Almanya Vizesi için Pasaport Özellikleri

Almanya Vizesi için Pasaport Süresi ve Özellikleri

Pasaport, Almanya vize başvurusu için gerekli evraklar arasında ve vize başvurularında ibraz edilmesi gereken zorunlu bir belgedir.

Almanya vize başvuru şartlarını taşımayan bir pasaportun olması durumunda vize başvuru sahibinin yetkili makamlardan yeni bir pasaport alması ya pasaportunu yenilemesi gerekmektedir.

Almanya Vize Başvurusu için: 0850 241 1868

Almanya Vize Başvurusu için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Almanya dış temsilciliğine ibraz edilecek pasaportun, Almanya vizesi için talep edilen tarihler kapsamında vizenin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir ve Almanya ticari vize başvurularında bu süre en az 6 ay olarak belirlenmiştir.

Almanya vize başvuru sahiplerine ait pasaportun başvurudan önceki son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve sayfaları arasında en az 2 sayfanın boş olması şartları aranmaktadır.

Almanya vize başvurularında sunulan pasaporttaki bilgilerin güncel olması önem taşımaktadır. Evlilik ya da boşanma gibi durumlarda ad ve soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportlar kabul edilmemektedir.

18 yaş üstü kişilerin pasaportlarında mutlaka imza olması gerekmektedir.

Farklı Bir Ülkenin Pasaportu İle Almanya Vizesine Başvurulabilir Mi?

Türkiye’de yasal olarak ikamet eden yabancı uyruklu kişiler, Türkiye Cumhuriyeti oturum izin kartlarını da beyan ederim başka bir ülke pasaportu ile Türkiye’den Almanya vize başvurusu yapabilmektedir.

Çifte vatandaşlığa sahip olan kişilerin, bu vatandaşlıklarından birinin Türk vatandaşlığı olması durumunda farklı bir ülke pasaportu ile Almanya vizesine başvurulamamakta, Almanya’nın belirlediği şartları taşıyan Türk pasaportu ile başvuru yapılabilmektedir.

Almanya Vizesi için Pasaport Nasıl Teslim Edilir?

Almanya vizesi için gerekli kriterleri sağlayan pasaportun aslı ve kişisel bilgilerin bulunduğu fotoğraflı sayfanın 2 adet fotokopisi, Almanya dış temsilciliğine ibraz edilmek üzere vize başvuru merkezlerine teslim edilmektedir. Almanya vize başvurusundan önceki son 3 yıl içerisinde Schengen üye ülkeleri, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya veya Yeni Zelanda’ya vize almış kişiler, bu vizelerin fotokopilerini sunmalıdır. Almanya vize başvurusu için sunulacak pasaportun yırtılmış, sayfası eksik, ıslanmış veya kurumuş olmak üzere herhangi bir hasar almamış olması gerekmektedir.

Almanya Vize Başvurularında Eski Pasaportların Sunulması Gerekir Mi?

Evet, Almanya vize başvurularında, varsa vize başvuru sahibine ait geçerliliği dolmuş eski pasaportların ibraz edilmesi gerekmektedir.

Almanya Vize Başvurusu için Pasaport Ne Zaman Teslim Edilir?

Almanya vize başvurusu için pasaport, diğer gerekli evraklar ve vize başvuru formu ile birlikte yetkili vize başvuru merkezi olan İdata’ya randevu tarihinde teslim edilmektedir.

Almanya Vizesi için Evden Başvuruda Pasaport Teslim Edilir Mi?

Evet, Almanya vizesi için evden başvuruda pasaport teslim edilmektedir. Vize başvurularında aracı kurum evden vize, diğer adıyla mobil başvuru hizmetinden faydalanmak için öncelikle pasaport aslı ve gerekli evrakların başvuru merkezine gönderilmesi gerekmektedir.

Vize başvuru evrakları, başvuru formu ve pasaportu vize başvuru merkezine ulaşan kişiler için verilen adreste biyometri kaydı alımı için kişi adına randevu oluşturulmaktadır.

Almanya mobil vize başvurusu kapsamında başvuru sahibinden parmak izi alınması için randevu tarihi verilmektedir ve ilgili tarihte yetkililer başvuru sahibinin belirttiği adrese gelerek biyometri kaydı almaktadır. Sonuçlanan vize başvurularındaki pasaportlar, başvuru sahibinin adresine kargo ile gönderilmektedir.

Almanya Vize Başvurusu için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınabilir?

Almanya vize başvurusu için verilen pasaport vize başvurusu sonuçlandığında geri alınabilmektedir. Vize başvurusu sonuçlanmış kişiler, pasaportlarını şahsen vize başvuru merkezine giderek elden teslim alabilmektedir ya da İdata kargo hizmetinden faydalanılarak belirtilen adrese gönderimi talep edilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Almanya vize başvurularında, kişilerin başvuru süreci sonunda pasaportlarını alması için tekrar vize merkezine gitmesine gerek duyulmamaktadır. Vize başvurusunun sonuçlanmasını takiben pasaport, Vizem.net görevlileri tarafından alınarak UPS Kargo ile vize başvuru sahibinin istediği adrese gönderilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: