Almanya Working Holiday Vizesi

Working Holiday Almanya Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Working holiday vizesi programı Almanya, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Şili, İsrail, Japonya, Yeni Zelanda, Kore Cumhuriyeti, Hong Kong özel idari bölgesi, Tayvan, Uruguay Kanada, hatta Türkiye Cumhuriyetinin de aralarında bulunduğu ülkelerin karşılıklı olarak anlaşması temeli üzerine kurulmuş bir gezi ve iş programdır. Vizem.net working holiday Almanya vize başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Working holiday vizesi almak için vizem.net uzmanları ile iletişime geçilerek danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Almanya Working Holiday Programının Amacı Nedir?

Almanya working holiday programının amacı genç insanlara Almanya’nın günlük yaşamını ve kültürünü anlatıp, yaşatmaktır. Maksat karşılıklı ilişkileri desteklemektir, ancak öncelikli hedef ise Almanya’yı ziyaret etmek olmalıdır. İstihdam süresi, alınan vizenin geçerlilik süresi kadardır fakat bu süre kişinin Almanya’daki tatil ve seyahat amacına göre geçici olarak uzatılabilmektedir. Almanya working holiday programındaki çalışma şeklinin ve çalışma süresinin şartları bireyler arasındaki anlaşma ile belirlenmektedir.

Almanya Working Holiday Programına Kimler Başvuru Yapabilir?

Almanya Working Holiday vizesi görevine başvuru yapabilmek için Arjantin, Avustralya, Şili, İsrail, Japonya, Yeni Zelanda ya da Uruguay ülkelerinden en az birinin vatandaşı ve 18 ile 31 yaşları arasında olunması gerekmektedir.

Genç seyahat vizesine başvuru yapacak kişinin ise 18-35 yaşları arasında ve Kanada vatandaşı olması gerekmektedir.

Türkiye ile Almanya Arasında Working Holiday Anlaşması Var Mıdır?

Türkiye ile Almanya arasında working holiday anlaşması bulunmamaktadır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Yeni Zelanda ve Avustralya programlarına başvuru yapabilmektedir.

Almanya Working Holiday Programı ile Ne Kadar Süre Almanya’da Kalınabilir?

Almanya working holiday programı ile Almanya’da kalma süresi değişiklik göstermektedir. Avustralya, Şili, Japonya, Yeni Zelanda ve Uruguay vatandaşları 6 aya kadar aynı işveren ile çalışabilmektedir. 6 aydan sonra ise görevlendirme farklı işverenlerle devam edebilmektedir, bu durumda hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı çalışmaya izin verilmektedir. Kanada vatandaşları için Kanada Almanya program malumatı incelenmelidir. İsrail vatandaşları da aynı işveren ile 3 aya kadar çalışabilmektedir. İsrail vatandaşları 3 aydan sonra ise farklı bir işverenle devam edilebilmektedir.

Arjantin, Avustralya, Japonya ve Yeni Zelanda vatandaşları için serbest meslek veya serbest zamanlı çalışma izni yoktur.

Almanya Working Holiday Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya Working Holiday vizesi için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Başvuru formu: 2 tane ve barkodlu bilgisayar çıktısı istenilmektedir.
  • Pasaport: En az 2 tane boş sayfası ve 3 aydan fazla geçerlilik süresi olmalıdır.
  • Pasaport fotokopisi: Pasaportta kişisel bilgilerin olduğu sayfanın 2 sayfa çıktısı istenilmektedir.
  • Oturum izni: Kişi başvurunun yapıldığı ülkenin vatandaşı değilse, o ülkede geçerli oturum iznini sunmalıdır.
  • Almanya working holiday vizesi: Alman vizesinin 2 çıktısı istenilmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda, 3 aydan eski olmayan 2 tane biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Dijital olarak yenilenmiş pasaport fotoğrafları geçerli olmamaktadır.
  • Maddi yeterlilik belgesi: Almanya’da geçirilen ilk 3 ayın yaşam masraflarını kapsayan maddi yeterlilik belgesi gerekmektedir. Aylık muadil 861 €’ya denk gelmektedir. Buna ek olarak genel mali duruma göre ülkeden geri dönüş için yeterli kaynağın olduğuna dair kanıt istenebilmektedir. Kabul edilmiş yeterlilik belgeleri 3 aylık olacak şekilde kişinin ismine açılmış bir Alman bankasında en az 2.583 € eş değerliliğe sahip olmalıdır. Eğer para 2.583 € denkliğe sahipse başka ülkelerde bulunan banka hesapları da kabul edilmektedir.
  • Almanya sağlık sigortası: Kaza güvencesini de kapsayan sağlık sigortası çıktısından 2 tane istenilmektedir.
  • Özgeçmiş: Almanca ya da İngilizce yazılmış öz geçmişin 2 çıktısı istenilmektedir.
  • Motivasyon Mektubu: Seyahate çıkacak kişinin working holiday programından beklentisini ve neden bu programa katılmak istediğini anlatan 2 çıktı halinde İngilizce veya Almanca yazılmış motivasyon mektubu gerekmektedir.
Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: