ilk olarak birkaç soruya cevap vererek seyahat amacı belirtilmelidir. Seyahat amacı belirlendikten sonra seyahate bağlı istenilen evrakların listesi verilmektedir. Almanya sözleşmeli işçi vizesi için istenilen evrakların vize randevu gününe hazırlanması gerekir. Randevu bilgileri tamamlandıktan sonra belirli bir ücret ödeyerek randevu numarası alınmaktadır. Randevu numarasının alınmasından kısa bir süre sonra e-posta aracılığı ile randevu günü ve saati bilgileri gönderilmektedir.

Almanya Sözleşmeli İşçi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya işçi izni vizesine başvurmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: En az iki sayfası boş olan bir pasaport gereklidir.
  • Almanya sözleşmeli işçi vizesi başvuru formu: İşçi vizesine başvuru yapıldığını gösteren 2 adet başvuru formu doldurulmalıdır. 18 yaşını geçen herkesin Alman vize başvuru formunu doldurması zorunludur.
  • Vesikalık fotoğraf: 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda 2 adet biyometrik fotoğraf çektirilmesi gereklidir.
  • Almanya’daki şirket ile yapılan sözleşme: Almanya’ya sözleşmeli işçi olarak gidilecek şirket ile en az 6 aylık sözleşme beyan edilmelidir.
  • Özgeçmiş: Önceki iş hayatının detaylı bir şekilde yer aldığı bir özgeçmiş hazırlanmalıdır.
  • Mesleki yeterliliği kanıtlayan belgeler: Meslek eğitimi sertifikaları ya da yüksekokul diplomaları vize randevusunda beyan edilmelidir.
  • Almanya sağlık sigortası: İş sözleşmesinin sonuna kadar yapılmış olan sağlık sigortası gereklidir.
  • Mesleki deneyimi kanıtlayan belgeler: Çalışma belgeleri, diploma ya da SGK hizmet dökümleri vize randevusu esnasında verilmelidir.

Almanya’da Faaliyet Gösteren Şirket Türkiye’den Sözleşmeli İşçi Götürebilir Mi?

Almanya’da faaliyet gösteren şirket Türkiye’den sözleşmeli işçi götürebilmektedir. Fakat öncelikle Almanya’daki şirket ile işçi arasında bir iş sözleşmesi imzalanması gerekmektedir. Sözleşme olmadan Almanya’ya işçi götürülememektedir.

Almanya Sözleşmeli İşçi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya sözleşmeli işçi vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya İşçi Vize Harcı100 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma60 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti60 EUR
Toplam260 EUR

Almanya Sözleşmeli İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya sözleşmeli işçi vizesi 1-3 ay arasında çıkmaktadır. Alman sözleşmeli işçi vizesinin çıkma süresi başvuranların sayısına, başvurunun durumuna ya da konsolosluğun durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Almanya sözleşmeli işçi vizesi başvurusu İdata ofislerinden yapıldıktan sonra vize takibi yapılabilmektedir. Almanya vize sorgulama verilecek vize takip numarası ile vize durumu online olarak takip edilebilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: