Yabancılar için Almanya Vizesi

Türkiye'de Bulunan Yabancılar için Almanya Vizesi Başvuru Süreci 2023

Türkiye’de ikamet etmekte olan yabancı uyruklu vatandaşlar, Türkiye’den Almanya vizesine başvuru yapabilmektedir.

Vizem.net Türkiye’de oturum iznine sahip olan yabancı uyruklu vatandaşlar için, Türkiye’den Almanya ve diğer Schengen ülkeleri için vize danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kimler Türkiye’de Almanya Vize Başvurusu Yapabilir?

Türkiye’de oturum izni bulunan yabancılar, Türkiye’den Almanya vize başvurusu yapabilmektedir.

Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’den yapacakları başvurularda, Almanya vize kolaylığı sağlanması için; gerekli olan tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Yabancı Ülke Vatandaşları Almanya Vizesi için Türkiye’de Nereye Başvurmalıdır?

Yabancı ülke vatandaşları Almanya vizesi için; Türkiye’de hizmet vermekte olan İdata vize merkezlerine başvurabilmektedir.

Yabancı Ülke Vatandaşları Türkiye’den Almanya Vizesini Nasıl Alır?

Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’den Almanya vizesini alabilmeleri için; öncelikle Türkiye’de geçerli olan bir oturum iznine sahip olmaları gerekmektedir.

Almanya vizesi alabilmek için gerekli olan tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde toplanmasının ardından, Almanya vizesi başvurusu için, İdata vize merkezi üzerinden vize başvuru randevusu alınması gerekmektedir.

İbraz edilmesi gerekli olan tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde toplanmasının ardından, randevu gününde, İdata vize merkezine gidilmeli ve evraklar teslim edilerek biyometri işlemleri tamamlanmalıdır. Vize ücretlerinin ödenmesinin ardından, Türkiye’den Almanya vizesi başvurusu tamamlanmış olmaktadır.

Azerbaycan Vatandaşları Türkiye’den Nasıl Almanya Vizesi Alır?

Azerbaycan vatandaşları Türkiye’den Almanya vizesi alabilmek için; öncelikle Türkiye’de geçerliliği olan bir oturma iznine sahip olmaları gerekmektedir.

Almanya vizesi alabilmek için ibraz edilmesi gerekli olan tüm belgelerin toplanmasının ardından Azerbaycan Almanya vize başvurusu için, İdata vize merkezi üzerinden vize başvuru randevusu alınmalıdır.

Vize başvurusu için gerekli olan tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde toplanmasının ardından, İdata vize merkezine gidilir ve evraklar teslim edilerek biyometri işlemleri tamamlanır ve vize harç ücretleri ödenir. Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından Almanya vize başvurusu tamamlanmış olmaktadır.

Gürcistan Vatandaşları Türkiye’den Nasıl Almanya Vizesi Alır?

Gürcistan vatandaşlarının Türkiye’den Almanya vizesi alabilmeleri için, Türkiye’de geçerliliği olan bir oturum iznine sahip olmaları gerekmektedir.

Vize başvurusu için gerekli olan tüm belgelerin toplanmasının ardından Gürcistan Almanya vize başvurusu için, İdata vize merkezi üzerinden vize başvuru randevusu alınır.

Vize başvurusu için gerekli olan tüm belgelerin toplanmasının ardından, randevu gününde İdata vize merkezine gidilir ve evraklar teslim edilerek biyometri işlemleri tamamlanır. Vize harç ücretlerinin ödenmesinin ardından Almanya vize başvurusu tamamlanmış olmaktadır

Afganistan Vatandaşları Türkiye’den Nasıl Almanya Vizesi Alır?

Resmi olarak Türkiye’de bulunan Afganistan vatandaşları Türkiye’den Schengen vizesine başvuruda bulunabilmektedirler. Türkiye’de uzun süreli oturum iznine sahip olan Afganistan vatandaşları Türkiye’den Almanya vize başvurularını, Türkiye’de bağlı bulundukları Alman Konsolosluğu üzerinden yapabilmektedir. Afganistan vatandaşlarının Türkiye’den yapacakları kısa süreli Almanya vize başvuruları, İdata vize merkezi aracılığı ile yapılmaktadır.

Başvuruda bulunabilmek için Afganistan Büyükelçiliğinin internet adresinde gidiş amacına göre değişiklik gösteren belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Afganistan’dan alınan evrakların İngilizce veya Almanca diline, yeminli tercümanlar aracılığı ile tercüme edilmesi gerekmektedir.

KKTC’de Yaşayanlar Türkiye’den Nasıl Almanya Vizesi Alır?

KKTC’de yaşayanlar Türkiye’den Almanya vizesi başvurusunda bulunabilmek için; öncelikle ibraz edilmesi gereken belgeleri eksiksiz bir şekilde toplamaları gerekmektedir. Gerekli belgelerin toplanmasının ardından, Almanya vize başvuru merkezi İdata üzerinden başvuru randevusu alınması gerekmektedir.

Başvuru gününde, başvuru merkezine gidilerek gerekli olan tüm belgeler teslim edilir ve biyometri işlemleri tamamlanır. Biyometri işlemlerinin tamamlanmasının ardından vize harç ücretleri ödenerek Almanya vize başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Türkiye’den yapılacak KKTC Almanya vize başvuruları, İdata vize merkezi üzerinden yürütülmektedir.

Yabancı Ülke Vatandaşları için Gereken Almanya Vize Belgeleri Nelerdir?

Yabancı ülke vatandaşları için Almanya vize başvurusu için gerekli olan temel evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Oturum İzni: Türkiye’de geçerliliği olan bir oturum iznine sahip olunmalıdır.
  • Banka Hesap Dökümleri: Varsa Türk banka hesap dökümleri ibraz edilmelidir, Türk bankalarında bir hesaba sahip olunmaması durumunda vatandaşı olunan ülkeye ait bir bankanın banka hesap dökümleri ibraz edilmelidir.
  • Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 sonrasına kadar geçerliliği olan bir pasaporta sahip olunmalıdır.
  • Almanya Vize Başvuru Formu: Alman vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır.
  • Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, arka fonu beyaz ve 6 aydan eski olmayan, 35 mm genişlik 45 mm uzunluk ebatlarında ve yüzün tamamının göründüğü fotoğraf bir fotoğraf olmalıdır.
  • Konaklama Belgeleri: Almanya’da ikamet edilecek süre boyunca kalınacak yerin bilgilerini içermelidir.

Hangi Durumlarda Yabancılara Almanya Vizesi Verilmez?

Yabancı uyruklu vatandaşlara Almanya vizesinin verilmediği durumlar aşağıda listelenmiştir.

  • Turistik nedenler, iş ya da ticari ilişkiler sebebiyle geçici olarak Türkiye’de bulunan ve sabit olarak ikamet ettikleri ülkeye dönüş yapmamak için Türkiye’den Almanya vizesi almak isteyen başvuru sahipleri vize alamamaktadır.
  • Kısa bir süredir Türkiye’de ikamet etmekte olan ve Türkiye’de sabit bir maddi ve profesyonel duruma sahip olduklarını gösteremeyen, onay işlemleri yapılmamış özel veya resmi yabancı evrakla geldikleri ülkedeki şartların değerlendirilmesini isteyen başvuru sahipleri vize alamamaktadır.
  • Eğitim amaçlı olarak Türkiye’ye kısa bir süre için gelmiş olan, ebeveynleri farklı bir ülkede ikamet eden ve bu aile üyeleri adına onay işlemleri yapılmamış olan yabancı uyruklu öğrencilere vize verilmemektedir.

Türkiye’de yaşamakta olan yabancıların Almanya vize ihlali ile hususlar, danışmanlık alınacak vize merkezinde detaylı olarak sorgulatılmalıdır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: