Almanya Doğumlular için Vize İşlemleri

Almanya Doğumlular için Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Almanya doğumlular için vize işlemleri başvurusunda konsolosluğa sunulan evraklar vize değerlendirmesinin olumlu sonuçlanmasında oldukça etkilidir. Almanya doğumlu kişiler, Alman vatandaşlığı olmadığı takdirde normal vize alma koşullarına tabii tutulurlar.

Vize başvurusunda gerekli evrakların tam ve hatasız olarak verilmesi önemlidir fakat Almanya vize onayı vermeden önce konsolosluk; yeterli finansal kanıt, vize bitimi sonucu ülkeye geri dönüleceğine dair kanıt gibi hususları da inceler.

Almanya’da Doğanlar Hangi Şartlarda Alman Vatandaşı Olabilir?

Almanya’da doğanlar için Alman vatandaşı olma şartları kapsamında anne veya babadan birisi Alman vatandaşı olan kişiler kan ilkesi sebebiyle doğuştan Alman vatandaşı sayılır. 1 Ocak 2000 yılında yürürlüğe giren mevzuat çerçevesinde yabancı anne ve babanın Almanya’da doğan çocukları, ebeveynlerden birinin çocuk doğumundan en az 8 yıldıryasal şekilde Almanya’da ikamet etmesi veya en az 3 yıldır süresiz oturum iznine sahip olması halinde resmen Alman vatandaşı olarak kabul görür ve söz konusu koşullar sağlandığı takdirde kişinin çocuğu da doğumuyla beraber Alman vatandaşı sayılır.

Almanya Doğumlular için Vize Almak Kolay Mıdır?

Almanya doğumlular için vize almak, gerekli şartlar ve belgeler temin edildiğinde kolaydır. Almanya doğumluların vize alabilmesi için Konsolosluğun kişinin seyahat amacını kanıtlarına ve vize bitimi sonunda ülkeyi terk edeceğine inanması gerekmektedir. Konsolosluğun değerlendirme kriterlerini yerine getirmeyen başvuru sahipleri, Almanya’da doğmuş olsalar da olumsuz sonuç alabilmektedir.

Almanya Doğumlu Olmak Vize Almak için Avantaj Mıdır?

Almanya doğumlu olmak, Almanya vatandaşlık kanunu geçtiğimiz yıllarda doğumla kazanılmasına dair düzenlemeler bakımından bir kaç kez değiştirildiğinden dolayı avantaj sayılmamaktadır. Güncel verilere göre, Almanya’ya vize alınırken vize işlemleri sırasında harç ödemesi yapılıp yapılmayacağı kişinin doğum yerine göre belirlenmemektedir. 12 yaşın üzerindeki her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Almanya vizesi için harç ödemek durumundadır. 12 yaşından küçükler Almanya vize harcından muaftır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayıp Türkiye’deki Almanya dış temsilciliklerine vize başvurusunda bulunan yabancı uyruklu kişilerde 0- 6 yaş aralığı vize harcından muaf bırakılırken, 6- 12 yaş aralığında ki çocuklar indirimli harç ödemek durumundadır. 12 yaşından büyük yabancı uyruklu kişilerin ise Almanya vize harcı ödemesi gerekmektedir.

Almanya Doğumlular için Nasıl Vize Alınır?

Almanya doğumlular için vize alma sürecini başlatmak için öncelikle randevu alınmalıdır. Almanya Schengen vizesi için başvuru planlanan seyahatten en erken 3 ay, en geç 15 gün önce yapılmalıdır.

Almanya doğumluların vize randevusu aldıktan sonra; başvuru formu doldurması ve gerekli evrakları hazırlaması gerekmektedir. Randevu günü geldiğinde vize başvuru merkezine gidilerek gerekli evraklar sunulmakta ve vize başvuru ücreti ödenmektedir. Almanya doğumlular için vize başvurusu pasaport numarası ve vize başvurusu esnasında verilen barkod numarasıyla yapılabilmektedir.

Almanya Doğumlulara Vize Randevusu Nasıl Oluşturulur?

Almanya doğumlulara vize randevusu İDATA aracı kurumu web sitesi üzerinden randevu sistemiyle alınabilmektedir. Almanya vize başvuruları için İDAT ofisleriyle iletişime geçmek adına öncelikle web sitesinden randevu sıra numarası alınmaktadır.

Vizem.net aracılığıyla yapılan vize başvurularında randevular başvuru sahibi adına Almanya vize danışmanları tarafından alınmaktadır.

Almanya Doğumlulara Vize Nereden Alınabilir?

Almanya doğumlulara vize iDATA ofislerinden alınabilmektedir.

İDATA ofislerinin bulunuduğu şehirler aşağıda listelenmiştir.

  • İstanbul Avrupa Yakası (Gayrettepe)
  • İstanbul Asya Yakası (Altunizade)
  • Ankara
  • İzmir
  • Bursa
  • Gaziantep
  • Antalya
  • Trabzon

Almanya Doğumlular için Hızlı Vize Nasıl Alınır?

Almanya doğumlu kişiler hızlı vize alabilmek adına Vizem.net aracılığıyla danışmanlık alabilmektedir.

Vizem.net aracılığıyla yapılan başvurularda randevu tarihi ve işlem süreci kısalmakta Almanya hızlı vize alma süreci 8 ile 10 gün arasında tamamlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: