Almanya C Tipi Vize

Almanya Kısa Süreli (C Tipi) Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Almanya kısa dönem vize, Almanya’da 180 günlük bir süre içinde 90 gün ikamet etme hakkı tanıyan C tipi vizeleri kapsamaktadır. En fazla 5 yıllık verilebilen C tipi Almanya vizesi, Almanya’ya yapılacak iş, eğitim, konferans, sağlık ve turizm amaçlı kısa süreli ziyaretler için alınmalıdır.

Almanya Kısa Süreli Vize Türleri Nelerdir?

Almanya C tipi kısa süreli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya Turistik Vize
 • Almanya Kısa Süreli Eğitim Vizesi
 • Almanya Kısa Süreli Dil Kursu Vizesi
 • Almanya Transit Vizesi
 • Almanya Sevgili (Partner) Vizesi
 • Almanya Aile Ziyareti Vizesi
 • Almanya Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Almanya Düğün için Vize
 • Almanya Ticari Vize
 • Almanya Tır Şoförü Vizesi

Almanya C Tipi Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya C tipi vize için gerekli belgeler ve evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuran kişiye ait 10 yıldan eski olmayan, dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olan ve en az 2 adet boş sayfası olan geçerli bir pasaport gerekmektedir.
 • Almanya C tipi vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş, tarih atılmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış Almanya C tipi vize başvuru formu gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, 3,5’a 4,5 cm boyutlarında 1 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Almanya seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresinin tamamında geçerli olan ve en az 30.000 Euro teminatlı Almanya seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Almanya C tipi vize harcı: Almanya C tipi vize harcının başvuru esnasında İdata ofislerinde ödenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat ve konaklama rezervasyonları: Planlanan Almanya seyahatinin gidiş-dönüş tarihlerini ve konaklama bilgilerini içeren belgeler gerekmektedir.

Vize türüne ve başvuran kişinin mesleğine göre bazı ek belgeler istenmektedir. Ancak yukarıda verilen belgeler tüm vize başvuruları için gerekli olan belgelerdir. Almanya vize başvurusu için gerekli belgeler düzenlendikten sonra Almanya C tipi vize için başvuruda bulunulabilmektedir.

Almanya C Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya C tipi vize başvurusu için takip edilmesi gereken süreç aşağıda verilmiştir.

 1. Almanya’ya seyahat amacı belirlenmeli ve vize türüne göre gerekli evraklar hazırlanmalıdır.
 2. Almanya C tipi vize için başvuru formu doldurulmalıdır.
 3. Almanya C tipi vize için başvuru randevusu alınmalıdır.
 4. Randevu tarihinde, ilgili birime Almanya C tipi vize evrakları teslim edilmelidir.
 5. Almanya C tipi vize başvuru sonucu beklenmelidir.

Almanya C tipi vize başvuruları İdata ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. 2017-2019 yılları arasında Schengen aile birleşimi vize başvurularında %94,8 oranıyla vizem.net en yüksek onay oranı olan akredite acentesidir.

Almanya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya turistik vize başvurusu için başvuru formu online olarak doldurulmalıdır. Başvuru formunun çıktısı alınıp imzalanmalı ve Almanya turistik vizesi için istenen diğer evraklar hazırlanmalıdır. Alman turist vizesi için gerekli evraklar hazırlanırken verilen bilgilerin eksiksiz, doğru ve tutarlı olmasına özen gösterilmelidir. Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra Almanya turistik vizesi için İdata’dan randevu alınmalıdır. Çağrı merkezi aranarak ya da internet üzerinden İdata randevusu alınabilmektedir.

Almanya turistik vize başvurusu randevu tarihinde, hazırlanan tüm evraklarla birlikte vize başvuru merkezine gidilmelidir. Almanya tatil vizesi başvurusu için gerekli olan tüm belgeler ilgili birime teslim edildikten sonra vize başvurusunun sonuçlanması beklenmelidir.

Almanya Kısa Süreli Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya kısa süreli eğitim vizesi başvurusu için öncelikle eğitim görülmesi planlanan kurumdan kabul mektubunun beklenmesi gerekmektedir. Eğitim alınacak kurumdan kabul alındığı takdirde Almanya kısa süreli eğitim vizesi için işlemlere başlanılmalıdır.

Eğitim kayıt belgesi ve ödeme dekontu Almanya kısa süreli eğitim vizesi için hazırlanmalıdır, bu belgeler hazırlandıktan Almanya eğitim vizesi için Almanya turistik vizesi adımlarının izlenmesi gerekmektedir.

Almanya Kısa Süreli Dil Kursu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya kısa süreli dil kursu vizesi başvurusu için öncelikle dil eğitimi alınması planlanan kurumdan kabul mektubunun beklenmesi gerekmektedir. Dil eğitimi alınacak kurumdan kabul mektubu geldiğinde Almanya kısa süreli dil kursu vizesi için işlemlere başlanılmalıdır.

Eğitim kayıt belgesi ve ödeme dekontu Almanya kısa süreli dil kursu vizesi için hazırlanmalıdır. Gerekli ek belgeler hazırlandıktan sonra Almanya dil okulu vizesi için Almanya turistik vizesi adımlarının izlenmesi gerekmektedir.

Almanya Transit Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya transit vizesi, Almanya’dan transit geçiş yapma izni sağlayan Almanya kısa süreli vizelerinden biridir. Almanya transit vizesi başvurusunun, Almanya üzerinden Schengen ülkesi olmayan başka bir ülkeye geçiş yapılması gereken durumlarda yapılması gerekmektedir.

Almanya transit vizesinin gerekli olduğu durumlarda, Almanya üzerinden geçiş yapılacak olan ülkenin seyahat ve konaklama bilgileri ile vizesi hazırlanmalıdır. Almanya transit vize için diğer belgeler de hazırlanıp başvuru yapılmalıdır.

Almanya Sevgili (Partner) Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya sevgili (partner) vizesi, evli olmayan partnerlerin alması gereken vizedir. Almanya sevgili (partner) vizesi başvurusu yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’da ikamet eden partneri tarafından gönderilmiş davet mektubu, çiftin uzun süredir ilişki içerisinde olduğunu açıklayan ve her iki kişi tarafından imzalanmış dilekçe, ilişkinin niteliğini destekleyen belgeler ve varsa daha önce yapılmış görüşme ve ziyaretleri kanıtlaya seyahat belgeleri sunulması gerekmektedir.

Almanya partner vizesi için gerekli olan diğer evraklar hazırlanmalıdır. Sevgili olunduğuna dair kanıtlar ve gerekli belgeler hazırlandıktan sonra Almanya partner vizesi için başvuruda bulunulmalıdır.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’da bulunan aile üyesini ziyaret etme amacıyla Almanya aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının öncelikle Almanya’da bulunan yakınından davet mektubu alması gerekmektedir. Almanya’yı ziyaret etmek isteyen yabancının da aile ziyareti vizesi için dilekçe yazması gerekmektedir.

Almanya’da bulunan akrabasından davet mektubu alıp, aile ziyareti vizesi için dilekçe yazan vatandaşın Almanya aile ziyareti vizesi için istenen diğer evrakları hazırlaması gerekmektedir. Hazırlanan tüm belgeler teslim edilerek Almanya’ya akraba ziyareti vizesi için başvuru yapılabilmektedir.

Almanya Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’ya yapılacak olan ziyaretinin amacı Almanya’da bulunan arkadaşını ziyaret etmek olan isteyen T.C. vatandaşlarının Almanya arkadaş ziyareti vizesi başvurusu yapabilmeleri için ilk olarak Almanya’da bulunan arkadaşından davet mektubu alması gerekmektedir. Almanya’yı ziyaret etmek isteyen yabancı, arkadaş ziyareti vizesi için dilekçe yazmalıdır.

Almanya’da bulunan arkadaşından davet mektubu alıp, arkadaş ziyareti vizesi için dilekçe yazan vatandaşın, Almanya arkadaş ziyareti vizesi için gerekli olan diğer belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Hazırlanan tüm belgeler teslim edilerek Almanya arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapılabilmektedir.

Almanya Düğün için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya düğün için vize başvurusu yapıp Almanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının öncelikle Almanya’da bulunan yakınından davet mektubu alması gerekmektedir. Almanya’yı ziyaret etmek isteyen yabancının, düğün vizesi için dilekçe yazması gerekmektedir.

Almanya’da bulunan akraba veya arkadaşından davet mektubu alıp, vize için dilekçe yazan vatandaşın, Almanya’da yapılan düğünün davetiyesi ile birlikte gerekli olan diğer belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Hazırlanan tüm evrakların teslimi sonrası düğün için Almanya vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

Almanya Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’ya ticari sebeplerle gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya ticari vize başvurusu yapması gerekmektedir. Almanya’da iş yapmak, sözleşme imzalamak ve toplantılara katılmak gibi ticari amacı bulunan kişilerin gideceği kurumdan davetiye mektubu almış olması gerekmektedir. Almanya’ya ticari amaçla gitmek isteyen kişinin, yapılacak ticari ziyaretin ayrıntılarını açıklayan Almanya ticari vizesi vize dilekçesi yazması gerekmektedir.

Almanya’da iş yapılacak kurumdan davet mektubu alıp, Almanya ticari vizesi için dilekçe yazan vatandaş gerekli olan diğer belgeleri de hazırlamalıdır. Hazırlanan tüm belgeler teslim edilerek alınan iş vizesi Almanya ve diğer Schengen ülkelerinde geçerli olmaktadır.

Almanya Tır Şoförü Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya tır şoförü vizesi başvurusu Almanya’ya yük taşımacılığı yapacak şoförler tarafından yapılmalıdır. Almanya tır şoförü vizesi için Almanya’ya yük taşımacılığı yapacak olan şoförün şirketinin yazmış olduğu vize talep dilekçesi ile Almanya’da faaliyet gösteren lojistik şirketinden alınmış davetiye gerekmektedir.

Almanya şoför vizesi için, şoförden ve şirketlerden istenen diğer belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Hazırlanan gerekli belgeler teslim edilerek Almanya şoför vizesi için başvuruda bulunulabilmektedir.

Almanya C Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Almanya C tipi vizesi başvuruları ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Almanya C tipi vize için istenen belgelerin eksik ya da yanlış teslim edilmesi ve konsolosluğun ek belge talep etmesi durumlarında Almanya C tipi vize başvurusunun sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Covid-19 salgını da Almanya C tipi vize başvurularının sonuçlanma süresini uzatmaktadır.

C Tipi Vize Almanya Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya C tipi vize başvuruları İdata aracılığıyla yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, C tipi vize Almanya randevusu için İdata ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

İnternet sitesi üzerinden ya da müşteri hizmetlerinden İdata için randevu oluşturulabilmektedir. Almanya vize randevu tarihi değiştirme işlemleri de İdata iletişime geçilerek gerçekleştirilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurularda randevular alanında deneyimli danışanlar tarafından alınmaktadır.

Almanya C Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

2021 yılında geçerli olan Almanya C tipi vize ücretleri tablosu aşağıda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya C tipi vize harcı80 EUR
Başvuru formu & Dilekçe doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Danışmanlık hizmeti20 EUR
Toplam180 EUR

Almanya C tipi vizesi 12 yaşından küçük çocuklar için ücretsizdir. Almanya vize fiyatları ve aracı kurum hizmet fiyatları Euro üzerinden hesaplanmaktadır.

Almanya C Tipi Vize Süresi Ne Kadardır?

Almanya C tipi vizesi 180 günlük bir zaman dilimi içerisinde 90 gün Almanya’da kalma imkanı tanımaktadır. Almanya C tipi vizesi maksimum 5 yıllık olarak verilebilmektedir.

Almanya C tipi vize süresi aşılmamalıdır. Almanya vize süresi dolmadan Almanya’dan çıkış yapılması gerekmektedir, aksi takdirde kişiye ceza veya yaptırım uygulanmaktadır.

Almanya C Tipi Vize ile Başka Ülkelere Giriş Yapılabilir Mi?

Almanya C tipi vize ile başka ülkelere giriş yapılabilmektedir.

Almanya C tipi vizesi ile giriş yapılabilen ülkeler Schengen ülkeleridir. Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştyan, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako, Norveç, Portekiz, San Marino, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Vatikan Schengen ülkeleridir. AB ülkeleri olmamalarına rağmen Almanya vizesi ile İsviçre’ye giriş, Norveç’e giriş, İzlanda’ya giriş Schengen Anlaşması sebebiyle mümkün olmaktadır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: