Almanya İzmir Başkonsolosluğu

İzmir Alman Konsolosluğu

İzmir Alman Konsolosluğu bu ilde tam yetkili konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. T.C vatandaşları için vize, oturum izni, vatandaşlık hizmetleri bu birimden verilmetkedir. Ayrıca çifte vatandaşlığı bulunan Türk-Alman vatandaşları için pasaport çıkarma işlemleri için tam yetkilidir. Dr. Detlev Wolter Ağustos 2020’den itibaren İzmir Başkonsolosluğu görevini yürütmektedir.

Alman Konsolosluğu İzmir Yetki Alanları

 • Afyonkarahisar
 • Antalya
 • Aydın
 • Burdur
 • Denizli
 • Isparta
 • Kütahya
 • Manisa
 • Muğla
 • Uşak

Almanya Konsolosluğu İzmir İletişim Bilgileri

İzmir Alman Başkonsolosluğu’nun iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir;

Telefon: +90 232 488 88 88
Fax: +90-232 – 463 95 53 ve +49-30 – 5000-67080
Posta adres: Korutürk Mah. Havuzbaşı Sokak 1, 35330 Balçova-İzmir, Türkiye (Alman Başkonsolosluğu İzmir Alsancak’tan taşınmıştır.)
Vize Bölümü için;
Faks : +90 232 463 79 90
Pasaport bölümü için;
Faks : +90 232 465 03 31
Acil durum telefonu: +90 532 283 36 34 (Sadece Almanca Hizmet Verilmektdir)
Resmi Web Sitesi: http://www.izmir.diplo.de/

Yukarıda sıraladığımız iletişim bilgilerinden pasaport ve vize hakkında bilgi verilmemektedir. Bunun en büyük nedeni kurum içi vize yoğunluğunun yüksek olmasıdır.

Vize başvuruları hakkında detaylı bilgi için 0850 241 1868

İzmir Almanya Konsolosluğu Çalışma Saatleri

İzmir Almanya Konsolosluğu,

 • Pazartesi – Perşembe günleri 08:00 – 16:30 saatleri arasında
 • Cuma günleri 08:00 – 13:30 saatleri arasında randevulu müracaat ile hizmet vermektedir. Hafta sonu ve resmi tatillerde ise konsolosluk kapalı olmaktadır.

Konsolosluğa yapılan ziyaretlerde güvenlik gerekçesiyle bina içerisine çanta ve benzeri eşyalar alınmamaktadır. Eşyalar danışmada bekletilmektedir.

Vize Başvuru İşlemleri

İzmir Almanya Konsolosluğu bireysel turistik vize başvurularını kabul etmemektedir. Vize başvuruları aracı kurum ya da akredite acenteler aracılığı ile gerçekleştirilebilir.

iDATA aracı kurumu ile akredite olan TURSAB kayıtlı acentemiz Almanya Federal Cumhuriyeti’nin belirlediği başvuru kriterlerine bağlı kalarak vize başvuru sürecini baştan sona takip ederek tüm süreci başvuran adına yönetmektedir.

Form doldurma ve başvuru hattı: 0850 241 1868

Vize Randevusu

Almanya İzmir Konsolosluğu bireysel vize başvurularına yönelik randevu vermemektedir. Randevular aracı kurum üzerinden alınıp gerekli evraklar yine bu kuruma beyan edilmelidir.

Acentemizce yapılan başvurularda Konsolosluğun istediği güncel evraklar başvuru sahibi adına eksiksiz hazırlanıp en yakın tarihli randevu alınmaktadır. Tüm süreç deneyimli ekip ile eksiksiz ve en hızlı şekilde ilerletilmektedir.

Gerekli evraklar İstanbul merkez ofisimizce hazırlandıktan sonra İzmir’deki saha ekibimize iletilir. Saha ekibimizden atanan bir danışman tüm başvuru ve evrak teslim işlemlerini başvuran adına gerçekleştirir.

Not: Başvuru sahibinin son 5 yıl içerisinde alınmış Schengen vizesi bulunuyorsa başvuru sahibi randevuya gelmeksizin tüm işlemler saha ekibimizce tamamlanıp onaylı vize adrese kargolanır. Daha önce alınmış Schengen vizesi yoksa randevu tarihinde başvuru sahibini karşılayıp tüm işlemlerin tamamlana kadar refakat eder.

Vize Onayı ve Takibi

Konsolosluk resmî web sitesi üzerinden vize başvuru takip işlemi yapılamamaktadır. Acentemiz aracılığı ile yapılan bireysel başvurularda vize takibi operasyon ekibimiz tarafından yapılıp, tüm güncellemeler 5 aşamalı SMS olarak gönderilmektedir.

 1. Pasaportun merkez ofisimize ulaştırılmasından sonra. (Elden ya da kargo ile)
 2. Başvuru formu ilgili danışmanımız tarafından doldurulduktan sonra
 3. Gerekli evraklar hazırlanarak randevu tarihi alındıktan sonra
 4. Vize onaylandıktan sonra
 5. Tekrar adrese kargolandıktan sonra (eğer elden alınmayacaksa)

Ayrıca vizem.net üzerindeki başvuru durumum sekmesinden başvuru süreci hakkındaki güncel bilgiler bulunmaktadır.

Acentemiz İzmir’den gerçekleştirilen Almanya vize başvurularında %98 üzerindeki başvuru onaylanma oranı ile, yoğunluğa göre 7 - 9 iş günü içerisinde vize işlemlerini sonuçlandırabilmektedir. (Turistik vizeler için geçerlidir.)

Başvuru ve Danışma Hattı: 0216 706 5586

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: