İstanbul Almanya Konsolosluğu

Alman Konsolosluğu İstanbul

1923 Yılında Ankara’nın Başkent ilan edilmesiyle İstanbul Almanya Büyükelçiliği görevine Başkonsolosluk statüsünde devam etmektedir. Alman Konsolosluğu İstanbul sefaretinin yetki alanları içerisinde 14 il bulunmaktadır. İstanbul dahil olmak üzere, bu illerden gelen vize başvurularda İstanbul Alman Başkonsolosluğu karar mercidir. Eylül 2020 itibariyle Johannes Regenbrecht, Başkonsolosluk görevini yürütmektedir.

İstanbul Alman Konsolosluğu Yetki Alanları

 • Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa,
 • Çanakkale,
 • Düzce,
 • Edirne, Eskişehir,
 • İstanbul,
 • Kırklareli, Kocaeli, Sakarya,
 • Tekirdağ,
 • Yalova

Bursa ve Edirne illerimizde bulunan Fahri Konsolosluklarının vize işlemleri konusunda yetkileri bulunmamaktadır.

Almanya Konsolosluğu İstanbul İletişim Bilgileri

Almanya Konsolosluğu İstanbul’da Beyoğlu Gümüşsuyu’nda faaliyet göstermektedir.
Adres: Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, İnönü Caddesi 10, 34437 Gümüşsuyu- İstanbul
Telefon: +90 212 334 61 00
Fax: +90 212 249 99 20
Vize bölümü için;
Telefon: +90 212 334 61 67 (Pazartesi – Cuma: 08.00 – 12.00 saatleri arası) Faks: +90 212 245 26 24
İletişim Formu: İletişim formuna ulaşmak için tıklayınız.
Resmi Web Sitesi: https://tuerkei.diplo.de
Çalışma Saatleri

 • Pazartesi – Perşembe : 09.00 – 16.00 saatleri arasında
 • Cuma günleri ise: 09.00 – 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Konsolosluk Türkiye ve Almanya resmi tatillerinde çalışma yürütmemektedir.

Vize Başvuru İşlemleri

İstanbul Almanya Başkonsolosluğu bireysel vize başvurularını kabul etmemektedir. Vize başvuruları aracı kurum ya da akredite acenteler üzerinden gerçekleşmektedir. Seyahat amacına uygun başvuru formunun doldurulması sonrasında randevu alınarak gerekli evraklar beyan edilmelidir.

Başvuru formu hatalı doldurulduğu durumlarda vize başvurusu geçersiz sayılmaktadır. Ayrıca yakın tarihe randevu oluşturulamama gibi problemler yaşanabilmektedir.

Almanya vizeleri için aracı kurum iDATA ile akredite olan TURSAB kayıtlı acentemiz Almanya Federal Cumhuriyeti’nin belirlediği başvuru kriterlerine bağlı kalarak vize başvurularını gerçekleştirmektedir.

Başvuru hattı: 0850 241 1868

Vize Randevu ve Takip Sistemi

Acentemizce yapılan başvurularda Konsolosluğun istediği güncel evraklar başvuru sahibi adına eksiksiz hazırlanıp ilk randevu tarihi atanmaktadır. Tüm süreç deneyimli ekip ile eksiksiz ve en hızlı şekilde ilerletilmektedir.
Gerekli evraklar İstanbul merkez ofisimizce hazırlandıktan sonra saha ekibimize iletilir. Saha ekibimizden atanan bir danışman tüm başvuru ve evrak teslim işlemlerini başvuran adına gerçekleştirir.

Not: Başvuru sahibinin son 5 yıl içerisinde alınmış Schengen vizesi bulunuyorsa başvuru sahibi randevuya gelmeksizin tüm işlemler saha ekibimizce tamamlanıp onaylı vize adrese kargolanır. Daha önceden alınmış Schengen vizesi yoksa saha ekibimizden bir danışman randevu tarihinde başvuru sahibini karşılayıp parmak izi alınması ve gerekli evrakların beyanı için refakat eder.

Vize Sorgulama Süreci

Almanya Konsolosluğu resmî web sitesi üzerinden vize başvuru sorgulama işlemi yapılamamaktadır. Acentemiz aracılığı ile yapılan bireysel başvurularda vize takibi operasyon ekibimiz tarafından yapılıp tüm güncellemeler 5 aşamalı bilgi SMS’i olarak gönderilmektedir.

 1. Pasaportun adresimize ulaştırılmasından sonra. (Elden ya da kargo ile)
 2. Başvuru formu ilgili danışmanımız tarafından doldurulduktan sonra
 3. Gerekli evraklar hazırlanarak randevu tarihi alındıktan sonra
 4. Vize başvurusu onaylandıktan sonra
 5. Tekrar adrese kargolandıktan sonra (eğer elden alınmayacaksa)

Gerekli evraklar merkez ofisimizce hazırlandıktan sonra saha ekibine iletilir. Saha ekibinden atanan bir danışman tüm başvuru ve evrak teslim işlemlerini başvuran adına gerçekleştirir. Vize başvuru durumu ayrıca vizem.net üzerinden online olarak sorgulanabilir.

Acentemiz İstanbul’dan gerçekleştirdiği Almanya vize başvurularında %98 üzerindeki başvuru onaylanma oranı ile, 6 iş iş günü içerisinde İstanbul’dan yapılan başvuruları sonuçlandırabilmektedir. (Turistik vizeler için geçerlidir.)
Başvuru ve Danışma Hattı: 0216 706 5586

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: