Almanya Erasmus Vizesi

Almanya Erasmus Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Erasmus vizesi, Erasmus eğitim programlarına katılmak için alınan vize türüdür. Almanya yüksek eğitim kalitesi ve yüksek yaşam standartları ile Erasmus yapılabilecek ülkeler arasında oldukça popülerdir.

Erasmus programlarına katılmak için alınacak Erasmus vizesi uzun süreli ve kısa süreli vize olarak ikiye ayrılmaktadır. 90 ve daha kısa sürecek Erasmus programları için kısa süreli Schengen vizesi, 90 günden uzun sürecek Erasmus programları için uzun süreli Almanya Erasmus ulusal vize alınması gerekmektedir.

Vizem.net Almanya’ya eğitim amaçlı seyahat edecek vatandaşlara Almanya vize başvurusu için danışmanlık hizmeti veren aracı kurumdur. Vizem.net Almanya’da Erasmus programlarına kabul almış kişiler için vize danışmanlığı veren ve Schengen Erasmus vize başvurularında 2019, 2018, 2020 ve 2021 yıllarında 100% onay oranına sahip akredite acentedir.

Almanya Erasmus Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Erasmus öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmek için ilk olarak Almanya’da bulunan bir eğitim kurumundan davet mektubu almak gerekir. Davet mektubu alındıktan sonra bir vize başvuru merkezi üzerinden ya da iDATA ofislerinden bizzat başvuru yapılmalıdır.

Almanya Erasmus vizesi başvuru sürecinde Almanya Konsolosluğu tarafından talep edilen belgeler eksiksiz ve tam bir şekilde hazırlanarak yetkili kuruma sunulmalıdır. Vize başvuru ve biyometri işlemlerinin tamamlanmasının ardından vizenin sonuçlanması beklenir. Vize başvurusu sonuçlandıktan sonra pasaport iadesi yapılmaktadır. Vize başvurusu reddedilmiş ise vize başvurusu reddi için itiraz dilekçesi yazılarak vize başvurusunun tekrar incelenmesi talep edilebilmektedir.

Almanya Erasmus Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya Erasmus vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya’da bulunan bir eğitim kurumundan Erasmus programı için davet mektubu almak
 • Yeterli akademik başarıya sahip olmak
 • Yeterli finansal kaynağa sahip olmak
 • Daha önce aynı eğitim dönemi içerisinde Erasmus programına katılmamış olmak

Almanya Erasmus Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya Erasmus vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya vizesi başvuru formu: Eksiksiz ve güncel bilgilerle doldurulmuş 2 adet Almanya vizesi başvuru formu sunulmalıdır.
 • Pasaport: Geçerli bir pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin yer aldığı fotoğraflı sayfaların 2 adet fotokopisi sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet, en geç 6 ay içinde çekilmiş, 35 x 45 milimetre boyutlarında biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Erasmus vizesi için sunulması gereken ek belgeler: Almanya’da Erasmus kazanılan üniversiteden gönderilen kabul mektubunun fotokopisi, başvuru sahibinin Türkiye’de eğitim gördüğü üniversiteden erasmus programına katılacağını teyit eden yazılı belge, Almanya’da kalınan süre boyunca yaşam maliyetlerinin karşılanacağını gösteren tam burs, kısmi burs ya da burs kazanmayan bireylerin yaşam maliyetlerini nasıl karşılayacağını gösteren belge ve Almanya’da ikamet edilen süreyi kapsayacak şekilde Türkiye’de SGK tarafından düzenlenmiş sağlık sigortası belgesi sunulmalıdır.

Almanya Erasmus vize belgeleri eksiksiz bir şekilde yetkili kuruma teslim edilmelidir. Türkçe olan tüm belgeler Almanca çevirileri ile sunulmalıdır. Burs kazanamayan ya da sponsor bulamayan vatandaşlar için hibesiz Erasmus vizesi Almanya Erasmus programına katılmak için tercihler arasındadır. Hibesiz Erasmus yapmak isteyen vatandaşlar tüm yaşam masraflarını kendileri karşılamakla yükümlüdür.

Almanya Erasmus Staj Vizesi Talep Dilekçesi Örneği Nedir?

Almanya Erasmus staj vizesi talep dilekçesi Almanya’da staj programına katılmak isteyen vatandaşlar tarafından Almanya Erasmus staj vizesi almak için yazılan dilekçedir. Almanya Erasmus Staj vizesi talep dilekçesi başvuru sahibi tarafından bizzat yazılarak imzalanmalıdır. Almanya Erasmus vize talep dilekçesinde staj görülecek iş kolu ve staj yapılacak kurum açıklanmalıdır.

Erasmus Almanya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Erasmus Almanya vizesi başvuru formu doldurma işlemi tükenmez kalemle yapılmalıdır. Erasmus Almanya vizesi başvuru formu başvuru yapan kişi tarafından bizzat güncel bilgilerle ve eksiksiz doldurulmalıdır ve başvuru yapan kişi tarafından imzalanmalıdır.

Erasmus Vizesi için Almanya Sağlık Sigortası Nedir?

Erasmus vizesi için Almanya sağlık sigortası, Almanya’da Erasmus eğitim programına katılacak vatandaşların hastane hizmetlerinden yararlanabilmesi için Almanya Devleti tarafından zorunlu tutulmuş sağlık sigortasıdır. Erasmus vizesi için sağlık sigortası, seyahat sağlık sigortası ile aynı şey değildir.

Almanya Erasmus Vize Taahhütname Örneği Nedir?

Almanya Erasmus vize taahhütnamesi Almanya’da Erasmus programına katılacak vatandaşın Almanya’da eğitim gördüğü süre boyunca maddi masraflarının karşılanacağını garanti eden belgedir. Almanya Erasmus vizesi garantör belgesi sponsor olan kişi tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır.

Almanya Erasmus vize taahhütnamesi örneği aşağıda yer almaktadır.

Erasmus Almanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Erasmus Almanya vize başvurularında yetkili kurum iDATA’dır. Almanya Erasmus vize başvuruları için iDATA ya da vize başvuru merkezleri üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Vizem.net Erasmus vize başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Almanya vize başvurularında yetkili kurum olarak hizmet veren iDATA, Almanya Konsolosluğu ile koordineli bir şekilde çalışmaktadır. Almanya konsolosluğunun çalışma yoğunluğu sebebiyle Almanya vize başvurusu iDATA yetkili kurumu üzerinden yapılmaktadır.

Almanya Konsolosluğu’na Erasmus Vizesi Başvurusu Yapılabilir Mı?

Hayır, Almanya Erasmus vizesi için Almanya Konsolosluğu başvuru kabul etmemektedir. Almanya Erasmus vizesi iData aracı kurumuna ya da akredite acentelere başvuru yapılarak alınabilmektedir.

Almanya Erasmus Vize Ücreti Ne Kadardır?

Almanya Erasmus vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya Erasmus vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti50 EUR
Toplam220 EUR

Almanya Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya Erasmus vizesi ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Pandemi etmeni ve Almanya Konsolosluğu’nun çalışma yoğunluğuna bağlı olarak Almanya vize sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Almanya Erasmus Vize Reddi İtirazı Nasıl Yapılır?

Almanya Erasmus vizesi için yapılan başvurunun reddedilmesi halinde Almanya Konsolosluğuna vize red tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde itiraz dilekçesi ile itirazda bulunulması gerekmektedir. Almanya vize reddi itiraz dilekçesi Almanca olarak yazılıp şahsen imzalanmış bir şekilde faks, posta ya da e- posta olarak Almanya Konsolosluğuna gönderilmelidir.

Almanya vize reddi itiraz dilekçesi isim- soyisim bilgileri, doğum tarihi bilgileri, e-posta bilgisi ve vize reddi belgesinde yer alan 6 ya da 7 haneli rakam kodunu içermelidir. Vize reddi itiraz dilekçesinde vize başvurusunun reddedilme sebeplerine değinilmeli ve bir açıklama yapılması gerekmektedir. Almanya Konsolosluğuna gönderilen Almanya vize reddi itiraz dilekçesi ortalama 3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Erasmusla Almanya’a Gitmenin Avantajları Nelerdir?

Erasmusla Almanya’ya gitmenin avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Kaliteli eğitim seviyesi
 • Yüksek refah seviyesi
 • Yabancı dil öğrenme imkanları

Almanya’da Erasmus Stajı Nedir?

Almanya Erasmus staj programı, öğrencilere Almanya’da çalışma ve iş eğitimi alma imkanı sağlayan bir Erasmus programıdır. Almanya Erasmus stajına programına katılmak için başvuru yapacak öğrencinin Türkiye’de eğitim gördüğü kurumun Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi’ne sahip olması gerekmektedir.

Almanya Erasmus staj programının süresi 2 ile 12 ay arasında değişmektedir. Almanya Erasmus staj programına başvuruda bulunan öğrenciler Türkiye’de eğitim gördükleri okul tarafında önerilen kurumlarda ya da bireysel olarak başvurdukları kurumlarda çalışabilmektedirler. Almanya Erasmus staj programına katılabilmek için başvuru sahibinin Almanya Erasmus staj vizesi alması gerekmektedir.

Erasmus Almanya Hibe Miktarı Nedir?

Erasmus hibesi, Erasmus programına katılıp Erasmus hibesi almaya hak kazanan vatandaşlar için dönemsel olarak verilen geri ödemesiz finansal destektir. Almanya’da Erasmus programına katılacak vatandaşlar için Erasmus hibesi 600 Euro, Erasmus staj hibesi 750 Euro olarak verilmektedir.

Erasmus hibesi almaya hak kazanamayan vatandaşlar tüm masrafları kendileri karşılayarak hibesiz olarak Erasmus programına katılabilmektedir. Almanya Erasmus hibesiz vize alınarak başvuru sahibi tarafından kendi imkanları ile yapılabilmektedir.

Almanya’da Oturma İzni Erasmus için Gerekli Midir?

Almanya’ya yapılan 90 günden az ziyaretler için oturma izni gerekmemektedir. Katılım sağlanacak Erasmus eğitim programının süresi 90 günü aşıyor ise uzun süreli D tipi vize alınmalı ve oturma izni için başvuru yapılmalıdır.

Almanya Erasmus programı eğitim süresinin farklılık göstermesi sebebiyle uzun süreli ve kısa süreli eğitim programları için alınan vize tipi de değişiklik göstermektedir. Erasmus programına katılacak vatandaş için Almanya oturma izni Erasmus programı 3 aydan uzun süreli ise alınmalıdır.

Almanya’da Erasmus Vizesi ile Çalışmak Mümkün Müdür?

Almanya’da Erasmus vizesi ile çalışmak mümkündür. Erasmus programına katılan vatandaşların yılda 120 gün tam zamanlı olarak 240 gün ise yarı zamanlı olarak çalışmasına izin verilmektedir. Çalışma süresi tam zamanlı olarak 120 ya da yarı zamanlı olarak 240 günü geçerse yabancılar şubesine bildirilmesi gerekmektedir. Almanya’da öğrenci olarak çalışmak için haftalık saat sınırlaması 20 saattir.

Almanya’da Erasmus Eğitimi Alınabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Almanya’da Erasmus eğitimi alınabilecek üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Berlin Teknik Üniversitesi, Berlin
 • Berlin Humboldt Üniversitesi, Berlin
 • Berlin Özgür Üniversitesi, Berlin
 • Münih Teknik Üniversitesi, Münih
 • Münih Ludwig- Maximilians Üniversitesi, Münih
 • RWTH Aachen Üniversitesi, Aachen
 • Heidelberg Ruprecht- Karls Üniversitesi, Heidelberg
 • Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, Karlsruhe
 • Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi, Tübingen

Almanya’da Erasmus programına katılmak eğitim kalitesi ve yaşam standartları açısından birçok avantajı beraberinde getirmektedir. Kaliteli ve yüksek eğitim açısından Erasmus programına katılmak için Almanya üniversiteleri oldukça popülerdir.

Erasmus Almanya Ulusal Ajansı İletişim Bilgileri Nedir?

Erasmus Almanya Ulusal Ajansı adresi: Godesberger Allee, 142- 148 53175, Bonn/ Almanya, Erasmus Almanya Ulusal Ajansı e- posta adresi: jfe@jfemail.de, telefon numarası ise +49 228 950 6220 şeklindedir. Erasmus Almanya Ulusal Ajansı’na http://www.jugend-in-aktion.de/ web sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: