Almanya Göçmenlik Başvuru Merkezi 2021

Almanya’ya göçmenlik başvurusu yapmak isteyen T.C vatandaşları için geçerli 4 farklı yöntem bulunmaktadır.

  1. Çalışma amacı ile
  2. Eğitim amacı ile
  3. Aile birleşimi ile
  4. İltica başvurusu ile

Almanya geniş istihdam alanına sahip sanayi bakımından Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Yeterli donanıma sahip çalışanları nitelikli göçmen olarak kabul etmekte ve göçmen statüsünde Almanya’da istihdama katılmasına olanak tanımaktadır. Aynı zamanda dil ve üniversite eğitimleri için Almanya’ya gelmiş öğrencilere eğitim süresince yarı zamanlı, eğitimin tamamlanmasının ardından 6 ay içerisinde iş bulması halinde tam zamanlı işlerde çalışmasına olanak sağlar. Bu da eğitim sonrasında kişinin kalıcı olarak Almanya’da göçmen statüsünde kalmasına olanak sağlar. Aynı zamanda aile birleşimi ve Almanya’ya iltica edilerek göçmenlik statüsü kazanmak mümkündür.

Almanya Nitelikli Göçmenlik Nedir, Nasıl Nitelikli Göçmen Olunur?

Bir kişinin nitelikli göçmen olabilmesi için yüksek öğretim diploması olması ve en az iki yıl boyunca mesleki eğitim görmüş olması yeterlidir. Bu şartları yerine getirdikten sonra diplomanın ya da mesleki eğitimin Almanya’daki ilişkili otoritelerce değerlendirilmesi gerekmektedir.

Almanya’da işgücü piyasasına erişmek diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha kolaydır. Nitelikli kişi bir iş sözleşmesine veya bir iş teklifine ve Almanya tarafından tanınan bir yeterliliğe (üniversite denkliği ya da ustalık belgesi) sahip olmalıdır. Almanya Federal İstihdam Dairesi (Bundesagentur für Arbeit) tarafından öncelik kontrolü yapılmaz.

Nitelikli bir personel uzman olduğu konu ile alakalı çalışmalar yapabilir. Bu kişiler kendi alanları ile bağlantılı işlerde de çalışabilir. Buna ek olarak akademik eğitim almış nitelikli personeller akademik çalışma gerektirmeyen dallarda da çalışabilir. Buna niteliksiz meslekler dahil değildir: yapılan meslek her zaman bir yeterlilik gerektirmelidir.

Mesleki veya akademik olmayan eğitim ile Avrupa Birliği dışından nitelikli profesyonellerin istihdamı, istihdam eksikliği yaşanan mesleklerle sınırlı değildir. Eğer işçinin Almanya tarafından tanınan bir mesleki eğitimi varsa, (örneğin marangozluk eğitimi) yeterliliklerinin kapsadığı tüm mesleklerde Almanya’da çalışma olanağı kazanacak ve göçmenlik için başvurabilecektir.

Türkiye’de bulunan işveren çalışanını sınırlı bir süre için Almanya’da kurulmuş şirkete transfer etmek istiyorsa, kişi şirket transferi (ICT) kartı ile Almanya’da ikamet edilebilir. Bu kişiler göçmenlik statüsüne sahip olup daha sonradan Almanya’da kalmaya devam edebilir.

Ayrıca Almanya’da şirket kurarak göçmenlik için başvuruda bulunulabilir. Ancak bunun için bazı şartlar bulunmaktadır.

Almanya Göçmen Alım Programı Nedir ve Nasıl Katılınır?

2020 yılı için Almanya’ya taşınmaya hak kazanmak başvuru sahibinin için aşağıdaki kriterlerin yerine getirilmiş olması gerekir.

Finansal İstikrar

Her farklı göçmenlik amacının, göçmen adaylarının yerine getirmesi gereken bir mali eşik vardır, adayların Almanya’da kendilerini finanse edebileceklerini kanıtlamaları gerekir. Almanya’da çalışacak olsanız bile, belirli bir süre için başvuru sahibi kendi ve bulunuyorsa ailesinin masraflarınızı karşılayacak bir mali güce sahip gerekir.

Sağlık Sigortası

Bir sağlık sigortası yoksa Almanya’ya göç etme imkanı olmayacaktır. Eğer iş teklifi ve Almanya’daki bir şirket ile imzalanmış iş sözleşmesi bulunuyorsa şirket sağlık sigortasını yaptırmakla yükümlüdür. Ancak Almanya’ya gidilecek tarih ile işe başlama tarihi arasında zaman farkı bulunuyorsa bu süreci kapsayan sağlık sigortası Türkiye’de yaptırılarak vize başvurusu yapılmalıdır. Aksi halde vize başvurusu reddedilir.

Almanca Dil Bilgisi

Almanya’da çalışmak yaşamak için Almanca bilmeniz gerekir. Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı A, B ve C olmak üzere üç düzeyde dil yeterliliğine sahiptir. Göçmen adaylarının Almanya’ya göç edebilmesi için B1 seviyesini geçmesi beklenir. Eğer daimî ikametgâh isteniyor ise, adayların C1 veya C2 seviyesinde Almanca biliyor olması gerekmektedir.

Türkiye’den Almanya’ya Göç Başvurusu Nasıl Yapılır

İltica yöntemi dışındaki ile yapılacak başvurularda öncelikle Almanya ulusal vizesine başvuru yapılması gerekir. Eğer halihazırda bir iş teklifi alınmadıysa Almanya’da 6 aylığına iş aramak için iş arama vizesine başvuru yapılır. Dil eğitimi ya da üniversite eğitimi için Almanya öğrenci vizesine başvurulmalıdır. Eğer eş ya da 16 yaşını doldurmamış çocukların ebeveynleri Almanya oturum iznine sahipse aile birleşimi vizesine başvurulmalıdır. Tüm başvurular şahsen Almanya Konsoloslukları ve Büyükelçiliği’ne yapılabilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda deneyimli danışmanlar süreci baştan sona başvuran adına yönetmekte ve Türkiye ortalamasının (%78) üzerindeki vize onaylanma oranı (%97) ile göçmenlik amacına uygun vize başvurularını tamamlamaktadır. Ayrıca istenirse akredite eğitim kurumları, iş başvuruları, ve iltica hukuku konularında da danışmanlık hizmeti sağlanmaktadır.
Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868