Almanya Sağlık Vizesi

Almanya Sağlık Vizesi: Almanya Tedavi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Almanya sağlık vizesi, yabancı uyruklu bir vatandaşın, çeşitli sağlık sorunları için tedavi görmek amacıyla Almanya’ya seyahat etmesi gereken durumlarda verilen, uzun süreli bir vize tipidir. Almanya’da 90 günden uzun bir süre boyunca tıbbi tedavi hizmeti almak isteyen yabancı uyruklu kişilerin, uzun süreli (D tipi) Almanya vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Tıbbi tedavi görmek için Almanya vize başvurusu yapan yabancı uyruklu vatandaşlara, başvurularının onaylanması halinde, tedavileri boyunca çeşitli desteklerden yararlanma hakkı tanınmaktadır. Almanya sağlık vizesine sahip olan kişilere, tedavilerinin planlanması ve doğru şekilde yürütülmesi için Almanya’da bir vaka yöneticisi atanmaktadır. Almanya’da tedavi gördükleri süre boyunca, tedavi içeriği ve sürecine ilişkin bilgilendirme, yabancı uyruklu vatandaşlara ana dillerinde aktarılmaktadır.

Almanya sağlık vizesine sahip olan kişilere, tedavileri boyunca herhangi bir sorunla karşılaşmaları halinde ek destek sağlanmaktadır ve tedavi sonrasında, aldıkları tıbbi tedaviye bağlı olarak Almanya’nın çeşitli fizik tedavi merkezlerinden yararlanma hakkı tanınmaktadır.

Almanya Sağlık Vizesi Şartları Nelerdir?

Almanya sağlık vizesi alabilmek için sağlanması gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya sağlık vizesi almak isteyen yabancı uyruklu vatandaşın, mevcut sağlık probleminin kendi ülkesindeki bir doktor aracılığıyla teşhis edilmesi ve raporlanması gerekmektedir. Check-up işlemleri için Almanya sağlık vizesi verilmemektedir.
 • Almanya’da bulunan bir hastanenin, Almanya sağlık vizesi almak isteyen hastanın tedavi sürecini onaylaması, Almanya tıbbi tedavi vizesi şartları arasındadır. Tedavi kabulü sağlandıktan sonra, Alman hastanesi tarafından, hastanın tedavi planı ve ortalama tedavi maliyetinin belirlenmesi ve vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş bir davet mektubunun hazırlanması gerekmektedir.
 • Almanya sağlık vizesi almak isteyen hastanın tedavi geçmişini, mevcut hastalık semptomlarını ve tüm sağlık geçmişini, Almanya’da tedavi görmek istediği hastaneye belgelerle beyan etmesi gerekmektedir.

Almanya’da Tedavi için Sağlık Vizesine Kimler Başvurabilir?

Almanya sağlık vizesine, tıbbi tedavi görmesi gerektiğini geçerli belgelerle kanıtlayan, bu amaçla bir Alman hastanesinden kabul alan ve bu tedaviyi finansal olarak karşılayabileceğini belgelerle beyan eden yabancı uyruklu vatandaşlar başvurabilir.

Almanya Tıbbi Tedavi Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya tıbbi tedavi vizesi almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya sağlık vizesine başvuracak yabancı uyruklu vatandaşın, tıbbi tedaviye ihtiyaç duyduğunu gerçek ve geçerli belgelerle kanıtlaması ve bir Alman hastanesinden, ilgili tedaviye yönelik kabul belgesi ve tedavi planı alması gerekmektedir.
 • Almanya’da tıbbi tedavi görmek için Almanya ulusal vize başvuru formu, Almanca veya İngilizce olarak, eksiksiz şekilde doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Vize başvuru formu ve Alman hastanesinden kabul mektubunun yanında, sağlık vizesi için gereken; sağlık raporu, pasaport, seyahat sağlık sigortası ve mali yeterlilik kanıtı gibi diğer belgeler hazırlanmalıdır.
 • Almanya tıbbi tedavi vizesi başvurusunda bulunmak üzere, Almanya Konsolosluğu’ndan vize randevusu alınmalıdır.
 • Randevu tarihinde, hazırlanan vize evrakları konsolosluğun ilgili birimine eksiksiz olarak teslim edilmeli, biyometri işlemleri yapılmalı ve başvuru tamamlanmalıdır.

Almanya Sağlık Vizesi için İstenen Belgeler Nelerdir?

Almanya sağlık vizesi için istenen belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya sağlık vizesi başvuru formu: Almanya sağlık vizesi başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından, İngilizce veya Almanca olarak, eksiksiz şekilde ve doğru bilgilerle doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuru sahibinin, son 10 yıl içerisinde alınmış, talep edilen vize süresinin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerli ve en az 2 adet boş sayfa içeren pasaportu ve pasaporttaki kişisel bilgilerin bulunduğu sayfaların fotokopisi sunulmalıdır.
 • Alman hastanesi tedavi kabul mektubu: Almanya sağlık vizesi başvurusu için, Almanya’da bulunan hastane veya doktor tarafından hazırlanmış, tedavi yeri bilgileri, hastanın tedavi gerekliliğine dair açıklama, planlanan tedavi şekli ve ödeme planı ayrıntılarını içeren, tıbbi tedavi amaçlı seyahat beyannamesi adı verilen, tedavi kabul mektubunun teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: Vize başvuru sahibinin, Türkiye’de hizmet veren bir sağlık kuruluşundan güncel sağlık durumunu gösteren raporu edinmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, 3,5 cm ve 4,5 cm boyutlarında, son 6 ay içerisinde çekilmiş ve beyaz arka fonlu 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraf, başvuru formu üzerine yapıştırılmamalı veya zımbalanmamalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Almanya’da medikal tedavi görmek için sağlık vizesine başvuran vatandaşların, tüm Schengen bölgesinde geçerli ve en az 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası poliçesini beyan etmeleri gerekmektedir.
 • Ulaşım ve konaklama rezervasyonları: Sağlık vizesi başvurusu için, Almanya’ya ulaşımın detaylarını ve Almanya’da konaklanacak yerin bilgilerini gösteren, geçerli rezervasyon belgelerinin sunulması beklenmektedir.
 • Mali yeterliliğe dair kanıt: Vize başvuru sahibinin, Almanya’da bulunduğu süre boyunca kendi masraflarını karşılayacağına kanıt niteliğinde, son 3 aya ait banka hesap dökümü veya maaş bordrosunun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • İş yeri izin belgesi: Almanya sağlık vizesine başvuran kişinin işyeri tarafından hazırlanmış, çalışan bilgileri ve izin süresini belirten belgenin başvuruda sunulması gerekmektedir.
 • Almanya sağlık vizesi ücreti: Almanya tıbbi tedavi vizesinin genel ücreti için 75 Euro, 0-17 yaş arasındaki çocuklar için 40 Euro olarak ödenmelidir.

Almanya Tedavi Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya tedavi vizesi başvuru formu, çevrimiçi ortamda veya basılı şekilde, Almanca ya da İngilizce olarak doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda yer alan; başvuru sahibinin kendisi, seyahat amacı ve seyahatinde yanında bulunacak yakınları ile alakalı bilgilerin, Almanya’da tıbbi tedavi görmek için vize başvurusunda bulunan vatandaşlar tarafından eksiksiz şekilde ve güncel bilgilerle doldurulması gerekmektedir.

Almanya tedavi vizesi başvuru formunda, başvuru sahibinin kimlik bilgilerinin, pasaportta yazıldığı şekliyle yazılması gerekmektedir. Almanya sağlık vizesine başvuran kişinin 16 yaşından küçük olması durumunda, vize başvuru formunun her iki ebeveyn tarafından imzalanması gerekmektedir.

Almanya Tıbbi Tedavi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya sağlık vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya sağlık vizesi harcı75 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası25 EUR
Danışmanlık hizmeti30 EUR
Toplam220 EUR

Almanya Sağlık Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya sağlık vizesinin başvuru sahibine teslim edilmesi, ortalama 10 ila 15 günlük bir süreci kapsamaktadır. Başvuru evraklarının eksik teslim edilmesi, başvuru formunda eksik veya hatalı bilgilerin bulunması veya Almanya Konsolosluğu’nda yaşanan yoğunluklar gibi durumlarda, Almanya sağlık vizesi işlem süresi uzayabilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: