almanya d tipi ulusal vize

Almanya D Tipi Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Almanya D tipi vize (Almanya ulusal vize), Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından 90 günden fazla süreyle Almanya’da ikamet etmek isteyenler için Almanya seyahatinin amacına bağlı olarak bir yıla kadar verilen Almanya ulusal vize türüdür.

Almanya D Tipi Vize Türleri Nelerdir?

Almanya D tipi vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya eğitim vizesi: Almanya’da üniversite okuma isteyen kişilerin denklik şartlarını sağlaması durumunda alınan Almanya D tipi vize türüdür,
 • Almanya staj vizesi: Almanya’da staj yapılacak olunması halinde alınması gereken Almanya D tipi vize türüdür.
 • Almanya aile birleşimi vizesi: Almanya’da ikamet eden kişinin ailesini yanına almak istemesi durumunda alınan Almanya D tipi vize türüdür.
 • Almanya çalışma vizesi: Almanya’da çalışmak isteyen kişilerin alması gereken Almanya D tipi vize türüdür.
 • Almanya blue card: Almanya mavi kart başvurusu, Almanya dışındaki yüksek nitelikli profesyonel kişilerin Almanya ve AB ülkelerinde çalışmasına olanak sağlayan Almanya D tipi vize türüdür.
 • Almanya dil eğitimi vizesi: Almanya’da 90 günü aşan dil kursları alınması halinde başvurulması gereken Almanya D tipi vize türüdür.

Almanya Ulusal Vize ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Almanya’ya gitmek için alınan Almanya Ulusal vize, hamiline 90 günden uzun süre Almanya’da bulunabilme imkanı vermektedir. Almanya D tipi vize sahipleri eğer Almanya çalışma izni almamışsa Almanya’da çalışma hakkına sahip değildir.

Almanya D tipi aile birleşimi vizesi hamili eşi / partneri Almanya’da çalışma hakkına sahip değildir. Almanya D tipi vizesi hamilinin eşi, Almanya’da çalışmak istemesi halinde ayrıca Almanya çalışma izni başvurusunda bulunması gerekir.

Almanya D tipi öğrenci vizesi sahipleri, Almanya’dan kabul aldıkları üniversitede veya kayıt oldukları dil kursunda eğitim görebilirler.

Almanya D tipi staj vizesi hamilleri, Almanya’dan davet aldıkları kurumda staj yapabilmektedirler.

Almanya D tipi çalışma ve Mavi Kart vizesi hamilleri, Almanya’da iş teklifi aldıkları işlerde çalışabilmektedirler.

Almanya D tipi vizesi hamili, Schengen bölgesi ülkelerinde 180 günlük periyot içerisinde 90 güne kadar bulunma hakkına sahiptir.

Almanya D Tipi Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Almanya D tipi vize başvuru genel evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • 2 adet Almanya ulusal vize başvuru formu,
 • Almanya D tipi vize ücreti dekontu: Almanya D tipi vize başvuru ücreti 75 Euro’dur, 0-17 yaş için Almanya D tipi vizesi başvuru ücreti 37.50 Euro’dur,
 • Pasaport: Geçerli pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın 2 adet fotokopisi,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf: Biyotmerik olarak çekilmiş, 6 aydan eski olmayan ve 35 genişlik 45 uzunluğa sahip 2 adet biyometrik fotoğraf.

Almanya ulusal vizesi için gerekli diğer belgeler başvuru amacına göre farklılık göstermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Almanya D Tipi Vize Başvuruları Nasıl Yapılır?

Almanya D tipi vize başvuruları Almanya vize başvuru merkezi üzerinden veya Almanya dış temsilciliklerine yapılmaktadır.

Almanya D tipi vize başvuru adımları şu şekildedir.

 1. D vizesi Almanya için aracı kurum resmi sitesi üzerinden ücretli randevu alınır,
 2. Almanya D tipi vizesi başvuruları seyahat amacına göre gerekli evrakları hazırlanır,
 3. Almanya D tipi vize için hazırlanan gerekli evraklar ve biyometri bilgileri yetkili aracı kurumlarca değerlendirme süreci için teslim alınır,
 4. Almanya D tipi vize başvurusu tamamlandıktan sonra 3 ay içerisinde başvurana ibraz edilen Almanya D tipi vize başvurusu sonucu değerlendirme süreci beklenir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan tüm D tipi vize Almanya başvurularda tüm süreç deneyimli danışmanlar ve saha ekibi tarafından yönetilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Almanya D Tipi Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya D tipi eğitim vizesi başvurusu, aracı kurum üzerinden alınan randevu ile Türkiye’de bulunan Almanya Dış Temsilciliklerine yapılmaktadır.

Almanya D tipi eğitim vizesi başvuru adımları şu şekildedir.

 • Almanya D tipi eğitim vizesi için aracı kurum resmi sitesinden ücretli randevu alınır,
 • Almanya D tipi eğitim vizesi için gerekli evraklar ve formlar hazırlanarak, İDATA resmi kurumlarına teslim edilir,
 • Almanya D tipi eğitim vize başvuru ücreti (80 Euro) ödenir ve başvuru evrakları teslim edilirken ücret ödendiğine dair makbuz gösterilir,
 • Almanya D tipi eğitim vizesi başvuru sonucu beklenir.

Almanya D tipi eğitim vizesi değerlendirme süreci ortalama 25 günde sonuçlanır. Almanya öğrenci vizesi başvuruları online olarak yapılmamaktadır.

Almanya D Tipi Vize ile Almanya C Tipi Vize Arasındaki Farklar Nelerdir?

Almanya D tipi vize ile Almanya C tipi vize arasındaki farklar aşağıda listelenmiştir.

 • İkamet süresi,
  • Almanya uzun süreli vizeler, Almanya’da 90 günden daha uzun süre kalma hakkı tanımaktadır. Almanya C tipi vize ise Almanya’da 90 gün veya 90 günden daha az kalma hakkı tanır,
 • Evraklar,
  • Almanya D tipi vizesi başvurusunda Almanya’da uzun süreli kalınacağını kanıtlayan belgeler, Almanya C tipi vizesi başvurusu için ise Almanya’da kısa süreli kalınacağını kanıtlayan belgeler istenmekle birlikte genel başvuru evrakları birbirine benzemektedir.

Almanya D tipi vize başvuru ücretiyle Almanya C tipi vize başvuru ücreti aynı olup 80 €’dur; Almanya C ve D tipi vize başvuru ücretleri arasında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır.

Almanya D Tipi Vizesine Benzer Diğer Almanya Vize Türleri Nelerdir?

Almanya D vizesine benzer Almanya C tipi vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: