almanya çalışma vizesi

Almanya Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Almanya çalışma vizesi, Almanya’da en fazla 4 yıl süreyle kalifiye bir işte çalışmak ya da ya da staj yapmak için alınması gereken vize türüdür. Almanya çalışma vizesi 2020, 2019 yıllarında alınması halinde en fazla 2024 yılına kadar geçerlidir ama iş değişikliği söz konusu olduğunda Almanya çalışma vizesi güncel iş bilgilerine göre güncellenmelidir.

Almanya Blue Card Vizesi Nedir?

Mavi Kart, Avrupa Birliği ya da Avrupa Ekonomik Alanı içinde bulunmayan ülkelerin vatandaşı olan nitelikli insanlar için çalışma ve oturma izni programıdır. Almanya mavi kart alabilmek için lisans eğitiminin tamamlanması; teknik alanda (mimar, mühendis vs.), sağlık sektöründe (doktor, hemşire vs,) ya da bilişim sektöründe çalışan (yazılımcı, web tasarımcısı vs.) kalifiye bir eleman olunması gerekir.

Almanya Çalışma Vizesi Şartları Nelerdir?

Almanya çalışma vizesi için öncelikle profesyonel mesleğinizin Almanya tarafından tanınıyor olması gerekir. Almanya’dan alacağınız iş teklifinin profesyonel meslek dalınızla ilgili olması şart koşulur. Almanya çalışma vizesi için 45 yaş geçilmişse ive çalışma amacıyla Almanya’ya ilk defa gelinıyorsa, 2021 için yıllık gelirin en az 46,860 Euro olması gerekir.

Almanya’da Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya çalışma vizesi için ilk önce yetkilendirilmiş kurum olan iData’ya başvurmak gereklidir. iData başvuruları için online olarak randevu alınabilir. IData randevusu sırasında kişinin durumuna göre uygun olan yasal çerçeve belirlenir ve başvuru için gerekli evraklar hakkında bilgi verilir.

Almanya Çalışma Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın (fotoğraflı sayfa) 2 adet fotokopisi
 • 2 adet başvuru formu
 • Vize ücreti
 • 2 adet 35 x 45 mm boyutunda biyometrik fotoğraf
 • Özgeçmiş
 • İş sözleşmesi veya somut iş teklifi
 • İşveren tarafından doldurulmuş ve imzalanmış iş ilişkisi beyanı
 • Tükiye’de alınmış meslek eğitimine dair belge
 • Yetkili makam tarafından düzenlenmiş, Türkiye’de alınan meslek eğitiminin Almanya’da verilen meslek eğitimiyle eşdeğerde olduğuna dair denklik belgesi
 • Bugüne kadarki mesleki deneyimleri gösteren belgeler (çalışma belgesi, karne/diploma, barkodlu SGK hizmet dökümü vb)
 • Yabancı dil bilgisini gösteren belgeler

Almanya çalışma vizesi başvurusu sırasında teslim edilen Almanya çalışan vize evraklarının eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir.

Almanya Çalışma Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya çalışma vizesi başvuru formu doldurulurken mesleki eğitim bilgileri, deneyimler ve Almanya’da çalışılacak iş hakkında detaylı bilgi verilmelidir. Almanya çalışma vizesi için başvuru formunda üniversite eğitiminin hangi meslek üzerine olduğuna, eğitimin başarı ile tamamlanıp tamamlanamadığına, meslek ile ilgili edinilen tecrübelere ve çalışılacak iş için gerekli donanıma sahip olunup olunmadığına dair bilgiler atılacak imzalarla onaylanmalıdır.

Almanya Vizesi için Çalışma Belgesi Örneği Nedir?

Almanya vizesi için çalışma belgesinde kişinin kimlik bilgilerinin yanında geçmiş eğitimleri, tecrübeleri, çalışılacak işyeri ve pozisyonu ile ilgili detaylı bilgiler bulunur.

Almanya Çalışma İzni Alınca Çalışma Vizesi Verilir Mi?

Almanya’da çalışma izni Almanya çalışma vizesi için gerekli bir belgedir. Almanya’da çalışma izni sadece Almanya’da çalışabileceğini gösterir.

Almanya çalışma vizesi ise çalışmak amacı ile Almanya’ya seyahat edildiğini gösterir. Almanya çalışma izni alabilmek için lisans diplomasının Almanya tarafından tanınması ve dil yeterliliğinin bulunması gerekir.

Almanya Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya çalışma vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir

HizmetlerÜcretler
Almanya çalışma vize harcı100 EUR
Randevu Formu & Dilekçe Doldurma80 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmetleri100 EUR
Toplam320 EUR

Almanya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya çalışma vizesi için gerekli evraklar teslim edildikten sonra en fazla 3 ay resmi bekleme süresi vardır. Almanya çalışma vizesi kişinin Almanca bilmesi ve evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi durumunda daha kısa sürede çıkabilmektedir.

Almanya’dan Çalışma Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Almanya çalışma vizesi almak, çalışılacak kurumun ve pozisyonun detaylı bir biçimde aktarıldığı takdirde zor değildir.

Almanya Konsolosluğu Çalışma Vizesi Verir Mi?

Almanya çalışma vizesi başvurularında kararı verecek kurum Almanya Konsolosluğu’dur. Almanya çalışma vizesi başvuruları sadece yetkilendirilmiş kurumlar aracılığı ile yapılmaktadır.

Almanya’da Çalışma Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya çalışma vizesi başvuruları iDATA üzerinden yapılmaktadır. Almanya çalışma vizesi başvuruları için Vizem.net danışmanlık hizmeti vermektedir.

Almanya Çalışma Vizesi Randevu Alma İşlemi Nasıl Alınır?

Almanya çalışma vizesi randevu alma işlemleri iDATA aracı kurumu üzerinden online olarak yapılabilir. Almanya çalışma vizesi randevusu alınırken pasaport ve seyahat amacını belirten bilgiler verilmelidir. Almanya çalışma vizesi randevu alma işlemleri için ödeme gerektiğinden kredi kartı bilgilerine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Almanya Çalışma Vizesi Red Sebepleri Nelerdir?

Almanya çalışma vizesi red sebepleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Vize evraklarında eksiklik veya geçersizlik
 • Çalışma izninde eksiklik veya geçersizlik
 • Çalışılacak iş ile ilgili bilgi eksikliği
 • Çalışma vizesi başvuru formu eksikliği
 • Schengen ülkelerine giriş yasağı

Almanya Çalışma İzni Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Almanya çalışma vizesi reddine bireysel olarak veya bir avukat aracılığı ile Almanya Konsolosluğu’na yapılabilir.

Kimler Almanya Çalışma Vizesi Alabilir?

Almanya çalışma vizesi alabilmek için lisans eğitimi tamamlayıp belirli bir meslekte uzmanlaşmış olmak gerekir. Almanya çalışma vizesini doktor, mühendis ya da avukat gibi meslek kollarına dahil olan nitelikli çalışanlar alabilir.

Almanya çalışma vizesi için Almanya’da kesinleşmiş bir iş ya da somut bir iş teklifi alındığını gösteren bir belge gerekir. Almanya’da mühendislik yapmak için gereken Almanya mühendis vizesi için bir projede veya bir işte çalışılacağınıı gösteren bir sözleşme istenir.

Çalışma Vizesi ile Almanya’da Freelencer Olarak Çalışılabilr Mi?

Çalışma vizesi ile Almanya’da freelencer olarak çalışılamamaktadır. Almanya’da freelancer olarak çalışabilmek için freelancer vizesi gereklidir.

Almanya’da freelancer olabilmek için freelance olarak da yapılabilen bir meslekte profesyonel olunduğu gösterilmelidir. Almanya freelancer vizesi istendiği çalışma vizesi başvuru formunda belirtilmelidir.

Çalışma Vizesi ile Almanya’da Sahip Olunan Haklar Nelerdir?

Çalışma vizesi ile Almanya’da sahip olunan haklar; vizenin geçerlilik süresi boyunca Almanya’da barınma, çalışma ve kişi isterse ailesini yanında getirmedir.

Almanya çalışma vizesi maksimum 4 yıllığına verilmektedir. Almanya işçi vizesi olarakta bilinin çalışma vizesiyle Almanya’ya gidilmesi halinde çalışma izni almak gerekmektedir.

Almanya Çalışma Vizesi ile Başka Ülkelerde Çalışmak Mümkün Müdür?

Almanya çalışma vizesi ile başka ülkerde çalışılamamaktadır.

Almanya Çalışma Vizesi Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınabilir?

Vizem.net vize danışmanlık konularında yetkili bir seyahat acentasıdır. Almanya çalışma vizesi için danışmanlık hizmeti, Vizem.net üzerinden alınabilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmetlerine telefon ya da destek@vizem.net e-posta adresiyle ulaşabilmektedir. Almanya vize danışma hattı 0850 241 1868 numaralı telefon hattıdır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: