Almanya Diş Hekimi Denklik İşlemleri

Almanya Diş Hekimliği Denklik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Almanya diş hekimliği denklik işlemleri için Almanya hükümeti tarafından verilen akreditasyona ihtiyaç vardır.

Almanya’da diş hekimliği için denklik alındığında sınırsız bir mesleki izin belgesi alınmış olmaktadır. Almanya’da diş hekimi olarak çalışmak için veya başvuru sahibinin kendi muayenehanesini açabilmesi için Almanya’da denklik alınması zorunludur.

Vizem.net Almanya’da çalışmak isteyen diş hekimlerinin Almanya D tipi vize başvuru işlemleri için danışmanlık veren akredite acentedir.

Almanya vize işlemleri için: 0850 241 1868

Almanya’da Diş Hekimi Olarak Çalışmak için Denklik Şart Mıdır?

Almanya’da diş hekimi olarak çalışmak için denklik şarttır. Almanya’da çalışmak isteyen ve diş hekimi olarak mesleki yeterliliğe sahip kişilerin Almanya devleti tarafından verilen akreditasyona ihitiyaçları vardır. Diş hekimi olarak Almanya’da çalışma izni sağlayan bu onay, sınırsız bir mesleki belge niteliğindedir. Diş hekimi olarak çalışmak veya muayene açmak için Almanya denkliğini sağlamak zorunludur. Diş hekimliği uzmanı olarak yeterlilik elde etmiş kişilerin, bu mesleki uzmanlığının Almanya’da da tanınması için başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Almanya’da Diş Hekimi Olarak Hangi Alanlarda Çalışılabilir?

Almanya’da diş hekimi olarak çalışılabilecek alanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Dentist
 • Ortodonti uzmanları
 • Halk sağlığı diş hekimi uzmanlığı
 • Çene cerrahisi

Almanya’da Dentist Olarak Hangi Alanlarda Çalışılabilir?

Almanya’da dentist olarak; diş hekimliği uygulamalarında ve diş kliniklerinde, tıbbi araştırma ve öğretimde, ilaç endüstrisinde, sağlık yetkilisi olarak sağlık sigortası şirketlerinde ve diş hekimleri odalarında çalışılabilmektedir.

Almanya’da Ortodonti Uzmanı Hangi Alanlarda Çalışılabilir?

Almanya’da ortodonti uzmanı olarak diş kliniklerinde; diş, ağız ve çene tıbbı alanında uzmanlaşmış merkezlerde; tıbbi ve farmasötik araştırma enstitülerinde; sağlık makamları veya sağlık sigortası şirketlerinde çalışılabileceği gibi Almanya Kara Kuvvetleri’nde; dişçi odaları veya tıp derneklerinde veya tıbbi araştırma ve öğretim merkezlerinde çalışmak mümkündür.

Almanya’da Halk Sağlığı Diş Hekimi Hangi Alanlarda Çalışılabilir?

Almanya’da halk sağlığı diş hekimi olarak diş kliniklerinde; diş, ağız ve çene tıbbı alanında uzmanlaşmış merkezlerde; tıbbi ve farmasötik araştırma enstitülerinde; aynı zamanda devlete bağlı sağlık makamları veya sağlık sigortası şirketlerinde; Alman Silahlı Kuvvetleri’nde; dişçi odaları veya tıp derneklerinde; tıbbi araştırma ve öğretim alanlarında çalışmak mümkündür.

Almanya’da Çene Cerrahisi Hangi Alanlarda Çalışılabilir?

Almanya’da çene cerrahisi olarak diş kliniklerinde; diş, ağız ve çene tıbbı alanında uzmanlaşmış merkezlerde; tıbbi ve farmasötik araştırma enstitülerinde; ayrıyeten sağlık makamları veya sağlık sigortası şirketlerinde; Alman askeri birimlerinde; dişçi odaları veya tıp derneklerinde; tıbbi araştırma ve öğretim alanlarında çalışılabilmektedir.

Almanya’da Diş Hekimi Denkliği Nasıl Alınır?

Recognition Finder (Denklik Bulucu) üzerinden mesleklerin kapsamı, çalışma alanları hakkında bilgi almak mümkündür. Almanya’da diş hekimi denkliği almak için mesleki yeterliliğin tanınması adına başvuruda bulunmak gerekmektedir. Almanya’da diş hekimliği denklik başvurusu yapabilmek için öncelikle Almanca referans mesleğini bilmek gerekmektedir. Sahip olunan diş hekimi çeşidinin düzenlemeye tabi mesleklerden olup olmadığı Recognition Finder (Denklik Bulucu) üzerinden sorgulanarak öğrenilmeli ve böylece denkliğe ihtiyaç olup olunmadığına karar verilmelidir. Ardından yetkili makamların iletişim bilgileri ve tanıma prosedürleri hakkındaki bilgiler Recognition Finder (Denklik Bulucu) üzerinden öğrenilebilmektedir.

Denklik başvurusunda bulunmadan önce bir danışmanlık merkezinden tavsiye almak önemlidir. Danışmanlık merkezleri denklik prosedürü hakkında bilgileri sağlayabilmektedir. Denklik başvurusunda bulunmadan önce mali destekle ilgili konuları konuşmak da faydalı olacaktır. Başvuru sahibinin başvurabileceği yakınında bulunan danışma merkezinin adresleri ve iletişim bilgileri Recognition Finder (Denklik Bulucu) üzerinden alınabilmektedir.

Yetkili makamlara Almanya diş hekimliği denkliği başvurusu için gerekli belgelerle birlikte şahsen başvurulmalıdır. Ek belgeler talep edilebileceği için Almanya diş hekimliği denkliği başvurusunda bulunmadan önce bilgi alınmalıdır ve bazı durumlarda adaptasyon sürecini tamamlamak ya da mesleki yeterlilik sınavına girmek gerekmektedir. Yetkili makam, Almanya diş hekimliği denkliği başvurusunu işler ve eksik belge tespit edilirse tekrar belgelerin tamamlanmasını talep edebilmektedir. Almanya diş hekimliği denkliği başvurusunun sonucu, bir bildirimle başvuru sahibine bildirilecektir.

Almanya Diş Hekimliği Denkliği için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya diş hekimliği denkliği için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya diş hekimliği denklik başvuru formu: Yetkili makamlardan alnmış başvuru formu alınmalıdır, başvuru formu yoksa standart bir başvuru formu olmadan da başvuru yapılabilmektedir.
 • Kimlik kanıtı: Pasaport ya da kişisel kimlik kullanılabilmektedir.
 • Evlilik cüzdanı: Evlilik yoluyla başvuru sahibinin soyadı değiştiyse evlilik cüzdanı sunulmalıdır.
 • Özgeçmiş: Mesleki deneyimleri sunmak adına CV sunulmalıdır.
 • Diş hekimliği yeterliliğinin kanıtı: Diş hekimi yeterliliğini kanıtlayan mesleki sertifika ya da yetki belgeleri sunulabilmektedir.
 • Diş hekimliği deneyimlerinin kanıtı: Diş hekimi olarak mesleki deneyimleri kanıtlamak adına istihdam referansları sunulabilmektedir.
 • Diş hekimliği yeterliliğini kanıtlayan diğer nitelikler: Sürekli mesleki eğitim görüldüğüne dair belgeler ya da katılınan mesleki seminerlere ait katılım sertifikaları sunulabilmektedir.
 • Diş hekimliği denklik başvuruları: Daha önceden başvurulmuş diş hekimliği denklik başvuruları ve başvurulan makamlar hakkında bilgi verilmelidir.
 • Almanya’da diş hekimi olarak çalışılacağına dair kanıt: İş başvuruları ve mülakat davetiyeleri, çalışma vizesine başvurulduğuna dair kanıt, başvuru sahibinin niyetlerine dair kişisel beyan sunulabilmektedir.

Almanya’da Diş Hekimi Olarak Çalışmak için Almanca Bilmek Şart Mıdır?

Almanya’da diş hekimi olarak çalışmak için Almanca dil yeterliliğine sahip olunduğuna dair kanıt sunmaya gerek olmamakla birlikte Almanca bilmek, iş başvuruları için oldukça önemlidir.

Almanya için Diş Hekimi Denkliği Almak Ne Kadar Sürer?

Almanya için diş hekimi denkliği alma sürecinde başvuru belgeleri gönderildikten sonra, belgelerin yetkili makamlara ulaştığına dair bilgi en geç bir ay sonra başvuru sahibine bildirilmektedir. Almanya için diş hekimi denkliği başvurusu için gerekli belgelerde eksiklik tespit edilirse başvurunun sonucunun başvuru sahibine iletilmesi en fazla üç ay sürmektedir, bazı durumlarda yetkili makam bu süreyi bir ay daha uzatabilmektedir.

Almanya Diş Hekimi Denklik Başvurusu Ne Kadardır?

Almanya diş hekimi denklik başvuru prosedürü yaklaşık 100 ila 600 Euro tutarındadır. Net tutar için yetkili makam Almanya diş hekimi denklik başvuru sahibini bilgilendirmektedir. Almanya diş hekimi denklik başvuru ücretinin yanında sertifika veya tekrar eğitimleri için ek masraflar olabilmektedir. Almanya diş hekimi denkliği için danışmanlık ücreti ise 480 Euro değerindedir.

Almanya’da Diş Hekimi Maaşları Ne Kadardır?

Almanya’da diş hekimi maaşlarının brüt değeri Salary Expert kaynağına göre yıllık ortalama 116.935 eurodur, bu ücrete eşdeğer saatlik ücret 56 eurodur. Ayrıca Almanya’da diş hekimleri yıllık ek olarak 4.081 Euro ek ücret alabilmektedirler.

Mesleğe yeni başlamış bir diş hekimi Almanya’da ortalama 79.941 Euro kazanırken kıdemli bir diş hekimi yaklaşık 146.678 Euro kazanabilmektedir. Farklı kurumlarda çalışan diş hekimleri için Almanya meslek maaşları değişiklik gösterebilmektedir.

Almanya Diş Hekimi İlanları Nerede Yayınlanır?

Almanya diş hekimi ilanları, kariyer sitelerinde ve diş hekimliği için özel sitelerde yayınlanmaktadır.

Almanya’da iş ilanı sağlayan diş hekimliği için özel sayfalar aşağıda listelenmiştir.

 • www.zm-online.de/inserate/stellenangebote/
 • de.indeed.com/Zahnarzt-Jobs
 • www.deutscher-zahnarzt-service.de/stellenangebote/zahnarzt
 • www.xn–jobbrse-stellenangebote-blc.de/jobs-zahnarzt/
 • www.zahn-luecken.de/stellenangebote-zahnarzt
 • www.kimeta.de/stellenangebote-zahnarzt
 • jobs.meinestadt.de/deutschland/azl/
 • www.stepstone.de/jobs/Zahnarzt.html
 • www.zahnjob.de/stellenangebote.html?art=zahnarzt
 • jobs.meinestadt.de/nordrhein-westfalen/jkl/
 • www.kimeta.de/stellenangebote-zahnarzt-in-nrw
 • www.dentalvermittlung.de/stellenangebote/Nordrhein-Westfalen

İş ilanlarının yayınlandığı web sayfalarında birçok diş hekimliği ilanı mevcuttur. Diş hekimliği ilanları için Almanya iş ilanları sayfaları takip edilebilmektedir ve kolaylıkla iletişim kurulabilmektedir.

Almanya’da Diş Hekimi Olmak için Diş Hekimliği Okumak Şart Mıdır?

Evet, Almanya’da diş hekimi olmak için Almanya’da denkliği olan bir üniversitenin diş hekimliği bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Mezun olunan üniversitesinin Almanya’da denkliği bulunmuyorsa tekrar Almanya’da diş hekimliği okumak için başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Almanya’da Diş Hekimliği Okumak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Almanya’da diş hekimliği okumak için gerekli şartlar; üniversiteye giriş sınavı (%51), Akademik Çalışmalar Testi (TestAS) (%19) ve Matematik, Bilgisayar Bilimi ve Doğa Bilimleri Modülü (%30) sınavlarından başarılı olmak şeklinde sıralanabilmektedir. Aynı zamanda Almanca dil yeterliliğini kanıtlamak için DSH-3 veya eşdeğeri düzeyinde bir belge gerekmektedir.

Almanya’daki Diş Hekimliği Olan Üniversiteler Hangileridir?

Almanya’daki diş hekimliği olan üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Dresden Teknoloji Üniversitesi
 • Goethe Frankfurt Üniversitesi
 • Hamburg Üniversitesi
 • Jena Üniversitesi
 • Heidelberg Üniversitesi
 • Leipzig Üniversitesi
 • Marburg Üniversitesi
 • Regensburg Üniversitesi
 • Yeni Ulm Üniversitesi
 • Bremen Üniversitesi
 • Mainz Üniversitesi
 • Witten/Herdecke Üniversitesi
 • Würzburg Üniversitesi
 • Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 • Greifswald Üniversitesi
 • Kiel Üniversitesi
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: