almanya işçi vizesi

Almanya İşçi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Almanya işçi vizesi, Almanya’daki pek çok sektördeki işlerde çalışmak ya da staj yapmak için alınması gereken bir vize türüdür. Almanya’da nitelikli sayılan doktorluk gibi işlerde çalışmak için Almanya’ya gidecek kişinin diploma denkliğine ihtiyacı olmaktadır.

Almanya, Alman olmayan birçok kişiye ülkede iş bulma ve yerleşme şansı sunmaktadır. Almanya çalışma vizesi de Almanya işçi vizesi gibi ilk etapta 3 aylık süre için verilmekte, daha sonra kişinin en kısa zamanda Almanya oturma izni alması gerekmektedir. Almanya oturum izni alındıktan sonra tekrardan bir çalışma iznine gerek duyulmamaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Almanya İşçi Vizesi Şartları Nelerdir?

Almanya işçi vizesi ile Almanya’da herhangi bir işte çalışılabilmektedir. Almanya işçi vizesi şartlarının başında nitelikli işlerde çalışmak için resmi bir eğitimin tamamlanmış olması gelmektedir.

Almanya işçi vizesi, ulusal vize kapsamına girmekte ve ilk etapta 3 aylık süre ile ve bazı durumlarda 1 yıla kadar verilmektedir.

Almanya işçi vizesine başvurmak için Almanya’dan geçerli bir iş teklifi veya iş daveti olmadan vizeye başvuru yapılamamaktadır.

Almanya’ya İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya işçi vizesi almak için öncelikle Almanya’dan geçerli bir iş teklifi veya iş daveti gerekmektedir. İş teklifi aldıktan sonra Almanya işçi vizesi başvurusu için gerekli evrakların hazırlanması ve vize yetkili merkezi olan İDATA’dan randevu almak gerekmektedir.

Vize randevu tarihi geldiğinde gerekli evrakların teslimi, biyometri işlemlerinin tamamlanması ve vize harç ücretinin ödenmesi ile başvuru aşaması tamamlanmaktadır.

Vize başvurusu normal koşullarda başvuru işleminin tamamlanmasından sonra 3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır, bazı durumlarda başvurunun sonuçlanması daha uzun sürebilmektedir.

Almanya İşçi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya işçi vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport: Pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik özellikli ve 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopisi: Kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın 2 adet fotokopisi gerekmektedir.
 • Almanya işçi vizesi başvuru formu: Almanya işçi vizesi başvuru formu gerçeğe uygun bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Almanya vize talep dilekçesi: Seyahat amacı açıklanmalıdır.
 • Özgeçmiş (CV): Özgeçmiş doğru bilgilerle doldurulmalıdır.
 • Ön onay belgesi: Federal İş Ajansı/Uluslararası Yerleştirme Merkezi (ZAV) tarafından ön onay belgesi alınmalıdır.
 • Mesleki yeterliliği belgeleyen dökümanlar: Yüksekokul diplomaları, meslek eğitimi sertifikaları gibi dökümanlarla mesleki yeterlilik belgelenmelidir.
 • Mesleki deneyimleri kanıtlayan belgeler: Çalışma belgesi, karne veya diploma, barkodlu SGK hizmet dökümü gibi belgelerle sunulmalıdır.
 • Türkiye’deki işveren tarafından yazılmış onay yazısı: Onay yazısında işçinin yurt dışında görevlendirildiğine dair olmalı ve işçinin EUR olarak maaşı da belirtilmelidir.
 • Almanya seyahat sağlık sigortası: 30.000 EUR teminatlı ve iş sözleşmesinin başlangıç tarihine kadar olmalıdır.
 • Almanya’dan geçerli bir iş teklifi veya iş daveti: İş daveti üzerinde Almanya’da çalışılacak işin belirtilmesi ve kesinliği açısından önemlidir.

İşçi olarak Almanya vizesi için gerekli evraklar tamamlandığında başvuru sürecinin olumlu sonuçlanma ihtimali artmaktadır.

Almanya İşçi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya işçi vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
Almanya işçi vize harcı100 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma60 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık ücreti80 EUR
Toplam280 EUR

Almanya İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya işçi vizesi başvuru işleminin tamamlanması ardından 3 aya kadar sonuçlanmaktadır ancak bazı koşullarda başvurunun sonuçlanması daha uzun sürebilmektedir.

Almanya İşçi Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya işçi vizesi başvurusu, Almanya vizesi aracı firması olan İDATA’ya yapılmaktadır. Vizem.net Almanya vize başvurularında akredite acente olarak danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir.

Almanya Konsolosluğuna İşçi Vizesi için Başvuru Yapılabilir Mi?

Hayır, Almanya Konsolosluğuna işçi vizesi için başvuru yapılmamaktadır.

Almanya İşçi Vizesi Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Almanya işçi vizesi randevu alma işlemi İdata aracı kurumu üzerinden online olarak alınabilmektedir.

Almanya işçi vizesi randevusu almak için öncelikle hangi seyahat amacı için randevu almak istenildiği belirtilmelidir. Online randevu almak için sorulan sorular yanıtlandıktan sonra ve bilgi bölümü tamamlandıktan sonra sistem üzerinden ücret karşılığında randevu numarası alınmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurularda en yakın randevu tarihi Almanya vize danışmanları tarafından yapılmaktadır.

Bilgi için: 0850 2411 868

İşçi Vizesinin Almanya’da Sağladığı Haklar Nelerdir?

İşçi vizesinin Almanya’da sağladığı haklar oldukça geniştir. Almanya’da yaşamak için oturum izni, çalışma izni gibi gerekli tüm hakları sağlamaktadır. Almanya işçi vizesi ile belirli bir süre Almanya’da kaldıktan sonra yerleşim izni olarak da bilinen daimi oturma izni, alınabilmektedir. Daimi oturum izni alabilmek için Federal İş Kurumu tarafından onaylanmış bir işte en az 5 yıl çalışıldığı ve ileri düzeyde Almanca bilindiğinin kanıtlanması gerekmektedir.

İşçi Vizesi ile Almanya’da Mevsimlik İşçi Olarak Çalışılabilir Mi?

İşçi vizesi ile Almanya’da mevsimlik işçi olarak çalışılabilmektedir. Almanya işçi vize süresini işveren ile yapılan sözleşme süreci belirlemektedir. Almanya’da mevsimlik işçi olarak çalışmak için Almanya sözleşmeli işçi vizesi alınabilmektedir.

Türk İşçi Vizesi ile Almanya’da Alım Yapan Türk Firmalar Hangileridir?

Almanya Türk işçi alımı ancak Türk çalışanların deneyim ve becerilerine uygun bir iş teklifinin Almanya’da faaliyet gösteren bir firma tarafından alınması ile yapılabilmektedir. Ayrıca Almanya’da faaliyet gösteren Türk şirketleri işçi alımı için genellikle Türk işçileri tercih etmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: