Almanya'dan İstek Nasıl Yapılır

2023'te Almanya'dan İstek Nasıl Yapılır?

Davetiye, Almanya ziyaret vizesi ve Almanya iş vizesi için gerekli bir belgedir. Almanya vizesi için davet mektubu, vize alma şansını arttırmaktadır.

Almanya vize davetiyesi, ziyaret vizelerinde başvuru evrakları arasında bulunması gereken bir belgedir. Almanya aile ziyaret vizesi için aileden birinin Almanya’dan istek için başvurması yeterli olmaktadır.

Almanya’dan istek yapma yolları aşağıda listelenmiştir.

  • Formsuz istek
  • Resmi yükümlülük isteği
  • Deposit ödeyerek istek

Vizem.net Almanya’ya şirket veya şahıs ziyareti ile yapılacak vize başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Formsuz İstek

Formsuz istek için, kişinin Almanya’da kayıtlı olduğuna ve yasal olarak kaldığına dair formsuz bir kanıt yayınlanmaktadır. Konuğun, Almanya’da kalışını finanse etmek için yeterli mali kaynağa sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Göçmenlik Bürosundan veya Karşılama Merkezi üzerinden randevu almak gerekli olmamakta ve normal çalışma saatleri içinde yapılabilmektedir.

Resmi Yükümlülük İsteği

Kendi imkanlarıyla seyahat edemeyen misafirleri davet ederken, Almanya’da yaşayan bir ev sahibi alternatif olarak, potansiyel tıbbi tedavilerin masrafları da dahil olmak üzere, misafirin Almanya’da kalmasıyla ilgili tüm masrafları karşılamakla yükümlü olmaktadır. Bu durum, Göçmenlik Bürosundaki “Verpflichtungserklärung” ismi verilen resmi yükümlülüktür. Kişinin bir çalışma sözleşmesi varsa (burs geçersizdir) ve mevcut oturma izninin en az 6 ay daha geçerliliği varsa; kişi resmi yükümlülük isteğinde bulunabilmektedir. Gelire bağlı olarak, kişinin bir kişiyi davet etmesine izin verilmekte ya da verilmemektedir. Resmi yükümlülük isteği için bir randevu alınması gerekmektedir.

Almanya’dan Resmi İstek Yapmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya’dan resmi istek yapmak için gerekli olan belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Angaben zur Verpflichtungserklärung formu: Formun mümkün olduğunca eksiksiz, doğru ve okunaklı bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Eksik ayrıntılar vizenin reddedilmesine neden olabilmektedir. Ziyaretçinin refakatçi eşleri ve reşit olmayan evlenmemiş çocukları aynı formu kullanabilmektedir. Ziyaretçiye eşlik eden diğer aile üyeleri için ayrı bir taahhüt beyanının doldurulması gerekmektedir.
  • Belehrung zur Speicherung und Nutzung der Antragsdaten im VIS formu: Randevudan önce formdaki bilgilerin dikkatlice okunması ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
  • Zusatzerklärung zur Verpflichtungserklärung formu: Formun imzalanmadan randevuya götürülmesi gerekmektedir.
  • Gelir kanıtı: Kişi bir çalışan ise; son üç net kazanç tablosu, banka hesap ekstreleri şeklinde ödemeler; eğer emekli ise yaşlılık aylığının miktarını bildiren bildirim; serbest meslek sahibi ise son vergi değerlendirme bildirimi veya son 3 aydaki yaklaşık cari net gelirini belirten bir sertifika sunulmalıdır.
  • Sağlık sigortası kanıtı: Yasal sağlık sigortası programına gönüllü üyelik veya varsa özel sağlık sigortası katkı payı tutarının sunulması gerekmektedir.
  • Kimlik kartı veya pasaport: Kişinin kimliğini tanımlaması açısından gerekli olmaktadır.
  • Kısa süreli vize başvurusunda bulunan kişinin pasaport fotokopisi: Kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfaların fotokopisi gerekmektedir.

Bireysel durumlara göre ek belgeler gerekli olabilmektedir.

Almanya’dan Resmi İstek Yapmanın Ücreti Nedir?

Almanya’dan resmi istek yapmanın ücreti hem uzun süreli hem de kısa süreli konaklayan konuklar için taahhüt mektubu başına 29 eurodur.

Deposit Ödeyerek İstek Göndermek

Deposit ödeyerek istek göndermek için Göçmenlik Bürosuna ait engellenen bir hesaba konuk başına 3000 $ depozito aktarılmaktadır. Deposit ödeyerek istek göndermek için kişinin geçerli oturma izninin en az 6 ay geçerli olması ve ayrıca randevu alması gerekmektedir.

Almanya’dan İstek Yapmak Ne Kadar Sürer?

Almanya’dan istek yapmak için resmi istek belgesini hazırlamak ortalama 4-5 dakika sürmektedir. Belgenin orijinalini Türkiye’den başvuru sahibine ulaştırmak ise kargo ile ortalama 14 gün sürmektedir.

Almanya’dan Yapılan İstek Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

Almanya’dan yapılan istek ulusal vize başvuruları için 5 yıl, ziyaret vizeleri için 6 ay süreyle geçerli olmaktadır.

Almanya’dan Türkiye’ye İstek Yapılırsa Vize Başvurusu Kesin Onaylanır Mı?

Almanya’dan Türkiye’ye istek yapılırsa vize başvurusu kesin olarak onaylanmamakta olup başka değerlendirme koşulları bulunmaktadır.

Almanya’dan Türkiye’ye istek yapmak için gerekli diğer koşulların sağlandığından emin olunduktan sonra Almanya istek vizesi için başvuru yapılabilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: