Almanya'da Eğitim Almak

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Almanya'da Hangi Eğitimleri Alabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’da alabilecekleri eğitim kategorileri aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya’da dil eğitimi
 • Almanya’da lisans eğitimi
 • Almanya’da ön lisans eğitimi
 • Almanya’da yüksek lisans eğitimi
 • Almanya’da meslek eğitimi
 • Almanya’da doktora eğitimi

Almanya’da ortaöğretim, yabancı uyruklu öğrencilere Almanya devlet okullarında 1 akademik yıldan daha uzun süreli verilmemektedir.

Almanya’da Meslek Eğitimi Almak Mümkün Müdür?

Yabancı uyruklu kişilerin Almanya’da mesleki eğitim almaları mümkündür. Kişinin mesleki ve kişisel becerilerini geliştirebileceği Almanya mesleki eğitim kursları, farklı alanlarda yaklaşık 350 devlet tarafından tanınan mesleki eğitim vermektedir. Almanya mesleki eğitim kursları, birçok farklı meslek dalında nitelikli eleman yetiştirmek için teknik ve geliştirilmiş eğitim olanakları sunmaktadır.

Almanya Mesleki Eğitim için Gerekenler Nelerdir?

Mesleki eğitim amacıyla Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin, mesleki eğitim vizesi almaları gerekmektedir. Almanya mesleki eğitim vizesi, kişilerin ilgilendikleri meslek dalıyla ilgili Almanya’da özelleştirilmiş ve geliştirilmiş teknik eğitim almaları için başvurmaları gereken, uzun süreli bir ulusal vize türüdür.

Mesleki eğitim imkanları açısından çeşitli seçeneklerin bulunduğu Almanya’da mesleki eğitim vizesi, ilgili eğitim programına göre 2 veya 4 yıl süreyle verilmektedir.

Vizem.net, Almanya mesleki eğitim vizesine başvuracak kişiler için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Almanya’da İngiliz Dil Eğitimi Alınabilir Mi?

Almanya’da İngilizce dil eğitimi alınabilecek çok sayıda kurum bulunmaktadır. Almanya’da İngilizce dil eğitimi ücretleri, eğitim programının seviyesi ve süresine bağlı olarak 580 Euro ile 10.300 Euro arasında değişmektedir. Almanya’da bulunan İngilizce dil okullarının haftalık ders süresi en az 15 saat olarak belirlenmiştir ve haftada en az 20 ders verilmektedir.

Almanya’da İngilizce dil eğitimi alan öğrencilere; başlangıç, orta seviye ve ileri seviye olmak üzere dinleme, konuşma, yazma ve okuma becerileri kazandırılmaktadır. Almanya’da İngilizce dil eğitimi programlarının ortalama süresi 3 ile 12 ay arasında değişebilmektedir. Almanya’da genel İngilizce eğitimi veren ve haftalık 15 saat ders saati içeren programlarda, toplam eğitim süresi 4 hafta olabilmektedir.

Almanya’da Almanca Eğitimi Alınabilir Mi?

Almanya’da devlet destekli birçok kurumda yabancı uyruklu öğrenciler için ücretsiz Almanca eğitimi sağlanmakta, aynı zamanda herhangi bir eğitim programına kayıt olan öğrencilere hazırlık sınıfında ücretsiz Almanca eğitimi verilmektedir. Almanca eğitim veren tüm Almanya kurumlarında temel ve ileri seviye Almanca becerisi kazandırılmaktadır. Almanya’da bulunan Almanca dil eğitimi kurumlarının ortalama ders saati en az 20 saat olarak belirlenmiştir.

Birçok farklı şehirde dil eğitimi alınabilen Almanya’da, Almanca eğitimi veren bir kurumun ortalama ücreti, eğitim süresine ve kurumun bulunduğu lokasyona bağlı olarak 650 Euro ile 4600 Euro arasında değişmektedir. Almanya’da dil eğitiminin ortalama süresi; genel Almanca eğitimi için 6 ile 8 hafta, ileri seviye Almanca eğitimi için 6 ile 12 ay arasında değişmektedir.

Almanya’da Dil Eğitimi için Gereken Vize Türü Nedir?

Almanya’da dil eğitimi almak için gereken vize türü Almanya dil eğitimi vizesidir.

Almanya’da devlet tarafından tanınmış bir dil okuluna kabul edilen öğrencilerin, eğitim kabul belgesi ile birlikte gerekli evrakları eksiksiz şekilde hazırlayarak Almanya dil okulu vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Almanya’da Tiyatro Eğitimi Alınabilir Mi?

Almanya’da tiyatro ve oyunculuk eğitimi veren birçok eğitim kurumu ve sanat merkezi bulunmaktadır. Yetişkinler için Türk ve Alman tiyatro pratiklerinin birleştiren birçok kurs olanağının bulunduğu Almanya’da, KomediaTurk, Theater28 ve Actors Company Berlin Türkçe tiyatro eğitimi veren kurumlar arasında yer almaktadır.

Almanya’da tiyatro eğitimi veren kurumlarda; oyunculuk temel eğitimi, şan ve solfej, sanat tarihi, rol, reji, fonetik ve dramaturji gibi dersler verilmektedir. Almanya’da tiyatro eğitiminin ortalama ücretleri 960 Euro ile 10.200 Euro arasında değişmektedir. Tiyatro eğitimi veren Almanya kurumlarının ücretleri; tiyatro yazarlığı, oyunculuk, drama eğitmenliği ve tiyatro pedagojisi gibi programlar için farklılık gösterebilmektedir.

Almanya’da tiyatro eğitimi veren kurumların eğitim süresi 1 yıl ile 3 yıl arasında değişmekte ve öğrencilerin haftalık ortalama 16 saat ders almaları gerekmektedir.

Almanya’da Paramedik Eğitimi Alınabilir Mi?

Almanya’da paramedik eğitimi alınabilmektedir ve ortalama ücreti aylık 200 Euro’dur. Almanya’da paramedik eğitimi alan öğrencilere genel araştırma uygulaması, sağlık bilimleri ve acil durum uzmanlığı gibi dersler verilmektedir.

Almanya’da sağlık görevlisi olarak çalışmak için parademik eğitimi alınması gerekmektedir. Son yıllarda sağlık personeli istihdamına önem veren Almanya parademik alımı için ortalama 3 yıl süren paramedik eğitiminin tamamlanmasını beklemektedir.

Almanya’da Din Eğitimi Nasıldır?

Almanya’da din eğitimi veren farklı yükseköğretim kurumlarında; Budist çalışmaları, ekümenik çalışmalar, Yahudi teolojisi, ilahiyat çalışmaları ve kültürlerarası teoloji gibi yüksek lisans programları bulunmaktadır.

Almanya’da din eğitimi veren kurumların ortalama eğitim süresi 1 ile 2 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Almanya’da teoloji eğitimi veren yükseköğretim kurumlarının yüksek lisans programlarında ortalama dönem ücreti 3000 Euro’dur.

Almanya’da Özel Eğitim Çalışmaları Nelerdir?

Almanya’da özel eğitim çalışmaları; zihinsel, duygusal ve bedensel olarak özel ilgiye ihtiyaç duyan bireylere yönelik pedagojik eğitim programları ile yürütülmektedir. Almanya’da özel eğitim çalışmaları, katılımcılarının; özel ihtiyaçlar psikolojisi, kapsayıcı eğitim ve öğretim, tıbbi bilimler ve özel ihtiyaç alanları gibi konularda gelişimini desteklemektedir. Almanya’da özel eğitim çalışmaları üzerine 2 ve 4 yıllık birçok lisans ve yüksek lisans programı bulunmaktadır.

Almanya’da Kaynaştırma Eğitimi Nasıldır?

Almanya’da kaynaştırma eğitimi; farklı özel eğitim ihtiyaçlarına, farklı cinsiyetlere, yaşlara ve ekonomik düzeylere sahip bireylerin çeşitliliğine odaklanan bir eğitim türüdür. Almanya’da kaynaştırma eğitimi ile çeşitliliklerden beslenilerek bireylerin tam potansiyellerine ulaşmaları ve aktif çalışma hayatına kazandırılmaları sağlanmaktadır. Almanya’da kaynaştırma eğitimi kapsamındaki öğrenme ve eğitim uygulamaları, her bireyin özel ihtiyaçlarına göre planlanmaktadır.

Almanya’da Eğitim Ücretleri Ne Kadardır?

Almanya’da farklı eğitim seviyeleri için ortalama ücret aralıkları aşağıda listelenmiştir.

 • Lisans eğitimi için Almanya’da bulunan devlet kurumların yıllık ortalama harç ücreti 200 Euro ile 500 Euro arasında değişmektedir.
 • Almanya hazırlık dil kurslarının ortalama ücreti 3000 Euro ile 5000 Euro arasında değişmektedir.
 • Mesleki ve teknik alanlarda eğitim görmek isteyen kişilerin ödemesi gereken ortalama ücret 3000 Euro’dur.
 • Özel Alman üniversitelerinde lisans programlarının yıllık ücreti, 26.000 Euro’ya kadar ulaşabilmektedir.
 • Almanya devlet üniversitelerinde yüksek lisans programlarının kayıt ücreti 8000 Euro ile 16.000 Euro arasında değişmektedir.
 • Almanya’da bulunan özel eğitim kurumlarında yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişilerden dönem başına 40.000 Euro’ya varan ücretler talep edilebilmektedir.
 • Almanya’da devlet okullarında doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin dönem başı ortalama 300 Euro harç ödemeleri gerekmektedir.

Uzun süreli eğitim vizesi alarak lisans, yüksek lisans, doktora, dil okulu ve mesleki eğitim gibi programlar kapsamında Almanya’da eğitim görmek mümkündür.

Almanya’da Yüksek Lisans Fiyatları Ne Kadardır?

Almanya’da yüksek lisans programı ücretleri aşağıda listelenmiştir.

 • Freiburg Üniversitesi, yüksek lisans programları ücreti ortalama 2800 Euro’dur.
 • Tübingen Üniversitesi’nde yüksek lisans programlarının ücretleri ortalama 3000 Euro’dur.
 • Berlin Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi ücreti 1200 Euro’dur.
 • Bonn Üniversitesi’nin yüksek lisans öğrenim ücreti 575 Euro’dur.
 • Hiedelberg Üniversitesi’nin yüksek lisans programları için belirlediği ücret, 380 Euro’dur.
 • Stuttgart Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin ödemeleri gereken ücret 1500 Euro’dur.

Almanya’da İngilizce Eğitimi Fiyatları Ne Kadardır?

Almanya’da İngilizce dil eğitiminin ortalama ücretleri aşağıda listelenmiştir.

 • F+U Academy of Languages Heidelberg İngilizce kursunun ortalama ücretleri, İngilizce eğitiminin seviyesine göre 380 Euro ile 1040 Euro arasında değişmektedir.
 • Victoria Dil Okulları’nın İngilizce yaz kursu ücreti aylık 500 Euro’dur.
 • Berlin’de bulunan Alpadia Eğitim Kurumları’nın İngilizce kurs ücreti aylık 640 Euro’dan başlamaktadır.
 • Linguu eğitim kurumunun 1 haftalık İngilizce dil kursu ücreti 550 Euro’dur.
 • BWS Germanlingua’nın İngilizce kurs ücreti aylık ortalama 1040 Euro’dur.

Almanya’da farklı seviyeler için eğitim seçenekleri sunan birçok İngilizce kursu ve dil okulu bulunmaktadır. Başlangıç, orta ve ileri seviye eğitim veren tüm Almanya dil okulu fiyatları, kurumun haftalık ders saatine ve eğitimin toplam süresine göre değişiklik göstermektedir.

Almanya Yaz Okulları Fiyatları Ne Kadardır?

Almanya yaz okullarının ortalama ücretleri aşağıda listelenmiştir.

 • RWTH Aachen Üniversitesi’nin yaz okulu ücreti ortalama 5400 Euro’dur.
 • CIEE Global Enstitüsü, yaz okulu ücretleri 3500 Euro ile 9000 Euro arasında değişmektedir.
 • Berlin Teknik Üniversitesi’nin yaz okulu ücreti ortalama 980 Euro’dur.

Almanya’da Eğitim Alınırken Çalışılabilir Mi?

Almanya’da özel kurumlarda veya devlet kurumlarında eğitim alınırken çalışmak mümkündür. Almanya’da 3 aydan daha uzun süreli eğitimler için bir eğitim kurumuna kayıt yaptıran öğrencilerin, haftada 20 saati aşmamak şartı ile çalışma hakkı bulunmaktadır.

Almanya’da Eğitim Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya’da eğitim almak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya eğitim vizesi
 • Almanya eğitim kurumundan alınan kabul ve eğitim planı belgesi
 • En az B1 seviyesinde Almanca veya İngilizce dil sertifikası
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Sponsorluk belgesi veya burs sertifikası
 • Motivasyon mektubu
 • Diploma ve ayrıntılı özgeçmiş

Almanya Staj Programları Nelerdir?

Almanya staj programları aşağıda listelenmiştir.

 • Erasmus staj programı
 • Almanya Au Pair programı
 • Ausbildung programı

Almanya, mesleki deneyim ve kültürlerarası birikim kazanmak isteyen uluslararası öğrenciler için birçok farklı alanda staj programı sunan ülkeler arasında yer almaktadır. Almanya’da eğitimleriyle bağlantılı bir alanda Erasmus stajı yapmak isteyen öğrencilerin Almanya Erasmus staj vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Almanya’da Erasmus stajı, en az iki ay, en fazla 12 ay süreyle yapılabilmektedir.

Almanya’da dil becerisi kazanmak ve farklı kültürleri deneyimlemek isteyen kişiler, Almanya Au Pair vizesi alarak Alman bir ailenin yanında 6 - 12 ay boyunca konaklayabilmektedir. Au Pair değişim programıyla yabancı uyruklu vatandaşların bir Alman ailenin yanında konaklayarak ailenin ev işlerine yardımcı olmaları ve çocuklarına bakmaları gerekmektedir.

Almanya’da Maaşlı Staj Yapılabilir Mi?

Evet, Almanya’da maaşlı staj yapılabilmektedir. Almanya’da staj yapan kişilerin saat başına aldığı en düşük ücretin 8,50 Euro olması gerekmektedir. Ausbildung isimli mesleki eğitim programıyla öğrenciler, ilgili oldukları alanda çeşitli işlere yönlendirilmekte ve Almanya’da 3 sene boyunca ücretli olarak çalışabilmektedirler.

300’den fazla meslek alanını kapsayan Ausbildung programı, öğrencilere mesleki deneyim kazandıran Almanya staj programları arasında yer almaktadır. İkili Ausbildung olarak bilinen programda öğrenciler, haftada 3-4 gün çalışarak maaş alabilmektedirler.

Almanya Eğitim Danışmanlığı Ücreti Nedir?

Almanya eğitim danışmanlığı ücreti, kayıt yaptırılacak eğitim programı ve vize türüne bağlı olarak 80 Euro ile 490 Euro arasında değişmektedir. Yurtdışı eğitim danışmanlığı Almanya içerisinde bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmak isteyen kişileri, ilgili kurum ve başvuru süreçleri hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: