Almanya Sponsor Dilekçesi

Almanya Sponsor Dilekçesi Nedir?

Almanya sponsor dilekçesi, Almanya vize başvurularında, yeterli finansal varlık ve düzenli bir gelir kaynağına sahip olduğunu belgeleyemeyen kişileri beyan ettiği ve Almanya seyahatini finanse edecek kişi tarafından yazılarak imzalanması gereken bir belgedir. Çalışmayan, öğrenci olmayan ve kendine ait herhangi bir geliri bulunmayan vatandaşların, Almanya vize başvurusunda bulunabilmek için, sponsor dilekçesi sunmaları beklenmektedir.

Almanya sponsor dilekçesi, vize başvurusu için ibraz edilmesi zorunlu olan mali yeterlilik evrakları arasında yer almaktadır. Almanya sponsor dilekçesi ile birlikte, maaş bordrosu ya da banka hesap dökümü gibi sponsorun mali yeterliliğini kanıtlayıcı nitelikte belgelerin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Almanya vize başvurularında, sponsor dilekçesi başvuru sahibinin özel durumu değerlendirilerek Almanya vize departmanı danışmanları tarafından yazılmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Almanya Vizesi için Sponsor Olmadan Başvuru Yapılabilir Mi?

Almanya vizesi başvuruları, başvuru sahibi kişi çalışıyor ve seyahati karşılayacak yeterli finansal kaynaklara sahip ise, sponsora ihtiyaç olmadan yapılabilmektedir.

Almanya Vize Sponsoru Kimler Olabilir?

Almanya vizesi için başvuru sahibinin; birinci dereceden yakınları, Türkiye’de çalıştığı şirket, Almanya’da faaliyet gösteren bir şirket veya Almanya’da eğitim aldığı kurum sponsor olabilmektedir.

Emekli Kişiler Almanya Vizesi için Sponsor Olabilir Mi?

Evet, emekli kişiler, emekli maaşının bağlı olduğu hesabın 3 aylık hesap hareketlerini başvuru dosyasında sunarak Almanya vizesi için sponsor olabilmektedir.

Almanya Vizesi için Sponsor Olan Kişinin Hazırlaması Gereken Evraklar Nelerdir?

Almanya vizesi için sponsor olacak kişinin, Almanya sponsor dilekçesinin yanında, 3 aylık kaşeli ve imzalı banka hesap dökümü ve varsa eğer, kendi adına olan tapu ve ruhsat fotokopilerini de sunması gerekmektedir.

Almanya vizesi için bir şirketten sponsorluk alınıyor ise, Almanya sponsorluk dilekçesinin yanında; imza sirküleri, şirket faaliyet belgesi, ticari sicil gazete örneği ve 3 aylık şirket hesap hareketleri kaşeli ve imzalı olarak vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Almanya vizesi için bir eğitim kurumundan sponsorluk alınması halinde, öğrenci burs belgesinin, sponsor dilekçesi ile birlikte Almanya sponsor evrakları arasında bulunması gerekmektedir.

Almanya Vizesi için Sponsor Dilekçesi Kime Hitaben Yazılmalıdır?

Almanya vizesi için sponsor dilekçesinin, Almanya Konsolosluğu’na hitaben yazılması gerekmektedir.

Almanya Konsolosluğu Sponsor Dilekçe Örneği Hangi Kağıda Yazılmalıdır?

Almanya Konsolosluğu sponsor dilekçe örneği, boş, çizgisiz bir beyaz A4 kağıdının tek yüzüne yazılmalıdır. Almanya sponsor dilekçesi metni, kağıdın orta bölümlerinden başlanarak ve kenarlarda yeteri kadar boşluk bırakacak şekilde yazılabilir.

Almanya Vizesi için Sponsor Dilekçesi Hangi Kalemle Yazılır?

Almanya vizesi için sponsor dilekçesi, siyah veya mavi renkli tükenmez ya da pilot kalem tercih edilerek yazılmalıdır.

Almanya Vizesi için Sponsor Dilekçesi Online Olarak İmzalanabilir Mi?

Almanya vizesi için sponsor dilekçesi, çevrimiçi olarak yazılamamaktadır. Sponsor dilekçesinin, tükenmez ya da pilot kalemle yazılması ve Almanya vizesi sponsoru tarafından ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir.

Almanya Vize Sponsor Dilekçe Örneği Yazarken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Almanya vize sponsor dilekçe örneği yazarken dikkat edilecek noktalar aşağıda listelenmiştir.

 • Sponsor dilekçe örneğinin yazıldığı kağıdın çizgisiz beyaz A4 kağıdı olması ve tek tarafının kullanılması gerekmektedir. Sponsor dilekçesi el ile yazılıyor ise mavi ya da siyah kalemle yazılmalı, bilgisayarda yazılıyor ise çıktısı alınarak sponsor tarafından ıslak imza ile imzalanmalıdır.
 • Almanya vize sponsor dilekçesi, dilekçenin uzunluğuna bağlı olarak kağıt ortalanarak ve kenarlarda yeteri kadar boşluk olacak biçimde yazılmalıdır. Sponsor dilekçesi, kağıdın en üstüne ya da en altına tarih atılarak hazırlanmalıdır.
 • Almanya vize sponsor dilekçesi, Alman Konsolosluğuna hitaben ve resmi bir üslup kullanılarak yazılmalıdır. Sponsor dilekçesinin yazılma amacının açıkça belirtildiğine ve yazım ve noktalama kurallarına uygun yazıldığına dikkat edilmelidir.
 • Dilekçe, Almanya seyahatine sponsor olacak kişi tarafından yazılmalıdır. Sponsorun adı, soyadı ve imzası, dilekçenin en alt sağ kısmında yer almalı, sponsorun adres ve telefon bilgileri ise dilekçenin en alt sol kısmında yer almalıdır.
 • Almanya sponsor dilekçesi ile birlikte sunulacak ek belgeler var ise, bu belgelerin dilekçenin sonunda yer alacak bir “Ekler” başlığı altında belirtilmesi gerekmektedir.

Almanya Sponsor Dilekçesi Hangi Dilde Yazılmalıdır?

Almanya sponsor dilekçesinin, Alman Konsolosluğu’na hitaben yazılması nedeniyle, İngilizce ya da Almanca dillerinde yazılması gerekmektedir.

Almanya Sponsor Dilekçe Örneği (İngilizce)

İngilizce olarak yazılmış bir Almanya sponsor dilekçe örneği aşağıda yer almaktadır.

Almanya Sponsor Dilekçe Örneği
Almanya Sponsor Dilekçe Örneği

Almanya Sponsor Evrakları Nelerdir?

Almanya vizesi için gerekli olan Almanya sponsor evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya seyahatine sponsor olan kişiye ait geçerli pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Almanya vizesi için sponsor dilekçesi
 • Sponsor adına kayıtlı mal varlıklarını gösteren, tapu veya ruhsat gibi belgeler
 • Sponsora ait maaş bordrosu ya da emeklilik belgesi
 • Sponsor çalışıyorsa, çalıştığına dair kanıt niteliğinde belge
 • Sponsora ait kimlik fotokopisi
 • Sponsora ait banka hesap hareket dökümleri

Sponsorlu Almanya seyahatleri için vize başvuru dosyasına, başvuru sahibine ait evraklar ile birlikte sponsor için istenen evrakların ve Almanya vize taahhütname belgesinin de eklenmesi gerekmektedir.

Almanya Vize Sponsor Dilekçesi Kimler için Gerekir?

Almanya vize sponsor dilekçesi sunması gereken başvuru sahipleri aşağıda listelenmiştir.

 • Çalışmayan kişiler
 • Öğrenciler
 • Çocuklar
 • Ev hanımları

Almanya vizesine başvurabilmek için, başvuran kişinin seyahati karşılayabilecek mali yeterliliğini kanıtlaması; kendi mali yeterliliği olmayan kişilerin ise başvurularında sponsor sunması gerekmektedir. 18 yaş altı vize işlemleri Almanya seyahati için sponsor belgesi sunulmalıdır. Almanya vizesi sponsor dilekçesi, ev hanımları için Almanya vize dilekçe örneği temel alınarak yazılabilir.

Almanya eğitim vizesine başvurabilmek için, öğrencinin bir sponsor sunması gerekmektedir. Öğrencinin bir ebeveyninin seyahate sponsor olması ile öğrenciler için Almanya vizesi alınabilmektedir. Turistik amaçlar ile yapılacak ve başvuru sahibinin yeterli mali kaynağa sahip olmadığı seyahatlerde, çalışmayanlar için Almanya vizesi sponsor gösterilmesi koşulu ile alınabilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: