almanya transit vize

Almanya Transit Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

Almanya transit vize, seyahat planlanan ülkeye Almanya üzerinden aktarmalı geçiş yapıldığı durumlarda, Almanya’nın liman ve havaalanlarını kullanmak için gerekli olan Almanya vizesi türüdür.

Almanya transit vizesi, kişinin seyahat rotası doğrultusunda Almanya havaalanlarından transit geçiş yapmasına olanak sağlar. Almanya havaalanı transit vizesi, Almanya A tipi vize kategorisindedir.

Almanya havaalanı transit vizesi, yolcunun pasaportuna yapıştırılmış bir damga veya çıkartma şeklinde olup, sahibinin Alman havalimanlarından birinde uçağından inmesine, en fazla 12 saat Almanya`da kalmasına ve diğer uçağa binmesine izin veren bir izin belgesi işlevi görür.

Almanya Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Almanya transit vize aşağıdaki durumlarda gereklidir.

 • Afganistan ,Bangladeş, Eritre, Etiyopya, Gana, Hindistan, İran, Irak, Ürdün, Lübnan, Mali, Nijerya, Pakistan, Somali, Güney Sudan, Sri Lanka, Sudan, Suriye ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Almanya havaalanlarından transit geçiş yaparak Schengen ülkesi olmayan ülkelere seyahat edecek yolcular için Almanya havaalanı transit vizesi gereklidir.

Aşağıdaki durumlar için Almanya transit vizesi gerekli değildir.

 • Almanya havaalanlarından gerçekleştirilecek transit uçuşlarda yolcu uluslararası terminalden ayrılmıyorsa ve varış noktası bir Schengen ülkesinde değilse, Almanya aktarmalı uçuşlarda transit vizeye ihtiyaç yoktur.
 • ABD için geçerli bir vizeye sahip olanlar için Almanya transit vizesi gerekli değildir.
 • ABD tarafından verilmiş geçerli veya süresi dolmuş bir Schengen dışı ülkenin vizesinin sahipleri için Almanya transit vizesi gerekli değildir.
 • Schengen üye ülkeleri ile Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Kıbrıs, İrlanda, Japonya, Romanya veya Birleşik Krallık için geçerli vizeye sahip olanlar Almanya transit vizesine ihtiyaç duymamaktadır.
 • Türkiye hizmet ve resmi pasaport sahipleri için Almanya havaalanı transit vizesi gerekli değildir.
 • Avustralya, İsrail veya Yeni Zelanda’ya vizesi olan Ürdün vatandaşları için Almanya havaalanı transit vizesi gerekli değildir.
 • Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üye devletlerinin vatandaşlarının partnerleri ve çocukları için Almanya havaalanı transit vizesi gerekli değildir.
 • İngiltere tarafından verilmiş bir Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşının aile üyesi ikamet kartı sahipleri için Almanya havaalanı transit vizesi gerekli değildir.
 • Diplomatik Pasaport sahipleri için Almanya havaalanı transit vizesi gerekli değildir.

Uçuşlar arasındaki boşluktan dolayı 12 saatten fazla süre Almanya’da bulunulacaksa vize alınması gereklidir.

Almanya’da Hangi Havaalanları Transit Vize için Kullanıma Uygundur?

Almanya transit vizesi için kullanıma uygun havaalanları aşağıda belirtilmiştir.

 • Frankfurt / Main Havalimanı
 • Münih Havalimanı
 • Hamburg Havaalanı
 • Düsseldorf Havaalanı
 • Köln / Bonn Havalimanı
 • Berlin Havaalanı (sadece Air Berlin yolcuları için)

Almanya Türkiye’den Transit Vize İstiyor Mu?

Evet, Almanya, Türkiye Cumhuriyeti bordo (umuma mahsus) pasaport hamili vatandaşlarından transit vize istemektedir. Almanya’dan aktarmalı uçuşlar için Türk vatandaşları Almanya transit vizesi almakla yükümlüdür.

Türkiye’den hareketle Schengen ülkesi olmayan üçüncü bir ülkeye giderken Almanya’da bir havalimanında uluslararası transit bölümünü terk etmeden ve pasaport kontrolünden geçmeden aktarma yapılıyorsa Almanya transit vizesine gerek yoktur. Ayrıca diplomatik (siyah), yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaport hamili T.C vatandaşları Almanya transit vizesinden muaftır.

Almanya Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda sıralanmıştır.

 1. Almanya transit vize başvuru formu: Eksiksiz doldurulmuş ve şahsen imzalanmış olmalıdır.
 2. Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelere ait fotokopiler gerekmektedir ve geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.
 3. Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35x45 mm ebatlarında ve tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir.
 4. Seyahat rezervasyonları: Uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içerir olması gerekmektedir.
 5. Asıl gidilecek ülkeye giriş belgesi: Gidilecek ülkeye ait vize veya ikamet izni ve bu iznin olduğu pasaport sayfasının fotokopisi yada gidilecek ülkeye giriş yapma hakkına sahip olduğunu gösteren diğer belgeler sunulmalıdır.
 6. İkametgah belgesi: İkamet etmekte olduğu ülkede kurulu bir düzeninin olduğuna dair belgeler sunulmalıdır.
 7. Finansal yeterlilik belgeleri:
  • Çalışanlar için:
   • Maaş bordroları: Son 3 aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordroları ibraz edilmelidir.
   • Banka hesap dökümü: Son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü sunulmalıdır. Banka hesap dökümünün, başvuru tarihinden önceki son onbeş (15) gün içinde düzenlenmiş olması gerekmektedir.
  • - İşverenler için:
   • Banka hesap dökümü: Son 3 aya ait şahsi/ şirket banka hesap cüzdanı veya dökümü sunulmalıdır.
  • - Öğrenciler için:
   • Öğrenci belgesi: Kişinin öğrenim gördüğü okuldan öğrenci belgesi gerekmektedir.
   • Dilekçe: Başvuru sahiplerinin 1. dereceden yakını tarafından destekleneceklerine dair ıslak imzalı , okunaklı, gidiş dönüş tarihleri ve garanti ibaresinin yer aldığı bir dilekçe ibraz etmeleri gerekmektedir.
   • Vekaletname: 18 yaşını doldurmamış kişiler için hem Anne hem de Babası tarafından imzalı iDATA vekaletname evrakı sunulmalıdır.
   • Muvafakatname aslı ve fotokopisi: Reşit olmayan çocuklar için hem anne hem de babadan noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkartılmış muvafakatname aslı ve fotokopisi gerekmektedir. Beraberinde çocuklar için ayrı doldurulmuş olan vize başvuru formlarının hem anne hem de baba tarafından imzalı sunulması gerekmektedir.
  • - Emekliler için:
   • Emeklilik belgesi: E-devlet üzerinden alınabilen emeklilik durumunu gösterir belge ibraz edilmelidir.
   • Banka dökümü: Son 3 aya ait emeklilik ve şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü sunulmalıdır.

Almanya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya transit vize başvurusu aşağıda yer alan adımlar takip edilerek yapılmaktadır.

 1. Almanya transit vizesi başvurusu öncesinde Almanya üzerinden aktarma yapılacak ülke için gerekliyse vize ve pasaport işlemleri tamamlanır.
 2. Seyahat planlaması doğrultusunda gerekli olan uçak ve otel için, bilet ve rezervasyonlar tamamlanır ve belgelenir.
 3. Gerekli tüm belgeler toplandıktan sonra Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan Almanya vize merkezi aracı kurumundan Almanya transit vize başvurusu için randevu alınır.
 4. Almanya transit vizesi başvuru belgeleri iData kurumuna teslim edilir, Almanya transit vizesi ücret harcı ve iData hizmet bedelleri ödenir.
 5. Almanya transit vize başvuru sonuçları beklenir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Almanya Transit Vize Ücretleri Ne Kadar?

Almanya transit vize ücreti 80 €’dur. 6-12 yaş aralığındaki Türk vatandaşı çocuklar vize harç ücretinden muaftır.

Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Yeşil Burun Adaları, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna ve Kosova vatandaşları için Almanya transit vize ücreti 35 €’dur.

Almanya Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Almanya transit vizesi başvuruları ortalama 8 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Çocuklar için Almanya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuklar için Almanya transit vize başvurusu, çocuğun ebeveyni ya da yasal vasisi tarafından yapılır. Çocuklar için Almanya transit vize başvurusu işlemi, ebeveynler tarafından Almanya transit vize başvuru formunun doldurulması ve gerekli bilgi ve belgelerin çocuk için hazırlanarak görevli vize başvuru merkezi olan iData’ya teslim edilmesiyle gerçekleştirilmektedir.

Çocuklar için Almanya transit vize başvurusunda ek olarak aşağıdaki belgelerin sunulması gerekmektedir.

 • Doğum belgesi kopyası
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçük bir bireyin tek başına seyahatinde ebeveynlerinin veya yasal vasilerinin her ikisinin de imzasının bulunduğu noter onaylı bir belge sunulmalıdır. Almanya transit vizesine başvuran çocuk, ebeveynlerinden yalnızca biri ile seyahat edecekse diğer ebeveyn tarafından imzalanmış orijinal bir muvafakat mektubu yazılmış olmalıdır.
 • Ölüm belgesi : Yalnızca bir ebeveyni hayatta olan 18 yaş altındaki Almanya transit vize başvurusu sahibi çocuklar için vefat eden ebeveyn varsa ölüm belgesi başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Ebeveyn veya yasal vasilerin pasaport ve kimlik fotokopileri: Almanya’ya yalnız seyahat edecek olan 18 yaş altındaki çocuklar için Almanya transit vize başvurusunda, belgeler arasına ebeveynlerin pasaport ve kimlik fotokopileri eklenmelidir.

Almanya Transit Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Almanya transit vize başvurusu reddi, başvurusu reddedilen kişiye gönderilen red mektubuyla bildirilir. Almanya transit vize reddi mektubu, başvuran kişinin başvurusunun neden reddedildiğini açıkça belirtmektedir.

Almanya transit vize reddi itirazı, Almanya Konsolosluğu vize bölümüne itiraz mektubunun ulaşmasından en geç 15 gün içerisinde bir dilekçe yazılması ile gerçekleştirilir. Almanya transit vize reddi itiraz dilekçesi Almanca dilinde yazılı olup, şahsen imzalanmalı ve faks, posta yada tarayıcıdan geçirilip elektronik posta yoluyla Almanya konsolosluğu vize bölümüne ret bildirimi başvurana ulaştıktan sonra 1 ay içerisinde ibraz edilmelidir.

Almanya transit vize reddi itirazı için yeniden ücret tahsis edilmemektedir.

Transit Vize Aracılığıyla Almanya’ya Ziyaret Gerçekleştirilebilir Mi?

Almanya transit vize aracılığıyla Almanya’ya ziyaret gerçekleştirmek mümkün değildir. Almanya’ya ziyaret gerçekleştirmek için Almanya ziyaret vizesi alınması gereklidir.

Almanya Transit Vizesine Benzer Diğer Almanya Vize Türleri Nelerdir?

Almanya transit vizesine benzer diğer almanya vize türleri aşağıda verilmiştir.

 1. Almanya Kısa Süreli Vizeler
  • Almanya Havaalanı Transit Vizesi
  • Almanya Ticari Vizesi
  • Almanya Turist Vizesi
  • Almanya Ziyaretçi Vizesi
 2. Almanya Uzun Süreli Vizeler
  • Almanya Öğrenci Vizesi
  • Almanya Çalışma Vizesi
  • Almanya İş Arama Vizesi
  • Almanya Aile Birleşimi Vizesi
  • Almanya Araştırmacı Vizesi
  • Almanya Serbest Çalışan Vizesi
  • Almanya Dil Kursu Vizesi
  • Almanya Öğrenci Staj Vizesi
  • Almanya Tıbbi Tedavi Vizesi

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: