Memurlar için Almanya Vizesi

Memurlar için Almanya Vizesi Başvuru Süreci 2023

Memurlar için Almanya vizesi, başvuru sahibinin memur olduğunu kanıtlayan resmi evrakların ve ülkesine geri döneceğinin teminatı niteliğinde belgelerin beyan edilmesi durumunda alınabilmektedir.

Almanya vize başvurusunda bulunacak memurların Almanya vize işlemleri için yetkili kurum olan İdata üzerinden vize başvuru süreci ile ilgili bilgi edinmesi ve gerekli vize başvuru adımlarını tamamlamaları gerekmektedir.

Memur Almanya Vizesi Alabilir Mi?

Memur kişiler, gerekli belgeleri beyan etmeleri koşuluyla Almanya vizesi alabilmektedir.

Almanya Memur Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya memur vizesi almak için öncelikle İdata üzerinden Almanya vize başvuru süreci ve gerekli evraklar hakkında bilgi edinilmesi gerekmektedir. Almanya’ya vize başvurusunda bulunacak memurların, Almanya vize başvuru formu, biyometrik fotoğraf, pasaport, seyahat sağlık sigortası ve iş yeri izin belgesi gibi gerekli vize başvurusu belgelerini eksiksiz bir şekilde hazırlamaları gerekmektedir.

Almanya memur vizesi başvurusu için istenen evraklar hazırlandıktan sonra, başvuru sahibinin ikamet yerine göre ilgili İdata vize başvuru ofisinden online vize randevusu alınmaktadır. Başvuru sahiplerinin, evrak teslimi, parmak izi taraması ve vize ücretinin ödenmesi gibi işlemleri tamamlamak için randevu tarihinde İdata vize başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir.

İdata başvuru merkezindeki vize işlemleri tamamlandıktan sonra, Almanya memur vizesi için yapılan başvurunun değerlendirilmesi beklenmektedir. Alman dış temsilciliğinin vize onayı için karar vermesinin ardından, başvuru sahibine ait pasaport İdata firması üzerinden iade edilmektedir.

Almanya Memur Vize Evrakları Nelerdir?

Almanya memur vizesi evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya memur vizesi başvuru formu: Başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması, 3. ve 4. sayfalarının başvuruda bulunan kişi tarafından mutlaka imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içinde çıkarılmış, Almanya seyahatinin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği ve en az 2 boş vize sayfası olan memura ait pasaport ile birlikte varsa eski pasaportlar da sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibi memura ait, 6 aydan eski olmayan ve 35 x 45 milimetre boyutlarında bir adet biyometrik fotoğrafın ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Almanya seyahat süresinin tamamını kapsayan, en az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan seyahat sağlık sigortasının, ıslak imzalı ve kaşeli olan aslı ve fotokopisi vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Seyahat rezervasyonları: Almanya’ya gidiş ve dönüş tarihlerini gösteren uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyon bilgileri memur kişiler için Almanya vize evrakları arasında yer almaktadır.
 • Konaklama belgeleri: Seyahat süresince başvuru sahibinin Almanya’da konaklayacağı otelin rezervasyonu ibraz edilmelidir.
 • Finansal kaynakların kanıtı: Memurun Almanya seyahat masraflarını karşılayabileceğini gösteren; son 3 aya ait banka hesap özeti, maaş bordrosu ve tapu, araç ruhsatı ve varsa diğer ek gelirleri gösteren belgeler sunulmalıdır.
 • İş yeri izin belgesi: Memurun çalıştığı kurumdan alınan, memurun işine dair bilgi veren ve seyahat tarih aralığını belirten çalışma ve izin belgesi, ıslak imzalı ve kaşeli olarak teslim edilmelidir.
 • Vize ücreti: Başvuru sırasında, 80 Euro tutarındaki vize ücretinin ilgili İdata ofisinde ödenmesi gerekmektedir.

Almanya Vizesi için Memurlar Sponsor Olabilir Mi?

Almanya vizesi için memurlar, birinci dereceden kan bağı olan kişilere sponsor olabilmektedir.

Devlet Memuru Almanya Vizesi Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Devlet memuru Almanya vizesi başvuru dilekçesi, Almanya Konsolosluğu’na hitaben resmi bir dil ile yazılmalıdır. Almanya memur vizesi başvuru dilekçesinde, başvuru sahibinin genel olarak seyahat amacına ve tarihlerine dair net bilgiler vermesi gerekmektedir. Başvuru sahipleri Almanya memur vizesi dilekçelerinde; seyahat sırasında katılacakları etkinlikleri, konaklanacak yerlerin bilgisini ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını açık bir şekilde belirtmelidir. Vize başvuru dilekçesinin Almanca veya İngilizce yazılması ve ıslak imzalı olması gerekmektedir. Vize başvuru dilekçesinde paylaşılan tüm bilgilerin, hazırlanan evraklar ile tutarlı olması beklenmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Almanya devlet memuru vize başvurularında vize başvuru dilekçesi, başvuru sahibinin özel durumuna uygun olarak danışmanlar tarafından yazılmaktadır.

Memurlar için Finansal Gelir Kaynakları Nelerdir?

Memurlar için, bulunması halinde hazırlanması gereken finansal gelir kaynakları aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya memur vizesi için tapu fotokopisi
 • Almanya memur vizesi için araç ruhsat fotokopisi
 • Memura ait taşınmaz için kira sözleşmesi
 • Hisse senedi

Almanya Vizesi Almak Memurlar için Zor Mudur?

Almanya vizesi almak memurlar için, gerekli evraklar eksiksiz olarak sunulduğunda ve seyahat amacı net bir şekilde belirtilip ülkeye geri dönüleceği kanıtlandığı takdirde, zor değildir.

Almanya Vizesi Memur Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Almanya vizesi memur başvurusu, başvuru sahibinin ikamet ettiği şehre göre yetkili İdata vize başvuru merkezinden yapılmaktadır.

Vizem.net, 81 ilde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize başvurusu danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Tüm Schengen ülkeleri için, Vizem.net danışmalığında yapılan memur vizesi başvurularının son 5 yıldaki onay oranı %98,8’dir.

Avukatlar için Almanya Vizesi Gerekli Midir?

Kamu kurumlarında çalışan ve Almanya’ya seyahat edecek olan avukatlar için, 10 yılın sonunda hususi (yeşil) pasaport alabilmeleri nedeniyle, ilk 10 yıllık süreçte Almanya vizesi alınması gerekmektedir.

Almanya vize başvurusunda bulunacak avukatların, kayıtlı oldukları barodan avukatlık kimlik kartını alması ve diğer başvuru evrakları ile birlikte sunması gerekmektedir. İstanbul barosu Almanya vizesi başvurusunda bulunan avukatların vize başvurularında karşılaştıkları sorunları çözmek için gerekli yardımları yapacağını belirtmektedir.

Çalışma Durumuna Göre Diğer Almanya Vize Çeşitleri Nelerdir?

Çalışma durumuna göre diğer Almanya vize çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: