Almanya Azerbaycan Vize İşlemleri

Azerbaycan Almanya Vize İşlemleri

Azerbaycan Almanya vize işlemleri de dahil olmak üzere, vize işlemlerini kolaylaştırmak adına Avrupa Birliği ile Azerbaycan arasında vizelerde kolaylaştırma anlaşması imzalanmıştır.

Azerbaycan vatandaşları için Almanya vizesi alınırken, kolaylaştırılmış işlemler sayesinde Almanya vize işlem süreleri ve ücretleri, ek olarak Almanya vizesine başvuru esnasında istenilen belgeler azaltılmıştır. Azerbaycan vatandaşları için Türkiye’den de Almanya vizesi başvurusu yapılabilmektedir. Azerbaycan vatandaşları Almanya vizesi almak için Almanya vize danışmanlık şirketleriyle iletişime geçebilirler.

Azerbaycan Vatandaşları Almanya Vizesi için Türkiye’de Nereye Başvurmalıdır?

Azerbaycan vatandaşları için Türkiye’den Almanya vizesi başvurusu İdata aracı kurumu ile yapılabilmektedir.

Vizem.net aracılığıyla Azerbaycan Almanya vizesi hakkında bilgi ve başvuru yapılabilmektedir. Vizem.net irtibat numarası 0850 241 1868’dir. Vizem.net ofisinin adresi Barbaros Mahallesi, Halk Caddesi, No: 8/A, K:2, Palladium Ofis Binası, Ataşehir/İstanbul’dur.

Azerbaycan Vatandaşları Türkiye’den Nasıl Almanya Vizesi Alır?

Azerbaycan vatandaşları Türkiye’den Almanya vizesi almak için gerekli evrakları hazırladıktan sonra İdata aracı kurumundan randevu almalıdır. Pasaport, gerekli evraklar ve parmak izi randevu gününde verildikten sonra değerlendirme süreci başlatılmaktadır. Yapılan Almanya vizesi başvurusu yetkili Alman dış temsilciliklere gönderilmektedir. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra pasaport ve evrakların aslı başvuran kişiye teslim edilmektedir.

Azerbaycan Vatandaşları için Gereken Almanya Vize Evrakları Nelerdir?

Azerbaycan vatandaşları için gerekli Almanya vize evrakları aşağıda verilmektedir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış bir pasaport olmalıdır, pasaportun en az 2 sayfası boş olmalıdır ve Almanya seyahatinden en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Almanya vize başvuru formu: Başvuru formunda yer alan tüm kısımlar eksiksiz tamamlanmış olmalı ve başvuru sahibinin imzası yer almalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere uygun, en fazla 6 ay önce çekilmiş, 35 mm eni, 45 mm yüksekliği olan 1 adet fotoğrafa ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Almanya seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve her türlü durumu kapsayacak şekilde sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Vize harcı: İdata aracı kurumu ofislerinden ödeme gerçekleştirilmelidir ve dekont alınmalıdır.
 • Konaklama belgeleri: Seyahat süresince konaklamaya dair belgeler ibraz edilmelidir.
 • Banka hesap dökümü: Son 3 aya ait, varsa Türkiye’deki banka hesap dökümü yoksa Azerbaycan’daki banka hesap dökümü çıkarılmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği aslı: E-devletten alınabilecek tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği sunulmalıdır.
 • Çalışma ve izin belgeleri: Başvuran kişinin çalıştığı kurumdan alacağı çalışma ve izin belgesi kişinin işine dair açıklama bulundurmalı, yapılacak seyahatin tarih aralığı eklenmiş olmalı, ıslak imza ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir.
 • Maaş Bordroları: Son 3 ayı kapsayan maaş bordroları kaşeli ve imzalı olarak ibraz edilmelidir.
 • Ek gelir belgeleri: Araç ruhsatı, tapu, kira gelirleri gibi gelirleri içeren belgeler sunulmalıdır
 • Türkiye’de oturum izni: Türkiye’den başvuru yapacak Azerbaycan vatandaşlarının Türkiye oturma izni bulundurması gerekmektedir.

Avrupa Birliği ile Azerbaycan arasında imzalanan vizelerde kolaylaştırma anlaşması sayesinde Almanya vize kolaylığı sağlanarak başvuru esnasında istenilen evraklar azaltılmıştır.

Azerbaycan Vatandaşları için Almanya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Azerbaycan vatandaşları için Almanya vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmektedir.

HİZMETLERÜCRETLER
Almanya Vize Harcı80 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti50 EUR
Toplam210 EUR

Hangi Durumlarda Azerbaycan Vatandaşlarına Almanya Vizesi Verilmez?

Azerbaycan vatandaşlarına Almanya vizesinin verilmediği durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Turistik, iş, ticari ilişkiler ya da özel sebeplerle Türkiye’ye geçici olarak gelen fakat Azerbaycan’a dönüş yapmamak için İstanbul’dan Almanya vizesi isteyen Azerbaycan vatandaşlarına Almanya vizesi verilmez.
 • Kısa süredir Türkiye’de ikamet eden, sabit bir maddi gelire veya profesyonel bir işe sahip olduğunu kanıtlayamayan, onay işlemi yapılmamış veya yabancı evrakla Azerbaycan’daki şartlarının değerlendirilmesini isteyen Azerbaycan vatandaşlarına Almanya vizesi verilmez.
 • Eğitim amaçlı geçici olarak Türkiye’de bulunan, aile fertleri ile aynı ülkede ikamet etmeyen ve aile fertleri adına onay işlemleri gerçekleştirilmemiş özel ya da resmi yabancı evrak sunan Azerbaycan vatandaşı öğrencilere Almanya vizesi verilmez.

Almanya’ya kanuni olmayan yollarla giriş yapan Azerbaycan vatandaşları Almanya’da kaçak yakalanmak durumunda sınır dışı edilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: