Almanya Tek & Çift & Multi Vize

Almanya Vize Türleri: Giriş Sayısı ve Vize Süresine Göre Almanya Vizeleri

Almanya vize türleri, giriş sayısına ve vize türüne göre değişmekte ve giriş sayısına göre tek girişli Almanya vizesi, çift girişli Almanya vizesi ve çok girişli (multi) Almanya vizesi olmak üzere 3’e ayrılmaktadır.

Vize süresine göre Almanya vize türleri, kısa süreli (C tipi) Almanya vizesi ve uzun süreli (D tipi) Almanya vizesi olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Alman vizesi Schengen özellikli bir vize olup hamillerine Avrupa Birliği üye ülkelerinde 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde serbest dolaşım hakkı vermektedir.

Giriş Sayısına Göre Almanya Vize Çeşitleri Nelerdir?

Giriş sayısına göre Almanya vize çeşitleri aşağıda belirtilmiştir.

  • Tek girişli Almanya vizesi
  • Çift girişli Almanya vizesi
  • Çok girişli (multi) Almanya vizesi

Tek Girişli Almanya Vizesi Nedir?

Tek girişli Almanya vizesi, Almanya kısa süreli (C tipi) vize kategorisinde değerlendirilmektedir. Almanya tek girişli vize sahibi olan kişiler, Schengen bölgesi ülkelerine 90 gün süreyi geçmeme şartıyla giriş yapma hakkı tanımaktadır.

Almanya tek girişli vize hamilleri, Schengen bölgesi ülkelerine yalnızca bir kere girme hakkına sahip olmaktadır. Almanya tek girişli vize sahibi olan kişiler, Schengen bölgesi ülkelerinden çıktığı takdirde vize süresi devam ediyor olsa bile tekrar giriş yapamamaktadır.

Almanya tek girişli vize başvuruları iş görüşmeleri ve toplantıları, turistik seyahat ve tatil gibi durumlar için yapılmaktadır.

Çift Girişli Almanya Vizesi Nedir?

Çift girişli Almanya vizesi, hamillerine Schengen bölgesi ülkelerine iki kez girme hakkı vermektedir. Almanya çift girişli vize hamilleri, Almanya’yı veya Schengen bölgesi ülkeleri ikinci kez terk etmeleri halinde vize geçerlilik süresi devam etse de tekrar giriş yapma hakkına sahip olmamaktadır.

Çok Girişli (Multi) Almanya Vizesi Nedir?

Çok girişli (multi) Almanya vizesi, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vize geçerlilik süresi boyunca Almanya’ya istenildiği kadar girip çıkma hakkı veren Almanya kısa süreli (C tipi) vize türüdür. Almanya çok girişli vize, hamillerine Schengen ülkelerine 180 günlük periyotta 90 gün süre boyunca serbest dolaşım hakkı sunmaktadır.

Almanya multi Schengen vizesi başvuruları, birden fazla kez Schengen ülkelerine giriş yapılması, uzun sürede gerçekleşecek etkinlikler olması durumunda yapılmaktadır. Almanya multi vize hamilinin vize süresi boyunca Schengen ülkelerine sayısız giriş- çıkış yapma hakkı bulunmaktadır.

Almanya Çok Girişli Vize Hangi Koşullarda Verilir?

Almanya çok girişli vizesinin verildiği koşullar aşağıda listelenmiştir.

  • Vize başvuru sahibinin pasaportunda daha önce alınan Schengen vizesi bulunuyorsa
  • Vize başvuru sahibi daha önce Almanya vizesi aldıysa
  • Vize başvuru sahibinin belirli aralıklarla birden fazla kez Almanya’ya giriş yapması gerektiği destekleyici belgelerle kanıtlanıp vize talep dilekçesine aktarıldıysa
  • Almanya çok girişli vize başvuru formunda planlı konaklama süresi doğru yazıldıysa
  • Vize başvuru sahibi daha önceden Schengen vize ihlali yapmadıysa

Almanya çok girişli vize alabilmek için taşınması gereken Almanya’ya giriş şartları Almanya Konsoloslukları tarafından belirlenmektedir.

Almanya Multi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Almanya multi vize ücreti 2021 yılı itibariyle Almanya seyahat sağlık sigortası ve vize harçları dahil olmak üzere 210 Euro’dur.

Geçerlilik Süresine Göre Almanya Vize Çeşitleri Nelerdir?

Geçerlilik süresine Almanya vize çeşitleri ikiye ayrılmaktadır.

Geçerlilik süresine göre Almanya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Kısa süreli (C tipi) Almanya vizeleri
  • Uzun süreli (D tipi) Almanya vizeleri

Almanya C Tipi Vize Nedir?

Almanya C tipi vize türü, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak Almanya seyahatlerinde verilen bir Almanya Schengen vizesi türüdür. Almanya C tipi vize alabilmek için Almanya dış temsilciliklerine başvuru yapılmaktadır.

Almanya C tipi vizesi için gerekli olan evrakların eksiksiz ve doğru beyanlarla teslim edilmesi ve biyometri işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. C tipi vize Almanya ve diğer Schengen ülkelerine 180 gün içerisinde 90 gün süreyle serbest dolaşım hakkı sağlamaktadır.

Almanya C Tipi Vize Nasıl Alınır?

Almanya C tipi vize almak için Almanya vize başvuru merkezlerinden ya da acenteler üzerinden vize başvuru randevusu almak gerekmektedir. Randevu tarihinde vize başvuru evrakları teslim edilmektedir.

Vizem.net, Almanya C tipi vize başvuruları için 81 ilin tamamında hizmet veren akredite bir acentedir.

Almanya Kaç Aylık Vize (C Tipi ) Veriyor?

Almanya C tipi vizeler 3 günlük ve 5 yıllık arasında düzenlenebilmektedir. Almanya C tipi vizeler, geçerlilik süresine bakılmaksızın 180 günlük periyotlar içinde 90 günden fazla kullanılamamaktadır.

Almanya C tipi vize başvuruları, vize başvuru merkezlerine veya akredite acentelere yapılmaktadır. Almanya C tipi vize başvurularını değerlendiren ve Almanya vize süresi için karar veren yetkili merci Almanya Konsoloslukları’dır.

Almanya D Tipi Vize Nedir?

Almanya D tipi vize, ulusal vize kategorisinde değerlendirilen ve 90 günden uzun sürecek Almanya seyahatleri için verilen vize türüdür.

Almanya D tipi vize kategorisinde çalışma vizesi, eğitim vizesi, aile birleşimi vizesi gibi türler bulunmaktadır. D tipi vize Almanya ve diğer Avrupa Birliği üye ülkelerinde serbest dolaşım hakkı sağlamaktadır.

Almanya D Tipi Vize Nasıl Alınır?

Almanya D tipi vize başvuruları Almanya Konsoloslukları’na yapılmaktadır. Almanya D tipi vize alabilmek için vize başvuru formunun doğru bilgilerle doldurulması ve destekleyici belgelerin sunulması gerekmektedir.

Almanya D tipi vize alabilmek için Almanya’da çalışmak, eğitim almak veya aile birleşimi yapmak gibi geçerli nedenlerin olması gerekmektedir.

Vizem.net Almanya D tipi vize başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Almanya D Vizesi Kaç Günlük Verilir?

Almanya D vizesi, en az 3 aylık ve en fazla 1 yıllık olarak düzenlenmektedir. Vize başvuru sahiplerinin alacağı vize türüne göre, Almanya’da iken oturum izni alma yoluyla vize süresini uzatmak mümkün olmaktadır.

En fazla 1 yıllık süre ile düzenlenen Almanya D tipi vize ile Almanya’ya giriş yapan kişiler, vize geçerlilik süresi dolmadan önce gerekli evrakları hazırlayarak Almanya oturum iznine başvuru yapabilmektedir. Almanya D tipi vize uzatma işlemleri için vizem.net danışmanlık hizmeti vermektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: