Almanya Freelancer Vizesi

Almanya Freelancer Vizesi Başvuru Süreci 2023

Almanya freelancer vizesi, kısıtlama olmaksızın, serbest meslek sahibi olarak çalışan kişilere verilen vizedir. Freelancer olarak çalışan kişilerin, başvurularda Almanya’da yerleşik müşterileri olduğunu kanıtlamaları gerekmektedir.

Almanya’ya freelancer vizesi ile gidip çalışmaya başlanıldığı takdirde Almanya hükümeti kişiye, yaşanılan adresi yeni ikametgah haline getirme, Almanya’da banka hesabı açılabilme, vergi dairesine kayıt olabilme, vergi numarası alabilme, sağlık sigortası kapsamına girebilme gibi haklar tanımaktadır.

Freelancer Vizesi Almanya Şartları Nelerdir?

Freelancer vizesi Almanya almak isteyen kişiler başvurularını serbest çalışan olarak yapmak ve freelancer çalıştığı işle ilgili mesleki evrakları bildirmek durumundadır.

Almanya’da diğer bazı Avrupa ülkelerinde olabildiği gibi freelancer vizesi programı bulunmadığından Almanya çalışma vizesi alıp yatırımcı kapsamında şirket kurarak vize alınabilmektedir.

Almanya’da Yasal Olarak Freelance Çalışma Olanağı Hangi Sektörlerde Bulunur?

Germany-visa.org verilerine göre Almanya’da yasal olarak freelance çalışma olanağı bulunan sektörler aşağıda listelenmiştir.

 • Sağlık hizmetleri
 • Hukuk
 • Vergi ve iş danışmanlığı
 • Bilim ve tekniksel alanlar
 • Dilbilimi ve bilgi aktarımı

Almanya Freelancer Vizesine Kimler Başvurabilir?

Almanya freelancer vizesine kendi işini yapan, çalışma saatleri esnek ve her yerde çalışabilen, serbest çalışan yani freelancer olarak nitelendirilen kişiler başvuru yapabilmektedir. Freelancer olarak çalışan kişinin Almanya vizesi için öncelikle ne iş yaptığını, Türkiye’de geçimi nasıl sağladığına dair bilgileri belgeleyerek sunması ve çalıştığı işe dair mesleki evrakları bildirmesi gerekmektedir.

Almanya Freelancer Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya freelancer vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya freelancer vizesi başvuru dilekçesi: Kişinin seyahat amacı, planlanan gidiş ve dönüş bilgileri, seyahat masraflarını kimin üstlendiği, uzun süreli vize talebinde bulunuluyorsa sebebi, daha önceden (varsa) vize gibi bilgileri içeren ıslak imzalı dilekçe yazılması gerekmektedir.
 • Almanya freelancer vizesi başvuru formu: Formun çıktısı alındıktan sonra tükenmez kalemle doldurulmalı ve ıslak imzalı olmalıdır. Dijital ortamda doldurulup, daha sonra çıktısı alınarak ıslak imza da atılabilir.
 • Vize ücreti dekontu: Kişiye verilen ödeme dekontu başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Kimlik fotokopisi: Kimlik fotokopisinde fotoğraf ve TC kimlik numarası bulunmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik fotoğraf, vesikalık fotoğraftan farklı olarak gülümsemeden, beyaz fonda çekilmeli, saçlar geride ve kulaklar gözükmelidir. Sunulacak 2 adet biyometrik fotoğraf, 35mm x 45mm ölçülerinde olmalı ve 6 aydan
 • Uçak ve otel rezervasyonları: Seyahatin gidiş dönüş uçak rezervasyonları, konaklama bilgileri (otelden alınan rezervasyon bilgileri) bulunmalıdır.
 • Seyahat sigortası: 30.000 Euro’luk garantisi olan seyahat sağlık sigortasının sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat masraflarını karşılayabilecek finansal yeterlilikte olunduğunu kanıtlayan belgeler: Son 3 aya ait banka hesap dökümleri, maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü, varsa araba ve gayrimenkul tapularının sunulması gerekmektedir.
 • Freelancer olarak bir kuruma bağlı çalışılıyor ise: İşveren kurum tarafından seyahat sebebi, meslek durumu, pozisyonu, seyahat tarihleri gibi bilgileri içeren ıslak imzalı, kaşeli ve antetli kağıda yazılmış vize talep dilekçesi, güncel vergi levhası fotokopisi, İngilizce faaliyet belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, sigortalı işe giriş belgesi, SGK hizmet dökümü, son 3 ayı gösteren kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordrosu gibi belgeler eklenmelidir.

Almanya Freelancer Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya freelancer vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya yatırımcı vize harcı100 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma60 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti80 EUR
Toplam280 EUR

Almanya Freelancer Vizesi ile Oturum İzni Alınabilir Mi?

Almanya’da freelancer vizesi ile oturum izni alınabilmektedir. Almanya’da freelancer vizesi ile oturum izni alınmadan önce, kişinin Almanya’da oturum izni hakkının olup olmadığından emin olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları freelance meslek sahibi olarak uygun oturum iznine sahip olabilmektedir.

Freelancer olarak çalışan kişi oturum izni başvurusunda Almanya’da olan müşterileri veya Almanya’da çalışacağı kişiler bulunduğunu kanıtlar nitelikte belgeler sunmalıdır. Almanya oturum izni alabilmek için kişiye Almanya’dan gelen iş teklifi veya başvuru ve görüşme yapılacak işletmelerle olan belgeler kanıt olarak sunulabilmektedir.

Almanya Freelancer Vizesi Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Almanya freelancer vizesi vatandaşlık alabilmektedir. Freelancer olarak kendi mesleğini icra eden kişi Almanya vatandaşlığı alabilir.

Almanya’da freelancer olarak meslek icra edildiği takdirde, kişi dil belgesine sahip değilse de mesleğini icra edebilmektedir. Almanya’da freelance çalışan kişi için, Almanya’da 5 yıl kesintisiz yaşamak ve B1 seviyesinde Almanca öğrenmek gibi belirli Almanya vatandaşlık şartları bulunmakta ve şartlar sağlandıktan sonra Almanya vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: