almanya transit vize

Almanya Transit Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Transit vize, uluslararası yolcuların hedef ülkeye yapacakları seyahatlerin başka ülkelere giriş yapmayı gerektirmesi durumunda alınacak vize türüdür. Schengen transit vizesi, Schengen alanına sadece başka bir ülkeye giderken girmesi gerekenler için tahsis edilen kısa süreli vize türüdür.

Almanya transit vizesi, hali hazırda Schengen bölgesine erişim hakkının bulunmadığı durumlarda Almanya’daki havaalanlarına uğrayarak Schengen bölgesi dışındaki bir ülkeye yapılacak olan seyahatlerde ihtiyaç duyulan vize türüdür.

Almanya transit vizesi havaalanından çıkış izni sağlamamaktadır.

Almanya Transit Vizesi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Almanya transit vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya aktarmalı uçuşlarla Schengen üyesi olmayan bir ülkeye yapacakları seyahatler için gereklidir.

Almanya havaalanlarından transit geçiş yapacaklar; eğer ABD, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Kıbrıs Cumhuriyeti (Güney Kıbrıs), İrlanda, Japonya ve Romanya ülkelerinden birisi için geçerli bir vizeye sahiplerse ya da bu ülkelerden kendi ülkelerine geri dönüş yapıyorlarsa havaalanının transit bölgesini terketmedikleleri sürece transferleri için herhangi bir vizeye ihtiyaç duymamaktadırlar.

Almanya’dan yapacakları transferle nihai hedefine ulaşacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’daki havaalanlarında 24 saatten fazla kalmaları gerekemekteyse bu şahışların transit vize yerine Schengen vizesi başvurusu yapması gerekmektedir.

Almanya Transit Vize İster Mi?

Almanya transit vizesi, asıl hedeflerine Almanya havaalanlarından transfer yaparak ulaşacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için gereklidir. Yeşil ve gri pasaport sahipleri Almanya havaalanlarından yapacakları aktarmalar için Almanya transit vizesine ihtiyaç duymamaktadırlar. Geçerli bir Schengen vizesine ya da Schengen bölgesindeki ülkelerden birisinde oturum iznine sahip kişiler Almanya transit vizesine ihtiyaç duymamaktadırlar.

Kara yolu ile yapılacak geçişler için Almanya transit vize istiyor mu sorusunun cevabı ise, Schengen vizesine sahip olunmadığı takdirde, evettir.

Amerika Birleşik Devletleri, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Kıbrıs Cumhuriyeti (Güney Kıbrıs), İrlanda, Japonya veya Romanya ülkeleri için geçerli vizesi bulunanlar yahut geçerli vizeleri henüz sonlanmış olup kendi ülkelerine geri dönüyor olanların havaalanını terk etmeyecekleri durumlarda Almanya transit vizesine ihtiyacı yoktur.

Almanya Aktarmalı Uçuşlar için Transit Vize Gerekiyor Mu?

Almanya aktarmalı uçuşlar için transit vize; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları umuma mahsus pasaport hamilleri ise ve geçerli Schengen vizeleri bulunmuyor ise gerekmektedir.

Geçerli Schengen vizesine sahip olanların ve yeşil pasaport hamillerinin Almanya aktarmalı uçuşlar için transit vizeye ihtiyaçları yoktur. ABD, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Kıbrıs Cumhuriyeti (Güney Kıbrıs), İrlanda, Japonya ve Romanya ülkelerine geçerli vizesi bulunanlar için Almanya aktarmalı uçuşlarda transit vize alınmasına gerek yoktur.

Schengen bölgesine giriş yapılmasını gerektiren transit yolculuklar için; terminal değişikliği nedeniyle uluslararası transit alanını terk edip pasaport kontrolünden geçilmesi gerekiyorsa Schengen vizesi alınması gerekmektedir.

Almanya Havaalanından Vizesiz Geçiş Hangi Durumlarda Mümkündür?

Almanya havaalanından vizesiz geçişin mümkün olduğu temel durum Almanya’dan aktarma ile gidilen ülkenin bir Schengen ülkesi olması ve seyahat eden kişinin Schengen vizesine ya da bir Schengen bölgesi ülkesinde oturum iznine sahip olmasıdır.

ABD, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Kıbrıs Cumhuriyeti (Güney Kıbrıs), İrlanda, Japonya ve Romanya ülkelerine geçerli vizesi bulunanların ya da bu ülkelerden kendi ülkelerine dönmekte olanların Almanya havaalanlarından vizesiz aktarma yapmaları mümkündür.

Yeşil ve gri pasaport sahiplerinin Almanya’daki havaalanlarından aktarma yaparken havaalanı transit vizesine ihtiyaçları yoktur. 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatler için Almanya yeşil pasaporta vize istememektedir.

Almanya Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Almanya transit vize başvuru formu: Transit vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurularak vize başvuru dosyasında mutlaka bulunmalıdır.
  • 2 adet fotoğraf: Schengen vize fotoğraf kriterlerine uygun,45 mm yükseklik ve 35 mm genişliğe sahip, son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik 2 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.
  • Geçerli bir pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, hasarsız, en az iki adet boş sayfası olan geçerli bir pasaport olması gerekmektedir.
  • Nihai varış noktası için geçerli vize: En son varılacak destinasyona giriş izni olduğunu belirten belgeler mutlaka vize başvurusuna eklenmelidir.
  • Finansal belgeler: Onaylı, aktif olarak kullanılan, bakiyeli ve son 3 aya ait hesap bilgilerini kapsayan hesap dökümü, maaş bordrosu gibi finansal yeterlilik ispatlayıcıların başvuruya eklenmesi gerekmektedir.
  • İkametgah belgesi: İkamet adresine dair onaylı belge başvuruya eklenmelidir.

Almanya Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Almanya transit vizesi için destekleyici olarak sayılan belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport fotokopisi: Mevcut pasaportunuz ve önceki pasaportların tam bir kopyası destekleyici unsur olarak Almanya transit vize başvurusuna eklenebilmektedir.
  • Nihai varış noktasındaki rezervasyonlar: Seyahat edilen ülkede yapılacak konaklamalar için ayırtılmış biletler ve rezervasyonlar destekleyici unsurlar olarak başvuruya eklenebilmektedir.
  • Seyahat için önyazı: Seyahat planına ve nihai destinasyona gidilme sebebine dair ayrıntılar Almanya transit vize başvurusuna destekleyici unsur olarak eklenebilmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat sağlık sigortası transit vizeler için zorunlu olmasa da destekleyici belge olarak vize başvurusuna eklenebilmektedir.

Almanya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya transit vizesi başvurusu yapılmadan önce Almanya üzerinden transit yapılarak gidilecek ülke için gerekliyse vize ve pasaport işlemleri tamamlanmalıdır. Nihai hedefe giriş belgelerine sahip olunduktan sonra Almanya transit vizesi almak için planlanan yolculuk doğrultusunda gerekli olan uçak ve konaklama için biletler ve rezervasyonlar belgelenmelidir.

Almanya transit vizesi için gerekli tüm evrakların toplanmasını takiben Türkiye’deki Almanya dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilmiş Almanya vize merkezi aracı kurumu olan İdata’dan Almanya transit vize başvurusu için randevu alınmalıdır.

Almanya ile ilgili yapılacak tüm vize başvuru işlemleri için Almanya’ya seyahat edenlerin İdata Almanya vize başvuru ofislerinden kendi bölgelerinden sorumlu olanlara gitmeleri ya da diğer akredite vize acenteleri ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Almanya transit vize İdata ücretleri ödenip Almanya transit vizesi için gerekli belgeler İdata ofislerinden birine teslim edilmelidir. Almanya vizesi başvurularının sonuçlanıp sonuçlanmadığı İdata resmi sitesinden takip edilebilmektedir.

Transit Vize Ücreti Almanya’da Ne Kadardır?

Transit vize ücreti Almanya fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcreti
Almanya transit vize harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma30 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti30 EUR
Toplam180 EUR

Almanya transit vize ücreti ile ilgili ayrıntılı bilgiler için vizem.net ile iletişime geçilebilmektedir.

Almanya Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

Almanya transit vizesi başvuru tarihinden itibaren en geç iki hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Almanya Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Almanya transit vize ile yalnızca Almanya’daki havaalanlarının transit kompartmanlarında bulunulabilmektedir ve havaalanı terk edilememektedir. Almanya’daki havaalanlarında herhangi bir işlem için pasaport kontrolünden geçilmesi gerekiyorsa bu işlem Almanya transit vizesi ile gerçekleştirilememektedir. Schengen bölgesinde birden fazla aktarma yapılması gerekiyorsa transit vize yerine Schengen vizesi başvurusu yapmak gerekmektedir.

Almanya transit vizesi ile Almanya’daki havaalanlarının aktarma alanlarında en fazla 24 saat kalınabilmektedir, daha uzun süre Almanya’da kalması gerekenlerin Schengen vizesi başvurusu yapması gereklidir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: