almanya işçi vizesi

Almanya İşçi Vizesi Başvuru Merkezi

Bir meslek dalında eğitim alan ya da bu konuda ustalık belgesi gibi yeterlilik belgesine sahip olan T.C vatandaşları belirli meslekler için Almanya işçi vizesi alabilmektedir. Bu vize türü D tipi (ulusal vize) statüsünde olup Almanya’da en az 6 ay bulunmayı sağlar. Bu süre boyunca işine adapte olan ve burada kalmak isteyen işçiler en yakın göçmenlik bürosuna hizmet dökümleri ve işveren ile arasındaki sözleşmeleri beyan ederek oturum iznine başvurabilirler.

Almanya Sözleşmeli İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya sözleşmeli işçi vizesi alabilmek için bazı koşulların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Öncelikle icra edilen meslek alanının Almanya Federal Cumhuriyeti’nin mesleki tanıma sistemince kabul edilip edilmediği kontrol edilmelidir. Almanya’daki yetkili makam, mesleki kalifikasyonun Alman mesleki kalifikasyonuyla karşılaştırır. Bu karşılaştırma yapılırken mesleki deneyim ve diğer nitelikler dikkate alınır. Bazı meslek grupları için temel düzeyde Almanca bilgisi aranabilmektedir. Değerlendirme sonunda mesleki yeterliliğin Almanya’da geçerli olup olmadığı belirlenir.

Denklik alındıktan sonra Türkiye’deki Almanya konsoloslukları aracılığı ile ulusal vize başvurusu yapılır. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda tüm süreç deneyimli danışmanlar ve saha ekibi tarafından yönetilir. Başvuru en kısa sürede sonuçlandırılır.

Almanya İşçi Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya işçi vizesi D tipi vize türüdür. Mesleki yeterlilik belgesi ile D vizesi için gerekli belgelerin hazırlanmasıyla başvuru yapılabilir. Mesleki denklik başvuruları için aşağıdaki belgeler ayrıca hazırlanmalıdır.

  1. Pasaport
  2. Kadınlar için evlilik cüzdanı (soy isim evlilik yolu ile değiştiyse)
  3. Özgeçmiş
  4. Mesleki yeterlilik belgesi
  5. Bu mesleğin icra edildiğine dair hizmet belgesi
  6. Diğer nitelikler
  7. İş başvuruları ve mülakat daveti
  8. Çalışma vizesi başvuru kanıtı
  9. Niyet mektubu

Almanya İşçi Vize Ücretleri Ne Kadardır?

HizmetlerÜcretleri
Form ve Dilekçe15 EUR
Randevu Alma10 EUR
Vize Harçları100 EUR
Acente Hizmeti60 EUR
Seyahat Sigortası*60 EUR
İş Bulma Danışmanlığı**2600 EUR
Toplam185 EUR

* Seyahat sigortası D tipi vizelerde 6 aylık olup iş teklifi alındıysa genelde işveren tarafından yapılmaktadır.

** İş Bulma Danışmanlığı dahilinde mesleki denklik için 600 EUR Almanya Federal Mesleki Eğitim Enstitüsüne yatırılmaktadır. Denklik alındıktan sonra mesleki kalifikasyona uygun başvurular deneyimli danışmanlarımız aracılığı ile yapılmaktadır. İş teklifi alındıysa danışmanlık almaya gerek yoktur.

Paylaş: