Almanya Vize Kolaylığı

Almanya Vize Kolaylığı Nedir?

Almanya vizesi alma süreci, diğer Schengen ülkelerinin vize alma süreci ile paralel ilerlemektedir. Avrupa Birliği ülkeleri, kendi ülkelerinin vatandaşlarına veya ortak ülkelerin vatandaşlarına vize işlemlerinde kolaylık sağlamaktadır. Almanya vize kolaylığı, Avrupa Birliği ülkesi veya ortak ülke vatandaşı olan bireyler için sürecin daha hızlı ilerlemesini, vize ücretlerinde ve istenilen evraklarda azalmayı kapsamaktadır.

Yabancı Ülke Vatandaşları Türkiye’den Almanya Vize Başvurusu Yapabilir Mi?

Türkiye’de ikamet eden yabancı ülke vatandaşları Türkiye’den Almanya vize başvurusu yapabilmektedir. Avrupa Birliği ülkesi veya ortak ülkelerden birinin vatandaşlığına sahip birey, Türkiye’de oturum izni bulunduğu takdirde Türkiye’den Almanya vizesine başvurabilmektedir.

Schengen ülkeleri vize başvuru sürecinde aynı politikayı izlediği için bu ülke vatandaşlarının vize kolaylığı bulunmaktadır.

Hangi Ülke Vatandaşları Türkiye’den Almanya Vize Başvurusu Yapabilir?

Türkiye’den Almanya vize başvurusunda bulunabilecek olan ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Arnavutluk
 • Sırbistan
 • Rusya
 • Karadağ
 • Ukrayna
 • Suriye
 • Afganistan
 • Ermenistan
 • Bosna-Hersek
 • Azerbaycan
 • Yeşil Burun Adaları
 • Moldova
 • Gürcistan
 • Kuzey Makedonya

Almanya Vize Kolaylığı Bulunan Ülke Vatandaşları için Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya vize kolaylığı bulunan ülke vatandaşları Almanya vize başvurularını iDATA aracılığıyla yapabilmektedir.

Almanya vize başvurusunda bulunacak, Almanya vize kolaylığı ülkeleri listesindeki ülkelerden birinin vatandaşı olan birey, öncelikle seyahatinin amacının muafiyet kapsamında olup olmayacağını belirlemelidir. Ardından, gerekli evrak listesi hakkında bilgi alınmalıdır ve gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Almanya vize başvurusunda bulunacak kişi seyahat amacını belirledikten sonra iDATA başvuru ofisinden randevu almalıdır. iDATA ofisinden randevu alma işlemi iDATA internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Almanya vize başvurusunda bulunacak kişi gerekli evrakları, pasaportunu ve parmak izini randevu gününde iDATA görevlisine teslim etmelidir. Evrak tesliminden sonra kişinin başvurusu değerlendirme sürecine alınmaktadır. Almanya vize başvurusunda bulunan kişinin değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra, kişinin pasaportu ve diğer orijinal evrakları iDATA başvuru ofisine veya kişinin adına kargo ile gönderilmektedir.

Almanya vize başvurusunda bulunacak kişi, vize başvurusunu Türkiye’den yapıyorsa Türkiye’de ikamet ettiğini kanıtlamalıdır. Eğer Almanya vize başvurusunda bulunacak kişi Suriye veya Afganistan mültecisi ise, ikametgaha veya mülteci kimliğine sahip olmalıdır.

Gerekli bilgiler vize başvuru merkezi ile paylaşıldıktan sonra Türkiye’de yaşayan yabancılar için Almanya vizesi, Almanya vize kolaylığına sahip ülkelerin vatandaşlarına kolayca verilmektedir.

Vizem.net, Almanya vize başvuru işlemlerinde akredite acente olarak danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Azerbaycan Vatandaşları için Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Azerbaycan vatandaşları için Almanya vize başvurusu iDATA aracılığıyla yürütülmektedir.

Almanya vize başvurusunda bulunmak isteyen Azerbaycan vatandaşları için Vizem.net, akredite acente olarak danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için, 0850 241 1868 numaralı telefondan vizem.net ile iletişime geçilebilmektedir.

Azerbaycan vatandaşları, Almanya vizesi almak için gerekli evrakları hazırlayıp iDATA ofisine başvurarak vize işlemlerine başlayabilmektedir. Almanya vize başvurusunda bulunacak kişi, pasaportunu ve evraklarını teslim ettikten sonra kişinin başvurusu değerlendirme sürecine alınmaktadır. Azerbaycan Almanya vize işlemleri, Azerbaycan’ın vize kolaylığı bulunan ülkeler arasında olması nedeniyle genellikle sorunsuz şekilde tamamlanmaktadır.

KKTC’de Yaşayanlar için Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

KKTC’de yaşayanlar için Almanya vize başvurusu iDATA aracılığı ile yapılabilmektedir. Vizem.net; KKTC’de yaşayan vatandaşlara, Almanya vize başvuru süreçlerinde akredite acente olarak danışmanlık hizmeti vermektedir.

Danışmanlık hizmeti hakkında bilgi almak ve başvuruda bulunmak için 0850 241 1868 aranarak vizem.net uzmanlarına ulaşılabilmektedir.

KKTC’de yaşayanlar, Almanya vize başvurusunda bulunmak için öncelikle seyahat amaçlarını belirlemeli ardından gerekli evrak listesini araştırmalıdır. Almanya vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlayan KKTC vatandaşları, iDATA ofislerine başvurarak vize işlemlerine başlayabilmektedir. KKTC Almanya vize başvurusu, iDATA ofisleri aracılığı ile yapılabilmekte olup ortalama 8 ila 15 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Almanya Vize Kolaylığı Bulunan Ülke Vatandaşları için Almanya Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Almanya vize kolaylığı bulunan ülke vatandaşları için gerekli olan Almanya vizesi başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Türkiye’de oturum izni: Suriye ve Afganistan vatandaşları için mülteci kimliği gerekmektedir.
 • Almanya vize başvurusunda bulunacak kişinin Türkiye banka hesabı: Eğer kişinin Türkiye banka hesab yoksa vatandaşı olduğu ülkedeki banka hesabı gerekmektedir.
 • Almanya vize başvuru dilekçesi: Almanya vizesi almak isteyen kişi kendi adına seyahatin nedenini bildirmelidir.
 • Pasaport: 2 adet boş sayfası olan pasaport sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Almanya vize başvurusunda bulunan kişinin yüzünün net göründüğü iki adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Almanya seyahat sağlık sigortası: 30000 EUR geçerliliği olan sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Vize harç ücreti: Almanya vize ücretinin ödendiğine dair makbuz sunulmalıdır.

Almanya Vize Kolaylığı Bulunan Ülke Vatandaşları için Vize Harç Ücreti Ne Kadardır?

Almanya vize kolaylığı bulunan ülke vatandaşlarının vize harç ücretleri; 0-6 yaş için ücretsiz, 6 yaş ve üzeri için 35 Euro olarak belirlenmiştir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: