Almanya Erasmus Staj Vizesi

Almanya'da Erasmus Stajı Nedir, Nasıl Yapılır?

Erasmus programı, yurt dışında eğitim imkanlarının yanı sıra mesleki deneyim kazanmak isteyen kişiler uzun süreli staj imkanı da sunmaktadır. Almanya’da Erasmus programı ile eğitim alan öğrenciler veya yeni mezunlar, Erasmus stajı yapabilmektedir.

Almanya’da bulunan bir eğitim kurumu veya firmada Erasmus stajı yapmak isteyen kişilerin, eğitimleriyle ilgili bir alanda staj başvurusu yapmaları ve ilgili staj programının gerektirdiği alan bilgisine ve motivasyona sahip olması gerekmektedir. Almanya’da Erasmus stajı başvuru yapacak stajyer adaylarının, istenen belgeleri eksiksiz ve doğru biçimde sunması gerekmektedir. Almanya Erasmus stajı için yapılan başvurular Erasmus ofisleri tarafından değerlendirilmektedir.

Almanya’da Erasmus stajı, her bir eğitim programı döngüsü için en az 2 ay ve en fazla 12 ay süreyle yapılabilmektedir. Erasmus stajı yapacak öğrencilerin, Almanya Erasmus vize başvurusunda bulunurken, eğitim görecekleri üniversite ve staj yapmak istedikleri kurum ile imzaladıkları staj sözleşmesini beyan etmeleri gerekmektedir.

Vizem.net, Almanya Erasmus staj vizesi başvuruları için danışmanlık veren, Türkiye’deki başvuru onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Almanya Erasmus Stajı Nerelerde Yapılabilir?

Almanya’da Erasmus stajı yapmak isteyen kişinin öğrenim gördüğü alana bağlı olarak, staj yapabileceği birçok farklı kurum bulunmaktadır. Almanya’da en çok tercih edilen staj yerleri büyük şirketler ve üniversitelerdir. Erasmus stajı amacıyla Almanya’ya seyahat etmek isteyen öğrencilerin, seyahatlerinden önce staja kabul edilmeleri ve işveren kurum ile anlaşma imzalamaları gerekmektedir.

Almanya’da Erasmus stajı yapılacak kurumların Erasmus standartlarına uygun olması gerekmektedir. Avrupa Birliği programlarını yöneten kurumlar, Avrupa Birliği’ne bağlı kurumlar ve uzman acenteler, Almanya’da Erasmus stajı yapmak için uygun kabul edilmemektedir. Üniversitelerde yapılacak Erasmus stajları için, başvuru sahibinin staj yaptığı üniversiteye kayıtlı olma şartı aranmaktadır. Almanya’da Erasmus stajı yapılacak kurumun, istisnai durumlar dışında, stajyere Almanya Asgari Ücret Kanunu uyarınca asgari ücret ödemesini yapabilmesi gerekmektedir.

Almanya Erasmus Staj Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya Erasmus staj vizesi, uzun süreli (D tipi) bir vizedir ve başvuruları Almanya vizelerinde yetkili aracı kurum olan İdata aracılığıyla yapılabilmektedir. Almanya Erasmus staj vizesine başvurmak isteyen kişilerin İdata online randevu sistemi üzerinden uygun başvuru merkezi için randevu oluşturması gerekmektedir.

Randevu tarihinde, staj sözleşmesi, pasaport, dil yeterlilik belgesi ve seyahat sağlık sigortası gibi, vize başvurusu için gerekli evraklar ile İdata başvuru merkezine gidilerek başvuru süreci başlatılmaktadır. Almanya Erasmus staj vizesi, başvuru değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra, İdata başvuru ofislerinden veya başvuran kişi adına kargo ile teslim alınabilmektedir.

Almanya Erasmus Staj Vize Belgeleri Nelerdir?

Almanya’da Erasmus stajı yapmak için hazırlanması gereken vize belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya Erasmus staj vizesi başvuru formu: Almanya’ya Erasmus stajı amacıyla seyahat edebilmek için gerekli olan ulusal vize başvuru formunun, basılı veya çevrimiçi olarak eksiksiz biçimde doldurulması, imzalanması ve 2 adet teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Pasaport: Almanya Erasmus staj vizesine başvuran öğrenciye ait, planlanan seyahat süresince geçerli bir pasaport bulunmalıdır. Başvuru dosyasına, pasaportun kişisel bilgilere dair sayfasının 2 adet fotokopisi eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Erasmus staj vizesi başvuru sahibine ait, son 6 ay içerisinde çekilmiş, 3,5 cm x 4,5 cm boyutlarında ve biyometrik standartlara uygun olan 2 adet vesikalık fotoğraf başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Üniversite teyit yazısı: Almanya’da staj yapacak öğrencinin Türkiye’de eğitim gördüğü üniversiteden alınmış ve Almanca veya İngilizce dilinde hazırlanmış teyit yazısı vize başvurusunda ibraz edilmelidir.
 • Dil yeterlilik belgesi: Staj yapılacak kurum tarafından talep edilmesi halinde, başvuru sahibinin yeterli dil bilgisine sahip olduğunu gösteren, uluslararası kabul değeri olan bir dil yeterlilik belgesi vize başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • Erasmus staj sözleşmesi: Staj yapılacak kurum ile yapılmış ve eksiksiz biçimde doldurulmuş staj sözleşmesi formu veya Almanya’da staj yapılacak kurum tarafından gönderilmiş davet mektubunun teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Erasmus bursu veya staj maaşı belgesi: Başvuru sahibinin, Almanya’da geçimini nasıl sağlayacağına dair kanıt niteliğindeki burs belgesi veya stajyer maaşını gösteren belgenin sunulması gerekmektedir.
 • Asgari ücret belgesi: Almanya’da Erasmus stajı yapacak kişilerin, ilgili kurumdan Asgari Ücret Kanunu’na uygun olarak ödeme alacaklarına dair kanıt sunmaları gerekmektedir.
 • Mali yeterliliğe dair kanıt: Almanya Erasmus staj vizesine başvuran kişinin, burs miktarı veya stajyer maaşı dışında, mali açıdan kaynağa sahip olduğunu gösteren; Almanya’da açılmış bir banka hesabına teminat ödemesi, Almanya’daki bir yabancılar dairesine sunulmuş taahhütname ve sponsorluk belgesi gibi evrakların beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası belgesi: Vizeye başvuran kişi adına düzenlenmiş, Almanya’da kalınacak staj süresi boyunca geçerli olan bir özel sağlık sigortası belgesi veya SGK tarafından düzenlenen yurt dışı sağlık sigortası belgesi sunulmalıdır.

Almanya Erasmus Staj Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya Erasmus staj vizesi ücreti, 18 yaşından büyük başvuru sahipleri için, genel vize ücreti olarak, 75 Euro’dur.

Erasmus Staj Hibesi Almanya için Ne Kadardır?

Erasmus staj hibesi, Almanya için aylık 500 Euro olarak ödenmektedir.

Erasmus Staj Hareketliliği Boyunca Almanya’da Nerelerde Konaklanabilir?

Erasmus staj vizesi ile seyahat edilen Almanya’da staj hareketliliği boyunca konaklama seçenekleri aşağıda listelenmektedir.

 • Staj süresi boyunca üniversite yurtları veya bağımsız yurtlarda konaklanabilir.
 • Staj süresi boyunca ev kiralanabilir.
 • Staj süresi boyunca ortak ev gibi paylaşımlı konaklama seçenekleri değerlendirilebilir.

Almanya Erasmus Stajı Benzeri Diğer Programlar Nelerdir?

Almanya Erasmus stajı benzeri diğer programlar aşağıda listelenmiştir.

 • AU pair Almanya programı
 • Almanya Ausbildung vizesi
 • Almanya staj vizesi
Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: