Trabzon Almanya Konsolosluğu

Trabzon Alman Konsolosluğu

Trabzon Alman Konsolosluğu, bu ilde fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Fahri konsolosların statüleri Viyana Sözleşmesi ile TC iç mevzuatının ilgili hükümlerinde düzenlenmiş olup yetki alanları sınırlıdır. Vize, seyahat belgesi, askerlik belgesi gibi resmî belge düzenleme yetkileri bulunmamaktadır.

Trabzon ilinde ikamet eden TC vatandaşları için vize başvuruları ve diğer konsolosluk işlemleri için Ankara Almanya Büyükelçiliği yetkilidir. Dr. Ihsan Alioğlu bu bölgede yetkilendirilmiş Trabzon Fahri Konsolosumuzdur.

Trabzon Alman Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Trabzon, Almanya Fahri Konsolosu Dr. Ihsan Alioğlu’nun iletişim bilgileri;

Telefon: +90 462 323 08 24
Fax: +90 462 323 28 27
Posta adresi: Almanya Federal Cumhuriyeti Fahri Konsolosu, Gazipasa Caddesi, Saruhan İşhanı Kat 1, Trabzon-Türkiye
Sokak: Gazipasa Caddesi, Saruhan İşhanı Kat 1, Trabzon

Trabzon Fahri Konsolosluğunun yetki alanı aşağıdaki illerimizi kapsamaktadır;
Trabzon, Artvin, Bayburt, Rize, Erzincan, Gümüşhane ve Giresun. Bağlı olduğu dış temsilcilik ise Ankara’daki Almanya Büyükelçiliği’dir.

Almanya Trabzon Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Trabzon Fahri Konsolosluğu;
Pazartesi-Cuma 09.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Hafta sonları ve resmi tatil günlerinde kapalıdır.

Vize Başvuru İşlemleri

Trabzon’da ikamet eden TC vatandaşlarının vize başvuruları Ankara Almanya Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır. Başvuru formu doldurulup gerekli evraklar hazırlandıktan sonra aracı kurumdan randevu alınmalıdır. Hatalı form doldurulması ya da eksik evrak beyanı sürecin uzamasına ve başvurunun reddedilmesine sebep olabilmektedir.

Tam akredite aracı kurum olan TURSAB kayıtlı acentemiz Almanya Konsolosluğu’nun belirlediği kriterlere bağlı kalarak vize başvuru sürecini baştan sona başvuru sahibi adına gerçekleştirmektedir.

Almanya Vize Başvuru Merkezi İçin: 0216 706 5586

Randevu Sistemi

Trabzon’dan yapılan başvurularda vize randevuları aracı kurum iDATA tarafından verilmektedir. Evrak hazırlama ve randevu oluşturma süreçleri, bu prosedürü ilk defa gerçekleştirecek kişiler için karmaşık olabilmektedir.

Yetkili acentemizce aracılığı ile yapılan başvurularda, Almanya vizesi için gerekli evraklar başvuran adına eksiksiz hazırlanıp en yakın tarihli randevu alınmaktadır. Tüm süreç deneyimli ekip ile eksiksiz ve en hızlı şekilde ilerletilmektedir.

Not: Başvuru sahibinin son 5 yıl içerisinde alınmış Schengen vizesi bulunuyorsa başvuru sahibi randevuya gelmeksizin tüm işlemler saha ekibimizce tamamlanıp onaylı vize adrese kargolanır.

Randevu ve Başvuru Oluşturmak İçin: 0850 241 1868

Vize Takip Süreci

Almanya Konsolosluğu resmî web sitesi üzerinden vize başvuru takip işlemi yapılamamaktadır. Acentemiz aracılığı ile yapılan bireysel başvurularda vize takibi operasyon ekibimiz tarafından yapılmakta ve tüm güncellemeler 5 aşamalı bilgi SMS’i olarak gönderilmektedir. Ayrıca vizem.net üzerinden başvuru durumu online olarak sorgulanabilmektedir.

  1. Pasaportun İstanbul merkez ofisimize ulaştırılmasından sonra. (Elden ya da kargo ile)
  2. Başvuru formu ilgili danışmanımız tarafından doldurulduktan sonra
  3. Gerekli evraklar hazırlanarak randevu tarihi alındıktan sonra
  4. Vize başvurusu onaylandıktan sonra
  5. Tekrar adrese kargolandıktan sonra (eğer elden alınmayacaksa)

Gerekli evraklar İstanbul merkez ofisimizce hazırlandıktan sonra Ankara’daki saha ekibimize iletilir. Saha ekibimizden atanan bir danışman tüm başvuru ve evrak teslim işlemlerini başvuran adına gerçekleştirir.

Başvuru süreci hızlı şekilde ilerletilerek Trabzon’dan yapılan Almanya vize başvuruları yoğunluğa bağlı olarak 8-9 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Başvuru ve Danışma Hattı: 0216 706 5586

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: