Almanya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Almanya’da oturum izni almak 5 farklı yöntemle mümkündür. Her yönteme ait belirli şartların yerine getirilmesi ile Almanya oturum izni alınabilmektedir.

 1. İş bularak çalışmaya başlamak
 2. Eğitim amacıyla gidip 6 ay içerisinde iş bulmak
 3. Aile birleşimi haklarından yararlanmak
 4. İltica başvurusunda bulunmak
 5. Şirket kurarak istihdam sağlamak

Düzenli olarak Almanya’da yaşamayı planlamayan T.C vatandaşları için oturum almanın en kolay yolu öğrenci olarak gidip mezuniyet sonrası yasal bir işte çalışmak ve şirket kurarak istihdam sağlamaktır.

Almanya’da Oturum İzni Almak İçin Ne Kadar Yatırım Yapılmalıdır?

Almanya federal Cumhuriyeti girişimci Türk yatırımcılar için gelir kapısı sağlarken aynı zamanda bu girişimleri ile Almanya oturum izni almalarına da yardımcı olmaktadır. Aşağıdaki maddeleri yerine getiren girişimciler belirli bir süre sonunda Almanya’da süresiz oturum izni almaya hak kazanırlar.

 1. Girişimcinin iş modeli ekonomik bir çıkar veya bölgesel bir ihtiyaca cevap vermelidir,
 2. Faaliyetin ekonomi üzerinde olumlu bir etkisi olması beklenmektedir
 3. Girişimcinin iş fikrini gerçekleştirmesi için kişisel sermayesi veya onaylı bir kredisi bulunmalıdır.
 4. Girişimci 18 yaşından büyük olmalıdır.
 5. Herhangi bir adli sicil kaydı olmamalıdır.

Bu şartları karşılayan kişiler 250000 EUR karşılığında gayrimenkul alarak ve en az 100000 EUR tutarında iş yatırımıyla toplamda 350000 EUR yatırım yapmalıdır. Bu yatırım yapıldıktan sonra yatırımcıya, eşine ve 18 yaşından küçük çocuklarına 3 yıl süreyle oturum izni verilir. Bu süre zarfında, girişimcinin belirtilen ekonomik faaliyetini yürütmesi beklenirken, aile üyeleri Almanya’da işe girebilir. Oturma izni ayrıca ailenin 180 günlük periyodda 90 güne kadar diğer Schengen ülkelerini ziyaret etmesine olanak sağlar.

Almanya’da Öğrenci Oturum İzni Nasıl Alınır?

Almanya’da okumak ya da dil eğitimi gelen kişilerin vize süreleri eğer eğitim sürelerini karşılamıyorsa bu kişilerin Almanya’ya geldikten 3 ay içerisinde (bu süre içerisinde ikamet adresi bulunmalıdır) oturum izni için başvurmaları gerekmektedir. Aşağıdaki prosedür uygulanmalıdır.

 1. Adres kaydı yapılmalıdır. Bu işlemler için ev sahibinin imzalı konaklama onayı, pasaport, öğrenci vizesi, kayıt formu verilmelidir.
 2. Adres kaydı yapıldıktan sonra eğitim görülen şehirdeki yabancı kayıt bürosuna aşağıdaki belgelerle öğrenci oturum izni için başvurulmalıdır.

Not: İlk başvurudaki yabacı kayıt bürosu harç ücreti 60EUR dur sonraki uzatmalar için 110 EUR alınmaktadır. İlk başvuruda eğitim süresi kadar oturum izni verilmektedir. Eğitim süresi boyunca başarılı olunamaz ise oturum izni uzatılabilmektedir.

Almanya’da Süresiz Oturum İzni İçin Gerekli Şartlar

Almanya’da süresiz oturum izni için bazı şartların yerine getiriliyor olması gerekir. T.C vatandaşları sınırsız oturum izni almak için öncelikle iltica yolu ile gelmediyse kendi harcamalarını kazanıyor olması ya da yeterli miktarda varlığı olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Kalıcı oturum izni almak Almanya’ya hangi amaçla gelindiğine göre farklılık gösterir. Öncelikle Almanya’ya nitelikli çalışan olarak gelen kişiler 4 yıl sonunda kalıcı süresiz oturum izni almaya hak kazanır. Kalıcı oturum izni hakkı kazanmak için B1 seviyesinde Almanca dil bilgisi şartı bulunmaktadır.

Almanya’da Doğanlara Oturum Hakkı Verilir Mi?

En az bir ebeveyni Alman vatandaşı olup Almanya’da doğan T.C vatandaşları Almanya oturum hakkına sahiptir. Almanya’da doğan T.C vatandaşlarının çocukları, belirli şartların karşılanması sonucu Alman vatandaşı olabilir. Ön koşul, bu çocukların Almanya’da büyümeleridir.