Almanya Davetiye Vizesi

Almanya'ya Davetiye ile Gitmek: Almanya Davetiye Vizesi

Almanya davetiye vizesi diye bir vize türü olmamakla birlikte Almanya’ya kısa süreli (C tipi) vize başvurusu yaparken Almanya’da yaşayan aile, arkadaş, akraba gibi kimseler tarafından yazılan davet mektubu ve bu mektubun vizeye başvuracak kişiye kargolanması ile vize başvurusu yapılmaktadır.

Almanya vize davetiyesinde başvuran kişinin Almanya’da izin verilenden daha fazla kalmayacak sorumlu bir kişi olduğu beyan edilmektedir. Ayrıca, Almanya vize davetiyesini yazan kişiyle başvuruyu yapan kişinin bir ilişkisi olduğunun ve güvenilir bir bilgi kaynağı olduğunun kanıtlanması gerekmektedir.

Davet Mektubu Almanya Vizesi için Şart Mıdır?

Davet mektubu Almanya vizesi için şart değildir ancak Almanya ziyaret vizesi ve Almanya iş vizesi için gerekli bir belgedir. Almanya vizesi için davet mektubu vize alma şansını arttırmaktadır.

Almanya Davet Mektubu ile Vize Almak Kolay Mıdır?

Evet, Almanya davet mektubu ile vize almak gerekli belgeler doğru beyanlarla hazırlanıp tam bir şekilde teslim edildiği takdirde kolaydır. Almanya’dan vize için davetiye vize sürecini kolaylaştırabilmektedir.

Almanya Vize Davetiyesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya vize davetiyesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Taahhüt beyan formu: Mümkün olduğunca eksiksiz, doğru ve okunaklı bir şekilde doldurulmalıdır.
 • VIS’de uygulama verilerinin saklanması ve kullanılmasına ilişkin talimat formu: Gerçeğe uygun bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Taahhüt beyanına ek beyan formu: İmzalanmadan önce randevuya getirilmelidir.
 • Finansal doküman: Kişinin gelir ve birikimlerini kanıtlar nitelikte olmalıdır.
 • Geçerli bir pasaport: Seyahat sonrasında da en az 3 ay geçerli olmalıdır.
 • Kimlik kanıtı belge: Kişinin vatandaşı olduğu ülkenin kimlik kartı veya pasaportu sunulmalıdır.
 • Almanya sağlık sigortası: Yasal sağlık sigortası planına gönüllü üyelik veya varsa özel sağlık sigortası primlerinin tutarı sunulmalıdır.

Almanya Davetiyesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Almanya davetiyesi C tipi vizeler için 6 ay D tipi ulusal vizeler için 5 yıldır. Bu süre zarfında davetiye kullanılmazsa davet gönderen taraf yeniden davetiye almalıdır.

Almanya’ya Davetle Nasıl Gidilir?

Almanya’ya davetiye ile gitme eğer iş gibi bir sebeple gidilecek ise karşı kurum tarafından; iş için gidilmeyecek ise konaklanacak aile, arkadaş, akraba tarafından resmi onaylı bir davetiye yazılmalı ve davetiyenin aslı Türkiye’ye kargolanmalıdır. Almanya’ya davetli olarak gitmek için Almanya vizesine davet mektubu ve diğer gerekli evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Almanya’ya davetle gitmek için vize başvurusu yapacak kişi vizem.net’ten danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Almanya’dan Vize için Davetiye Nasıl Alınır?

Almanya’dan vize için davetiye almanın en kolay yolu Almanya’da yaşayan bir tanıdığın bulunmasıdır. Almanya vize için davetiyeyi almak için orada yaşayan tanıdık kişiyle iletişime geçip davetiye mektubu yazması istenebilir.

Almanya vize davetiyesi, iş için alınacaksa Almanya vize davetiyesi istek mektubu gönderilerek karşı taraftan davetiye istenebilmektedir.

Almanya’dan gelen davetiyenin, kişinin Almanya’daki tanıdığı ile birbirini nasıl tanıdığı ve hangi yerlerin ziyaret edilmesinin planlandığı hakkında ayrıntılı bilgi içermesi gerekmektedir.

Almanya’dan Davetiye Kaç Günde Gelir?

Almanya’dan davetiye kargo ile ortalama 14 günde Türkiye’ye gelmektedir.

Almanya’dan Davetiye Nasıl Gönderilir?

Almanya’dan davetiye göndermek için öncelikle davet mektubunun gerekli bilgileri içerdiğinden emin olunmalıdır ve Almanya’dan Türkiye’ye davetiye yollarken belgenin aslının kargolanması gerekmektedir. Almanya vize davetiyesi fotokopisi vize başvurularında kabul edilmemektedir. Almanya’dan Türkiye’ye davetiye yollamak vize başvuru sahibi davetiye ile vize alacaksa, vize alımında en büyük adımlardan biridir.

Almanya’dan Davetiye Gönderme Şartları Nelerdir?

Almanya’dan davetiye gönderme şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Bizzat görüşmek için randevu: Taahhüt beyanı yalnızca şahsen ve önceden rezerve edilmiş bir randevu ile gönderilebilmektedir.
 • Ziyaretçinin Almanya’da kısa bir süre kalması: Yazılan davetiyede ziyaretçinin Almanya’ya giriş-çıkış tarihleri belirtilmelidir.
 • Yeterli gelir veya birikim: Almanya’ya yapılan ziyaretten doğabilecek her türlü masrafı kişinin kendi gelirinden veya tasarrufundan ödeyebilmesi gerekmektedir. Kişinin ne kadar geliri olduğuna, birikimi veya sabit mevduat hesaplarında ne kadar tutarı olduğuna ve kaç misafir davet etmek istediğine göre değerlendirilmektedir.
 • Berlin’de ikamet: Beyanı bir şirket, dernek veya başka bir tüzel kişilik yaparsa, tüzel kişiliğin Berlin’de kayıtlı ofisi olması gerekmektedir.
 • Geçerli ikamet unvanı: Almanya’daki kişinin davet mektubu gönderebilmesi için oturum izninin veya yerleşim izninin olması gerekmektedir. Davetiyeyi gönderen kişinin ikamet unvanının, Almanya’ya davet edilen kişinin Almanya’da kaldığı süreden daha uzun süre geçerli olması gerekmektedir.

Almanya’dan Türkiye’ye davetiye göndermek için herhangi farklı bir şart bulunmamaktadır.

Almanya Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Almanya vizesi için davet mektubunun elçiliğin adı, büyükelçiliğin adresi ve telefon numarası, başvuru sahibinin adı ve pasaport numarası, başvuru sahibinin ikamet ettiği ülke, adresi ve telefon numarası, başvuru sahibini davet eden kişinin adı ve iletişim bilgileri, ziyaretin tarihleri ve nedeni, ziyaretin güzergahı, ziyaretin ilişkisini ve nedenini kanıtlayan ekler, kapanış konuşması, başvuranı davet eden kişinin imzası gibi belirli bilgileri içermesi gerekmektedir.

Almanya davetiye dilekçesi için seyahat konaklama durumuna ait belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Konaklama rezervasyonları veya Almanya’daki davet eden kişinin Yabancılar Dairesinden ya da bağlı bulundukları belediye kurumlarından hazırlattığı onaylı davetiyenin geçerli aslının ve fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Almanya davetiye formunda masrafların karşılanacağına dair resmi bir davetiye ibraz edilemez ise, davet eden kişi tarafından yazılacak Almanca düz bir davetiye dilekçesi ile kimlik, ikamet veya oturum belgelerinin sunulması gerekmektedir.

Almanya Davet Mektubu ile Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya davet mektubu ile vize başvurusu İdata aracı kurumuna yapılmaktadır.

C tipi ve D tipi Almanya vize başvurusu İdata yetkili kurumu aracılığıyla yapılmaktadır.

Vizem.net Almanya vize başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Davet Mektubu ile Almanya Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Davet mektubu ile Almanya vizesi randevusu, standart Almanya C tipi vize randevusu alma ile bir fark olmadan, Almanya vizelerinde yetkili aracı kurum olan İdata’nın internet sitesinden başvuru bilgileri, kişisel bilgiler, ek hizmetler ve ödeme işlemleri tamamlandıktan sonra alınabilmektedir.

Almanya Davet Mektubu ile Alınabilen Vize Türleri Nelerdir?

Almanya davet mektubu ile alınabilen vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya ziyareti vizesi: Davet mektubunun Almanya’daki aile, akraba veya arkadaş tarafından yazılması gerekmektedir. Davet mektubu kişinin Almanya’da kaldığı tarihleri, kalacağı yeri, masraflarının nasıl karşılanacağı gibi bilgileri içermesi gerekmektedir.
 • Almanya arkadaş ziyareti vizesi: Davetiyenin başvuru sahibinin Almanya’daki arkadaşı tarafından yazılması gerekmekte olup başvuru sahibinin kalacağı adres, ziyaret amacı, ziyaret tarihleri ve davet edilen kişi bilgilerinin kesinlikle davetiyede yer alması gerekmektedir.
 • Almanya misafir vizesi: Almanya’daki aile, akraba veya arkadaş tarafından yazılıp başvuru sahibinin kalacağı adres, ziyaret amacı, ziyaret tarihleri ve davet edilen kişi bilgilerinin davet mektubunda sunulması gerekmektedir.
 • Düğün için Almanya vizesi: Davet mektubunda kişinin neden ziyaret etmek için Almanya’ya gittiğinin belirtilmesi gerekmektedir. Kişinin ziyaretinin tarihleri yazılmalı ve oradayken Almanya’dan davet mektubunu yazan kişi ile birlikte ne yapılacağı açıklanmalıdır. Davetiyede düğün tarihi, yeri gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir. Ayrıca, başvuru sahibi ve davet mektubunu yazan kişinin ilişkilerini de kanıtlamaları gerekmektedir.
 • Almanya ticari vize: Kişiyi davet eden kuruluşun bizzat bir mektup göndermesi gerekmektedir. Mektupta ticari amacın, tarihlerin ve programın belirtilmesi gerekmektedir. Davetiyenin kişiye tam ismiyle gönderilmesi gerekmektedir.
 • İş vizesi Almanya: Almanya’da ziyaret edilecek şirketten davet mektubuna sahip olunması gerekmektedir. Yönetici veya müdür gibi Alman işinden sorumlu kişi, ziyaretçi kişiyi resmi olarak Almanya’ya davet etmelidir. Ziyaretin sebebinin şirketlerin bir iş ilişkisine sahip olması veya gelecekte birlikte iş yapmak için bir anlaşma imzalamak istenmesi gibi bilgilerin belirtilmesi gerekmektedir. Alman işletmesinin, kişinin Almanya’da ne kadar kalacağını ve o günler için seyahat programını da belirtmesi gerekmektedir. Güzergah, iş toplantıları, ofis veya fabrika ziyaretleri gibi bilgilerin davetiyede belirtilmesi gerekmektedir.
 • Almanya fuar vizesi: Kişiyi davet eden kuruluşun bizzat bir mektup göndermesi gerekmektedir. Davetiyede fuar tarihlerinin ve güzergahının bulunması gerekmektedir. Ayrıca, gönderilen kişinin tam adı ile birlikte kişiye özel olarak gönderilmesi gerekmektedir, kuruma gönderilen davet mektupları Alman Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

Almanya Ticari Vize Davet Mektubu Örneği Nasıldır?

Almanya ticari vize davet mektubunun, kişiyi davet eden kuruluş tarafından bizzat gönderilmesi gerekmektedir. Davetiyeyi gönderen firmanın ünvanı, adresi, vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri, şirketteki görevi, şirket bilgileri, seyahat süresi, seyahatin amacı ve masrafların nasıl karşılanacağına dair bilgilerin dosyada yer alması gerekmektedir. Almanya ticari vize davetiye örneğinin, gönderilen kişinin tam adı ile birlikte kişiye özel olarak gönderilmesi gerekmektedir.

Uygun formatta sunulmayan ticari davetiyeler başvuru değerlendirme süresini uzatabileceği gibi olumsuz sonuçlanmasına da sebep olabilmektedir.

Almanya’dan Akraba Daveti Mektubu Örneği Nasıldır?

Almanya’dan akraba daveti mektubunun kesinlikle alınması gerekmektedir çünkü Alman Elçilikleri kısa süreli vizeyi kişinin akrabalarının yanına kalıcı olarak taşınmak istediği şüphesiyle reddedebilmektedir.

Başvuru sahibinin zamanında geri döneceğini kanıtlamak için istedikleri herhangi bir belgeyi ve davet mektubunu göndermesi gerekmektedir. Ziyaret edilen akrabanın davet mektubunu yazması gerekmektedir.

Davet mektubunu yazan akrabanın, başvuru sahibinin ziyaret için neden Almanya’ya gittiğini belirtmesi gerekmektedir. Ziyaretin tarihlerini yazılmalı ve kişi oradayken birlikte ne yapılacağının açıklanması gerekmektedir. Ayrıca, davet mektubunu yazan ve başvuru sahibi arasındaki ilişkinin doğum belgeleri gibi evraklarla kanıtlanması gerekmektedir.

Almanya’dan Akraba Daveti Mektubu Örneği
Almanya’dan Akraba Daveti Mektubu Örneği

Davetiye ile Almanya’ya Gitmek için Gerekli Diğer Evraklar Nelerdir?

Davetiye ile Almanya’ya gitmek için gerekli diğer evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya vize dilekçesi: Alman talep vize dilekçesi gerçeğe uygun beyanlarla ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Almanya vizesi için biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde, 45 mm yüksekliğinde ve 2 adet olmalıdır.
 • Almanya vize taahhütname: Almanya vizesinin bittiği tarih itibariyle kişinin kendi ülkesine dönüş yapacağını garantileyen bir belge sunulmalıdır.
 • Almanya seyahat sağlık sigortası: Sağlık sigortası Almanya’da bulunulacak tarihleri kapsamalı ve en az 30.000 EUR teminatlı olmalıdır.
 • Geçerli bir pasaport: Seyahat sonrasında da en az 3 ay geçerli olmalıdır.
 • Almanya vize başvuru formu: Almanya vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeğe uygun bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Nüfus kaydı güncel tarihli olmalı ve anne-baba bilgilerini içermelidir.
 • Uçak bileti rezervasyonu: Ulaşım rezervasyonları gidiş-dönüş tarihleri belirtilmelidir.
 • Mesleki belgeler: Kişinin mesleğini kanıtlayan nitelikte belgeler sunulmalıdır.
 • Pasaport fotokopisi: 2. sayfanın ve vize sayfalarının fotokopisi, varsa eski vizelerin fotokopisi sunulmalıdır.

Herhangi bir belgenin eksik olması durumunda Almanya vize başvurusu kabul edilmeyebilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: