Almanya Vizeleri için Bloke Hesap

2023'te Almanya Vizeleri için Bloke Hesap Tutarları

Almanya D tipi vize başvurularında başvuru sahibinin, Almanya’da kalmayı planladığı süre boyunca yapacağı harcamalar için yeterli finansal kaynağa sahip olduğunu belgelemesi gerekmektedir ve bu nedenle başvuru sahibinden bankada bloke hesap açıp maddi yeterliliklerini kanıtlaması istenmektedir. Bloke hesap, başvuru sahibinin Almanya’da kaldığı sürede maddi giderlerini karşılayabileceğini gösteren bir çeşit garanti belgesidir. Almanya vizeleri için bloke hesap tutarları Almanya’da konaklama süresi ve konaklama amacına bağlı olarak değişmektedir.

Başvuru sahibinin bankada bloke hesabı olduğunu Almanya D tipi vize başvurularında Almanya konsolosluğuna kanıtlaması gerekmektedir. Bloke hesap hizmeti, bu hizmeti sağlayan herhangi bir bankadan alınabilmektedir.

Vizem.net Almanya’da bloke hesap açmak isteyen vize başvuru sahipleri için danışmanlık hizmeti vermektedir.

0850 241 1868

Almanya Bloke Hesap Tutarı Ne Olmalıdır?

Almanya bloke hesap tutarlarının vize türlerine göre değişimi aşağıda listelenmiştir.

Vize türüAylık bloke hesap tutarı
Almanya iş arama vizesi947 Euro
Araştırmacı vizesi947 Euro
Burslu yüksekokul eğitim vizesi861 Euro
Erasmus vizesi861 Euro
Yükseköğretime hazırlık dil kursu vizesi861 Euro
Aday öğrenci vizesi947 Euro
Almanya lisans vizesi861 Euro
Almanya yüksek lisans vizesi861 Euro
Dil kursu vizesi947 Euro
Erasmus staj vizesi752 Euro
Uzman ve yönetici burslu staj752 Euro
Federal iş ajansı/yabancı nitelikli iş ve işçi bulma merkezi onaylı staj752 Euro
Doktor vizesi947 Euro
AB staj vizesi752 Euro
Meslek öğrenimi için uyum önlemi872 Euro
Mesleki eğitim vizesi752 Euro
Mesleki eğitim yeri arama vizesi947 Euro
Almanya Au pair vizesi280 Euro + 50 Euro (ev sahibinden destek)

Almanya Ulusal Vize Başvurusu için Bloke Hesapta Ne Kadar Olmalıdır?

Almanya ulusal vize başvurusu için bloke hesapta olması gereken miktar vize türüne göre değişmektedir. 2022 yılı itibariyle bloke hesap bakiyesi, aylık 752 Euro ile 974 Euro arasında değişmektedir.

Almanya İş Arama Vizesi için Bloke Hesapta Ne Kadar Olmalıdır?

Almanya iş arama vizesi 6 aya kadar düzenlenmektedir. Almanya’da açılacak bloke hesaptan aylık olarak 947 Euro çekilebilecek şekilde, 6 ay için toplam 5.682 Euro ile bloke hesap açılması gerekmektedir.

Almanya Dil Okulu Vizesi için Bloke Hesap Ne Kadar Olmalıdır?

3 aydan daha kısa süreli Almanya dil okulu vizeleri için bloke hesap bulundurulmasına gerek yoktur. 3 aydan daha uzun süreli olan Almanya dil okulu vizeleri için aylık en az 947 Euro teminatlı bloke hesap açılması gerekmektedir.

Almanya Yüksek Lisans Bloke Hesabında Ne Kadar Para Olmalıdır?

Almanya yüksek lisans bloke hesabında, öğrencinin eğitim süresi boyunca aylık 861 Euro olması gerekmektedir.

Almanya Erasmus Vize Teminatı için Bloke Hesapta Ne Kadar Olmalıdır?

Almanya Erasmus vize teminatı için bloke hesapta aylık 752 Euro bulunması gerekmektedir.

Almanya Bloke Hesap Miktarı Neye Göre Hesaplanır?

Almanya bloke hesap miktarı; Almanya’da kalış süresi, talep edilen vize türü ve Almanya’daki saatlik asgari ücret doğrultusunda her yıl tekrardan hesaplanmaktadır.

Almanya’da Bloke Hesap Nasıl Açılır?

Almanya’da her banka bloke hesap hizmeti vermemektedir. Almanya’da bloke hesap açmak için öncelikle hizmet alınmak istenen bankanın seçilmesi gerekmektedir. Banka seçiminden sonraki adım bloke hesap için çevrimiçi başvurunun yapılmasıdır. Eğer Alman Bankası’nda (Deutsche Bank) bloke hesap açılmak istenirse tamamlanması gereken ekstra adımlar bulunmaktadır. Pdf olarak hazırlanmış başvuru formunu indirip doldurmak ve Alman Büyükelçiliğinden uygun yasallaştırmanın alınması gerekmektedir. Başvuru sahibinin almayı planladığı vize türüne ve Almanya’da kalış süresine göre belirlenen asgari miktarın bloke hesaba yatırılması gerekmektedir. Bütün adımlar tamamlandıktan sonra bloke hesap açıldı onayı başvuru sahibine bildirilecektir.

Almanya’da Bloke Hesabı Açan Bankalar Hangileridir?

Almanya’da bloke hesabı hizmeti veren birçok banka bulunmaktadır. Almanya’da en çok tercih edilen bloke hesap açma hizmeti veren bankalar aşağıda listelenmiştir.

  • Deutsche Bank
  • Fintiba
  • Expatrio
  • Coracle

Almanya’da Bloke Hesap Açmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya’da bloke hesap açmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Bloke hesap başvuru formu: Bloke hesap açılmak istenen bankanın çevrimiçi ortamda hazırlanmış başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
  • Geçerli pasaport: Başvuru sahibinin istenen vize türüne uygun olan geçerli pasaportunu bloke hesap açma işlemlerinde de sunması gerekmektedir.
  • Üniversite kabul mektubu: Başvuru sahibinin Almanya’da eğitim almayı planladığı üniversiteden kabul aldığını onaylayan mektubun hesap açmak için gerekli evraklar arasında olması gerekmektedir.
  • Gelir belgesi: Başvuru sahibinin, Almanya’da bloke hesap açmak için gerekli miktarda paraya sahip olduğunu onaylayan bir banka hesap dökümünü ibraz etmesi gerekmektedir.
  • Hesap açma ücreti: Bloke hesap açılmak istenen bankanın hesap açma ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Almanya Bloke Hesabı Açmak Ne Kadar Sürer?

Almanya’da bloke hesap açılma süresi başvuru sahibinin uyruğuna, hizmet aldığı bankaya, ülkesindeki Alman Büyükelçiliğinin iş yoğunluğuna ve evraklarına bağlı olarak değişmektedir. Aksi bir durum oluşmadığı durumda başvuru gönderildikten sonra bloke hesabın bir hafta içinde kullanıma hazır olması beklenmektedir.

Almanya Bloke Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bloke hesap, sadece kısıtlanmış hak sahibi tarafından kapatılabilmektedir. Kısıtlanmış hak sahibi, yurtdışındaki diplomatik ya da göçmenlik dairesi ile ilgili görevdedir. Bloke bildirimi, sadece geçim kaynağını güvenceye almak için gerekli olan miktarın her zaman bankada mevcut olmasını sağlamaktır. Kısıtlanan hak sahibinin bloke hesaba erişimine izin verilmemektedir.

Konsolosluğun istediği şekilde alınmayan Almanya vizesi için banka hesap hareketleri dökümü, vizenin reddedilmesine neden olabilmekte ve bu durumda bloke hesabın kapatılması gerekebilmektedir. Almanya bloke hesabını kapatmak isteyen başvuru sahibinin öncelikle hesap kapatma formunu doldurması gerekmektedir. Bloke hesabın açıldığına dair hizmeti veren banka tarafından hazırlanan ve onaylanan belge, başvuru sahibinin pasaport fotokopisi, vizenin ya da oturum izninin fotokopisi ve anket formunun visa-national@ista.auswaertiges-amt.de adresine mail yoluyla iletilmesi gerekmektedir.

Almanya’ya C Tipi Vizelerle Giderken Ne Kadar Para Gereklidir?

Avrupa Komisyonu verilerine göre Almanya’ya C tipi vizelerle giderken gereken para miktarının Almanya Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine ispatlanması gerekmektedir. Almanya vizesi için başvuran kişiden Almanya’da kaldığı sürede günde 45 Euroya sahip olabileceğini göstermesi beklenmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: