Almanya İş Arama Vizesi

Almanya İş Arama Vizesi Başvuru Süreci 2023

Almanya İş arama vizesi, 90 günden 6 aya kadar bir süreyle Almanya’da kalıp Almanya’da faaliyet halinde olan firmalarda iş aramak için alınması gereken bir vize türüdür. Almanya iş bulma vizesi, D tipi (Ulusal Vize) kategorisindedir.

Almanya’nın 1999 yılından bu yana işsizlik seviyesinin en az olduğu yıl 2019 yılıdır. 2019 yılında Almanya’da işsizlik oranı %3,14 olarak açıklanmıştır. 2020 yılında Almanya’da yürürlüğe giren yeni Göçmen Yasası düzenlemesi ile Almanya iş arama vizesi sahiplerine ülkede kaldıkları süre boyunca haftada 10 saate kadar çalışabilme imkanı tanınmıştır.

Almanya iş arama vizesi alabilmek için bu vize türünün gerektirdiği kriterleri sağlamak, başvuru için istenen evraklarla birlikte Almanya Dış Temsilciliklerine başvuru yapmak gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Almanya iş arama vizesi başvuruları 2022 - 2023 yılları arasında %95,2 onay oranına sahiptir ve bu oran akredite acenteler arasındaki en yüksek orandır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Almanya İş Arama Vizesi için Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya iş arama vizesi için başvuru şartları kişinin yaşı, eğitim durumu ve iş tecrübesi gibi niteliklerini kapsamaktadır. Almanya iş arama vizesine başvuracak kişinin en az 18 yaşında ve Almanya’da bir üniversitede ya da eğitim denkliği olan bir üniversitede lisans veya yüksek lisans eğitiminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Almanya iş arama vizesi şartları başvuru yapabilmek için en az 5 yıllık bir iş tecrübesi gerektirmektedir. Almanya iş arama vizesine başvurabilmek için Almanya’da kalınacak süre boyunca tüm masrafların karşılanabileceği bir finansal kaynağın belgelenmesi gerekmektedir.

İş arama vizesi ile Almanya’da tam zamanlı bir işte çalışmak mümkün değildir ancak iş arama vizesi işe alımda deneme süresi kapsamında haftalık 10 saate kadar çalışma izni tanımaktadır. Almanya iş arama vizesinin kişilere iş bulmaları için tanıdığı süre ise 6 ay ile sınırlıdır.

Almanya İş Arama Vizesi Dil Şartı Nedir?

Almanya iş arama vizesi için dil şartı bulunmamaktadır. Almanya iş arama vizesine başvuru yaparken herhangi bir dil sertifikası sunma zorunluluğu bulunmamaktadır ancak başvuru sırasında teslim edilen belgeler arasında bir Almanca dil sertifikasının olması vizenin alınması yönünde bir artıdır.

Almanya’da işverenlerin işe alımlarda bir dil koşulu bulunabilmektedir ancak Almanya 6 aylık iş arama vizesi dil koşulu seviyesi bulunmamaktadır. Almanya’da günlük yaşamda sıkıntı yaşamamak ve işe alımlarda herhangi bir sorun çıkmaması adına genellikle B1 seviyesinde Almanca bilmek işe yaramaktadır ama vize başvurusu için Almanya iş arama vizesi a1 sertifika zorunlu değildir.

Almanya İş Arama Vizesi Hangi Meslekler için Geçerlidir?

Almanya iş arama vizesinin geçerli olduğu meslekler, ülkede istihdama en çok ihtiyaç duyulan alanlardır dolayısıyla başvuru için herhangi bir meslek grubu sınırlaması bulunmamaktadır. Almanya iş arama vizesi için yapılan başvurular kişilerin eğitim aldığı ve çalışabilecekleri alanlara göre sınıflandırılıp değerlendirilmektedir.

Almanya iş arama vizesi meslekler listesi aşağıda verilmiştir.

 • Gıda mühendisleri
 • Makine mühendisleri
 • İnşaat mühendisleri
 • Kimya mühendisleri
 • Gemi mühendisleri
 • Bilgisayar mühendisleri
 • Doktorlar
 • Sağlık elemanları
 • İnşaat sektörü elemanları
 • Havacılık ve uzay teknolojileri uzmanları
 • Bilişim uzmanları
 • Mekatronik ve elektronik mühendisleri

Almanya’da İş Arama Vizesi Süresi Ne Kadardır?

Almanya’da iş arama vizesi süresi 6 aydır. Almanya’da iş arama vizesi kişilerin ülkede 90 günden 6 aya kadar kalmasına imkan tanımakta ve haftada 10 saat çalışabilmelerine de izin vermektedir.

Almanya 6 Aylık İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya 6 aylık iş arama vizesi almak için öncelikle gereken şartların sağlandığından emin olunmalıdır. Almanya iş arama vizesi başvurusu için ikinci adım, gereken evrakların temin edilmesidir. Almanya iş arama vizesi başvurusu için gereken evraklar temin edildikten sonra Almanya Dış Temsilciliklerinin vize işlemlerinde aracı kurumu olan iDATA’dan randevu alınması ve evrakların oraya teslim edilmesi gerekmektedir. Almanya iş arama vizesi başvurularında evrakların kontrol aşaması seyahat amacına bağlı olarak tamamlandığı andan itibaren onay süreci 3 aya kadar sürebilmekte, istisnai durumlarda bu süre uzayabilmektedir. İş arama vizesi başvuru evraklarının kontrolleri sonuca ulaştığında başvuru sahibiyle irtibata geçilmekte ve pasaport iadesi yapılmaktadır.

Almanya, Avrupa’da istihdam oranı en yüksek ülkelerden biridir ve 2019 yılında en çok yabancı istihdamın yapıldığı alanlar otomotiv sektörü, sağlık sektörü ve elektronik sektörü olmuştur. Almanya iş arama vizesi ile haftada 10 saate kadar çalışabilme imkanı 2020 yılı itibariyle mümkün olmuştur.

Almanya İş Arama Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya iş arama vizesi için gereken evraklar, bu vize için zorunlu kılınan şartlara uygun olunup olunmadığını belgelemektedir.

Almanya iş arama izni vizesine başvurmak için gerekli evraklar:

 • Almanya iş arama vizesi başvuru formu: Formu doldurmak için başvuru sahibinin en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Form online olarak doldurulabileceği gibi çıktısı alınarak da doldurulabilir.
 • Pasaport: 10 yıl içinde alınmış ve planlanan dönüş tarihinden sonraki 12 ay için geçerli olması gerekmektedir. Pasaporttaki fotoğraflı sayfanın ayrıca 2 adet fotokopisi de gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 3 adet, 35 x 45 mm ebatlarında biyometrik pasaport fotoğrafı olmalıdır ve bu fotoğrafların 6 aydan eski olmaması gerekmektedir.
 • Motivasyon mektubu: Motivasyon mektubunda seyahat amacı, Almanya’da iş bulmak için uygulanacak iş arama stratejisi ve iş bulunamaması durumu için yapılan alternatif kariyer planları detaylı bir şekilde açıklanmalıdır.
 • Özgeçmiş (CV), diploma ve sertifikalar: Almanya iş arama vizesine başvurabilmek için en az 5 yıllık bir iş tecrübesine sahip olunması gerekmektedir. Bu şartın sağlandığını belgelemek üzere detaylı bir özgeçmiş ile iş tecrübeleri belgelenmelidir. Almanya iş arama vizesi şartları arasında üniversite eğitimi de yer almaktadır. İş arama vizesi almak için Almanya’daki bir üniversiteden ya da Almanya’da eğitim denkliği olan bir üniversiteden alınmış bir diploma gerekmektedir. İş arama vizesinin herhangi bir Almanca dil seviyesi şartı bulunmamaktadır ancak bu konuda eğitim alınmış ise Almanca dil seviyesini gösteren bir sertifikanın başvuruya eklenmesi tavsiye edilmektedir.
 • Almanya’daki ikametgah belgesi: Almanya’da kalınacak süre boyunca konaklanacak yer belgelenmelidir.
 • Mali duruma ilişkin belgeler: Almanya’da kalınacak süre boyunca tüm masrafların karşılanabileceğinin ispatlanması için; Almanya’da ikamet eden bir sponsor tarafından yazılmış resmi yükümlülük mektubu, Almanya’da bir bankada açılmış bloke bir hesaba teminat ödemesi, vatandaşı olunan ülkede açılmış bir banka hesabından en az birinin sunulması gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası: Almanya’da kalınacak sürenin tamamını kapsaması ve en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.

Almanya iş arama vizesi başvurusunda evrak eksikliği vize reddine sebep olabilmektedir ve başvuru sürecinde belgeler teslim edildikten sonra Almanya Dış Temsilcilikleri ek belge talebinde bulunabilmektedir.

Almanya İş Arama Vizesi için Bloke Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Almanya iş arama vizesi için bloke hesapta aylık 947 Euro net finansman miktarı bulunmalıdır,. Almanya iş arama vizesinin süresi 6 ay ile sınırlı olduğun için bloke hesapta toplam 5682 Euro tutarında bir teminat parası olmalıdır.

Almanya iş arama vizesi için bloke hesap, kişinin Almanya’da kalacağı süre boyunca tüm masraflarını üstlenebileceğini belgelemek için açılmaktadır. Almanya’da kalınacak süre boyunca maddi yeterliliğin sağlandığını temin etmek üzere Almanya iş arama vizesi bloke hesap başvurusu, bloke hesap hizmeti veren herhangi bir bankada açılabilmektedir. Türkiye’de ikamet eden Almanya iş arama vizesi başvuru sahipleri için bloke hesap hizmeti İşbank tarafından verilmektedir.

Almanya İş Arama Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya iş arama vizesi başvuru formu doldurulurken gereken bilgiler; kişisel bilgiler (isim ve soyisim, doğum tarihi, doğum yeri, uyruk, medeni durum, cinsiyet, pasaport bilgileri, adres ve iletişim bilgileri), başvuru sahibinin eşinin ve çocuklarının kişisel bilgileri, başvuru sahibinin anne ve babasının kişisel bilgileri, geçmişte yapılan Almanya seyahatlerinin tarihleri, Almanya’da planlanan konaklama şekline dair adres bilgileri, Almanya’da kalıcı ikametin planlanıp planlanmadığı bilgisi, başvuru sahibinin Almanya seyahatinde yanında aile üyelerinin de olup olmayacağı, Almanya’ya geliş amacı, Almanya’da planlanan istihdam alanı, Almanya’da yaşayan bir referans bilgisi, başvuru sahibinin eğitim almış olduğu ya da çalıştığı alan, Almanya’da kalınması planlanan süre, başvuru sahibinin geçim kaynağı ve sağlık sigortası bilgileri, suç kaydı bilgileri, geçmişte yapılan Almanya vizesi başvurularına dair bilgilerden oluşmaktadır.

Almanya iş arama vizesi başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

Almanya iş arama vizesi başvuru formu doldurulurken sorulara açık, net ve doğruluğundan emin olunan yanıtlar verilmelidir. Almanya’da iş arama vizesi başvuru formunda ülkede konaklanacak sürece dair sorulara kesin yanıtlar verilmeli, konaklama ve iş arama stratejisi detaylı bir şekilde planlanmış olmalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Almanya iş arama vizesi başvurularında başvuru formu, başvuru sahibinin kişisel durumuna uygun olarak Almanya vize danışmanları tarafından doldurulmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Almanya İş Arama Vizesi Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır?

Almanya iş arama vizesi motivasyon mektubu, başvuru sahibinin Almanya’ya seyahat amacını ve planlanan seyahatin detaylarını açıklamalıdır. Almanya iş arama vizesi motivasyon mektubunda mutlaka başvuru sahibinin iş bulmak için izleyeceği yol, iş arama stratejisi ve aranan işin bulunamaması durumunda uygulanabilecek alternatif kariyer planları açık, net ve detaylı bir şekilde açıklanmalıdır.

Almanya iş arama vizesi motivasyon mektubunun içeriği, başvuru sahibinin Almanya seyahati için ne kadar istekli olduğunu, Almanya’da iş bulmayı neden istediğini, Almanya’da hangi alanda ve neden çalışmak istediğini, Almanya’da nasıl iş bulacağına dair planlarını kapsamalıdır. Almanya vize motivasyon yazısı başvuru yapılan Dış Temsilciliğe (elçilik/konsolosluk) hitaben yazılmalıdır. Almanya iş arama vizesi başvurusu için yazılan motivasyon yazısında resmi üslup kullanılmalıdır.

Almanya İş Arama Vizesi Garantör Belgesi Nasıl Alınır?

Almanya iş arama vizesi garantör belgesi Almanya’da ikamet eden bir kişinin ülkeye gelecek bir yabancı ülke vatandaşının Almanya’daki tüm masraflarını karşılayabilecek durumda olduğunu beyan ettiği belgedir. Almanya iş arama vizesi garantörlük belgesi Almanya’da ikamet eden kişinin Almanya’daki yabancılar dairesine (Ausländerbehörde) giderek aldığı bir belgedir.

Almanya iş arama vizesi garantörlük belgesinde Almanya’da ikamet eden kişinin maaş beyanı, medeni durumu, çocuk sayısı gibi bilgileri yer almaktadır. Almanya iş arama vizesi garantörlük belgesinde sponsor olacağını beyan eden kişi, kendi aylık gelirini ve giderlerini gösterip ülkeye gelecek yabancının masrafları için de aylık 947 Euro ayırabileceğini ispat etmesi gerekmektedir.

Almanya iş arama vizesi sponsoru, başvuru sahibinin akrabası olmak ve başvuru sahibinin seyahat edeceği şehirde ikamet ediyor olmak zorunda değildir. Almanya iş arama vizesi garantörlük belgesi işsizler ve devletten yardım alan kişiler tarafından çıkarılamamaktadır.

Almanya İş Görüşmesi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Almanya iş arama vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
Almanya iş arama vize harcı75 Euro
Başvuru formu & dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti50 EUR
Toplam215 EUR

Almanya İş Arama Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Almanya iş arama vizesi, evrakların kontrol aşaması seyahat amacına bağlı olarak tamamlandığı andan itibaren en geç 3 ay içinde çıkmakta ancak istisnai durumlarda süre 3 aydan uzun sürebilmektedir.

Almanya Konsolosluğu Üzerinden İş Arama Vizesi Alınabilir Mi?

Almanya Konsolosluğu üzerinden iş arama vizesi alınamamaktadır.

Almanya İş Bulma Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya iş bulma vizesi başvurusu konsolosluklara değil yetkili bir aracı kuruma yapılmakta fakat Almanya iş arama vizesi konsolosluk tarafından sonuçlandırılmaktadır.

Almanya dış temsilciliklerinin vize işlemlerinde yetki verdiği aracı firma iDATA’dır. Almanya iş arama vizesi iDATA aracılığıyla alınmaktadır.

İdata Almanya İş Arama Vizesi Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

iDATA Almanya iş arama vizesi randevu alma işlemi, firmanın internet sitesinden online olarak yapılabilmektedir. Almanya iş arama vizesi randevu alma işlemi iDATA aracı kurumu internet sitesinden https://ulusalrandevu.idata.com.tr/tr adresinden yapılmaktadır. Almanya iş arama vizesi başvurusunda randevu almak için iDATA internet sitesine girilmesi, seyahat amacına yönelik sorulara iş arama amacını belirten cevaplar verilmesi ve yaşanılan şehrin seçilmesi gerekmektedir. iDATA internet sitesindeki seyahat amacına yönelik sorulara cevap verdikten sonra pasaport numarası dahil olmak üzere kişisel bilgilerin yazılması ve randevu için bir tarih seçilmesi gerekmektedir. Randevu bilgileri kişisel bilgi formunda verilen email adresine gönderilmektedir.

Almanya’da İş Görüşmesine Davet Edildikten Sonra İş Arama Vizesi Alınabilir Mi?

Almanya’da iş görüşmesine davet edildikten sonra iş arama vizesi değil, Almanya iş görüşmesi vizesi alınabilmektedir. Almanya iş arama vizesi başvurusu için herhangi bir iş görüşmesine çağrılmak veya bir işverenin davet mektubu gerekmemektedir. Almanya iş arama vizesi gerekli eğitim ve iş tecrübesi niteliklerine, konaklama süresince masrafları karşılayacak ekonomik güce sahip kişilerin Almanya’da iş aramasına imkan veren bir vizedir.

Almanya’da iş görüşmesine davet edilen kişi, aylarca sürebilen bir iş arama amacıyla gitmeyeceği için D tipi vize ihtiyacı olmamaktadır. Almanya’da iş görüşmesine davet edildikten sonra yapılan Almanya iş görüşmesi vize işlemleri, genellikle C tipi vize işlemleridir.

İş Arama Vizesi Almanya’da Hangi Hakları Sağlar?

İş arama vizesi Almanya’da 6 aya kadar oturma izni ve haftada 10 saate kadar çalışma izni vermektedir. Almanya iş arama vizesi ile Almanya’ya giden kişi orada bağlı olduğu kaymakamlığa (Einwohnermeldeamt) ulaşıp kayıt yaptırmalı ve yabancılar şubesinden randevu almalıdır. Almanya iş arama vizesinin sağladığı oturma izni kişinin ülkede maksimum 6 ay konaklamasına izin vermektedir, 6 aylık süreçte herhangi bir iş bulunamaz ise bu vizenin süresi ve oturma izni uzatılmamaktadır.

Almanya İş Arama Vizesi Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Almanya iş arama vizesi danışmanlık hizmeti başvuru formlarının doldurulması, evrakların kontrolü gibi hizmetleri kapsamaktadır.

Almanya iş arama vizesi başvurusu yapacak kişinin öncelikle özgeçmişini, diplomasını ve mevcut sertifikalarını Vizem.net Almanya vize departmanına göndermesi gerekmektedir. Gönderilen belgeler incelenip kişinin uygunluğu değerlendirildikten sonra almanya iş arama vizesi başvuru işlemleri Vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: