AB Vatandaşlarının Eşleri için Almanya Vizesi

AB Vatandaşlarının Eşleri Almanya Vizesini Nasıl Alınır?

AB vatandaşlarının eşleri Almanya’ya yapacakları vize başvurularında çeşitli kolaylıklardan faydalanmaktadır. Avrupa Birliği (AB) normları; AB ülkelerinin, AB vatandaşlarının kendileriyle seyahat eden veya kendilerini ziyarete gelen yakın akrabalarının vize başvurusunda ve tahsisinde çeşitli kolaylıklar sağlamasını öngörmektedir. AB normları doğrultusunda AB vatandaşlarının yakınlarına sağlanmakta olan vize kolaylıklarından yararlanabilecek olanlar AB vatandaşının eşleri, 21 yaşını doldurmamış çocukları ya da üzerinde maddi yükümlülüğü bulunan ebeveynleri, kayınpederleri veya kayınvalideleridir.

AB vatandaşı eşi vize Almanya işlemlerini başlatmak için iDATA resmi sitesinde randevu alınabilmektedir.

Vizem.net, Avrupa Birliği vatandaşlarının eşleri için Almanya vize danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

AB Vatandaşları için Almanya Vize Muafiyeti Var Mıdır?

Evet, Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları için Almanya vizesi almak gerekli değildir.

AB Vatandaşları Eşleri için Almanya Vize Muafiyeti Var Mıdır?

AB vatandaşları eşleri için Almanya vize muafiyeti bulunmamaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinden herhangi birisinin vatandaşı olanların eşleri yapacakları vize başvurularında Almanya vize harcından muaftır.

AB vatandaşlarının eşleri eğer bir AB ülkesinde aktif oturum iznine sahiplerse Almanya’ya seyahat etmek için vize almalarına gerek yoktur.

AB Vatandaşları Eşleri için Almanya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

AB vatandaşlarının eşleri için Almanya vize başvurusu esnasında gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya vize başvuru formu: Gerçeklikle tamamen uyumlu olacak şekilde eksiksiz doldurulmuş ve başvuran kişinin kendisi tarafından imzalanmış olan vize başvuru formu diğer başvuru belgeleriyle beraber teslim edilmelidir.
 • Seyahat belgesi: Başvuran kişinin Hem AB vatandaşı eşin hem de başvuran kişinin pasaport fotokopisi istenmektedir. Pasaportta kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi ve eğer daha önce Schengen vizesi alındıysa vizenin bulunduğu sayfaların fotokopisi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş 35 mm genişliğe ve 45 mm yüksekliğe sahip 2 adet vesikalık fotoğraf başvuruya eklenmelidir.
 • Evlilik belgeleri: Evlilik cüzdanının aslı ve bir kopyası başvuruda bulunmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: Onaylı nüfus kaydı belgesi yakın akrabalarla ilgili bilgileri bulundurmak suretiyle başvuruya eklenmelidir.
 • İkamet belgesi: Resmi onaylı ikametgah belgesi vize başvuru belgeleri arasında yer almalıdır.

Eşleri AB vatandaşı olanların Almanya’ya yaptıkları vize başvurularına sağlık poliçesi eklemeleri zorunlu değildir.

AB Vatandaşlarının Eşleri Almanya Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmalı Mıdır?

AB vatandaşlarının eşleri Almanya’ya yapacakları seyahatler için yapacakları vize başvurularında seyahat sağlık sigortası gerekliliğinden muaftırlar.

AB Vatandaşlarının Eşleri Vize Başvurusu için Parmak İzini Nerede Vermelidir?

AB vatandaşlarının eşleri vize başvurusu için parmak izlerini aşağıda listelenen İdata ofislerinde verebilmektedirler.

 • İdata İstanbul Gayrettepe vize başvuru merkezi
 • İdata İstanbul Altunizade vize başvuru merkezi
 • İdata Ankara vize başvuru merkezi
 • İdata İzmir vize başvuru merkezi
 • İdata Bursa vize başvuru merkezi
 • İdata Gaziantep vize başvuru merkezi
 • İdata Antalya vize başvuru merkezi
 • İdata Trabzon vize başvuru merkezi

Almanya dış temsilcilikleri, AB vatandaşlarının eşlerinden vize ücreti talep etmese de Almanya vizesi için parmak izi alınması gibi işlemler aracı kurum tarafından ücretlendirilebilmektedir.

AB Vatandaşları Eşleri için Almanya Vize Ücreti Ne Kadardır?

AB vatandaşları eşleri için Almanya dış temsilcilikleri vize ücreti talep etmemektedir. Biyometri, danışmanlık ve yeminli tercüme işlemleri göz önünde bulundurulduğunda 2022 yılında Avrupa Birliği vatandaşlarının eşleri için vize masrafları toplamda 90 Euro civarındadır.

Almanya AB Vatandaşları Eşleri için Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya AB vatandaşları eşleri için Almanya vizesi başvurularının sonuçlanma süresi C tipi vizeler için ortalama 15 gün olmakla birlikte eksiksiz ve doğru belge teslimi yapıldığı takdirde genellikle daha kısa sürmektedir. Almanya AB vatandaşları eşleri için Almanya vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi başvurulan vize tipine ve planlanan seyahatin gerekçesine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Eşleri Avrupa Birliği vatandaşı olanların Almanya’ya yapacakları D tipi uzun süreli vize başvurularının sonuçlanma süresi 3 aya kadar uzayabilmektedir.

Almanya AB Vatandaşları Eşleri için Vize Süresi Ne Kadardır?

Almanya AB vatandaşları eşleri için vize süresi başvurulan vize tipine, belirtilen seyahat amacına ve eşin Almanya’daki yasal statüsüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Avrupa Birliği vatandaşı Almanya’da oturum iznine sahipse; üçüncü ülke vatandaşı olan eşine Almanya vizesi genellikle 1 yıllık olarak düzenlenmektedir.

Almanya AB vatandaşının eşi vize aldıktan sonra Almanya vize süresi uzatımı için oturum iznine başvuru yapabilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: