Davetsiz Almanya Vizesi

Davetiyesiz Almanya Vizesi Başvuru Süreci 2023

Davetiye, Almanya ziyaret ve iş vizelerinde, davet eden kişi tarafından vize almak isteyen kişiye gönderilen ve seyahatin amacını gösteren bir davet belgesidir. Almanya’ya yapılacak ziyaret ve iş amaçlı seyahatler için alınacak vizelerde, vize başvurusu için istenen evrakların içerisinde davetiye bulunması gerekir; diğer vize türleri için yapılan başvurularda davetiye sunma zorunluluğu yoktur.

Almanya Vize Davetiyesi Nedir?

Almanya vize davetiyesi, vize başvurusu yapacak kişiyi Almanya’ya davet eden kişi veya kurum tarafından resmi bir dille yazılan, Almanya’ya yapılacak seyahatin amacını belirten ve davet eden ile edilen arasındaki aile veya iş ilişkisini ispatlayacak nitelikteki, tarih atılmış ve imzalanmış bir davet belgesidir. Davetiyenin, vize başvurusu yapılacak Almanya dış temsilciliğine hitaben yazılması ve vize başvurusunda orjinal hali ile fotokopisinin sunulması gerekmektedir.

Almanya aile ziyareti vizeleri için talep edilen davetiyelerde, davet eden ile edilen arasındaki akrabalık ilişkisinin, nüfus kayıtları ile ispat edilmesi gerekmektedir. Davetiyede vizeye başvuran kişinin seyahat tarihlerinin belirtilmesi, seyahati boyunca yapacağı konaklamalara ilişkin rezervasyon belgelerinin sunulması ve masraflar davet eden kişi tarafından karşılanacaksa bu hususun bildirilmesi gerekmektedir.

Vize davetiyesinde masrafların karşılanacağı bilgisi bulunmuyorsa, davet eden tarafından bir davetiye dilekçesi yazılarak kimlik, yerleşim veya oturum belgelerinin ayrıca sunulması gerekir. Aile ziyareti vizeleri için gereken davetiyelerin, davet eden kişinin bağlı bulunduğu belediye veya ilgili yabancılar dairesi tarafından onaylanması ve onaylı aslı ile fotokopisinin sunulması zorunludur.

Davetiyesiz Almanya Vizeleri Hangileridir?

Davetiye gerektirmeyen Almanya vizeleri aşağıda verilmiştir.

  • Almanya turistik vizesi
  • Almanya transit vize
  • Almanya yatırımcı vizesi
  • Almanya uzun süreli (D tipi) vizeler

Davetiye Gereken Almanya Vizeleri Hangileridir?

Davetiye gerektiren Almanya vizeleri aşağıda listelenmiştir.

  • Almanya aile ziyareti vizesi
  • Almanya arkadaş ziyareti vizesi
  • Almanya ticari vize
  • Almanya fuar ziyareti vizesi

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya aile ziyareti vizesi alabilmek için, öncelikle Almanya’da bulunan aile üyesi tarafından, başvurulacak temsilciliğe hitaben resmi dille yazılmış ve ilgili belediye tarafından onaylanmış davet mektubunun aslı ile gerekli diğer vize evrakları hazırlanmalıdır. Almanya Schengen vize başvuru formu doldurulup imzalandıktan sonra, başvuru sahibinin bulunduğu yere göre uygun İdata Almanya vize başvuru merkezinden randevu alınır.

Randevu tarihinde, İdata vize merkezine şahsen gidilerek evraklar teslim edilir ve başvuru işlemleri tamamlanır; aracı kuruma yapılan Almanya aile arkadaş ziyareti vizesi başvurusu değerlendirilmek üzere Almanya dış temsilciliğine iletilir.

Almanya İş Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya iş vizesi alabilmek için, öncelikle vize başvurusu için gereken evrakların eksiksiz olarak hazırlanması ve seyahatin iş amacıyla yapıldığını gösteren davetiyenin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Almanya Schengen vize başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından hatasız şekilde doldurulması ve bu formda iş seyahati yapılacağına ilişkin seçeneğin işaretlenmesi gerekmektedir.

Almanya vize başvuruları için yetkili aracı kurum olan İdata’dan online randevu alınır ve randevuya şahsen gidilerek başvuru için istenen evraklar teslim edilir ve gerekiyorsa parmak izi işlemleri yapılır. Randevuda başvurunun tamamlanması üzerine, Almanya iş vizesi başvurusu değerlendirilmek üzere aracı kurum tarafından Almanya dış temsilciliğine gönderilir.

Almanya’dan İş Davetiyesi Nedir?

İş amaçlı gerçekleştirilecek Almanya seyahatleri için yapılan vize başvurularında, Almanya’dan gönderilecek iş davetiyesinin sunulması gerekmektedir. Vize başvuru sahibini Almanya’ya davet eden kurum veya şirket tarafından hazırlanacak olan davetiyede; firmanın adı ve tam adresinin yanı sıra, vizeye başvuracak kişinin adı, çalıştığı iş yeri ve iş pozisyonu ile ilgili bilgi verilmelidir. Talep edilen vize süresi ile seyahat süresinin mutlaka iş davetiyesinde belirtilmesi ve yapılan iş seyahatinin amacının açıklanması gerekmektedir. Almanya’ya yapılacak iş seyahati, davet eden firma tarafından karşılanacak ise, bu hususun davetiyede açıkça belirtilmesi gerekir.

Almanya Fuar Davetiyesi Nedir?

Almanya’ya yapılacak iş seyahatinin amacı fuar ziyareti ise, vize başvurusunda fuar davetiyesinin sunulması gerekmektedir. Fuar davetiyesi, iş davetiyesine benzer şekilde, vize başvurusu yapacak kişiyi fuara davet eden şirket tarafından hazırlanan, şirketin adı ve adresi ile davet edilenin adı, çalıştığı şirketi ve görevini içeren bir davet mektubudur.

Almanya fuar davetiyesinde, seyahatin tarihleri ile talep edilen Almanya fuar vizesi süresi yazılmalı ve seyahat amacının ilgili fuarı ziyaret etmek olduğu açıkça belirtilmelidir.

Davetiyesiz Almanya Vizesi Alınabilir Mi?

Evet, Almanya’ya yapılacak seyahatler için turist vizesi, transit vize ve yatırım vizesi türleri ile Almanya uzun süreli (D tipi) vizeleri davetiye gerekliliği olmadan alınabilmektedir.

Davetiyesiz Almanya Vizesi Almak Zor Mudur?

Ulusal vize veya turist vizesi gibi davetiye gerektirmeyen Almanya vize türlerinde, istenen tüm evrakların eksiksiz olarak temin edilmesi ve seyahat amacının destekleyici belgelerle ispat edilmesi halinde, davetiyesiz vize almak zor değildir.

Almanya’ya Davetiyesiz Nasıl Gidilir?

Davetiye olmadan yapılacak Almanya vizesi başvurularında, vizeye başvuracak kişinin kişisel durumuna uygun olan vize türünü seçmesi önemlidir; böylece talep ettiği vize türü için istenen belgeleri sunabilmesi mümkün olmaktadır. Davetiyesiz Almanya vize başvurularında, seyahat edecek kişinin seyahatini nasıl finanse edeceğini ispatlaması gerekmektedir. Vizeye başvuru sahibi, düzenli gelirleri ile kira ve hisse senedi gibi diğer ek gelirlerine ilişkin belgeleri ve son 3 aya ait banka hesap dökümlerini başvuru esnasında sunmalıdır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: